آیا شارل دوگل برکسیت را پیش‌بینی کرده بود؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 38 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 59%

سال ۱۹۶۳ بود که شارل دوگل، رئیس جمهور وقت فرانسه، با گفتن یک نه تاریخی مانع از عضویت بریتانیا در اتحادیه اقتصادی اروپا شد. امروز و با بالا گرفتن بحث‌ها پیرامون برکسیت، برخی ناظران بر این باورند که در استدلال‌های او برای بیرون نگه داشتن بریتانیا از اتحادیه نوعی پیش‌بینی نسبت به آینده وجود داشته است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

اتحادیه اقتصادی اروپا در سال ۱۹۵۷ توسط شش کشور بلژیک، فرانسه، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند وآلمان غربی و با هدف تشکیل یک بازار مشترک ایجاد شده بود. این یک سازمان مادر اروپایی بود که موجب قدرت گیری اروپای واحد در دوران جنگ سرد شد و سنگ بنای اتحادیه اروپای فعلی را بنیان گذاشت.

دوگل در نطقی در جمع کابینه خود با تعریف جریان دیدار با نخست وزیر بریتانیا گفته بود: «این مرد بیچاره که چیزی برای دادن به او نداشتم، ناراحت و ضربه خورده به نظر می‌آمد. می‌خواستم دستم را روی شانه‌اش بگذارم و همچون آهنگ ادیت پیاف به او بگویم: گریه نکن، سرورم». دوگل همچنین بیم آن را داشت که با عضویت بریتانیا در اتحادیه اقتصادی اروپا، نفوذ فرانسه کم شود. از سوی دیگر وی نگران بود که رابطه نزدیک بریتانیا با آمریکا، این کشور را به اسب تروجانی از نفوذ ایالات متحده در اتحادیه اروپایی بدل کند. همانطور که جاناتان فنبی، مورخ، به کانال فرانس ۲۴ می‌گوید شارل دوگل اصرار داشت که استقلال اروپا را از آمریکا حفظ کند و نمی‌توانست رابطه قوی واشنگتن - لندن را فراموش کند. پیمان اتمی بریتانیا و آمریکا در اوایل دهه شصت این ظن را در دوگل تقویت کرده بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

راستی که عقب مونده شدین. مشابه برکسیت در کل اتحادیه اروپا وجود دارد. چند وقت از وقتی که دوگل اینچیزارو گفته گذشته؟ دوگل فکر میکرد اتحادیه اروپا از درون فاسد شود؟ وقتی یک اتحادیه ای فاسد شود اعضای آن حق دارند به اتحادی بهتر بیندیشند.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تشدید محدودیت‌ها در ایودیا هند در آستانه تصمیم نهایی درباره مسجد بابریدر سال ۲۰۱۰ یک دادگاه، مکان مورد اختلاف میان مسلمانان و هندوها را متعلق به هر دو گروه دانسته و اعلام کرده بود سهم هندوها بیشتر است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بحرین یک - ایران صفر/ اولین شکست ویلموتس با ایران؛ طلسم منامه همچنان ادامه داردتیم ملی کشورمان در سومین دیدار از مرحله مقدماتی جام جهانی میهمان بحرین بود و نتیجه را واگذار کرد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

درگیری معترضان کاتالان با نیروی پلیس در فرودگاه بارسلوناویدیو؛ تجمع استقلال طلبان کاتالونیا در اعتراض به محکومیت رهبران این جریان این ویدئو را ببینید🔽 ما در کنار شما هستیم
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جزییات تازه از دستگیری زم؛ از تکذیب سیستانی تا بازداشت در عراق | DW | 16.10.2019در حالی‌که روزنامه فرانسوی 'فیگارو' جزییات جدیدی را از بازداشت روح الله زم گرداننده کانال تلگرامی 'آمدنیوز' (صدای مردم) منتشر کرده، مسئولان ایرانی واکنش‌ها و ارزیابی‌های متفاوتی به این بازداشت داشته‌اند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

میدان گازی ارم: حجم بالای گاز و میعانات؛ پرسش‌ها درباره توسعهشرکت ملی نفت ایران می‌گوید در جنوب این کشور یک میدان گازی جدید کشف کرده است. میدانی که نامش را ارم گذاشته‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ترامپ: احتمالا کردها برای وارد کردن ما به ماجرا اعضای داعش را آزاد کرده‌انددونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا : ممکن است برخی از کُردها (ی.پ.گ/پ.ک.ک) برای اینکه ما را وارد ماجرا کنند ( اعضای داعش) را آزاد کرده باشند. 40milionturk عجب دیوثی هستند _ اوووه اوووه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »