آژانس انتشار موازی گزارش پادمانی و برجامی را تکرار نکند

06/09/2020 09:14:00 ق.ظ

بهروز کمالوندی: آژانس انتشار موازی گزارش پادمانی و برجامی را تکرار نکند

بهروز کمال‌وندی, رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

بهروز کمالوندی: آژانس انتشار موازی گزارش پادمانی و برجامی را تکرار نکند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: ایران به طور طبیعی انتظار دارد با رفع ابهامات و سوالات آژانس در رابطه با دو موضوع پادمانی، دیگر شاهد انتشار موازی گزارش پادمانی هم زمان با گزارش برجامی نباشد.

وی در پاسخ به این سوال که دورنمای گزارش پادمانی آژانس موازی با گزارش برجامی را چگونه می‌بینید؟ آیا با رفع ابهامات و سوالات این گزارش‌ها پایان می‌یابند؟ گفت: از سه گزارش قبل آژانس ترجیح داد که دو گزارش جداگانه "برجامی" و "پادمانی" داشته باشد. "پادمانی" یعنی بر اساس پادمان جامع و پروتکل الحاقی. برخی مسایل مربوط به مسایل پروتکلی مطرح شده بود، ما استدلال می‌کردیم که، چون به استناد برجام، ایران پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند، می‌توان موضوعات پادمانی را در دل گزارش برجام آورد، ولی به هر حال آژانس آن را با این تلقی که همه مسایل برجام به خوبی پیش می‌رود و صرفا یک سوال پادمانی اینجا مطرح است، جداگانه مطرح کرد و اکنون برای سه دوره است که گزارش پادمانی نیز منتشر می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

غریب‌آبادی: گزارش آژانس دورنمای سازنده‌ای را در روابط با ایران ترسیم می‌کندسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین گفت: گزارش آژانس دورنمای سازنده‌ای را در روابط با ایران ترسیم می‌کند.

ترفندهای پیچیده جمهوری اسلامی برای تاثیرگذاری بر گزارش مدیرکل آژانس اتمی

تشریح گزارش اخیر آژانس و پیشرفت‌های هسته‌ای کشور از زبان کمالوندیسخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گوید، ایران به طور طبیعی انتظار دارد با رفع ابهامات و سوالات آژانس در رابطه با دو موضوع پادمانی، دیگر شاهد انتشار موازی گزارش پادمانی هم زمان با گزارش برجامی نباشد. او همچنین با اشاره به پروژه‌های اجرا شده و برنامه‌های در دست اجرای سازمان، پیشرفت‌های هسته‌ای کشور را بسیار امیدوار کننده ارزیابی می‌کند.

گزارش آژانس درباره ایران امروز منتشر می‌شودگزارش آژانس درباره ایران امروز منتشر می‌شود مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (جمعه) به وقت محلی تازه‌ترین گزارش خود درباره ایران را منتشر می‌کند و در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار می‌دهد

انتشار گزارش‌ قیمت مسکن سراسر کشور از دو هفته دیگر/ آمار، واقعی و جامع نبودمعاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه گزارش‌های قیمت مسکن مجددا از پایان شهرسورماه منتشر می‌شود، گفت: این بار گزارش قیمت مسکن در مقایسه کشوری و با اطلاعات تمام استان‌ها منتشر می‌شود.

گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر از خشونت پلیس هند علیه معترضان در جامو و کشمیرسازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که نیروهای امنیتی هند در برخورد با معترضان در جامو و کشمیر از سلاح‌ استفاده می‌کنند که به نابینایی، معلولیت جسمانی و یا مرگ آنها منجر می‌شود. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش ایلنا، "بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران به طور طبیعی انتظار دارد با رفع ابهامات و سوالات آژانس در رابطه با دو موضوع پادمانی، دیگر شاهد انتشار موازی گزارش پادمانی هم زمان با گزارش برجامی نباشد.به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین با اشاره به انتشار گزارش مدیرکل آژانس در رابطه با موافقتنامه پادمان ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد این گزارش از دو بعد دارای اهمیت و قابل ارزیابی است: از لحاظ شکلی، این گزارش به تحولات و پیشرفت های روابط و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس طی سه ماه گذشته می پردازد و حاکی از تعامل سازنده و محتوایی دو طرف در این مدت برای رسیدن به یک فهم مشترک و یافتن راه حلی برای مسائل مطرح می باشد.بگذارد .بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این که دورنمای گزارش پادمانی آژانس موازی با گزارش برجامی را چگونه می‌بینید؟ آیا با رفع ابهامات و سوالات این گزارش ها پایان می یابند؟ گفت: از سه گزارش قبل آژانس ترجیح داد که دو گزارش جداگانه"برجامی" و"پادمانی" داشته باشد.

