محمدجواد ظریف, حق انتخاب

محمدجواد ظریف, حق انتخاب

آیا ظریف دیگر واقعیت را وارونه نمی‌کند؟ | DW | 18.01.2021

ظریف در تازه‌ترین مصاحبه‌اش می‌گوید همچنان معتقد است خود مردم خواسته‌اند که 'این گونه زندگی کنند و فشارها را بپذیرند ولی به دلیل خشم مردم از این حرف، دیگر آن را تکرار نمی‌کنم'. آیا مشکل صرفا به شخص ظریف برمی‌گردد؟

18/01/2021 05:03:00 ب.ظ

ظریف در تازه‌ترین مصاحبه‌اش می‌گوید همچنان معتقد است خود مردم خواسته‌اند که 'این گونه زندگی کنند و فشارها را بپذیرند ولی به دلیل خشم مردم از این حرف، دیگر آن را تکرار نمی‌کنم'. آیا مشکل صرفا به شخص ظریف برمی‌گردد؟

ظریف در تازه‌ترین مصاحبه‌اش می‌گوید همچنان معتقد است خود مردم خواسته‌اند که 'این گونه زندگی کنند و فشارها را بپذیرند ولی به دلیل خشم مردم از این حرف، دیگر آن را تکرار نمی‌کنم'. آیا مشکل صرفا به شخص ظریف برمی‌گردد؟

آیا ظریف دیگر واقعیت را وارونه نمی‌کند؟ظریف در تازه‌ترین مصاحبه‌اش می‌گوید همچنان معتقد است خود مردم خواسته‌اند که"این گونه زندگی کنند و فشارها را بپذیرند ولی به دلیل خشم مردم از این حرف، دیگر آن را تکرار نمی‌کنم". آیا مشکل صرفا به شخص ظریف برمی‌گردد؟

گزارش اطلاعاتی آمریکا: بن سلمان با عملیات «دستگیری یا کشتن» جمال خاشقچی موافقت کرده بود نخستین در اروپا؛ پارلمان هلند در طرحی بی سابقه رفتار چین با اویغورها را نسل کشی خواند رد درخواست دختر بریتانیایی پیوسته به داعش برای بازگشت به بریتانیا

اوایل شهریور ۱۳۹۷ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با سیمای جمهوری اسلامی جمله‌ای گفت که جنجال‌بر‌انگیز شد و هنوز هم بحث بر سر این ادعای عاری از واقعیت او ادامه دارد. او گفت فشارهایی که از رهگذر رویکردها و سمت‌گیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی بر مردم وارد می‌آید، به اراده و انتخاب آزاد خود مردم ربط دارد و"مردم ما انتخاب کرده‌اند که این گونه زندگی کنند".

گرچه در سال‌های اولیه وزارت ظریف، به‌سرانجام رساندن پرونده برجام و کاهش تنش در مناسبات بین‌المللی ایران میزانی از محبوبیت و اقبال نسبت به او را در جامعه ایران رقم زد، ولی هر چه که جلو آمده‌ایم ظریف در چارچوب توجیه و عادی‌جلوه دادن بعضا غیرضرور سازوکارها و رویکردهای فاجعه‌بار داخلی و خارجی جمهوری اسلامی و با طرح ادعاهای خلاف واقع در باره این رویکردها، آن اعتبار را به قمار گذاشته و اعتراض و خشم شمار هر چه بیشتری از مردم را برانگیخته است؛ با ادعاهای کاملا خلاف واقعیتی مانند عدم وجود زندانی سیاسی در ایران، یا ادعای مستقل‌ بودن قوه قضائیه در توجیه زندانی‌ کردن فعالان سیاسی و شهروندان دو تابعیتی‌، یا دمکراتیک‌‌ بودن برگماری رهبر جمهوری اسلامی و غیرمادام‌‌العمر بودن مقام او، تا ادعای داوطلبانه‌ بودن اعزام مهاجران افغان در ایران در هیات گردان فاطمیون و تا... headtopics.com

