آیا خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟

26/04/2021 12:57:00 ب.ظ

سوال_جواب_حقوقی

برای فروش مقداری بیت کوین به یک صرافی رفتم. قرار شد طی همان روز پول مرا واریز کند ولی این کار را نکرد. الان بهانه‌های مختلف می‌آورد و می‌خواهد چک سه ماهه بدهد.آیا می‌توانم شکایت کنم؟ آیا خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟ سوال_جواب_حقوقی

  چند روز قبل برای فروش مقداری بیت کوین به یک صرافی مراجعه کردم. قرار شد طی همان روز پول مرا واریز کند ولی این کار را نکرد. الان بهانه‌های مختلف می‌آورد و می‌گوید قیمت بیت کوین بالا و پایین رفت و می‌خواهد چک سه ماهه بدهد. می‌خواستم بدانم آیا می‌توانم شکایت کنم؟ من شنیدهام خرید و فروش بیت کوین غیرقانونی است و نمی‌توان در مورد آن شکایت کرد. آیا این درست هست؟

با سلام؛

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

آیا واکسن کرونا در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود؟روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران و انتظار برای آماده شدن واکسن‌های ایرانی نگرانی‌ها در مورد افزایش آمار فوتی‌ها و مبتلایان کرونا را بیشتر کرده است. در این میان اخباری هم در مورد فروش واکسن‌هایی مثل اسپوتنیک‌وی یا فایزر و حتی واکسن چینی کرونا در بازار سیاه دارو با قیمت‌های میلیونی به گوش می‌رسد.

آیا ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی جایگزین رمزارزها می‌شود؟بزرگترین بانک‌های مرکزی جهان خیز بلندی را برای انتشار پول‌های دیجیتالی آغاز کرده‌اند؛ خیزی که گذشته از تلاش برای روان‌سازی سیستم‌های پرداخت و رفع ضعف‌های گردش پول‌های سنتی، تحت تاثیر نگرانی روز افزون آنها از گسترش بازار رمزارزها و مبادله بر پایه آنهاست. اما ارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC) چیست؟ رمز ارز معادل ارز دیجیتال است Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. :))))))))))) رمز ارز رو برای مرکز زدایی درست کردن اگه قرار باشه از رمز ارز بانک مرکزی استفاده کنیم چه فرقی با پول کاغذی داره؟

پلیس ترکیه ده‌ها نفر را پس از شکایت کاربران یک سایت خرید و فروش ارزهای مجازی دستگیر کردپلیس ترکیه ده‌ها نفر را پس از شکایت کاربران یک سایت خرید و فروش ارزهای مجازی دستگیر کرد ترکیه اخیرا استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌ها را ممنوع کرد و همین موضوع از عوامل کاهش ۱۴ درصدی ارزش ارز مجازی «بیت کوین» در چند روز گذشته محسوب می‌شود اردوقان احمق همین موضوع باعث ریزش نشده 🤦‍♂️

درز سند ترسیم دوباره مرزها در بالکان و سکوت اتحادیه اروپا؛ آیا بوسنی چندپاره می‌شود؟تقریبا دو هفته پس از انتشار سندی بحث‌برانگیز که در آن مرزهای کشورهای به‌جا مانده از فروپاشی یوگسلاوی سابق از نو ترسیم شده بودند، اتحادیه اروپا همچنان به سکوت خود در این‌باره ادامه داده است.

آیا افشای فایل صوتی محمدجواد ظریف مجرمانه بوده است؟همه این بازی های کثیف برای سرگرم کردن مردم است و بس، تا فرصت بیشتری برای غارت و چپاول داشته باشند. بستگی دارد کلا شما که بهتر میدانی هر عملی بستگی دارد توسط چه کسی انجام شود

با سلام؛   چند روز قبل برای فروش مقداری بیت کوین به یک صرافی مراجعه کردم.اعتمادآنلاین|  روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران و انتظار برای آماده شدن واکسن‌های ایرانی نگرانی‌ها در مورد افزایش آمار فوتی‌ها در ایران و مبتلایان کرونا را بیشتر کرده است.Aa بزرگترین بانک‌های مرکزی جهان خیز بلندی را برای انتشار پول‌های دیجیتالی آغاز کرده‌اند؛ خیزی که گذشته از تلاش برای روان‌سازی سیستم‌های پرداخت و رفع ضعف‌های گردش پول‌های سنتی، تحت تاثیر نگرانی روز افزون آنها از گسترش بازار رمزارزها و مبادله بر پایه آنهاست.تصویر گرافیکی بیانگر پول مجازی بیت کوین تحقیقات پلیس ترکیه در مورد یک سایت خرید و فروش ارزهای مجازی، منجر به دستگیر شدن ده‌ها نفر در این کشور شد.

قرار شد طی همان روز پول مرا واریز کند ولی این کار را نکرد. الان بهانه‌های مختلف می‌آورد و می‌گوید قیمت بیت کوین بالا و پایین رفت و می‌خواهد چک سه ماهه بدهد.. می‌خواستم بدانم آیا می‌توانم شکایت کنم؟ من شنیدهام خرید و فروش بیت کوین غیرقانونی است و نمی‌توان در مورد آن شکایت کرد. آیا پول دیجیتالی تاکنون رایج نبوده است؟ کارت‌های نقدی یا اعتباری که بسیاری از مردم برای خریدهای روزانه از مغازه‌ها یا پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند، نوعی پول دیجیتالی است. آیا این درست هست؟ با سلام؛  خدمتتان عرض شود گرچه ارزهای دیجیتالی در ایران به رسمیت شناخته نشده است اما خرید و فروش آن در قانون منع نشده است بنابراین شنیده شما صحیح نیست. شما می‌توانید با تنظیم دادخواست مطالبه وجه علیه صراف طرح دعوی کنید. آنها نگرانی خود مبنی بر احتمال کلاهبرداری را در توئیتر ابراز کردند و این نظرات به سرعت در رسانه‌های ترکیه بازتاب یافت.

این دعوی همانند دیگر دعاوی مربوط به مطالبه وجه است. چون در شرایطی که یک بانک تجاری ورشکسته شود، بانک‌های مرکزی تنها در قبال بخشی از سپرده و موجودی بانکی افراد که بیمه یا تضمین شده باشد، متعهد هستند. اگر بتوانید اثبات کنید که بیت کوین به صراف داده‌اید ایشان محکوم به پرداخت قیمت آن خواهد شد و یا اینکه باید معامله فسخ شده و بیت کوین به شما بازگردانده شود. دقت کنید با توجه به عدم ثبت انتقال ارزهای دیجیتالی اثبات خرید و فروش آن کمی دشوار است. به هر حال از طریق شاهد و دیگر طرق اثبات باید ادعای خود را اثبات نمایید. دلیل دوم این است که با سرعت گرفتن کاهش استفاده از پول نقد فیزیکی، بانک‌های مرکزی می‌توانند با انتشار عمومی ارز‌های دیجیتالی به مردم اطمینان دهند که به پول تضمین شده بانک مرکزی دسترسی دارند و ریسک مترتب بر پول دیجیتالی بانک‌های تجاری متوجه آنها نیست. موفق باشید. ترکیه اخیرا استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌ها را ممنوع کرد و همین موضوع از عوامل کاهش ۱۴ درصدی ارزش ارز مجازی «بیت کوین» در چند روز گذشته محسوب می‌شود.

.