روابط ایران و عراق, محمدجواد ظریف, مصطفی کاظمی, میانجیگری

روابط ایران و عراق, محمدجواد ظریف

آیا ظریف در سفر بغداد حامل پیام برای عربستان است؟ | DW | 19.07.2020

خست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

19/07/2020 08:07:00 ب.ظ

خست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

نخست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی صبح یک‌شنبه ۲۹ تیر (۱۹ ژوئیه) برای یک دیدار یک روزه از عراق وارد بغداد شد. مطابق بیانیه وزارت خارجه عراق، محمد جواد ظریف تا ساعت هشت غروب که بغداد را ترک می‌کند با مسئولان ارشد عراقی و شماری از شخصیت‌های مهم این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی اسرائیل مهاجمان به نفتکش خود در دریای عرب را به‌ پاسخ محکم تهدید کرد

ظریف برنامه فشرده ملاقات‌های خود در بغداد را با دیدار با فواد حسین، همتای عراقی‌اش آغاز کرد و پس از آن با نخست‌وزیر، مصطفی کاظمی و اعضای کابینه او به مذاکره پرداخت.ناظران ملاقات ظریف و کاظمی را مهم‌ترین بخش سفر او به بغداد ارزیابی می‌کنند. اهمیت این دیدار به برنامه‌های دو روز آینده نخست‌وزیر عراق برای دیدار از ریاض و تهران باز می‌گردد.

برخی از تحلیلگران معتقدند کاظمی قصد دارد میان ایران و عربستان سعودی میانجیگری کند و ظریف حامل پیامی است که او به ریاض می‌برد تا پاسخ آن را روز سه‌شنبه به اطلاع مسئولان ارشد جمهوری اسلامی برساند.میانجیگری احتمالی کاظمی میان ایران و عربستان؟تا کنون ایران و عراق به طور رسمی درباره میانجیگری احتمالی کاظمی بین تهران و ریاض، که مهم‌ترین رقیبان منطقه‌ای به شمار می‌روند و روابط پرتنشی دارند، اعلام موضع نکرده‌اند. headtopics.com

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد ضمن تشریح برنامه‌های سفر خود تاکید کرده که سفرش به عراق از قبل"هماهنگ شده بود". ظاهرا هدف از این تاکید بی‌ارتباط نشان دادن این سفر با دیدار کاظمی از ریاض و تهران است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر خارجه ایران بدون این که انتقال پیامی برای ریاض را به صراحت انکار کند گفته است: «این سفر فرصت خوبی را فراهم می‌کند که با توجه به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه، هماهنگی‌های لازم برای این سفر را انجام دهیم.»تائید و تکذیب در عراق

در همین حال برخی مقام‌های عراقی از ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر و از شخصیت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی، درباره انتقال پیام ایران به ریاض از طریق ظریف و کاظمی سخنان متناقضی بیان کرده‌اند.غضنفر البطیخ، یکی از رهبران ائتلاف فتح به"شفق نیوز" گفته یکی از هدف‌های اصلی ظریف در سفر به بغداد ارسال پیام‌هایی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، به خصوص عربستان است.

او می‌گوید به نفع عراق نیست که در مناقشه میان ایران و عربستان جانب یک طرف علیه دیگری را بگیرد و بغداد این امکان را دارد که میان تهران و ریاض نقش میانجی را بر عهده بگیرد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدبه گزارش ایسنا، فاضل جابر، نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق در یک اظهار نظر کاملا متفاوت به خبرگزاری المعلومه گفته است: «سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به عراق روتین بوده و ارتباطی با هرگونه درخواست از عراق برای وساطت بین تهران و واشنگتن و ریاض ندارد و هیچ گونه پیامی از سوی ایران در این رابطه وجود ندارد.» headtopics.com

درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس | DW | 31.07.2021 تناقض‌گویی مسئولان در آخرین نشست ستاد ملی کرونای دولت روحانی | DW | 31.07.2021 آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد

احتمالا در روزهای آینده جزئیات بیشتری در مورد درستی یا نادرستی گمانه‌زنی‌ها درباره ارسال پیام به ریاض از طریق کاظمی منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود حداکثر پس از سفر نخست‌وزیر عراق به تهران نشانه‌های بیشتری درباره میانجیگری احتمالی او بین ایران و عربستان آشکار شود.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

سفر ظریف به بغداد پیش از سفر نخست وزیر عراق به عربستان محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران، امروز به عراق سفر کرد تا در دیداری رسمی با فواد حسین همتای عراقی خود ، مصطفی کاظمی ، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. سفر آقای ظریف به عراق در حالی انجام می‌گیرد که روز گذشته عراق اعلام کرد که مصطفی کاظمی قرار است فردا دوشنبه در راس یک هیات عالی‌رتبه به عربستان سعودی و پس از آن به تهران سفر کند.

هشدار به لوفت‌هانزا نسبت به از سرگیری پروازهای خود به تهران | DW | 19.07.2020خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین از شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا درخواست کرده‌اند برای پرواز به ایران شروطی تعیین کند. لوفت‌هانزا در هماهنگی با شماری از شرکت‌های هواپیمایی تصمیم دارد پرواز به ایران را به تدریج عادی سازد.

آیا ترکیه به طور مستقیم وارد درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌شود؟اسماعیل دمیر، رئیس انجمن صنایع دفاعی ترکیه، روز ۱۷ ژوئیه اعلام کرد که حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان 'در بالاترین سطح ادامه دارد' و شامل پهپادهای مسلح نیز می‌شود.

ارسال کمک‌های پزشکی تهران به بغداد در سفر ظریفارسال کمک‌های پزشکی تهران به بغداد در سفر ظریف سفیر ایران در عراق در گفت و گویی مطبوعاتی اعلام کرد که ایران به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه یک تن کمک‌های پزشکی و بهداشتی به منظور مقابله با ویروس کرونا به عراق ارسال کرد.

ظریف به عراق رفت- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران لحظاتی پیش تهران را به مقصد بغداد ترک کرد. 🎥 ادای احترام و قرائت فاتحه توسط دکتر ظریف و هیات همراه در محل شهادت حاج قاسم_سلیمانی و ابومهدی المهندس و یاران شان در نزدیکی فرودگاه بغداد

جزئیات سفر ظریف به بغداد از زبان سخنگوی وزارت خارجه عراقسخنگوی وزارت امور خارجه عراق با اشاره به سفر آتی ظریف به بغداد، برخی جزئیات مربوط به این دیدار را بیان کرد.