او همچنین با اشاره به پروژه‌های اجرا شده و برنامه‌های در دست اجرای سازمان، پیشرفت‌های هسته‌ای کشور را بسیار امیدوار کننده ارزیابی می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که دورنمای گزارش پادمانی آژانس موازی با گزارش برجامی را چگونه می‌بینید؟ آیا با رفع ابهامات و سوالات این گزارش‌ها پایان می‌یابند؟ گفت: از سه گزارش قبل آژانس ترجیح داد که دو گزارش جداگانه "برجامی" و "پادمانی" داشته باشد. غریب آبادی افزود: این گزارش با اشاره به نشست بیست و یکم مردادماه معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان در تهران، به سفر مدیرکل به کشورمان در 4 و 5 شهریورماه 1399 و ملاقات با مقامات عالیرتبه می پردازد که در نتیجه آن، بیانیه مشترکی توسط ایران و آژانس با هدف تقویت همکاری ها و اعتماد متقابل صادر گردید. "پادمانی" یعنی بر اساس پادمان جامع و پروتکل الحاقی. در صورتی که جمهوری اسلامی از محتوای گزارش مدیرکل و سپس قضاوت شورای حکام درباره آن خرسند نباشد، می‌تواند اجازه دسترسی دوم را لغو کند. برخی مسایل مربوط به مسایل پروتکلی مطرح شده بود، ما استدلال می‌کردیم که، چون به استناد برجام، ایران پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند، می‌توان موضوعات پادمانی را در دل گزارش برجام آورد، ولی به هر حال آژانس آن را با این تلقی که همه مسایل برجام به خوبی پیش می‌رود و صرفا یک سوال پادمانی اینجا مطرح است، جداگانه مطرح کرد و اکنون برای سه دوره است که گزارش پادمانی نیز منتشر می‌شود. مدیرکل همچنین در این گزارش با استقبال از توافق اخیر ایران و آژانس، بیانیه مشترک را نیز به گزارش پیوست نمود. رئیس سازمان انرژی اتمی درباره روند طرح موضوعات پادمانی و توافق انجام شده بر این اساس ادامه داد: ما حرف‌ها و استدلال‌هایی داشتیم درباره درخواست دسترسی‌های آژانس و در نهایت بعد از بحث و مذاکرات سیاسی و فنی که در سطح سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه انجام شد، توافق شد تا در چارچوب ترتیباتی هم نگرانی ایران رفع شود و هم درخواست‌های آژانس پاسخ داده شود که در بیانیه‌ای این توافق منتشر شد. بر همین اساس اکنون یکی از دسترسی های مدنظر آژانس داده شده است و دیگری تا اواخر سپتامبر انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: همکاری ایران با آژانس "داوطلبانه" و بر اساس ماده ۸ پروتکل الحاقی انجام شده است، یعنی استدلال‌های آژانس برای ما مورد قبول نبود و ما بر اساس اصول مورد نظر خودمان جلو رفتیم و آن‌ها هم ملاحظات ما را درنظر گرفتند. انتهای پیام. حتی اگر شورای حکام در برابر این بخش از توافق سکوت کند، باز هم اگر در آینده سوالات تازه‌ای درباره ابهامات بایگانی‌شده برای بازرسان آژانس به وجود بیایید، این حق برای آژانس وجود دارد که خواهان پاسخگویی دولت جمهوری اسلامی شود. بر همین اساس اکنون یکی از دسترسی‌های مدنظر آژانس داده شده است و دیگری تا اواخر سپتامبر انجام می‌شود. وی در پاسخ به این که ایران از رویکرد آژانس در اجرایی کردن توافق دو جانبه راضی است؟ اظهار کرد: تا الان بر اساس انتظار ما روند پیش رفته است و آنچه در گزارش‌های آژانس اشاره شد مورد انتظار ما بود. معاون رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که بعد از رفع ابهامات آژانس درباره مسایل پادمانی اخیر، دیگر شاهد انتشار گزارش پادمانی نخواهیم بود؟ گفت: علی القاعده این اتفاق می‌افتد. «کاظم غریب‌آبادی»، نماینده دائم جمهوری اسلامی در آژانس، هم پس از تنظیم گزارش مدیرکل، آن را حاوی «پیشرفت و تحولات» خواند. برداشت مدیرکل و دبیرخانه آژانس این است که این مساله پادمانی است و برجامی نیست و وقتی این مسایل حل شود دلیلی ندارد که این گزارش‌ها ادامه یابد. جزییات فعالیت ها و برنامه هسته ای کشورها نباید منتشر شود.

