آیا دادگاه‌های ایران می‌توانند خبرنگاران خارج از کشور را محاکمه کنند؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 24 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 13%
  • Publisher: 63%

⚖️سوال: آیا دادگاه‌های ایران می‌توانند خبرنگاران خارج از کشور را محاکمه کنند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی خبرنگاری_جرم_نیست اطلاع_رسانی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

با سلام. من یک خبرنگار هستم و سابقه کار با چندین روزنامه داخلی را دارم. دو سال پیش برای تحصیل از کشور خارج شدم. در مدت تحصیل توئیت‌هایی را در حسابم در مورد وضعیت ایران منتشر می‌کردم. چند وقت پیش علی‌رغم شیوع کرونا به دلیل بیماری پدرم مجبور شدم به ایران بازگردم. در فرودگاه پاسپورت من را گرفتند و گفتند باید بروی سناد خبری وزارت اطلاعات. من رفتم و گفتند که شما فعالیت‌هایی علیه ایران در خارج از کشور داشتید. گفتند برو خبرت می‌کنیم ولی تا حالا خبری نشده و پاسپورت من را هم نمی‌دهند.

می‌خواستم بدانم اولا آیا من که در خارج از کشور مطالبی منتشر کردم دادگاه‌های ایران می‌توانند من را محاکمه کنند؟ چطور میتوانم پاسپورتم را بگیرم؟با سلام! اولا توجه کنید که صرف انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت چه در ایران و چه در خارج جرم نیست مگر اینکه این مطلب حاوی عمل مجرمانه همچون افترا یا توهین باشد. دوما بر اساس ماده ۷ قانون مجازات اسلامی اگر هر ایرانی در خارج از کشور مرتکب جرمی شود و در ایران یافت شود محاکم ایران صلاحیت رسیدگی به جرم او را دارند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آیا ظریف در سفر بغداد حامل پیام برای عربستان است؟ | DW | 19.07.2020نخست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آیا نوشتن در نقد قانون اساسی یا شورای نگهبان جرم است؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

خاطراتی که می‌توانند زندگی را تباه ‌کننداغراق نیست اگر بگوییم حافظه پایه و اساس هویت فرد است. بدون خاطره نمی‌شود پیوستگی زندگی را درک کرد. فردی که چیزی یادش نمی‌آید نمی‌تواند بفهمد کیست و چه می‌خواهد. اغراق نیست اگر بگوییم حافظه پایه و اساس هویت هر فرد است. بدون خاطره نمی‌شود پیوستگی زندگی را درک کرد. فردی که چیزی یادش نمی‌آید نمی‌تواند بفهمد کیست و چه می‌خواهد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

سقوط آزاد ریال؛ دلار و یورو بار دیگر رکورد زدندارز خارجی در ایران در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۴۸ درصد ارزش خود را از دست داده است، نیمی از این کاهش در کمتر از یک ماه گذشته رخ داده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جریمه ۱۳۵ یورویی کسانی که در اماکن بسته فرانسه ماسک نمی‌زننددولت فرانسه پیش از این همزمان با لغو تدریجی قرنطینه در این کشور استفاده از ماسک در وسائل حمل و نقل عمومی را اجباری کرده بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

انتقال اختیارات امیر کویت به ولیعهد به طور موقت- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimولیعهد کویت اداره امور کشور را برعهده گرفت دفتر امیر کویت طی حکمی، ولی‌عهد این کشور را بعد از وخامت اوضاع امیر کویت، مأمور اداره کشور کرد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »