آیا نقد، فقط مخصوص دولت است؟

21/09/1398 10:32:00 ق.ظ

چرا سایر نهادها نقد نمی‌شوند؟| آیا شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، حاضر می‌شوند مشروح مذاکرات خود را در موضوعی مانند FATF منتشر کنند تا منتقدان بتوانند عملکرد آن‌ها را به چالش بکشند؟ و زمینه نقد برای فعالان رسانه‌ای و اقتصادی – سیاسی فراهم شود؟

تهران- ایرنا- دولت با زمینه‌ای که ایجاد کرده، شاهد بیشترین انتقادها از عملکرد خود است اما آیا سایر دستگاه‌ها نیز این زمینه را ایجاد کرده‌اند؟ یکی از نکات مهم در این جملات رئیس جمهوری، مساله همه‌گیری نقد است. این مساله به آن معناست که به گفته روحانی، همه قوای کشور، نهادها و ... مورد نقد قرار گیرند و هیچ کس از تیغ تند نقد گروه‌های مختلف و به طور مثال دانشجویان در امان نباشد.

با این حال، به نظر نمی‌رسد که در شرایط فعلی، چنین سازوکاری وجود داشته باشد و شواهد آن متعدد است که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره می‌شود:

۱. مبنای بسیاری از انتقادات به دولت، اظهارنظرها و اسنادی است که از سوی مدیران دولتی یا ادارات دولتی منتشر شده یا می‌شود. حال سوال این است که دو شورای تصمیم‌گیر در کشور یعنی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام که با کمک هم در مقابل مساله کلانی مثل FATF ایستادگی کردند؛ آیا حاضر می‌شوند این اظهارنظرها و اسناد را در راستای شفافیت منتشر کنند تا منتقدان بتوانند عملکرد آن‌ها را به چالش بکشند؟ آیا می‌توان از این دو نهاد خواست که مشروح مذاکرات خود در جلسات مربوط به کنوانسیون‌های مالی را منتشر کنند تا زمینه نقد برای فعالان رسانه‌ای و اقتصادی – سیاسی به وجود آید؟

۲. یکی از قوایی که باید همواره در معرض نقد باشد تا به گفته رئیس‌جمهوری از انحراف مصون بماند، قوه قضاییه است. برخوردهایی که از این قوه چه در مدیریت پیشین و چه در مدیریت فعلی با خبرنگاران دیده شده، برخوردهای سازنده‌ای در حوزه نقد نیست.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>

ربیعی در جمع دانشجویان: همین امروز اگر جرأت دارید نهادی غیر از دولت را نقد کنیدتهران- ایرنا- دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف گفت: خوشحالم زمینه‌ای فراهم شد تا آنچه می‌خواستید را امروز مطرح کنید اما می‌خواهم این را یادتان بیاورم که آیا کسی جرات داشت در سال‌های ۸۴و ۸۵در همین سالن، اینگونه دولت را نقد کند؟ عکسشم آتیش زدیم فیلمش موجوده فیلمی به نام 'عُظما آتشین میشود' کاری از بروبچهای شجاع اسلامشهر mojtabadorraj58 یعنی همان نهادهایی که شما قبلاً در آن عضو بوده، پدر منتقدین را آن قدر در آوردید، که حالا کت و شلوار بپوشید و روشنفکری بورزید؟! همه یک قماش، اما در دگردیسی ...

آیا تلگرام رفع فیلتر می‌شود؟از دیروز خبر رفع فیلتر تلگرام در فضای مجازی دست به دست می‌شود. به نظر می‌رسد این موضوع بعد از آنکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از سورپرایزی برای روز پنجشنبه داد شایع شد حتی برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که این موضوع درشورای عالی فضای مجازی نیز مطرح شده است. اما آیا تلگرام رفع فیلترینگ می‌شود؟

آیا وزارت نفت با پالایشگاه‌سازی مخالف است؟تهران - ایرنا- وزارت نفت با اعتقاد به ضرورت مقاوم سازی اقتصاد کشور، زمینه توسعه صنعت پالایشی کشور را فراهم کرده و از سال ۱۳۹۲ تاکنون با ساخت ستاره خلیج فارس بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و طرح‌های ارتقای ظرفیت سایر پالایشگاه‌های کشور، ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی کشور را از ۱.۸ به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسانده است. زنگنه چه کرد؟| سرانجام ایران برنده ماراتن نفسگیر تولید گاز شد و تا پایان سال اختلاف تولید ایران و قطر، به بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد. درباره تلاش‌های بیژن_زنگنه بخوانیم: زنگنه که بود و چه کرد؟

آیا در اعتراضات اخیر، خبرنگاران رسانه‌های خارجی در ایران محدود شده‌ بودند؟تهران- ایرناپلاس- در اتفاقات تلخ آبان‌ماه، چند رسانه‌ فارسی‌زبان مخالف جمهوری اسلامی، مثل همیشه تلاش کردند با موضع و نوع پوشش مد نظر خود به ماجرا دامن بزنند. اما عملکرد دیگر رسانه‌های خارجی محتاطانه و دست به عصا بود. آیا حکومت ایران موانع و محدودیت‌های خاصی برای این گروه از رسانه‌ها ایجاد کرده بود؟

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پادخوب آقای وزیر چرا مثل کارمندانی که بالای ۳ میلیون حقوق دارند از هنرمندانی که بالای ۳ میلیون قرارداد می بندند مالیات نمیگیرید؟ گرچه درآمد کارمند و کارگر ماهیانه است و مشخص ولی درآمد اهالی هنر قراردادی است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد😶😐