آیا اصلاحات آخرین دیکتاتور اروپا را نجات خواهد داد؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیا اصلاحات آخرین دیکتاتور اروپا را نجات خواهد داد؟ مطلب احمد وخشیته، دانشیار دانشگاه ملی اوراسیا را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید🔽 Ahmad_Vakhshite

یک ماه از انتخابات بلاروس می‌گذرد اما همچنان صدها نفر از شهروندان در خیابان‌های مینسک علیه الکساندر لوکاشنکو شعار می‌دهند؛ سیاستمدار ۶۵ ساله‌ای که ۲۶ سال است سکان قدرت را در کشورش محکم به دست گرفته و رها نمی‌کند. او که هر بار هنگام انتخابات‌ها عده‌ای از نامزدها را رد صلاحیت و یا زندانی می‌کند، اینبار اما دچار چالشی جدی شده است؛ موضوعی که نشان‌دهندهٔ بحران عمیق مشروعیت سیاسی وی نه تنها در میان شهروندان این کشور، بلکه در نگاه کشورهای اتحادیه اروپا و حتی همسایگان بلاروس است.

در هفته‌های مانده تا انتخابات هر چه دوقطبی سوتلانا تیخانووسکایا – الکساندر لوکاشنکو پررنگ‌تر می‌شد،‌ لوکاشنکو برای جلب توجه توده‌ها سیاست‌ دشمنی با روسیه را بیشتر مطرح می‌کرد، تا جایی که این کار واکنش مقامات مسکو را به‌همراه آورد و ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این رفتارهای رئیس‌جمهور بلاروس را «خیمه‌شب‌بازی برای فریب افکار عمومی و باقی ماندن در قدرت» دانست.

اما او آرام آرام از مواضعش کوتاه آمد و پذیرفت که نظام اجتماعی در کشورش تا حدی استبدادی است و بر لزوم ایجاد نظامی که به رئیس‌جمهور گره‌خورده نباشد تاکید کرد، موضوعی که به نظر می‌رسد به بحث شکل‌گیری احزاب و تقویت پارلمان اشاره دارد؛ چرا که از سوی دیگر، شورای مرکزی مخالفین نیز از تشکیل حزبی به نام «با هم» خبر داده است.

همچنین «آلکسی دزرمانت» در این باره می‌گوید: «اگر قانون اساسی منعکس‌کننده تغییرات خاصی باشد که با خواست احزاب و نیازهای جامعه مطابقت داشته باشد، می‌تواند جنبش‌های اعتراضی را به سمت آرامش سوق دهد؛ اگرچه همه معترضان با این موضوع موافق نیستند.»در پی نخستین گفتگوی تلفنی لوکاشنکو و پوتین پس از آغاز اعتراضات بلاروس، لوکاشنکو گفت رئيس جمهوری روسیه تاکید کرده که کشورش آماده است در صورت درخواست وی نیروی نظامی به بلاروس بفرستد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آیا تحریم‌های آمریکا ایران را به زانو درآورده است؟یک روزنامه پرتیراژ در سرزمین‌های اشغالی اعتراف کرد، هرچند تل‌آویو پیش‌بینی می‌کرد خروج ترامپ از توافق هسته‌ای ایران را به زانو درخواهد آورد، اما ایران بعد از گذشت 2 سال همچنان روی پای خود ایستاده و این ترامپ است که در آستانه شکست قرار دارد.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

ترامپ: رهبران پنتاگون می‌خواهند با جنگ افروزی شرکت‌های اسلحه سازی را خوشحال نگه دارندرئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: «رهبران و فرماندهان ارشد پنتاگون تنها دنبال جنگ هستند، بنابراین شرکت‌های فوق العاده‌ای که بمب، هواپیما و چیزهای دیگر می‌سازند، همگی خوشحال و راضی می‌مانند.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

فائزه هاشمی: خاتمی ورزش زنان را ابتر کرد، احمدی‌نژاد تیر آخر را به آن زدفائزه هاشمی،‌ رییس اسبق فدراسیون ورزش اسلامی زنان، ضمن اشاره به کارشکنی‌ دولت‌های جمهوری اسلامی برای توسعه ورزش زنان گفت «ابتر» کردن این حوزه در دولت محمد خاتمی صورت گرفت و دولت محمود احمدی‌نژاد «تیر آخر» را به آن زد
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

مانور دریایی ارتش ایران نزدیک تنگه هرمز همزمان با افزایش تنش با آمریکا - BBC News فارسینیروهای چهارگانه ارتش ایران یک مانور نظامی سه روزه در در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند برگزار می‌کنند. همزمان گزارش شده که سه نفتکش حامل سوخت از ایران مجددا از بنادر این کشور عازم ونزوئلا شده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

گفتگو با منال رستم؛ همزیستی حجاب و ورزش با حضور در تبلیغات نایکمنال رستم: «جامعه مسلمانان می گویند منال نماینده ما نیست یا مد لباس منال اسلامی نیست. منال چهره زن مسلمان در جهان را خراب کرده است. منال همه این کارها را برای شهرت انجام میدهد و از سوی دیگر رویکرد غربی‌هاست، آنها می گویند حجاب سمبل ظلم و ستم است. می گویند شما از ستم به زنان حمایت می کنید.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شناسایی و برخورد با کیوسک‌های غیرمجاز/ جمع‌آوری کیوسکی در تهران با بیش از ۲۰ سال تخلف/ بهره‌برداران حق واگذاری کیوسک‌ها به غیر را ندارنددر گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ شناسایی و برخورد با کیوسک‌های غیرمجاز/ جمع‌آوری کیوسکی در تهران با بیش از ۲۰ سال تخلف/ بهره‌برداران حق واگذاری کیوسک‌ها به غیر را ندارند
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »