آیا پایان پاندمی کرونا نزدیک است؟ | DW | 12.01.2022

22/10/1400 11:21 ق.ظ

تازه‌های پزشکی هفته: احتمال تبدیل پاندمی به آندمی، تهدید قلب ناسالم برای مغز زنان، تکنیک جدید MRI برای تشخیص سریع‌تر ام‌اس و نقش فست‌فود در افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های خودایمنی.

تازه‌های پزشکی هفته: احتمال تبدیل پاندمی به آندمی، تهدید قلب ناسالم برای مغز زنان، تکنیک جدید MRI برای تشخیص سریع‌تر ام‌اس و نقش فست‌فود در افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های خودایمنی دکتر ویلیام شافنر، متخصص بهداشت در دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی و مدیر پزشکی بنیاد ملی بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید، برای تبدیل شدن مرحله پاندمی یا همه‌گیری جهانی به مرحله آندمی، جامعه باید به ایمنی گله‌ای برسد.

در این میان هرچه ویروس مسری‌تر باشد، سطح ایمنی گله‌ای بالاتر است. پس اگر جهش جدی و خطرناکی نداشته باشیم، ممکن است اوایل سال ۲۰۲۲ به مرحله آندمی برسیم.

به‌گفته شافنر زندگی در جهانی با کووید ۱۹ که به یک بیماری بومی تبدیل شده، با نحوه برخورد جامعه با سایر بیماری‌های بومی مانند آنفلوآنزا تفاوت چندانی ندارد. همچنین در مرحله آندمی، استفاده از ماسک، به‌ویژه در مکان‌هایی که افراد مسن یا دارای نقص ایمنی در آن حضور دارند، مانند بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان کماان مهم خواهد بود.آنچه برای قلب مضر است، برای مغز نیز می‌تواند مضر باشد و یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این ارتباط به‌ویژه برای زنان بسیار حیاتی است.

میشل میلکه، نویسنده این مطالعه و پروفسور کلینیک مایو در روچستر آمریکا، می‌گوید: «این تعجب‌آور نیست، زیرا مطالعات گذشته ارتباط بین سلامت قلب و مغز را نشان داده است. اما در مطالعه اخیر مشخص شده که این ارتباط به‌ویژه در میان زنان بسیار قوی است.» headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

ریابکوف: احتمال رسیدن به راهکاری برای احیای برجام افزایش یافته استمعاون وزیر خارجه روسیه: احتمال رسیدن به راهکاری برای احیای برجام افزایش یافته مذاکرات سرعت گرفته‌اند تعیین ضرب‌الاجلی برای تصمیم‌گیری در این زمینه ضرورت ندارد احتمالا رویکرد گام به گام مبتنی بر عمل متقابل، برای رسیدن به هدف نهایی مورد استفاده قرار گیرد

پیوند قلب خوک به انسان برای اولین بار!پیوند قلب خوک به انسان برای اولین بار! در اولین جراحی در نوع خود، یک بیمار ۵۷ ساله با بیماری لاعلاج قلبی، پیوند موفقیت‌آمیزی با قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک دریافت کرد و پس از گذشت سه روز در شرایط خوبی قرار دارد. به آخوندها هم قلب خوک و سگ پیوند زدن 😃 ی خوک رو داشتیم که مجلس و دولت رو باهاش مقایسه کنیم با این عمل اونم از ماگرفتند مرسی اه

برای نخستین بار در دنیای پزشکی: پیوند قلب خوک به انسان | DW | 11.01.2022نخستین پیوند قلب خوک به انسان در آمریکا صورت گرفت. سه روز از انجام این پیوند در مریلند می‌گذرد. محمد محی‌الدین، مدیر و ناظر علمی پروژه پیوند قلب خوک از این عمل به عنوان تحولی بزرگ در عالم پزشکی یاد کرده است. 👏👏👏👏

