آژانس انرژی اتمی نقشی کلیدی در نظارت بر اجرای برجام دارد

06/09/2019 06:32:00 ب.ظ

تهران – ایرنا - «مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی «فدریگا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه بر نقش «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در نظارت بر برجام و راستی‌آزمایی اجرای آن از سوی ایران تاکید کرد.

سخنگوی موگرینی: - آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقشی کلیدی در نظارت و راستی‌آزمایی اجرای برجام توسط ایران دارد - تعهد ما به توافق هسته‌ای به پایبندی کامل ایران به آن بستگی دارد - سازوکار مالی ویژه موسوم به «اینستکس» اجرای فرایند پرداخت‌ها را آغاز کرده است

تهران – ایرنا - «مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی «فدریگا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه بر نقش «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در نظارت بر برجام و راستی‌آزمایی اجرای آن از سوی ایران تاکید کرد.

وی افزود: تعهد ما به توافق هسته‌ای به پایبندی کامل ایران به آن بستگی دارد.کوتسیانچیچ در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌هایی را که با تعهداتش ناسازگار است، بازگرداند و از هر گونه اقدام بیشتر که حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سازوکار مالی ویژه موسوم به «اینستکس» اجرای فرایند پرداخت‌ها را آغاز کرده است.آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبرو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

سرعت وزش باد در زابل به ۸۳ کیلومتر بر ساعت رسیدزاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل امروز/پنجشنبه/ به ۸۳ کیلومتر بر ساعت رسید.

تاکید پوتین بر ضرورت کاهش تنش‌ها در تنگه هرمزرئیس‌جمهور روسیه: روسیه خواهان کاهش تنش‌ها در تنگه هرمز است از نظر فنی قادر به اعزام کشتی به منطقه تنگه هرمز هستیم

گفت‌وگوی ترامپ و مکرون بر سر امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز | DW | 06.09.2019همزمان با ارسال نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، دونالد ترامپ با همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون تماسی تلفنی داشته است.

مصاحبه|ناتوانی آمریکا در تاثیرگذاری بر روابط عراق-ایران/ مشکلات اقلیم در بغداد قابل حل است نه در واشنگتن- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimجمیل هورامی عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با تسنیم: روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران ویژگی های انحصار به فردی دارد که کشورهای ثالث به ویژه آمریکا از تاثیرگذاری بر آن ناتوان هستند مشکلات اقلیم در بغداد قابل حل است نه در واشنگتن

وزیر انرژی روسیه وعده حمایت از صنایع نفت ایران را داد | DW | 05.09.2019روسیه قصد دارد از صنایع نفت ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا حمایت کند. روسیه پیشتر گفته بود که مایل به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های نفتی ایران است.

گرین‌بلات: تصاویر تاسیسات موشکی حزب‌الله گواهی بر خطر ایران و نیروهای نیابتی‌اش برای اسرائیل استگرین‌بلات: تصاویر تاسیسات موشکی حز‌ب‌الله گواهی بر خطر ایران و نیروهای نیابتی‌اش برای اسرائیل است جیسون گرین‌بلات، نماینده ویژه آمریکا در صلح خاورمیانه ، می‌گوید که اسرائیل در معرض تهدیدات واقعی قرار دارد و از هر لحاظ حق دارد از خودش دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوتسیانچیچ در کنفرانسی خبری گفت که این آژانس «نقشی کلیدی در نظارت و راستی‌آزمایی اجرای برجام توسط ایران دارد.محمود دیانتی در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: وزش باد شدید تا این لحظه تأثیر قابل توجهی در افزایش غلظت ذرات معلق در هوای زابل نداشته و شعاع دید افقی را از حالت عادی خارج نکرده است.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اینترفکس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز (پنج‌شنبه) در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرقی در شهر ولادی‌وستوک درباره حضور نیروی دریایی روسیه در تنگه هرمز گفت: ما از نظر فنی برای این کار مشکلی نداریم اما خواهان کاهش تنش‌ها در این منطقه هستیم.مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا همزمان با ارسال نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا با همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون تماسی تلفنی داشته است.

» وی افزود: تعهد ما به توافق هسته‌ای به پایبندی کامل ایران به آن بستگی دارد. کوتسیانچیچ در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌هایی را که با تعهداتش ناسازگار است، بازگرداند و از هر گونه اقدام بیشتر که حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند. رئیس شبکه‌پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در زاهدان و نواحی شرقی استان نیز بعدازظهر امروز وزش باد متوسط روی می‌دهد که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی می شود. وی همچنین خاطرنشان کرد که سازوکار مالی ویژه موسوم به «اینستکس» اجرای فرایند پرداخت‌ها را آغاز کرده است. واشنگتن با دستاویز قرار دادن این ادعاها همچنین اعلام کرده که قصد دارد یک نیروی دریایی بین‌المللی برای محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز ایجاد کند. آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند.۹ درجه سلسیوس خنکترین شهر و دلگان با دمای ۴۶. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبرو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند. در همین رابطه و برای هماهنگ کردن سیاست‌های دو کشور در عرصه تامین امنیت کشتیرانی و تردد آزاد نفتکش‌ها در خلیج فارس، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به فرانسه سفر کرده است.

جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد. دیانتی ادامه داد: براساس خروجی نقشه‌های پیشیابی و مدل‌های عددی انتظار می‌رود نوسانات دمایی سیستان و بلوچستان در پنج روز پیش رو محسوس نباشد. انتهای پیام. ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده را برداشته و گام سوم کاهش تعهدات اجرای برجام را نیز آغاز کرده است. ۷۳۱۶**۳۲۱۳. «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جزئیات نامه روز پنجشنبه «محمدجواد ظریف» به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را اعلام کرد. سید عباس موسوی گفت: وزیر امور خارجه ایران امروز با ارسال نامه‌ای خطاب به موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می کند. فرانسه همچون آلمان خواستار آن است تا کشورهای اروپایی مستقل از ماموریت دریایی به رهبری آمریکا در عرصه نظارت بر تردد آزاد کشتی‌ها در خلیج فارس اقدام کنند.

موسوی افزود: در این نامه تاکید شده که این اقدام دقیقا در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقبا به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در پایان نامه وزیر امور خارجه ایران تاکید شده است که جمهوری اسلامی به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفت وگو با طرف‌های باقی مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه داده و در صورت عمل طرف های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجددا به اجرای کامل برجام برگشت نماید. سازمان انرژی اتمی اعلام کرده است که بهروز کمالوندی سخنگوی این سازمان روز شنبه ۱۶ شهریور در نشستی خبری جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی و اقدامات سازمان انرژی اتمی را تشریح می‌کند. . ایران اعلام کرده است که شایعه دیدار این دو سیاستمدار در نیمه دوم ماه سپتامبر و در جریان برگزاری مجمع عمومی کاملا بی اساس است.