آیا کناره‌گیری سعد حریری از سیاست به افزایش نفوذ حزب‌الله در لبنان منجر می‌شود؟

07/11/1400 09:10:00 ق.ظ

آیا کناره‌گیری سعد حریری از سیاست به افزایش نفوذ حزب‌الله در لبنان منجر می‌شود؟ العربيه_فارسى

تصمیم سعد حریری برای کناره‌گیری از عرصه سیاست لبنان راه را برای حزب‌الله، نیروی نیابتی شبه‌نظامی ایران در این کشور باز می‌کند تا نفوذ خود را افزایش دهد و به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 26 ژانویه 2022، حریری که تابحال سه بار نخست وزیر لبنان بوده، با تاکید بر اینکه نفوذ رژیم ایران در این کشور باعث شده تا چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای آینده وجود نداشته باشد، روز دوشنبه اعلام کرد از عرصه سیاست...

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 26 ژانویه 2022، حریری که تابحال سه بار نخست وزیر لبنان بوده، با تاکید بر اینکه نفوذ رژیم ایران در این کشور باعث شده تا چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای آینده وجود نداشته باشد، روز دوشنبه اعلام کرد از عرصه سیاست این کشور کناره‌گیری می‌کند و در انتخابات پارلمانی ماه مه نیز شرکت نخواهد کرد.

Advertisement به گفته «رویترز»، تحت چنین شرایطی حزب‌الله که با حمایت رژیم ایران منابع مالی خوبی دارد، می‌تواند از این موقعیت برای افزایش نفوذ خود بهره‌برداری کند. یک منبع آشنا با حزب‌الله در این باره می‌گوید که این گروه از هم‌اکنون چشم به دستاوردهای بالقوه برای متحدان خود در درون جامعه سنی لبنان دوخته است، که معمولاً سیاستمداران محلی فاقد نفوذ ملی حزب «المستقبل» حریری هستند.

حریری یک چشم‌انداز پیچیده انتخاباتی را بر سر راه لبنان قرار داده است که ده‌ها کرسی از 128 کرسی پارلمان را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

لیگ ملت‌های والیبال| برتری ایران مقابل چین در روزی که کار سختی نداشتیم- اخبار والیبال|بسکتبال|هندبال - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

آخرین اخبار روز ایران و جهان ؛ خلاصه خبرهای امروز ایران را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

لهستان ساخت حصاری به طول ۱۸۶ کیلومتر را در مرز خود با بلاروس آغاز کردانتظار می‌رود ساخت این دیوار در ماه ژوئن به پایان برسد و به این ترتیب نزدیک به نیمی از کل ۴۱۸ کیلومتر طول مرزی لهستان با بلاروس غیرقابل عبور می‌شود. پول این حصار را خرج پناه جویان میکردین بهتر نبود؟

هشدار گسترش 'زیرسویه اُمیکرون' در جهانهشدار گسترش 'زیرسویه اُمیکرون' در جهان سازمان جهانی بهداشت به تازگی هشدار داده است که موارد ابتلا به زیرسویه‌ای از امیکرون موسوم به 'بی ای.۲' (BA.2) که اولین بار در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) کشف شد، به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است.

حقوق سربازان مجرد ۳.۳ میلیون و سربازان متاهل ۵ میلیون تومان شدیک نماینده مجلس از تصویب افزایش حقوق سربازان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به حداقل سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خبر داد.

پیشروی به سمت ۱۰۰ دلار؛ قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح در ۸۷ ماه گذشته رسیدقیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت در جریان معاملات عصر چهارشنبه به بالای ۹۰ دلار رسید که بالاترین سطح از اکتبر سال ۲۰۱۴ تا کنون محسوب می‌شود.

شاهد دادگاه حمید نوری: در گوهردشت جابه‌جایی جنازه اعدام‌شدگان را دیدمروز دوشنبه چهارم بهمن، در دادگاه حمید نوری در استکهلم، امیرهوشنگ اطیابی به عنوان شاهد گفت که ۱۷ کامیون در زندان گوهردشت، جنازه‌های اعدام‌شدگان را به خارج از زندان منتقل می‌کردند.

سه کشور آسیای مرکزی با قطع گسترده جریان برق روبرو شدندشبکه برق سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به یکدیگر متصل است و در عین حال به واسطه قزاقستان می‌تواند در شرایط اضطراری از شبکه الکتریسیته روسیه استفاده کند.