برای نخستین بار در جهان قلب یک خوک به انسان پیوند زده شدتیم پزشکی دانشگاه مریلند آمریکا می‌گویند قلب آقای بنت تا این لحظه به‌طور منظم کار می‌کند، فشار خونش «تثبیت» شده و حال عمومی بیمار رضایت بخش است. پژوهشگران با دستکاری ژنتیکی این خوک مانع پس زده شدن قلب بلافاصه بعد از عمل پیوند شده‌اند. این که خبری نیست، زمانی عمامی داشتیم برخاسته از خمین، با قلب کفتار زاده شده بود چرا سر تیتر خبر رو اشتبا مینویسین ! کسی کە علاقە دارە زدە میشە . عزیز من خوک ژنتیکیش مدیفای شدە 😡😡😡😡 الان این چجوری میشه خوب خوک که نجسه اونقت قلبمون خراب شه چکار کنیم قلب نجس میشه ایا نصب کرد

سازمان ملل برای جذب کمک ۴.۴ میلیارد دلاری به افغانستان از کشورهای جهان استمداد طلبیدسازمان ملل متحد از کشورها و نهادهای بین‌المللی برای اهدای کمک بشردوستانه ۴.۴ میلیارد دلاری به افغانستان در سال ۲۰۲۲ استمداد طلبید؛ رقمی که تقریبا معادل یک چهارم تولید ناخالص داخلی افغانستان است و سه برابر رقمی است این کشور در سال ۲۰۲۱ دریافت کرد. جاوید باد خودم

اسرائیل: برای شناسایی ابتلا به اومیکرون، با تست خودکار هم از گلو نمونه‌برداری کنیدمقام‌های بهداشت و درمان اسرائیل بر خلاف سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا توصیه کرده‌اند که برای تشخیص ابتلا به بیماری کووید در موج شیوع گونه اومیکرون، همه، حتی کاربران تست‌های خودکار از گلوی خود نمونه‌برداری کنند.

کارشناسان می‌گویند گسترش سریع نوع اومیکرون ویروس کرونا ممکن است به نزدیک شدن بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ به مرحله آندمیک (بومی) کمک کند. مرحله‌ای که در آن بیماری وجود دارد اما قابل کنترل است.

به‌گزارش هلث‌لاین؛ آنها می‌گویند سطوح بالای ایمنی ناشی از واکسیناسیون شانسی ایجاد کرده تا کووید ۱۹ بتواند به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل شود: یک بیماری بومی که همیشه در یک جامعه و یا یک جمعیت وجود خواهد داشت.

دکتر ویلیام شافنر، متخصص بهداشت در دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی و مدیر پزشکی بنیاد ملی بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید، برای تبدیل شدن مرحله پاندمی یا همه‌گیری جهانی به مرحله آندمی، جامعه باید به ایمنی گله‌ای برسد. در این میان هرچه ویروس مسری‌تر باشد، سطح ایمنی گله‌ای بالاتر است. پس اگر جهش جدی و خطرناکی نداشته باشیم، ممکن است اوایل سال ۲۰۲۲ به مرحله آندمی برسیم.

اریکا ساسکی، متخصص کنترل عفونت و اپیدمیولوژی بیمارستان تورنتو نیز گفته که کارشناسان به نوع اومیکرون ویروس کرونا به عنوان مسیری بالقوه برای رسیدن به وضعیت بومی نگاه می‌کنند، زیرا به راحتی گسترش می‌یابد، اما به نظر نمی‌رسد به‌اندازه برخی از انواع ویروس کرونا کشنده باشد. پس زمانی که بخش بزرگی از جمعیت جهان حافظه ایمونولوژیکی ناشی از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون داشته باشند، یک ویروس می‌تواند بومی شود.ساسکی ادامه داده که جهان زندگی با کووید ۱۹ را یاد خواهد گرفت. همه‌گیری با یک انفجار پایان نخواهد یافت، بلکه کم‌کم محو خواهد شد.

به‌گفته شافنر زندگی در جهانی با کووید ۱۹ که به یک بیماری بومی تبدیل شده، با نحوه برخورد جامعه با سایر بیماری‌های بومی مانند آنفلوآنزا تفاوت چندانی ندارد.

