آیا قطع‌نامه‌ها و بیانیه‌های کشورهای اروپایی در بهبود وضعیت حقوق بشر ایران تاثیر دارند؟

18/12/2020 11:12:00 ب.ظ

شادی_صدر

شادی_صدر می‌گوید، شرایط سیاسی بین‌المللی در نامناسب‌ترین وضعیتش است و متاسفانه رسانه‌های بین‌المللی و مراکز تصمیم‌گیری یا در دست یا تحت تاثیر کسانی است که با جمهوری اسلامی رابطه نزدیک دارند. اخبار_ایران

شد.در این قطع‌نامه آمده است: «ما هم‌چنین اعدام‌های اخیر در ایران که شامل روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مقیم فرانسه و سردبیر کانال آمدنیوز و هم‌چنین نوید افکاری، کشتی‌گیر می‌شود را محکوم می‌کنیم و هم‌زمان از مقام‌های ایران می‌خواهیم که فورا اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، چهره آکادمیک سوئدی-ایرانی را متوقف کند.»

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهش‌گر ساکن سوئد به اتهام «جاسوسی»، به اعدام محکوم شده است. او بارها اتهاماتش را رد و اعلام کرده که تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف اجباری شده است.در بخش دیگری از این قطع‌نامه با اشاره به حکم ناعادلانه نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشری که اکنون در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد، آمده است:«اتحادیه اروپا بازگرداندن نسرین ستوده، برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف سال ۲۰۱۲ و مدافع حقوق بشر به زندان را به شدت محکوم می‌کند. ما از مقام‌های ایران می‌خواهیم او را فورا و بدون قید و شرط رها کنند و اجازه دهند او خدمات پزشکی مورد نیازش را دریافت کند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

پاسپورت واکسیناسیون کرونا؛ آیا مدل اسرائیل-یونان الگوی کشورهای دیگر اروپایی می‌شود؟بحث پاسپورت افراد واکسینه شده احتمالا بسیار بیشتر از آنکه برای گردشگران اروپایی مهم باشد، برای اقتصادهای گردشگر محور اروپا مهم است. زنده باد یهودی. خاری در چشم اسلام گرا و فاشیست چپگرای اروپایی 😏🇮🇱 اتحادیه احمق اروپا که شاید از اسرائیل یاد بگیره

آیا تعطیلی‌های کرونایی تهران ادامه می‌یابد؟- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimتعطیلی‌های کرونایی تهران ادامه می‌یابد؟ استاندار تهران: تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است حداقل تا دو هفته دیگر براساس آمار روند افزایش مراجعین سرپایی بستری‌ها و فوتی‌ها ادامه دارد کرونا

آیا جایگاه ریاست‌جمهوری در ایران دستخوش تغییر می‌شود؟مجلس ایران روز چهارشنبه با تعیین ده معیار برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها به پیشنهاد حسن روحانی برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات این نهاد توجه نکرد، بلکه به ایجاد محدودیت بیشتر برای آن نیز پرداخت. - خبرگزاری آناتولی آیا با آمدن بایدن حکمت رجب سر نگون میشود آیا با آمدن بایدن سرنوشت صدام قذافی و مرسی در احتضار رجب است

آیا مذاکرات واشگتن-تهران؛ پیش از انتخابات ایران انجام خواهد شد؟آیا مذاکرات واشگتن-تهران؛ پیش از انتخابات ایران انجام خواهد شد؟ با برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه مذاکرات واشنگتن-تهران بزودی شروع یا به پس از انتخابات آینده ایران موکول می‌شود، آغاز شده است.

آیا واقعا ایران خود را بی‌نیاز از سلاح هسته‌ای می‌داند؟اظهارنظرهای ضد و نقیض پیرامون نیاز ایران به سلاح هسته‌ای و احتمال اقدام برای تولید یا تامین آن در میان مقامات مختلف این کشور افزایش یافته است. - خبرگزاری آناتولی حکومت اشغالگر ایران صرفاً دنبال سواری دادن به صلیبچیها و اشغالگری ایران و حکومت کردن جاهلانه بر ملتهای ایرانیان و استمرار جاهلیت تحمیلی تشگیلات شئونیزم فارسی ایرانشهریهای نژادپرست ارمنی مسلک به ظاهر مسلمان شرکای اشرار فرقه فارسیسم است نه چیزی بیش.

