آیا ظریف در سفر بغداد حامل پیام برای عربستان است؟ | DW | 19.07.2020

19/07/2020 08:07:00 ب.ظ

خست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

روابط ایران و عراق, محمدجواد ظریف

خست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

نخست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی صبح یک‌شنبه ۲۹ تیر (۱۹ ژوئیه) برای یک دیدار یک روزه از عراق وارد بغداد شد. مطابق بیانیه وزارت خارجه عراق، محمد جواد ظریف تا ساعت هشت غروب که بغداد را ترک می‌کند با مسئولان ارشد عراقی و شماری از شخصیت‌های مهم این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

ظریف برنامه فشرده ملاقات‌های خود در بغداد را با دیدار با فواد حسین، همتای عراقی‌اش آغاز کرد و پس از آن با نخست‌وزیر، مصطفی کاظمی و اعضای کابینه او به مذاکره پرداخت.ناظران ملاقات ظریف و کاظمی را مهم‌ترین بخش سفر او به بغداد ارزیابی می‌کنند. اهمیت این دیدار به برنامه‌های دو روز آینده نخست‌وزیر عراق برای دیدار از ریاض و تهران باز می‌گردد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

سفر ظریف به بغداد پیش از سفر نخست وزیر عراق به عربستان محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران، امروز به عراق سفر کرد تا در دیداری رسمی با فواد حسین همتای عراقی خود ، مصطفی کاظمی ، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. سفر آقای ظریف به عراق در حالی انجام می‌گیرد که روز گذشته عراق اعلام کرد که مصطفی کاظمی قرار است فردا دوشنبه در راس یک هیات عالی‌رتبه به عربستان سعودی و پس از آن به تهران سفر کند.

هشدار به لوفت‌هانزا نسبت به از سرگیری پروازهای خود به تهران | DW | 19.07.2020خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین از شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا درخواست کرده‌اند برای پرواز به ایران شروطی تعیین کند. لوفت‌هانزا در هماهنگی با شماری از شرکت‌های هواپیمایی تصمیم دارد پرواز به ایران را به تدریج عادی سازد.

آیا ترکیه به طور مستقیم وارد درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌شود؟اسماعیل دمیر، رئیس انجمن صنایع دفاعی ترکیه، روز ۱۷ ژوئیه اعلام کرد که حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان 'در بالاترین سطح ادامه دارد' و شامل پهپادهای مسلح نیز می‌شود.

ارسال کمک‌های پزشکی تهران به بغداد در سفر ظریفارسال کمک‌های پزشکی تهران به بغداد در سفر ظریف سفیر ایران در عراق در گفت و گویی مطبوعاتی اعلام کرد که ایران به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه یک تن کمک‌های پزشکی و بهداشتی به منظور مقابله با ویروس کرونا به عراق ارسال کرد.

ظریف به عراق رفت- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران لحظاتی پیش تهران را به مقصد بغداد ترک کرد. 🎥 ادای احترام و قرائت فاتحه توسط دکتر ظریف و هیات همراه در محل شهادت حاج قاسم_سلیمانی و ابومهدی المهندس و یاران شان در نزدیکی فرودگاه بغداد

جزئیات سفر ظریف به بغداد از زبان سخنگوی وزارت خارجه عراقسخنگوی وزارت امور خارجه عراق با اشاره به سفر آتی ظریف به بغداد، برخی جزئیات مربوط به این دیدار را بیان کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران وزیر خارجه جمهوری اسلامی صبح یک‌شنبه ۲۹ تیر (۱۹ ژوئیه) برای یک دیدار یک روزه از عراق وارد بغداد شد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Iran newspaper محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، امروز به عراق سفر کرد تا در دیداری رسمی با فواد حسین همتای عراقی خود ، مصطفی کاظمی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا اعلام کرده‌اند که از ماه سپتامبر سال جاری پروازهای خود به تهران را از سر خواهند گرفت.Image caption تحلیلگران شبکه‌های خبری در ترکیه شدیدا از جمهوری آذربایجان حمایت کرده‌اند اسماعیل دمیر، رئیس انجمن صنایع دفاعی ترکیه، روز ۱۷ ژوئیه اعلام کرد که حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان"در بالاترین سطح ادامه دارد" و شامل پهپادهای مسلح نیز می‌شود.

