آیا عربستان در لبنان به بن‌بست رسیده است؟

18/10/1400 02:17 ب.ظ

اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: آیا عربستان در لبنان به بن‌بست رسیده است؟ بعد از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله، کارتل رسانه‌ای سعودی مقابلش صف‌آرایی کرده و بیش از گذشته (بخوانید وقیح‌تر از گذشته) به او و حزب‌الله تاختند.

بعد از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله، کارتل رسانه‌ای سعودی مقابلش صف‌آرایی کرده و بیش از گذشته (بخوانید وقیح‌تر از گذشته) به او و حزب‌الله تاختند. اما استفاده از واژه‌های وقیحانه و تشبیه سید مقاومت به شخصیت‌‌هایی در صدر اسلام نشانگر بن‌بستی است که ریاض و محمد بن سلمان در لبنان به طور اخص و کل منطقه به طور اعم گرفتار آن شده است.

به زعم کارشناسان، امروز محمد بن سلمان در وضعیتی گرفتار شده که حداقل توصیف آن مخمصه‌ای راهبردی است.

برای حاکمان دولت ریاض که همچنان در توهم دوره قدرت دهه هشتاد میلادی به سر می‌برند، چیزی جز دلارهای نفتی‌اش باقی نمانده است، دلارهایی که بسیاری از رقبای ریاض در دیگر پایتخت‌های عربی از دوحه گرفته تا حتی ابوظبی می‌توانند برای متحدان اقماری پیشین ریاض فراهم کنند.

حماقت‌های سیاسی محمد بن سلمان او را در حلقه‌های متعددی از فشار قرار داده است و اگر این شاهزاده خام تا چند سال پیش این فشارها را به امید حمایت دونالد ترامپ از پادشاهی‌اش به جان می‌خرید، امروز با خارج شدن ترامپ از معادله قدرت در آمریکا، معادلات این شاهزاده بلندپرواز هم به صخره‌های متراکمی از مخالفت‌های درون‌خانوادگی، مخالفت منطقه‌ای، وتوی قدرت‌های منطقه با این پادشاهی و از همه مهم‌تر بی‌اعتباری و رد چنین خواسته‌ای در کاخ سفید برخورد کرده است. headtopics.com

جیره بگیرای نون به نرخ روز خورِ بی وجود. حاضر نیستم دیگه حتی روی روزنامه زردتون بشاشم. حیف اون روزایی که یه جو تخم لاپاتون بود.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

اینستاگرام در پاسخ به صدای آمریکا: ممنوعیت استفاده از هشتگ‌های حمایت از پرواز پی‌‌اس‌۷۵۲ برداشته شد▪️اینستاگرام در پاسخ به صدای آمریکا درباره ایجاد محدودیت برای هشتگ‌های حمایت از خانواده‌های قربانیان پرواز PS752، ضمن عذرخواهی اذعان کرد که این محدودیت «به اشتباه» بوده و از برداشته شدن آن خبر داد من_هم_شمعی_روشن_خواهم_کرد IWillLightACandelToo ps752justice از شما سپاسگزارم

مقام مسئول: محموله کیوی از امارات به هند رفته بود، در امارات به قرنطینه اهمیت نمی‌دهندمدیر سازمان حفظ نباتات ایران روز جمعه ضمن اشاره به این که مسئله صادرات کیوی به هند حل شده، دلیل مرجوع شدن محموله کیوی ایران از این کشور را «نبود قرنطینه در امارات» اعلام کرد.

رئیس جمهوری قزاقستان از ارتش خواست بدون اخطار قبلی «به قصد کشتن» به معترضان شلیک کند▪️قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان، روز جمعه ١٧ دی‌ماه به نیروهای امنیتی کشورش اجازه داد به سوی «کسانی که در ناآرامی‌ها مشارکت می‌کنند» به قصد کشتن شلیک کنند. ارباب پوتین ، دیکتاتور روسیه در آینده اَقمار خود را از دست خواهد داد روسیه فعلی فاسد است و بدنبال شوروی قَدم بر میدارد و هَدف آن اَحیای شوروی سابق 👎🏻 مرتیکه دیکتاتور مغول مگر مردم تو را انتخاب کردند برای کشتن و سرکوب.روسها را هم به این ضیافت دعوت کردی؟سقوط و مرگ دیکتاتورها دیر نیست شما از آگاهی مردم وحشت دارید