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیددر این روزها دوباره بازار مصاحبه با ظریف گرم است، چه  به سبب دست به دست‌ شدن قدرت در آمریکا و پرسش‌های مربوط به چشم‌انداز تنش میان جمهوری اسلامی با این کشور و کل جهان غرب، و چه به سبب گمانه‌های مربوط به حضور او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰. و در اغلب این مصاحبه‌ها هم آنجا که پای توجیه سیاست‌های نادرست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی به میان می‌آید کار او به توجیه و تناقض‌گویی می‌کشد.

در تازه‌ترین مصاحبه، ظریف با روزنامه همدلی، چاپ تهران گفت‌وگو کرده است و از جمله با سوالی در باره اظهارات بحث‌‌انگیرش در باره مصاحبه شهریور ۱۳۹۷ روبرو شده است.خبرنگار از او می‌پرسد: «آقای ظریف شما در شرایطی که زندگی و معیشت مردم در شرایط دشواری بوده و با سختی روزگار می‌گذراندند، جمله‌ای گفتید با این مضمون که مردم ما خود انتخاب کرده‌اند که این طور زندگی کنند...»

و وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ می‌گوید که او خلاف واقع نگفته چرا که همان مردمی که می‌گویند «ما با سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه موافق نیستیم، چون برای ما ایجاد فشار کرده است، همزمان برای مراسم شهادت شهید سلیمانی، با جمعیت میلیونی در همه شهرهای کشور به میدان می‌آیند. این نشان دهنده این است که انتخاب مردم ما، این است که در دنیا سربلند باشند. انتخاب آنها این است که از آنچه شهید سلیمانی به عنوان نماد آن -یعنی مقاومت- بوده، پیروی کنند... تفاوت ما با آن کشورها فقط در مقاومت است، و مردم نشان دادند که مقاومت را باور دارند.»

خبرنگار سهواً یا عامدانه غفلت می‌کند به ظریف گوشزد کند که دی ۱۳۹۶ و آبان ۹۸ هم در ایران اعتراضات گسترده و کم‌سابقه‌ای روی داده است. لذا، هم این اعتراضات گسترده و خودجوش و هم آن شرکت مردم در تشییع سلیمانی در شرایطی از فضاسازی رسانه‌ای و تحریک و بسیج احساسات جمعی و بر بستر خشم بخشی از جامعه از ‌کشته شدن یک نظامی ارشد توسط یک کشور بیگانه که لزوما هم به معنای تایید همه رویکردهای او نیست را باید یک به یک بررسید و شرکت در تشییع جنازه سلیمانی را به غلط معادل پذیرش"مقاومت" از سوی مردم جا نزد. headtopics.com

بایدن با حمله به شبه‌نظامیان عراقی در شمال شرق سوریه چه پیامی به ایران داد؟ ابراز نگرانی عمیق آمریکا از خشونت دولتی علیه سوخت‌بران و معترضان در سیستان و بلوچستان ایران انفجار در کشتی متعلق به شرکت اسرائیلی در شرق تنگه هرمز