او عنوان می‌کند که در هر دو مورد، سویه‌های جدید می‌توانند ظاهر و باعث ایجاد مقدار مشخصی از علائم بیماری شوند: «راه مقابله با این بیماری‌ها واکسیناسیون است اما با این حال، یک تفاوت عمده این است که در حالی که آنفلوآنزا شیوع فصلی دارد، کووید ۱۹ احتمالاً در تمام طول سال وجود خواهد داشت. از این رو استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و شرکت در تجمعات کوچک‌تر، احتمالا تغییرات همیشگی در سبک زندگی خواهند بود.»

همچنین در مرحله آندمی، استفاده از ماسک، به‌ویژه در مکان‌هایی که افراد مسن یا دارای نقص ایمنی در آن حضور دارند، مانند بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان کماان مهم خواهد بود.آنچه برای قلب مضر است، برای مغز نیز می‌تواند مضر باشد و یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این ارتباط به‌ویژه برای زنان بسیار حیاتی است.

به‌گزارش Healthday News؛ محققان کلینیک مایو با مطالعه روی بیش از هزار و ۸۰۰ بزرگسال در دهه ۵۰ و ۶۰ عمر، نشان دادند که افراد مبتلا به بیماری قلبی یا کسانی که عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها را دارند، به‌طور‌کلی کاهش بیشتری در مهارت‌های حافظه و تفکر در طول زمان نشان می‌دهند.

میشل میلکه، نویسنده این مطالعه و پروفسور کلینیک مایو در روچستر آمریکا، می‌گوید: «این تعجب‌آور نیست، زیرا مطالعات گذشته ارتباط بین سلامت قلب و مغز را نشان داده است. اما در مطالعه اخیر مشخص شده که این ارتباط به‌ویژه در میان زنان بسیار قوی است.»

تحقیقات در طول سال‌ها نشان داده است که بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی با کاهش سریع‌تر توانایی‌های شناختی افراد مرتبط است و احتمالاً خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. این عوامل خطر عبارتند از فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، سیگار کشیدن و چاقی.

از طرف دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از تمرین‌های سالم برای قلب، مانند ورزش بدنی و رژیم غذایی غنی از ماهی، سبزیجات و چربی‌های خوب ممکن است به محافظت از پیری مغز کمک کند.

به‌گفته میلکه، بیماری قلبی در زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد. زنان بیشتر از مردان در معرض اختلال عملکرد رگ‌های خونی کوچک‌تر بدن هستند، روندی که ممکن است به زوال شناختی کمک کند.

همچنین در حالی که عوامل خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی در مردان شایع‌تر است، اما در طول زمان تأثیر بیشتری بر عملکرد شناختی زنان می‌گذارد. به‌همین‌دلیل هم مردان و هم زنان باید عوامل خطر بیماری‌‌های قلبی‌عروقی را تحت کنترل داشته باشند.

این بررسی که ۵ ژانویه در مجله Neurology منتشر شد، آخرین مطالعه‌ای است که ارتباط بین سلامت قلب و مغز را برجسته می‌کند.تکنیک جدیدسریع‌تر ام‌اس

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روش جدید MRI، با نام طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی (MR) شاید بتواند به تشخیص و درمان سریع‌تر افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس منجر شود.

به‌گزارش Medicine Net؛ این تکنیک می‌تواند تغییرات بیوشیمیایی در مغز افراد مبتلا به ام‌اس را در مراحل اولیه شروع بیماری، تشخیص دهد.

ولفگانگ بوگنر، نویسنده ارشد این مطالعه، از دانشگاه پزشکی وین گفت: تصویربرداری عصبی، تشخیص تغییرات در مغز بیماران مبتلا به ام‌اس را در مناطقی که در تصویربرداری معمولی نامحسوس به نظر می‌رسند، امکان‌پذیر می‌سازد. این تغییرات در بافت مغز، با ناتوانی بیماران مرتبط است.

