آیا کارفرما می‌تواند با کارگر با حقوق و مزایای کمتر از قانون کار توافقی قرارداد امضا کند؟

12/05/1398 02:41:00 ب.ظ

اگر کارگر و کارفرمایی زیر حداقل حقوق و مزایا باهم توافق کنند و قرارداد داشته باشند، بعدها آیا کارگر میتواند شکایت کند که حقوقش کم بوده است و مابقی را بگیرد؟ کارگران سوال_جواب_حقوقی

اگر کارگر و کارفرمایی زیر حداقل حقوق و مزایا باهم توافق کنند و قرارداد داشته باشند، بعدها آیا...

اگر کارگر و کارفرمایی زیر حداقل حقوق و مزایا باهم توافق کنند و قرارداد داشته باشند، بعدها آیا کارگر می‎تواند شکایت کند که حقوقش کم بوده است و مابقی را بگیرد؟ خیلی از کارگرها به هر حال به دلیل نبود شغل، شرایط کارفرما را قبول می‎کنند. آیا هر شرطی که کارفرما بگذارد و کارگر قبول کند، درست است؟

سلام؛ در ماده ۸ «قانون کار جمهوری اسلامی ایران» آمده است که شروط آمده در قراردادکار یا تغییرات بعدی آن در صورتی نافذ خواهند بود که برای کارگر مزایایی کم‎تر از امتیازات مقرر در این قانون منظور نکند. با توجه به این ماده، حداقل دستمزد و مزایایی که در قانون تعیین شده است و هر سال مشخص می‎شوند، قابل توافق نیستند؛ یعنی اگر کم‎تر از این دستمزد توافق شود، آن توافق اثری ندارد و بعدها کارگر می‎تواند به دلیل کسری حقوق از کارفرما شکایت کند. برخی از مقررات حقوق کار آمره هستند و بر خلاف آن‎ها امکان توافق وجود ندارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

توسعه ناسیونالیستی و توسعه میهن‌دوستانه | حمزه نوذری

ناسیونالیسم بیش از هر ایدئولوژی دیگری قدرت ایجاد شور و هیجان در جامعه دارد و تاریخ نشان داده است که می‌تواند تبدیل به یک نیروی قوی شود. ناسیونالیسم با ایجاد غیریت‌سازی و یکدست‌سازی نیرو‌ها و همگن‌کردن آنها تقویت می‌شود که در این میان تکثرها و تنوع‌ها نادیده انگاشته یا طرد می‌شود. اما ناسیونالیسم همان میهن‌دوستی نیست. ویرولی در کتاب «برای عشق به میهن» بین این‌ دو تمایز قائل است. او در این کتاب مدعی است که می‌توان میهن‌دوست بود، اما به دامن ناسیونالیسم نیفتاد. می‌توان دغدغه میهن داشت و دل‌نگران وطن بود، اما ایدئولوژی ناسیونالیستی را نپذیرفت. میهن‌دوستی و ناسیونالیسم دو جهان متفاوت را ترسیم می‌کنند. در رویکرد ناسیونالیستی، هرچه مربوط به میهن است، با همه ضعف‌ها و کاستی‌هایش پذیرفته و چه‌بسا پرستیده می‌شود؛ درحالی‌که در وطن‌دوستی، برای عشق به وطن باید با ناکارآمدی و نادرستی‌های موجود در وطن مبارزه کرد؛ چون وطن‌ برای ما مهم است و نباید از ناعدالتی‌ها و ناآزادی‌های موجود در آن چشم‌پوشی کرد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آیا یک فرد بهایی می‌تواند در آموزش و پرورش استخدام شود؟

از مرور برنامه‌های بنیاد سوروس با ظریف تا زندان با تاج‌زاده؛ کیان تاج‌بخش کیست؟

چرا فوتبالیست‌های مرد با هواپیما و زنان با اتوبوس سفر می‌کنند؟سرمربی سابق تیم ملی فوتبال زنان ایران: *چرا فوتبالیست‌های مرد با هواپیما و زنان با اتوبوس سفر می‌کنند؟ *برای یک بازی خارج از خانه حتی تا ۴۰ ساعت در خیابان هستیم *ما دوست داریم مثل مردها به محل برگزاری بازی برویم شایدبخاطراخوندفاسدجوادی املی: به اندازه مردها لنگاشون دراز نمیشه؟ خبرنگاری؟ کسی برای ازادی بیان زندان نشده،هرکی بگه دروغ گفته توبگو چرا؟ من میگم حکومت اخوندفاسدفاشیست‌ه هیچ ارزشی برای خود/دیگران قایل نیست تجاوزشده متجازشد Iran Rouhani_ir Majlis_ir Mashhad_2017 Khamenei_fa

جواد امام: رسماً اعلام می‌کنیم در صورت آمادگی شورای نگهبان تمایل به برگزاری نشست با آنها داریم🔻جواد امام، فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:رسماً اعلام می‌کنیم در صورت آمادگی شورای نگهبان تمایل به برگزاری نشست با آنها داریم/آیا انتظار این است که از افراد رقیب، کاندیدا قرض بگیریم و با خودشان رقابت کنیم؟ این گفت‌وگو را اینجا_بخوانیم👇 چه اشکالی داره برادر جواد!؟ مگر در انتخابات مجلس سه سال پیش برای تکمیل لیست سی نفره امید در تهران از اصولگراها کاندیدا قرض نگرفتین!؟ کاظم جلالی، علی مطهری.... بگم!؟ بازم بگم!؟ لیستش رو تو جیب کاپشنم دارم ها!!!

پرزیدنت ترامپ از بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین خبر داد♦️پرزیدنت ترامپ از بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین خبر داد ⚡️پس از خروج آمریکا از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه ، رئیس جمهوری ایالات متحده از بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین با هدف کاهش تسلیحات اتمی خبر داد.

معتمدی: بیش از 90 درصد متکدیان جزو باند هستندهادی معتمدی، روانپزشک و آسیب‌شناس در گفت‌و‌گو با «اعتمادآنلاین» از نبود اراده حاکمیت برای مقابله با تکدی‌گری در جامعه گفت: «الان اگر قرار باشد پژوهشگری در زمینه طبقه‌بندی آسیب‌های اجتماعی در جامعه تحقیق کند، به یک میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. اما آیا چنین بودجه‌ای می‌دهند؟ هزار تومان هم نمی‌دهند.»