وقتی که خلاف‌گویی به تناقض‌گویی می‌‌انجامداین نیز هست که ظریف نمی‌گوید که مقاومت برای چه و با کدام هدف. نمی‌گوید که  آیا او هم مثل رهبر جمهوری اسلامی و مشاوران دور و برش هدف این مقاومت را دوام‌آوردن تا زمانی (بی‌انتها؟) می‌داند که"فروپاشی عنقریب تمدن غرب" رقم خورده باشد،"اقتصاد مقاومتی" شکل گرفته باشد،"نگاه به شرق برای مقابله با سلطه غرب" کارایی نشان بدهد تا نهایتا جمهوری اسلامی به"آرمان غایی" خود برسد و"تمدن عظیم اسلامی" را برپا کند؟ خامنه‌ای ده روز پیش، در تازه‌ترین سخنرانی‌اش دوباره گفته است: «ما مواضع‌مان در مقابل آمریکا ناشی از این هدف بزرگ است که یک تمدن عظیم اسلامی را ایجاد کنیم که شاید به نسل فعلی نرسد اما هدفی است که نسل‌های بعدی به آن خواهد رسید».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدظریف چه به این"اهداف" باور داشته باشد و چه نداشته باشد اغلب در عمل با ادعاها و توجیهات خود در معیت رهبر و"آرمان‌های" او رکاب می‌زند.او در این مصاحبه می‌گوید که ما مقاومت می‌کنیم تا مثل عربستان سعودی"دست نشانده و محتاج" آمریکا نباشیم. و در مصاحبه سال ۱۳۹۷ با سیمای جمهوری اسلامی، زمانی که مصاحبه‌کننده گوشزد می‌کند که همه کشورها که عربستان نیستند و ما مواردی مثل ترکیه را هم داریم، باز هم ظریف کم نمی‌آورد و ماشین توجیه‌اش از کار نمی‌ایستد. او انگار، نه انگار که کمر اقتصاد و معیشت مردم زیر فشار تحریم‌ها تا نشده، راست و راست در چشم آنها نگاه می‌کند و می‌گوید‌: «همین ترکیه شما دیدید که به خاطر فشارها در مدت بسیار محدودی ارزش پولش به یک سوم رسید. وقتی فشارهای خارجی به کشورها وارد می‌شود این موضوع با محدودیت قانونی روبرو نیست و این فشارها تاثیر می‌گذارد ما تاکنون تا حد زیادی از این فشارها مصون مانده‌ایم.»!

ظریف در مصاحبه تازه با روزنامه همدلی مالزی را هم الگوی خوبی نمی‌داند چون"در آنجا هم فساد هست" و اگر ما"مزیتی" بر این کشورها داشته باشیم در همان"مقاومت" است: «از من می‌پرسند چرا ما مالزی نیستیم؟ چرا ترکیه نیستیم؟ تفاوت ما با این کشورها چیست؟ آیا تفاوت ما در نیروی انسانی است؟ آیا تفاوت ما با آن‌ها این است که در آن‌جاها فساد نیست در ایران فساد هست؟ نخست‌وزیر سابق مالزی الان به اتهام فساد عظیم دارد محاکمه می‌شود. تفاوت ما با آن کشورها فقط در مقاومت است، و مردم نشان دادند که مقاومت را باور دارند.»

منتهی چون توجیه‌کاری اغلب با دروغ و دگردیسه‌کردن واقعیات توام است، گوینده‌اش را هم اینجا و آنجا به تناقض می‌اندازد. در همین راستا، آنجا که ظریف بعضاً پایش را روی زمین می‌گذارد و مسیر مصاحبه به گونه‌ای است که توجیه‌ای را ضروری نمی‌کند، می‌توان از زبانش واقعیت را شنید، واقعیتی که با گفته‌های قبلی و بعدی او در تناقض می‌افتند. ظریف که سال ۱۳۹۷"مقاومت" (تداوم تنش با دنیا) و فشارهای ناشی از آن را شاخصه برجسته مردم ایران و ناشی از"اراده و انتخاب آزادنه آنها" ذکر می‌کند و حتی ترکیه و مالزی را هم در قیاس با ایران در راه خطا می‌بیند، همین ۴۰ روز پیش در مصاحبه با کانال حیرت ادعای خود را نقض کرده و می‌گوید: «نباید فراموش کنیم که برخی از کشورها منتقد سیاست‌های آمریکا هستند اما بدون ایجاد تنش به پیشرفت نیز می‌رسند... به عنوان مثال هم اکنون فرانسه، مالزی، ترکیه و آلمان مخالف سیاست‌های آمریکا هستند، اما با آمریکا نیز تنش ندارند و در برابر آمریکا استقلال نسبی خود را حفظ کرده‌اند.» در مصاحبه تازه با همدلی دوباره همین حرف درست ۴۰ روز پیش را پس می‌‌گیرد و به باتلاق مصاحبه ۱۳۹۷ سقوط می‌کند. headtopics.com