نزدیک به ۳ میلیون نفر در سراسر جهان به مولتیپل‌اسکلروزیس یا ام‌اس، که به‌عنوان بیماری سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شود، مبتلا هستند. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی تمرین‌های فیزیوتراپی و برخی داروها می‌توانند پیشرفت آن را کند کنند.در‌حال‌حاضر، ام‌اس را می‌توان در ضایعات موجود در ماده سفید مغز در ام‌آر‌آی معمولی و استاندارد تشخیص داد. این ضایعات با از‌دست‌دادن پوشش محافظتی در اطراف رشته‌های عصبی به نام میلین مرتبط هستند. این آسیب بافتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است، اما یافتن آسیب زمانی که هنوز میکروسکوپی یا در مرحله بیوشیمیایی است، برای تشخیص زودهنگام بیماری بسیار مهم‌تر است. این امر با روش جدید تصویربرداری ممکن است.

محققان از این روش برای مقایسه تغییرات بیوشیمیایی مغز ۶۵ فرد مبتلا به ام‌اس با مغز ۲۰ فرد سالم استفاده کردند.

این تیم متوجه کاهش سطح مشتقات اسید آمینه به نام N-acetylaspartate (NAA) در بیماران مبتلا به ام‌اس شد. سطوح پایین NAA با اختلال در یکپارچگی نورون‌های مغز مرتبط است.

به‌گفته محققان، تغییرات شناسایی‌شده از طریق این تکنیک تصویربرداری جدید می‌تواند کاربردهای بالینی قابل‌توجهی داشته باشد و به جلوگیری از تسریع پیشرفت بیماری کمک کند.

این مطالعه ۴ ژانویه در مجله Radiology منتشر شده است.خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی

به‌دلیل محبوبیت جهانی رژیم غذایی به اصطلاح غربی، بروز اختلالات سیستم ایمنی در همه جا در حال افزایش است.

به‌گزارش نیویورک پست و به‌گفته دانشمندان موسسه فرانسیس کریک لندن که یک مرکز تحقیقاتی در حوزه زیست‌‌شناسی است؛ بیماری‌های خودایمنی از جمله دیابت نوع ۱، مولتیپل‌اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در دهه‌های اخیر افزایش یافته است.

این دانشمندان مطالعه خود را به بررسی علت بروز چنین بیماری‌هایی اختصاص داده‌اند و معتقدند می‌توان آن را ناشی از فراگیر شدن اخیر مصرف فست‌فودها دانست؛ غذاهایی که فاقد هرگونه ماده مغذی هستند.

به‌گفته آنها، تعداد موارد ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، حدود ۴۰ سال پیش در جهان غرب شروع به افزایش کرد. با این حال، ما اکنون شاهد ظهور این بیماری‌ها در کشورهایی هستیم که قبلاً هرگز چنین بیماری‌هایی نداشته‌اند. بخصوص در آسیا و خاورمیانه که در دهه‌های گذشته، موارد بروز بیماری التهابی روده به‌شدت افزایش داشته است.

بیماری‌های خودایمنی از ناتوانی سیستم ایمنی بدن در تمایز ارگانیسم‌های مهاجم از ارگانیستم‌های غیرمهاجم به وجود می‌آیند و باعث می‌شود سیستم دفاع ایمنی به سلول‌های سالم نیز حمله کند. التهاب ناشی از پاسخ ایمنی مکرر می‌تواند باعث آسیب طولانی‌مدت به اندام‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده شود.

در این میان، فست‌فودها فاقد مواد مهم خاصی مانند فیبر هستند، و شواهد نشان می‌دهد که این تغییر بر میکروبیوم فرد تأثیر می‌گذارد؛ مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌هایی که در روده خود داریم و نقش کلیدی در کنترل عملکردهای مختلف بدن دارند.

این تغییرات در میکروبیوم‌، بخصوص در میان کسانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌های خودایمنی را دارند، باعث ایجاد این بیماری‌ها می‌شود. به‌گفته دانشمندان اکنون بیش از ۱۰۰ نوع از این بیماری‌ها کشف شده است.