5 ماه است از پسرمان بی‌خبریم/ فرهاد به قصد مهاجرت به انگلیس وارد ترکیه شدفرهاد جوان کردستانی که به قصد مهاجرت به کشور انگلیس از طریق مرز وارد ترکیه شد در همان ابتدای ورودش در یازدهم مرداد ماه سال‌جاری ناپدید شده و تاکنون خانواده این جوان نتوانستند از طریق مراجع قضایی ترکیه و ایران اثری از او بیابند.

آیا قاضی با استناد به پیامک می‌تواند کسی را محکوم کند؟

آیا پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه به دیوان لاهه می‌رود؟برای پاسخگویی حتماً متوسل به حدیثی می‌شند ، لیکن دادگاه گوشی برای چرندیات اینها نداره.

بی‌تردید رویکرد رسانه‌ای ریاض علیه سید حسن نصرالله امر تازه‌ای محسوب نمی‌شود و از زمان آغاز جنگ 33روزه که خبرگزاری رسمی عربستان با بستن چشمانش به روی تجاوز اسرائیل، این اقدام را ماجراجویی حزب‌الله توصیف کرده بود تا امروز ادامه دارد.

اما استفاده از واژه‌های وقیحانه و تشبیه سید مقاومت به شخصیت‌‌هایی در صدر اسلام نشانگر بن‌بستی است که ریاض و محمد بن سلمان در لبنان به طور اخص و کل منطقه به طور اعم گرفتار آن شده است.

به زعم کارشناسان، امروز محمد بن سلمان در وضعیتی گرفتار شده که حداقل توصیف آن مخمصه‌ای راهبردی است.

برای حاکمان دولت ریاض که همچنان در توهم دوره قدرت دهه هشتاد میلادی به سر می‌برند، چیزی جز دلارهای نفتی‌اش باقی نمانده است، دلارهایی که بسیاری از رقبای ریاض در دیگر پایتخت‌های عربی از دوحه گرفته تا حتی ابوظبی می‌توانند برای متحدان اقماری پیشین ریاض فراهم کنند.

حماقت‌های سیاسی محمد بن سلمان او را در حلقه‌های متعددی از فشار قرار داده است و اگر این شاهزاده خام تا چند سال پیش این فشارها را به امید حمایت دونالد ترامپ از پادشاهی‌اش به جان می‌خرید، امروز با خارج شدن ترامپ از معادله قدرت در آمریکا، معادلات این شاهزاده بلندپرواز هم به صخره‌های متراکمی از مخالفت‌های درون‌خانوادگی، مخالفت منطقه‌ای، وتوی قدرت‌های منطقه با این پادشاهی و از همه مهم‌تر بی‌اعتباری و رد چنین خواسته‌ای در کاخ سفید برخورد کرده است.

این در حالی است که مهم‌‌ترین متحدان سعودی به ویژه محمد بن زاید حساب خود را از محمد بن سلمان جدا کرده و از همراهی با اسب بازنده طفره می‌رود؛ از دیگر سو، متحدان سنتی سعودی‌ها در لبنان هم صرف نظر از ظاهرسازی‌های خود حاضر نیستند سوار قطار برنامه‌های ریاض در لبنان شوند که نمونه بارز آن سعد حریری است.

امروز عربستان سعودی از یک پشتیبان قدرتمند و صاحب‌نفوذ در صحنه لبنان به طرفی خرابکار تبدیل شده که برای پیشبرد برنامه‌هایش مردم این کشور را به مرز استیصال اقتصادی کشانده و با ارتش رسانه‌ای‌اش همه طرف‌های مخالف را به بدترین و زننده‌‌ترین اشکال متهم کرده و تا مرز ناسزاگویی هم پیش می‌رود؛ سطحی از انحطاط که جز بن‌بست سیاسی تعبیر دیگری نمی‌توان برای آن پیدا کرد.