ستوده شد.Aa توافق هفته گذشته اسرائیل و یونان برای صدور مجوز سفر به شهروندانی از هر دو کشور که در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، امید را برای اقتصادهای اروپایی گردشگر محور حوزه مدیترانه زنده کرده است.خبرگزاری تسنیم ؛ انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به ممانعت شرکت ملی نفت از ورود بازرسی استانداری تهران برای نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، اظهار کرد: این مسئله به قرارگاه ستاد ملی کرونا گزارش داده شده است.مجلس ایران روز چهارشنبه با تعیین ده معیار برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها به پیشنهاد حسن روحانی برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات این نهاد توجه نکرد، بلکه به ایجاد محدودیت بیشتر برای آن نیز پرداخت.

در این قطع‌نامه آمده است: «ما هم‌چنین اعدام‌های اخیر در ایران که شامل روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مقیم فرانسه و سردبیر کانال آمدنیوز و هم‌چنین نوید افکاری، کشتی‌گیر می‌شود را محکوم می‌کنیم و هم‌زمان از مقام‌های ایران می‌خواهیم که فورا اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، چهره آکادمیک سوئدی-ایرانی را متوقف کند.» احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهش‌گر ساکن سوئد به اتهام «جاسوسی»، به اعدام محکوم شده است. از سوی دیگر بسیاری از کشورهای اروپایی برای از سرگیری سفرهای برون مرزی شهروندانشان و احیای بخش گردشگری و هوانوردی از ایده صدور پاسپورت افراد واکسینه شده حمایت کرده اند؛ دانمارک، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، استونی،‌ پرتغال، ایسلند، لهستان و اسلواکی دولت‌هایی هستند که صراحتا صدور مجوز سفر برای شهروندان واکسینه شده را در خواست کرده اند. او بارها اتهاماتش را رد و اعلام کرده که تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف اجباری شده است. ما در حال حاضر باید نسبت به اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا و نظارت بر آنها اقدام کنیم. در بخش دیگری از این قطع‌نامه با اشاره به حکم ناعادلانه نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشری که اکنون در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد، آمده است:«اتحادیه اروپا بازگرداندن نسرین ستوده، برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف سال ۲۰۱۲ و مدافع حقوق بشر به زندان را به شدت محکوم می‌کند. این نهاد بین‌المللی می‌گوید با توجه به کمبود پیماش‌های انجام شده درباره ایمنی ناشی از واکسیناسیون، هنوز برای چنین تصمیمی بسیار زود است. ما از مقام‌های ایران می‌خواهیم او را فورا و بدون قید و شرط رها کنند و اجازه دهند او خدمات پزشکی مورد نیازش را دریافت کند. این قانون به تعریف و تشریح دو شرط کاندیداتوری یعنی «رجال مذهبی» و «رجال سیاسی» می‌پردازد و برای هر کدام پنج معیار اختصاص داده است.

» نسرین ستوده که ۱۷ آبان امسال پس از تحمل بیش از دوسال زندان بدون مرخصی، به مرخصی آمده بود، روز ۱۲ آذرماه با وجود ابتلا به ویروس کرونا و عدم دسترسی به امکانات پزشکی برای درمان ناراحتی قبلی، برای گذراندن مابقی حکم خود به زندان قرچک ورامین بازگشت. مخالفت سازمان جهانی بهداشت با صدور «پاسپورت واکسن کرونا» بعنوان مجوز سفر بحث پاسپورت برای افراد واکسینه شده احتمالا بسیار بیشتر از آنکه برای گردشگران اروپایی مهم باشد، برای اقتصادهای گردشگر محور اروپا مهم است. نسرین ستوده به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده بود که ۱۲ سال از آن به استناد ماده ۱۳۴ «قانون مجازات اسلامی»، قابلیت اجرا دارد. آیا صدور قطع‌نامه پارلمان اروپا تاثیری در وضعیت نسرین ستوده، احمدرضا جلالی و دیگر زندانیان که در معرض نقض فاحش حقوق بشر قرار دارند و با اتهامات واهی به حبس‌های سنگین و یا اعدام محکوم شده‌اند، دارد؟ آیا این قطع‌نامه‌ها و بیانیه‌ها می‌توانند جمهوری اسلامی را ملزم به رعایت حقوق بشر کنند؟ «شادی صدر»، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر نسبت به صدور این قطع‌نامه‌ها و مواضع اتحادیه اروپا ناامید است و آن‌ها را در تغییر وضعیت حقوق بشر ایران کم‌تاثیر می‌داند. «انجمن تورگردانان اروپا ETOA» هشدار داده است که اگر اتحادیه اروپا و حوزه شنگن مرزها را به روی مسافران و گردشگران خارجی خصوصا شهروندان کانادا، آمریکا و مکزیک باز نکند ممکن است که میلیاردها یورو عایدی سالانه از دست برود. او  به «ایران‌وایر» می‌گوید: «راستش این که پارلمان اروپا وقت می‌گذارد و چنین قطع‌نامه‌ای صادر می‌کند، خوب است اما باید دو نکته را در نظر گرفت؛ اولا  قطع‌نامه‌های پارلمان اروپا قدرت اجرایی ندارند. به این معنا که پارلمان اروپا با صدور بیانیه‌ها و قطع‌نامه‌هایش، فقط موضع سیاسی خود را نسبت به اتفاقی اعلام می‌کند ولی لزوما نمی‌تواند تبدیل به برنامه عملی برای دولت‌های اروپایی شود. به نظر می‌رسد با توجه به محدودیت‌های کنونی و آزادی عمل واگذار شده از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا به کشورهای عضو، هیچکدام از اعضا تا اطلاع ثانوی، الزامی به پذیرش گردشگران غیراروپایی در مقاصد توریستی مثلا یونان یا قبرس نداشته باشند. در این زمینه می‌توان به دو معیار «بهره‌مندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل در خصوص مبانی شکل‌گیری نهضت امام خمینی (ره) و نظام اسلامی و استمرار آن» و یا «داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به جریانهای غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنه‌های بعد از انقلاب اسلامی» اشاره کرد.