انتظاری واقعی از رئیس دیپلماسی جمهوری اسلامی؟تردیدی نیست که از ظریف به عنوان رئیس دیپلماسی جمهوری اسلامی نباید انتظار داشت که حرفی خلاف جهت‌گیری‌های اساسی نظام متبوعش بزند. ولی این نظر مطرح است که از کسی که به گفته خودش"مشکلات داخلی و خارجی کشور را به خوبی می‌شناسد و اگر نامه‌هایی که با مقام‌های ارشد نظام رد و بدل کرده منتشر شوند معلوم می‌شود که تا چه حد منتقد بوده" حداقل این انتظار را می‌توان داشت که  در روز روشن سفید را سیاه نکند.

چنین نظری شاید به این واقعیت کم‌توجه است که در نظامی کم و بیش ایدئولوژیک و دارای مولفه‌هایی قوی از اقتدارگرایی کارگزاران آن، حتی صدیق‌ترین و باوجدان‌ترینشان هم اگر بخواهند که حذف نشوند باید در وجه عمده توجیه‌گر سیاست رسمی و جاری باقی بمانند و اینجا و آنجا دروغ بگویند و خودشان هم به تناقض بیافتند. در همین چارچوب، آنها، هم قربانی و هم عامل تداوم این سیاست‌ها و رویکردها باقی می‌مانند، مگر آن که نظام بن‌بست خود را قبول کند و این توجیه‌کاری و سفیدسازی سیاه‌کاری‌ها دیگر ضرورتی نداشته باشد و کسانی مثل ظریف هم توانایی ‌واقعی‌شان از زیر بختک مولفه‌ها و رویکردهای یک نظام ایدئولوژیک رهایی یابد.

پاداش نیم میلیون دلاری؛ لیدی گاگا برای بازگشت سگ‌های ربوده شده، مژدگانی تعیین کرد بایدن: اقدام متجاوزانه روسیه در الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین را هرگز نمی‌پذیریم هواداران کودتاگران در یانگون با چاقو به جان معترضان افتادند؛ بریتانیا تحریم‌های میانمار را تشدید کرد

منتهی در مختصات نظام کنونی و سیر و سلوک کارگزاری همچون ظریف، مقاومت او هم آنجا که در اعتراض به حضور بشار اسد در کشور بدون اطلاع وزارت خارجه به استعفا می‌انجامد با سلام و صلواتی"به خیر" می‌شود و او بدون آن که مطابق با قول و قرارها برای پس‌گرفتن استعفا، در تقسیم مسئولیت مربوط به سیاست‌های منطقه‌ای عملا تغییر مثبتی به سود اختیارات وزارت خارجه رقم بخورد، دوباره مشغول کار خویش است و مولفه‌ای از این کار هم توجیه ‌و سفیدنمایی آنچه که بر رویکردهای داخلی و خارجی زیانبار"نظام" مرتب است.