دانشمندان می‌گویند غذاهای ناسالم به هشدارهای سلامتی ترسناک «سبک تنباکو و سیگار» نیاز دارند. زیرا متاسفانه در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری‌های خودایمنی وجود ندارد.

بنا‌به‌اعلام مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده، امروزه حدود ۲۴ میلیون آمریکایی، یعنی تقریباً ۷ درصد از جمعیت، از یکی از این بیماری‌ها رنج می‌برند.پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که شنیدن موسیقی به کاهش و رفع استرس کمک می‌کند. موسیقی‌های آرام و بدون کلام برای این کار از همه مناسب‌تر هستند.بکوشید روش‌ها و راه‌هایی برای استرس‌زادیی به کار ببندید. تمرینات تنفسی یا تمریناتی ویژه برای باز شدن عضلات و همچنین یوگا مؤثر‌اند. یوگا ورزشی است که به انرژی و تمرکز نیاز دارد و ممکن است در نگاه اول سخت و دشوار باشد، اما فرد را آرام می‌کند و به توازن و تعادل او کمک می‌کند. یکی از نکات مهم استمرار و تداوم در انجام تمرینات است. به قول معروف کار نیکو کردن از پر کردن است.قدم زدن در فضای سبز و آزاد در رفع استرس بسیار تأثیرگذار است. دیدن درختان و فضای سبز معمولا روح انسان را آرام می‌کند و مغز استرس‌زده نیز بر اثر هوای تازه جانی دوباره می‌گیرد.وقتی انسان دچار استرس است، غالبا فراموش می‌کند که نگرانی‌ها و فشارها را می‌توان با دوستان و نزدیکان تقسیم کرد. نشست و صحبت با دوستان معمولا در کاهش و رفع استرس مؤثر هستند و سبب می‌شوند که انسان با دیدی دیگر و تازه به مسائل نگاه کند.استرس فقط فشاری روحی نیست، بلکه وضعیت جسمی و بدن انسان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. حمام یا وان آب گرم در رفع استرس موثر است، چرا که بر اثر این گرما ماهیچه‌های بدن نرم می‌شوند و روح انسان نیز به‌تدریج آرام می‌گردد.ورزش نیز در رفع استرس بسیار مفید است. ورزشی را انتخاب کنید که انجام آن برایتان لذت‌بخش است و سبب می‌شود که استرس‌تان را کاهش دهد، خواه دویدن، خواه دوچرخه‌سواری یا شنا. فعالیت‌های ورزشی مستمر و درازمدت به شما کمک می‌کند تا با معضل استرس بهتر کنار بیایید.افرادی که دچار استرس هستند، غذا خوردنشان نیز با سرعت و اضطراب همراه است. بسیاری‌ها در لحظات پراسترس غذا را به جای آنکه بخورند، می‌بلعند. سعی کنید که در چنین مواردی در آرامش غذا بخورید و از آن لذت ببرید. همین استراحت و وقفه کوتاه از استرس شما می‌کاهد.نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت، خواب کافی است. در موارد یا روزهایی که دچار استرس هستید، بکوشید که به موقع بخوابید و به بدن و روح خود فرصت استراحت بدهید.وقفه و استراحت کلا نقش مهمی در دوران و ساعات پراسترس بازی می‌کنند. گاهی حتی استراحت‌ها و تنفس‌های ۵ دقیقه‌ای کافی است تا از استرس شما کاسته شود. سعی کنید این وقفه‌های کوچک را در برنامه روزانه خود بگنجانید و در نظر گیرید.خندیدن نیز به کاهش و رفع استرس کمک می‌کند. خندیدن سبب باز شدن عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود و همچنین با هورمون‌های استرس‌زا مقابله می‌کند. جالب توجه این که خندیدن حتی در مواردی که از روی ادب می‌خندید یا لبخند می‌زنید هم تأثیر دارد.