در واقع، قدرت اصلی دست شورای اتحادیه اروپا است و به نظرم این اتحادیه در سال‌های اخیر نسبت به اتفاقات در ایران بسیار ضعیف عمل کرده است. در سال‌های اخیر شاهد بودیم که اتحادیه اروپا مثلا در مورد برنامه هسته‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران به خاطر این که با دولت امریکا و به طور خاص، دولت ترامپ همراه نباشد، فشاری وارد نکرد.» یک روز پس از انتشار قطع‌نامه پارلمان اروپا، رسانه‌های داخلی ایران، از جمله «انصاف‌نیوز» و کانال تلگرامی «امتداد» خبر از خطر اعدام قریب الوقوع دست کم پنج زندانی اهل سنت در زندان مرکزی زاهدان را منتشر کرده‌اند. به دنبال این خبر، منابع نزدیک به زندانیان به «ایران‌وایر» اطلاع داده‌اند که دو نفر از این زندانی برای اجرای حکم اعدام خود به سلول انفرادی منتقل شده و با خانواده‌هایشان نیز برای آخرین وداع تماس گرفته‌اند. این در حالی است که در روزهای گذشته اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای، اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد و خواستار متوقف شدن حکم اعدام در ایران شد. این اظهارات باعث شد تا آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، به‌عنوان نهاد بالادستی مجلس همزمان با مصوبه نمایندگان طی بیانیه‌ای به روحانی پاسخ شدیدی بدهد و بگوید:"چرا در این شرایط که به دلیل سوءتدبیری‌های برخی مسئولان مردم با مشکلاتی همچون گرانی و تورم مواجهه هستند و همه باید جهت رفع آنها بکوشند، آقای رئیس‌جمهور اظهارت خلاف قانون اساسی علیه شورای نگهبان مطرح می‌کنند که اصلا در شان ایشان نبود".

از سوی دیگر، دولت فرانسه، کشوری که روح‌الله زم به آن‌جا پناهنده شده بود، در بیانیه‌ای اعدام او را «وحشیانه» و برخلاف قوانین بین‌المللی خواند.  یک روز پس از این بیانیه‌ها، سفرای کشورهای فرانسه و آلمان به وزارت امور خارجه ایران احضار شدند. در این احضار، اعتراض دولت جمهوری اسلامی به این بیانیه‌ها به آن‌ها ابلاغ شد. شادی صدر معتقد است این بیانیه‌ها و قطع‌نامه‌ها فشار لازم را بر جمهوری اسلامی وارد نمی‌کنند و به همین دلیل رژیم ایران نیز خود را مختار به ادامه هر نقض حقوق بشر می‌داند: «این بیانیه‌های بین‌المللی صادر می‌شوند ولی از طرف دیگر، اعدام‌ها در ایران نیز متوقف نمی‌شوند. میزان فشار سیاسی اتحادیه اروپا به ایران با آن‌چه انتظار می‌رود، سازگاری ندارد؛ به طور مثال، جمهوری اسلامی رابطه اقتصادی با اروپا برایش مهم است و طبعا فشار هم باید روی دولت ایران در جایی متمرکز شود که موثر باشد. کشور ما از اين کمبود، لطمه می‌خورد.