ظریف ولی در این آخرین مصاحبه خود نشان داده است که به میزان معینی از این وضعیت آچمز است و بازخورد حرف‌هایش در جامعه بیش از آن خشم و عصبانیت ایجاد کرده که علنا قابل دفاع باشد. البته رویکرد او در این مصاحبه، بر خلاف مصاحبه‌اش با کانال حیرت، نه واقع‌گرایانه که در وجه عمده توجیه‌گرایانه است. او به جای آن که در این مصاحبه تلویحا یا صراحتا این یا آن مولفه سیاست خارجی مطلوب هسته سخت قدرت را با انتقاد و علامت سوال روبرو کند، مصاحبه‌کنندگان را متهم می‌کند که سوال‌هایی را مطرح می‌کنند که جواب‌های او باعث خشم مردم می‌شود: «بعضی دوستان (خبرنگاران) علاقه دارند من را در موضعی بگذارند که مردم از من دلخور شوند» . و نهایتا هم می‌گوید که به حرفی که در باره"انتخاب آزادنه مردم برای مقاومت و پیامدهای آن، یعنی زندگی در تنش و زیر فشارهای اقتصادی و بین‌المللی" زده همچنان باور دارد ولی  «چون دیدم که مردم ناراحت شدند احتمالاً نه، دیگر (از این حرف‌ها) نمی‌گویم. ولی می‌خواهم بگویم که اگر آن جمله را من گفتم بی‌حساب نگفتم و دروغ هم نگفتم. بله من حتماً قبول دارم مردم انتقاد دارند، حتماً قبول دارم معیشت مردم سخت شده، قبول دارم ما نباید چیزی بر معیشت مردم تحمیل کنیم، اما چیزی را هم که گفتم، قبول دارم.»

پیشروی جامعه، پسروی حکومتگرچه قول ظریف به خودداری از سفیدسازی علنی سیاهی‌ها در حل بحران‌هایی که از رهگذر سیاست‌های جمهوری اسلامی بر زندگی مردم آوار شده است تغییری اساسی به وجود نمی‌آورد، ولی همین که او تا همین حد هم عقب نشسته نتیجه گستردگی خشم و اعتراضات به حرف‌های او و رساندنش به این واقعیت است که جامعه فریفته مشاطه‌گری سیاست‌های زیانبار حکومت نمی‌شود، حتی اگر زبان کسی در این راستا بچرخد که در دوره‌ای با به ثمررساندن  برجام، در نگاه بخشی از جامعه کارنامه مثبتی برای خود رقم زده بوده است.

سوق‌دادن ظریف و ظریف‌ها به احتراز علنی از باژگونه‌‌کردن واقعیت‌ها برای خود جامعه هم موفقیتی ولو نه چندان بزرگ است و سکوی تازه‌ای برای هل‌دادن حکومت به جدی‌گرفتن مردم و تفهیم بیشتر این نکته به آن است که فریب و دروغ بیش از پیش در حال به بن‌بست رسیدن است. توصیفی که خود ظریف در مصاحبه با همدلی از میزان اعتراضات و انتقادات مردم به حرف‌هایش می‌کند در این زمینه گویاست.

ادامه مطلب: DW فارسی »

هواداران کودتاگران در یانگون با چاقو به جان معترضان افتادند؛ بریتانیا تحریم‌های میانمار را تشدید کرد

قبل از آغاز تجمع معترضان در مرکز یانگون، هواداران چاقو و چماقدار کودتاگران محل را قرق کرده بودند.

کدام مردم جناب ظریف.مردمی که در سال 57 حداقل 18 سال داشتند؟یا مردمی که غم نان حاصل از مدیریت 40 ساله شما فرصتی برای تفکر برایشان نگذاشته؟ خلایق هر چه لایق! تا زمانی که رژیم اسلامی 🦀 تروریستی اخوک 🐷 دجال و جنایتکار هست همین آش و همین کاسه است. (نا)ظریف هم ی “ماله کش” و ریزه خوار سفره رژیم اخوک 🐷 دجال و اشغالگر بیشتر نیست

«ما» کی هست؟ . چه کسی این وظیفه را به عهده شما گذاشته است که ملت ایران را به بدبختی و فقر و احتیاج بکشانید که با یک لغت بی سر و ته و دهان پر کن و بی معنی، کار خود را توجیه می کنید؟ . مردم ایران نه شما را و نه دولت شما را انتخاب کردند. «ما» گفتن شما «ما» مردم ایران نیست. . مردم انتخاب نکردند به مردم تحمیل شد وعده های پوچ مردم را سال ۵۷ بخیابان آورد با دسیسه شیطان بزرگ