مطابق بیانیه وزارت خارجه عراق، محمد جواد ظریف تا ساعت هشت غروب که بغداد را ترک می‌کند با مسئولان ارشد عراقی و شماری از شخصیت‌های مهم این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. ظریف برنامه فشرده ملاقات‌های خود در بغداد را با دیدار با فواد حسین، همتای عراقی‌اش آغاز کرد و پس از آن با نخست‌وزیر، مصطفی کاظمی و اعضای کابینه او به مذاکره پرداخت. آقای ظریف هنگام ورود به بغداد و در فرودگاه این کشور، از محل کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروهای"سپاه قدس" بازدید کرد. ناظران ملاقات ظریف و کاظمی را مهم‌ترین بخش سفر او به بغداد ارزیابی می‌کنند. خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی در نامه خود نسبت به از سر گیری پروازها به ایران هشدار داده و از لوفت‌هانزا و دیگر شرکت‌های هواپیمایی اروپایی درخواست کرده‌اند، برای عادی سازی پرواز به ایران شروطی تعیین کنند. اهمیت این دیدار به برنامه‌های دو روز آینده نخست‌وزیر عراق برای دیدار از ریاض و تهران باز می‌گردد. عباس موسوی گفته است که در این سفر"چالش های مشترک و امکان استفاده از فرصت های پیش رو در راستای منافع دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت". برخی از تحلیلگران معتقدند کاظمی قصد دارد میان ایران و عربستان سعودی میانجیگری کند و ظریف حامل پیامی است که او به ریاض می‌برد تا پاسخ آن را روز سه‌شنبه به اطلاع مسئولان ارشد جمهوری اسلامی برساند. حالا وقت آن است که دوباره به دنیا نشان دهیم که دو ملت برادر، قلبی مشترک دارند.

میانجیگری احتمالی کاظمی میان ایران و عربستان؟ تا کنون ایران و عراق به طور رسمی درباره میانجیگری احتمالی کاظمی بین تهران و ریاض، که مهم‌ترین رقیبان منطقه‌ای به شمار می‌روند و روابط پرتنشی دارند، اعلام موضع نکرده‌اند. @PadDolat از روز گذشته که برنامه سفر نخست وزیر عراق به عربستان و ایران در رسانه‌ها منتشر شد، گمانه‌زنی‌ها درخصوص میانجی‌گری عراق میان ایران و عربستان شدت گرفت و سفر محمدجواد ظریف به بغداد و پیش از عزیمت مصطفی کاظمی به ریاض آن را تقویت نمود. حمله موشکی سپاه به این هواپیمای مسافربری باعث کشته شدن همه سرنشینان این پرواز شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد ضمن تشریح برنامه‌های سفر خود تاکید کرده که سفرش به عراق از قبل"هماهنگ شده بود". ظاهرا هدف از این تاکید بی‌ارتباط نشان دادن این سفر با دیدار کاظمی از ریاض و تهران است.. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید وزیر خارجه ایران بدون این که انتقال پیامی برای ریاض را به صراحت انکار کند گفته است: «این سفر فرصت خوبی را فراهم می‌کند که با توجه به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه، هماهنگی‌های لازم برای این سفر را انجام دهیم. آن‌ها در ماه مه نیز نسبت به از سرگیری پروازهای لوفت‌هانزا و چند شرکت هواپیمایی اروپایی هشدار داده بودند.» تائید و تکذیب در عراق در همین حال برخی مقام‌های عراقی از ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر و از شخصیت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی، درباره انتقال پیام ایران به ریاض از طریق ظریف و کاظمی سخنان متناقضی بیان کرده‌اند." تحلیلگران چه می‌گویند؟ در میان گزارش‌های رسیده مبنی بر حمایت پهپادی آنکارا از جمهوری آذربایجان، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال افزایش حمایت‌های ترکیه از باکو در بین کارشناسان افزایش پیدا کرده است.

غضنفر البطیخ، یکی از رهبران ائتلاف فتح به"شفق نیوز" گفته یکی از هدف‌های اصلی ظریف در سفر به بغداد ارسال پیام‌هایی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، به خصوص عربستان است. او می‌گوید به نفع عراق نیست که در مناقشه میان ایران و عربستان جانب یک طرف علیه دیگری را بگیرد و بغداد این امکان را دارد که میان تهران و ریاض نقش میانجی را بر عهده بگیرد. پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، شرکت لوفت‌هانزا همه پروازهای خود به تهران را لغو کرده بود. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گزارش ایسنا، فاضل جابر، نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق در یک اظهار نظر کاملا متفاوت به خبرگزاری المعلومه گفته است: «سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به عراق روتین بوده و ارتباطی با هرگونه درخواست از عراق برای وساطت بین تهران و واشنگتن و ریاض ندارد و هیچ گونه پیامی از سوی ایران در این رابطه وجود ندارد.» احتمالا در روزهای آینده جزئیات بیشتری در مورد درستی یا نادرستی گمانه‌زنی‌ها درباره ارسال پیام به ریاض از طریق کاظمی منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود حداکثر پس از سفر نخست‌وزیر عراق به تهران نشانه‌های بیشتری درباره میانجیگری احتمالی او بین ایران و عربستان آشکار شود. در همین زمینه: . در این نامه از لوفت‌هانزا و دیگر شرکت‌های هواپیمایی اروپایی درخواست شده است که جان مسافران بی گناه را با پرواز بر فراز آسمان ایران به مخاطره نیاندازند. برای همین است که حمایت‌های نظامی و کمک‌های آنکارا به باکو ادامه خواهد داشت.