وی در پاسخ به این که به نظر این بار هم آژانس در بیان جزئیات فنی برنامه ایران در گزارش خود زیاده روی کرده و در ممانعت از درز اطلاعت محرمانه نیز شاهد کوتاهی آژانس هستیم؟ گفت: برای دبیرخانه آژانس و کشور‌های عضو این مساله مضر است. جزییات فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای کشور‌ها نباید منتشر شود. کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون به ۲هزار و ۱۰۵ کیلو و ۴۰۰ گرم رسیده است، در حالی که مطابق برجام این میزان باید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد. نیازی نیست که همگان در جریان جزییات فنی برنامه هسته‌ای کشور عضو قرار گیرند. این مساله نه لزوما به لحاظ فنی و هسته‌ای بلکه به لحاظ تجاری برای کشور‌های عضو مضر است و ما بار‌ها بر این مساله تاکید کرده ایم، اما در عین حال شاهدیم که با انتشار گزارش، فورا بخش‌هایی از گزارش به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند. اینکه ما تولید اورانیوم غنی شده بالای ۳۰۰ کیلوگرم داریم امر خاصی نیست، چرا که ایران بر اساس تصمیم برای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام کرده است که دیگر به سقف تعیین شده برای تولید مواد هسته‌ای در چارچوب برجام متعهد نیست و لزومی ندارد که جزییات این تولید در اختیار دیگران قرار گیرد. ترفندهای جمهوری اسلامی تا کنون در ارتباط با آژانس موفق بوده است، اما حفظ این موازنه در ماه‌های آینده غیر قابل تضمین است. کمالوندی نسبت به انتشار گزارش آژانس در رسانه ها که گزارشی محرمانه محسوب می شود انتقاد کرد و افزود: محرمانه بودن این گزارش بخشی از توافق کشورهای عضو با آژانس است و تعهد قانونی و اخلاقی آژانس است که باید نسبت به آن حساس بوده و برای جلوگیری از این مساله راهکاری را اتخاذ کند.

صرفا اطلاع آژانس از روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیاز است که آن هم در جای خود انجام می‌شود. کمالوندی نسبت به انتشار گزارش آژانس در رسانه‌ها که گزارشی محرمانه محسوب می‌شود انتقاد کرد و افزود: محرمانه بودن این گزارش بخشی از توافق کشور‌های عضو با آژانس است و تعهد قانونی و اخلاقی آژانس است که باید نسبت به آن حساس بوده و برای جلوگیری از این مساله راهکاری را اتخاذ کند. این مقام سازمان انرژی اتمی درباره آخرین تحولات در رابطه با بازطراحی راکتور اراک بر اساس گزارش اخیر آژانس هم اظهار کرد: طبق گزارش آژانس میزان تولید آب سنگین ما کمتر از ۱۳۰ متریک تن است. البته ما از ابتدا در قالب برجام هم اعلام کردیم که تولید بیش از ۱۳۰ تن را برای صادرات عرضه می‌کنیم، نگفتیم که بیش از ۱۳۰ تن تولید نمی‌کنیم. فروش خوبی از فراورده‌های آب سنگین (دوتره) داشتیم که به لحاظ تحقیقاتی و دارویی مورد توجه موسسات و کشور‌های مختلف در این زمینه است و ده‌ها میلیون دلار از این محل نیز در شرایط فعلی درآمد داشته ایم و طبیعی است این مساله برای آمریکا خوشایند نیست. اکنون بیشتر از نیازمان برای راکتور اراک محصول آب سنگین در اختیار داریم و برنامه فروش آب سنگین را به طور جدی نیز دنبال می کنیم.