JZarif شما ۲٪ی ها باپست‌های پرداخت نجومی، سفرخارجی، غذا، مسکن دولتی، هدایا، حق ماموریت و هتل‌های۵ ستاره، وام‌های بدون بهره زندگیتانتان را که با فروش شرافت خود همراه با خوش‌خوراک کردن ظاهر آن با تبسم و دروغ، خود انتخاب کردی. از طرف ۹۸٪ مردم حرف نزنید. WillYouShutUpMan JZarif YOU 2% got high paid job, transportation, travel, food expenses paid. Gifts, zero interest loan, gov free housing. Of course you shud keep your celebrity lifestyle built on soul-sold-to-devil base, sugarcoated with LIES. NotMe, NOT 98% OTHER IRANIAN. WillYouShutUpMan

در اصل دولت مردان ایران نوکران امریکاو اروپا هستند . چقدر عقب مانده ،کدام انتخاب؟ شما نمی توانید یک حزب را بارها و بارها انتخاب کنید، همه احزاب دیگر را منع کنید و بگویید سیستم دموکراتیک است.این مانند چین کمونیست است. اگر بیش از چهل سال پیش برگه انتخاباتی ظریف را برداشته باشید، ممکن است او به رجوی یا حزب توده رأی داده باشد. 🤣

بابودن جواد ظریف واینهمه اخوند ومراجع وطنفروش معلومه که مردم خودشان انتخاب کردن اگر این مردم شمارا بعنوان عروس انتخاب کنن جواب شما در حجله به آقای داماد چه هست Das will ich nicht . Mein vater wollte es. ظریف گوه خورده ظریف اول اخرش خندیده که از طرف مردم حرف میزنه تمام سران رژیم گوه میخورن که از طرف مردم حرف میزنن ، یه چیزی که توی چهل و خورده سال عمر نکبت بار رژیم هیچ تغییری نکرده گوه خوری زیادی مسئولین مملکتی بوده که علی برکت الله روز ب روز بیشتر هم شده

آره خب، بعضیا این انتخابو‌کردن و بعضیای دیگه باید جوابشو پس بدن، آخه نادان آدم بی زحمت یه مروری ب وعده هایی ک دادین بکنید!!! چی شد؟؟؟ تونستین عملیش کنین؟؟؟؟ دروغ ک کنتور نمیندازه، دروغگوی خود فروخته اگر وجود دارید رفراندوم بذارید شما مگر مطمئن نیستید مردم با شما هستن و انتخاب کردن و طرفدار نظامن بیایید و اثبات کنید و گرنه خفه شده و حرف مفت نزنید

تو غلط کردی اولا بسیاری فریب خوردن چون واقعیت رو نمیدونستن راجع به نقش او در حوادث ۷۸،۸۸و...وهمچنین سوریه و عراق بعدش از کل مردم ایران چند درصد اومدن ویا چند میلیون؟بقیه چی؟تازه با اون جو امنیتی که درست کردین و بخاطر پاره کردن عکسش سالها زندان بریدین یکی بهش بگه: راست میگی رفراندوم آزاد بذار!!! ببینیم کدوم خری این نوع زندگی که تو میگی رو انتخاب میکنه! حیوون!

اینا از ترسشون حاضر نیستن یه رفراندوم واقعی و آزاد راه بیاندازن . دیوسا اگه جرات دارین رفراندوم واقعی بذارین هیچ کلامی تاریکی را نمی درد هیچ خدایی دست خود را برنمی آورد به هر کجایی که هم می نگرم سرزمین بر سر خود خرابان. نه شمایلی که خود را برهاند، نه شبحی که پرواز کند. و هنوز هم مرا در گوش است: دیر شد ، دیر بسیار شد !

مشكل اين فلك زده كه نيست اين نبود يكي ديگه مشكل سال ٥٧بود كه انتخاب كردين این ماله مش اعظم ... این کار گذار ... این منفورترین و خودفروخته ترین ... این بی وطن ... گه خوردددد امیدوارم ایشون هر چند گاهی به طور‌ناشناس یا خود‌ بین در و همسایه و مردم شهر و محله رفته یا از طریق کسی‌که‌مورد اعتماد‌است از درون مردم خبر‌بگیرند و ببینند واقعیت جامعه چیست. ما به خودمان که دیگر بنا نیست دروغ بگوییم.

