آیا نوشتن در نقد قانون اساسی یا شورای نگهبان جرم است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 24 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 13%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیا نوشتن یا انتشار مطالب انتقادی نسبت به عملکرد شورای_نگهبان یا محتوای قانون_اساسی مصداق اقدام علی امنیت ملی است؟ خبرنگاری_جرم_نیست اطلاع_رسانی سوال_جواب_حقوقی

بنده مدیرمسوول یک نشریه محلی هستم و بیشتر هم مطالب انتقادی منتشر می‌کنیم. چند وقت پیش یکی از نویسنده‌ها مطلبی در مورد جایگاه شواری نگهبان در قوانین نوشت و ما هم چاپ کردیم. مطلب در مورد ضعف قانون در باره شواری نگهبان و اختیارات گسترده این شورا بود. بعد از دو روز از انتشار مطلب، نامه‌ای از هیات نظارت بر مطبوعات آمد که رفتیم و متوجه شدیم به خاطر این مطلب، علیه ما پرونده تشکیل شده است. گفتند علیه منافع جمهوری اسلامی و «قانون اساسی» مطلب نوشته‌ایم. ظاهرا امام جمعه شهرمان شاکی شده است.

اما متاسفانه در «قانون مطبوعات»، عبارت‌های کلی و مبهم وجود دارند که معمولا هیات‌های نظارت یا دادگاه‌های مطبوعات با توسل به آن‌ها، یک نوشته عادی را هم مورد مواخذه قرار می‌دهند؛ مثلا در ماده شش این قانون، حدود مطبوعات ذکر و انتشار مطلب علیه قانون اساسی و یا تشویق افراد به ارتکاب اعمالی علیه منافع جمهوری اسلامی ممنوع شده است. اصولا قانون اساسی یک قانون است و امکان این که مورد نقد قرار گیرد، وجود دارد؛ هم‌چنان‌که در بسیاری از کتب حقوقی، این کار انجام می‌شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آیا ترکیه به طور مستقیم وارد درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌شود؟اسماعیل دمیر، رئیس انجمن صنایع دفاعی ترکیه، روز ۱۷ ژوئیه اعلام کرد که حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان 'در بالاترین سطح ادامه دارد' و شامل پهپادهای مسلح نیز می‌شود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

آیا بنزین کم‌فروشی می‌شود؟رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: وقتی باک اتومبیل خالی است و کمتر از گنجایش، بنزین زده می‌شود، تبخیر بسیار بالا می‌رود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

فیلم/آیا ترامپ مخالف اعدام است؟- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim🎥 آیا ترامپ مخالف اعدام است؟ ترامپ در حالی با توییتی فارسی خواستار توقف اعدام قریب‌الوقوع این زندانیان شد که در کشور خودش در چند روز گذشته دو زندانی آمریکایی با تزریق سم اعدام شدند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

آیا مستمری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانیِ بازنشستگان کارگری یک «فتح الفتوح» است؟!بازنشستگان با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی که با ۵ ماه تاخیر به کرسی نشسته، تقریباً نصف حقِ تقلیل یافته و حداقلیِ ۵ میلیون تومانی خود را گرفته‌اند؛ تازه اگر برای ساده‌سازی معادله، در نظر نگیریم که همان سبد رسمیِ حدوداً ۵ میلیون تومانیِ اسفندماه امروز به بیش از ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است!
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

مدیران ما می‌ترسند، اطلاعات خود را ارائه کنند/ قانونی برای ملزم کردن دستگاه‌ها به ارائه آمارهای واقعی تدوین می‌کنیم/ ۵۰۰ هزار نفر فقط از محل یارانه‌ها زندگی می‌کنندلطفی در گفت‌وگو با ایلنا: مدیران ما می‌ترسند، اطلاعات خود را ارائه کنند/ قانونی برای ملزم کردن دستگاه‌ها به ارائه آمارهای واقعی تدوین می‌کنیم/ ۵۰۰ هزار نفر فقط از محل یارانه‌ها زندگی می‌کنند
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است/ گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم را دارندفرمانده انتظامی شهرستان بهبهان درباره اعتراضات بهبهان، گفت: در حال حاضر آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است و هیچ‌گونه مشکل یا بی‌نظمی در این شهرستان وجود ندارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »