آیا منازعه آذربایجان و ارمنستان امنیت انرژی اروپا را تهدید می‌کند؟ - BBC News فارسی

18/07/1399 09:42:00 ب.ظ

آیا منازعه آذربایجان و ارمنستان امنیت انرژی اروپا را تهدید می‌کند؟

با فروپاشی شوروی کشورهای منطقه تلاش زیادی نمودند تا منابع هیدروکربن را از دریای خزر به بازار مصرف برسانند چرا که صادرات انرژی، یکی از مهم‌ترین ابزارهایشان برای بازسازی اقتصاد خود پس از استقلال بود. در این راستا آذربایجان و قزاقستان توانستند با حمایت سیاسی غرب بیشتر از بقیه کشورهای منطقه با شرکت‌های متعدد نفت و گاز قرارداد امضا کنند. کریدور جنوبی گاز با هدف تنوع بخشی به منابع انرژی اروپا طراحی شده است و اولین مرحله آن، پروژه ترانس آناتولی (تاناپ) که گاز میدان شاه دنیز را به ترکیه می‌رساند، سال ۲۰۱۸ افتتاح شد.

پروژه انتقال گاز آذربایجان به اروپا به ظرفیت ۱۶ میلیارد متر مکعب شامل دو مرحله است که مرحله اول آن، پروژه تاناپ، به ظرفیت اولیه انتقال ۶ میلیارد متر مکعب گاز به بهره‌برداری رسیده است. در مرحله دوم، پروژه تاپ (ترنس آدریاتیک پایپلاین) به ظرفیت ده میلیارد متر مکعب قرار است طبق زمان‌بندی اواخر ماه جاری به بهره‌بر‌داری برسد. پروژه تاپ نیز از طریق ترکیه و یونان تا ایتالیا ادامه پیدا خواهد کرد.

افزایش نقش منطقه‌ایی آذربایجان اما خوشایند ایران نیست که به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند بازیگر عمده‌ایی در بازار انرژی باشد. پیشرفت اقتصادی آذربایجان و افزایش صادرات انرژی از دید تهران می‌تواند بر مناطق آذری‌نشین ایران تاثیر بگذارد. از این رو تداوم بحران‌های منطقه‌ایی که مانع رشد اقتصادی آذربایجان شوند می‌تواند به نفع برخی کشورهای همسایه باشد.

ج با وجود گذشت تقریبا سه دهه از جنگ قره‌باغ هیچ پیشرفتی در حل این بحران رخ نداده است و ارمنستان کماکان به قطعنامه‌های شورای امنیت در این مورد بی‌اعتناست. در چند سال اخیر چند بار بین آذربایجان و ارمنستان درگیری نظامی صورت گرفته است. headtopics.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

تا وقتی که این گده گودو های اغوز جفتک پرانی کنند، دنیا روی آسایش را نخواهد دید.

کوجا: دولت‌مان مبارزه با ویروس کرونا را با موفقیت اجرا می‌کندفخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه: دولت‌مان مبارزه با ویروس کرونا را با موفقیت اجرا می‌کند. ما یکی از کشورهایی هستیم که با کم‌ترین آسیب از این روند خارج خواهیم شد.

ترامپ از شنبه حضور در کارزار انتخاباتی را از سر می‌گیردآقای ترامپ گفته است که می‌خواهد روز شنبه در کمپین انتخاباتی فلوریدا شرکت کند. در همین روز لاتین‌تبارهای مخالف کمونیسم و طرفدار ترامپ در میامی راهپیمایی می‌کنند. عجب بگویید این بار ماسک را فراموش نکند! البته تزریق مایع ضد عفونی را فراموش کند! برای دیگران نیز نسخه نپیچد!

الزام استفاده از ماسک از درب منازل از فردا / تمدید محدودیت های کرونایی در پایتختاستاندار تهران از الزام استفاده از ماسک توسط شهروندان در تهران از درب منازل از فردا و تمدید محدودیت های کرونایی خبر داد.

علی‌اف: این موضوع نباید از بعد آذربایجان و‌ ارمنستان خارج شودرئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه ارمنستان به دنبال کشاندن کشورهای دیگر به میدان جنگ است گفت این موضوع نباید از بعد آذربایجان و‌ ارمنستان خارج شود. - خبرگزاری آناتولی

ایالات متحده ۹۲ دامنه اینترنتی مرتبط با سپاه پاسداران را توقیف کردایالات متحده ۹۲ دامنه اینترنتی مرتبط با سپاه_پاسداران را توقیف کرد این بیانیه می‌گوید که تمامی ۹۲ دامنه اینترنتی توقیف شده مرتکب نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه دولت ایران و سپاه پاسداران شده‌اند. 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣 92 تا علاقه دارین به 2 52 تامیزنید 12 تیر 1367 ارتفاع 12 290 سرنشین به زودی همش معکوس میشه عجله نکنید کودکان حاکم بر کاخ سفید افرادی عقده ای و بی منطق هستند! آنها باید بدانند که ایران اسلامی با این رفتارهای کودکانه کاخ سفید تسلیم زورگوئی آنها نخواهد شد رفتارهای کودکانه دولت ترامپ،تلاشی برای جبران سرخوردگی های دیپلماتیک و انزوای دولت امریکا در مجامع بین المللی است!

ظریف: کسانی که پول‌های ما را بلوکه می‌کنند با عدالت مواجه خواهند شدواکنش ظریف به تحریم‌های آمریکا علیه بانکهای ایرانی: آمریکا می‌خواهد دربحبوحه کرونا کانال‌های مالی ما برای پرداخت بهای غذا و دارو را نابود کند ایرانی‌ها این بی رحمی‌های اخیر را دوام خواهند آورد توطئه چینی برای گرسنگی دادن به یک جمعیت جنایتی علیه بشریت است دوام خواهند اورد؟؟؟ افتادن به جاکشی بزرگ‌ترین دشمن مردم ایران شما بی شرفان هستید نه امریکا، خوب یاد گرفتید ک تمام بی کفایتی و بی عرضگی هایتان را بیندازید گردن این و آن