یعنی هنوز درست و حسابی گوه نخورده. عین خودتون ودیگربردگان پول کاغذی همه چیزش وارونه هست به غیرازعقل‌ که ندارد🔥💩👊🏻جاویدشاه🌹🌹🌹 در جواب رسانه های 'ازاد' صهیونیستی ،'آیا مشکل صرفا به خود ظریف بر میگردد ؟ باید گفت ،وقتی صهیونیستها و رسانه های مزدورش شب و روز در تلاش هستند افکار عمومی مردم ایران را آشفته کنند و از سوی دیگر خود دولت آلمان که فرستادن پاکت به ایران را هم تحریم کرده باید گفت مشکل از ایران ستیزی

آیا دویچه‌وله، حرام‌خوار‌تر از قبل شده است؟ آقا ناموسا بذارین خودم باشم . نمیگذارید چار تا لیچار بارش کنم . اهه...... گوه زيادى مى خوره آقای ظریف آیا شما حاضرید برای یک چیزی که به آن اعتقاد و مهمتر از همه اعتماد ندارید مقاومت کنید؟ ظریف باز گوه خوری کرد از یه صیغه زاده توقعی بیش از این نیست مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی

ماله کش افلیج پلید و خبیث !!! باید به جناب ظریف پاسخ داد: اگر منظورتان از 'مردم' نظام سیاسی شماست، آری، جمهوری اسلامی خواهان اینگونه زندگی برای مردم ایران شد! پس بنابراین خشم مردم به موازات 'خشم حکومتی' است و حق دارید که دیگر این اظهارات سیاسی که بر علیه حکومتی است که کاردارش هستید را تکرار نکنید. چهل سال پیش گوسفندانی به اینها رای دادند که اکثر آنها دیگر زنده نیستند، بعضیها هم عقیده دارند که آراء واقعی دزدیده شدند. ظریف از طرف مردم (چهل سال بعد) زیاد گوه_خوری نکنن. یک رفراندم آزاد ، حقیقت رو نشان خواهد داد.

خود،انکاری مساوی خود،ارضایی. مگه کور،ی.؟ مگه کر،ی.؟ مگه جمجمه تهی،ی.؟ این عده بخش ذلیل ازگروه،ج از اعضای اصلی پروپاگاندای دجال،یان و مدل جدید خوارکسده،بازی تروریست جفنگ نو، برعلیه جفنگ قبلی، هستند.!؟؟! اینها فاطمه س را کشتند آنهم سالی دو بار، تا هر بار بتوانند دو،زار کاسبی کنند. اوایل کشتن شدن سلیمانی، کانال افق سپاه در یک برنامه میگفت که «این تشییع جنازه سلیمانی خودش یه جور رفراندومه». ظریف هم تو مصاحبه ش همون حرفو تکرار کرده. ظریف صرفاً عروسک خیمه شب بازی اطلاعات سپاهه

لطفا پیج خود را با نشان دادن اینگونه تصاویر کثیف نکنید من که یادم نمیادکسی ازماملت نظری خواسته باشه یارفراندومی چیزی برگزارشده باشه که آیامردم موافق پارگی زیرتحریم هستن یانه.واقعاروتوبرم. وقاحت لجن پراکنی ماشالله هر روز دروغگوتر از دیروز میشه هر جور حساب میکنم باز می بینم این تیکه یه فوحشه. چرا باید مردم خشمگین بشن آخه ؟مگه خودمون انتخاب نکردیم ؟!!!!😫😫😁😁😁

شکر خورد... مشکل از مادرشونه از ماست که بر ماست . وجدانتون رو به شیطان فروختید، مشکلتون اینه