وی تصریح کرد: اساسا آمریکا به دنبال آن بوده و هست که بازار بین المللی را در این زمینه به روی ایران ببندد چرا که فکر می‌کردند اگر ایران نتواند محصول خود را به فروش برساند به دنبال آن کارخانه تولید آب سنگین نیز بسته خواهد شد، اما ما امروز هر دو کار را داریم پیش می‌بریم، هم تولید می‌کنیم هم محصول را به فروش می‌رسانیم. اکنون بیشتر از نیازمان برای راکتور اراک محصول آب سنگین در اختیار داریم و برنامه فروش آب سنگین را به طور جدی نیز دنبال می‌کنیم. بنا بر اعلام مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، آقای کمالوندی درباره میزان تولید UF۶ غنی شده کشور گفت: ما اکنون بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و می‌توانم بگویم با روند فعلی ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می‌کنیم که این میزان با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند، این در حالی است که این میزان تولید با تعداد کمتری از سانتریفیوژ‌های نسل اول و با تعداد کمی از سانتریفیوژ‌های پیشرفته به دست آمده است. وی تاکید کرد که ما اگر بخواهیم می‌توانیم ظرفیت تولیدمان را با تحولی که در ماشین‌های نسل جدید پیش رو داریم به سرعت افزایش دهیم، از این رو باید بگویم که در حوزه غنی سازی و تولید مواد هسته‌ای در آینده جایگاه بهتر و خوبی خواهیم داشت. سخنگوی سازمان انرژی اتمی روند تحقیق و تولید در بخش سانتریفیوژ‌های نسل جدید را خوب و قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: نسل ماشین‌های IR-۶، IR-۸ و IR-۹ به خوبی در حال تست هستند و اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات هستیم به شکلی که این ماشین‌ها روز به روز بهینه‌تر و کارآمدتر می‌شوند و اگر در آینده نزدیک تصمیم به تولید صنعتی این ماشین‌ها باشد با اطمینان می‌توانیم امکان تولید صنعتی آن‌ها را فراهم کنیم. به عنوان مثال در زمان اجرای برجام ما سالانه 4 تن کیک زرد تولید می کردیم اما الان به سالی 10 تن رسیده است که افزایشی 40 برابری را نشان می دهد.

وی گفت: جدای از فشار‌های سیاسی و تحریمی باید بگویم اکنون زمان به نفع فعالیت‌های هسته‌ای است؛ در تولید مواد هسته ای، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید برق و ... روند رو به جلو خوبی داریم و محدودیتی وجود ندارد. به عنوان مثال در زمان اجرای برجام ما سالانه ۴ تن کیک زرد تولید می‌کردیم، اما الان به سالی ۱۰ تن رسیده است که افزایشی ۴۰ برابری را نشان می‌دهد. تست سرد راکتور بازطراحی شده اراک احتمالا سال آینده وی گفت: سال آینده احتمالا تست های سرد را شروع می کنیم اما روند تکمیل این راکتور بر اساس پیش بینی های فعلی دو سه سال به طول می انجامد.

معاون صالحی درباره آخرین تحولات مربوط به بازطراحی راکتور اراک بر اساس گزارش آژانس هم اظهار کرد: طبق گزارش آژانس ایران جز اصلی ماشین سوخت گذاری را نصب کرده است و در مرحله تنظیم مجدد برای راکتور جدید است. در روند ساخت و تکمیل راکتور قبلی قطعات و بخش‌هایی از جمله ماشین سوخت گذاری و اتاق کنترل و چند تجهیزات بزرگ دیگر، اصلا وجود نداشتند از این رو معتقدم اکنون در مرحله مهمی از کار هستیم. کمالوندی افزود: در یک سال گذشته ما به طور همزمان کار بازطراحی راکتور جدید و نیز شرایط و امکانات برای بازگشت احتمالی به راکتور قبلی را در دستور کار داشتیم، اما اکنون زمانی است که باید تصمیم بگیریم یکی از این دو راه را پیش ببریم. تا الان تصمیم بر این است که با وجود همه دشواری‌های و کندی کار روند بازطراحی راکتور اراک را پیش بگیریم، چرا که در این روند پیشرفت‌های قابل توجهی شده است و حیف است کشور خود را از یک روند پیشرفته و توسعه یافته در حوزه راکتور‌های تحقیقاتی محروم کند. وی گفت: سال آینده احتمالا تست‌های سرد را شروع می‌کنیم، اما روند تکمیل این راکتور بر اساس پیش بینی‌های فعلی دو سه سال به طول می‌انجامد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره روند همکاری با چینی‌ها در پروژه بازطراحی راکتور اراک هم گفت: در کل با وجود فشار سنگینی که آمریکا به چینی‌ها وارد کرده است، اما تلاش و همکاری خوبی داشتند و تا اندازه زیادی با وجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا کار‌ها انجام شده است؛ به طور کلی روندی کند، اما رو به جلو داریم. لینک کوتاه .