کسانی که در نقض حقوق بشر در ایران دست داشته‌اند، سفر به کشورهای اروپایی برای خود و اعضای خانواده آن‌ها مهم است. بنابراین، جلوگیری از این سفرها می‌تواند یک اقدام باشد. اما ما فقط با بیانیه‌های گه‌گاه در این باره روبه‌رو بوده‌ایم. در نتیجه، جمهوری اسلامی برای هر نقض حقوق بشر در کشور دستش باز است.» «رویا برومند»، مدیر بنیاد حقوق بشری «عبدالرحمن برومند» اما می‌گوید: «بیانیه‌ها و قطع‌نامه‌های پارلمان اروپا، هم تاثیر تبلیغاتی در افکار عمومی اروپا دارند وهم تا اندازه‌ای تعیین کننده سیاست‌های آینده هستند؛ یعنی مقامات اتحادیه اروپا که مسوول روابط با ایران هستند، نمی‌توانند نظر پارلمان را نادیده بگیرند. وی افزود:"به دلیل نبودن احزاب قدرتمند و سیستم حزبی در ایران و یا رد صلاحیت شخصیتهای توانمند، برخی احزاب متوسل به کاندیداهای غیرحزبی می‌شوند و آنها نیز پس از پیروزی در انتخابات به وعده‌ها و شعارهای خود پشت پا می‌زنند و به تعهد خود عمل نمی‌کنند.

» فعالان حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در ایران چه کار می‌توانند انجام دهند؟ خانم برومند در پاسخ به این سوال می‌گوید: «کار فعالان حقوق بشر در این زمینه، هم اطلاع‌رسانی موثر است، هم تشویق مقامات سازمان ملل و دموکراسی‌ها؛ تشویق برای این که در مورد نقض حقوق بشر سکوت نکنند، ناقضان حقوق بشر را به صورت فردی تحریم‌کنند و مساله حقوق بشر را در مذاکراتشان با ایران بگنجانند.» شادی صدر اما می‌گوید: «راستش من فکر می‌کنم فعالان حقوق بشر و سازمان‌های حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی هرکاری که می‌توانستند بکنند، در این مدت انجام داده‌اند و می‌دهند. یک مثال می‌زنم که ببینید چه‌قدر کار در این حوزه سخت است. در آبان ۱۳۹۸، وقتی صدها معترض در خیابان‌ها کشته شدند، ما همه فکر می‌کردیم این نقض حقوق بشر آن‌قدر گسترده و فجیع بوده است که حتما کشورهای اروپایی و جامعه جهانی واکنش بسیار شدید، موثر و متناسب در برابر آن اتخاذ می‌کند. اما تا همین الان که بیش از یک سال می‌گذرد، اتحادیه اروپا حاضر نشده است حتی یک نفر از مقصران این جنایت را تحت مجازات بین‌المللی قرار دهد. بنابراین تعیین شرط جنسیت یا دین و مذهب خاصی برای کاندیداتوری درست نیست".

از آن طرف، تعداد زیادی از سازمان‌های حقوق بشری در این سال‌ها تلاش کره‌اند سازمان ملل و کشورهای عضو شورای حقوق بشر را متقاعد کنند که یک کمیسیون تحقیق مستقل برای آبان ۱۳۹۸ تشکیل دهند اما در این باره هم متاسفانه دولت‌ها از انجام وظیفه خود خودداری کرده‌اند.» این حقوق‌دان می‌گوید: «من فکر می‌کنم شرایط سیاسی بین‌المللی در نامناسب‌ترین وضعیتش است و متاسفانه رسانه‌های بین‌المللی و مراکز تصمیم‌گیری یا در دست یا تحت تاثیر کسانی است که با جمهوری اسلامی رابطه نزدیک دارند و یا سیاست‌هایشان هم‌سو با دولت ایران است. تصور کنید وقتی فعالان حقوق بشر به ملاقات یک مقامی در سازمان ملل می‌روند، نفر قبلی که با آن‌ها حرف زده، تلاشش فقط این بوده است که بگوید وضعیت ایران آن‌قدر هم بد نیست؛ یعنی انرژی گروه بعدی همه صرف این می‌شود که حقیقت را توضیح بدهد. متاسفانه در بیشتر مواقع رسانه‌های بزرگ بین‌المللی روایت‌هایی که از ایران ارایه می‌دهند، به دلایل مختلف که این‌جا جای بحث‌ آن‌ها نیست، به نفع مردم ایران نیست بلکه به نفع جمهوری اسلامی است.» . وی باید رئیس‌جمهور تمام مردم و حافظ منافع ملی و مدافع حقوق آنها باشد؛ مثل روسای‌جمهور در آلمان و ترکیه و غیره که نماینده مردم و مدافع حقوق آنها هستند".