آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی: 'غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم در ایران ادامه دارد' - BBC News فارسی

22/08/1399 01:11 ق.ظ

آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی: 'غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم در ایران ادامه دارد'

خبرگزاری فرانسه هم که گزارش روز چهارشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی را دیده، به نقل از آن نوشت که توضیحات ایران درباره حضور مواد هسته ای در یک سایت اعلام نشده در این کشور "معتبر نیست".در این گزارش آمده است: "ما نیازمند توضیح کامل و فوری ایران در مورد حضور ذرات اورانیوم با سرمنشاء صنعتی... در نقطه ای در ایران که به آژانس اعلام نشده بود هستیم."

در این گزارش آمده است: "ما نیازمند توضیح کامل و فوری ایران در مورد حضور ذرات اورانیوم با سرمنشاء صنعتی... در نقطه ای در ایران که به آژانس اعلام نشده بود هستیم." یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفت نشانه ای وجود ندارد که از این محوطه برای پردازش اورانیوم استفاده شده باشد، اما ممکن است تا پایان ۲۰۱۸ محل ذخیره آن بوده باشد.

بنابه گزارش ها آژانس تایید می کند که ایران بعد از انفجار در یکی از ساختمان های مرکز غنی سازی نطنز در ماه ژوئیه که آن را به "خرابکاری" نسبت داد، مشغول نصب سانتریفیوژهایی در بخشی زیرزمینی در این سایت بوده است.سایت تورقوز آباد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل ادعاهایی درباره مطرح کرد

ادامه مطلب:
bbcpersian »

بی‌بی‌سی جان! سلام به تونی بلر برسون که آخوندها را به اینجا رسوند!! عکس از دیلی میل تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۱ 🦾 ادامه داره چیه سرعتش چند برابر شده تا کور شود هر آنکه نتواند دید اقای حسین_باستانی در مقاله ای در بی بی سی فارسی گفتند که سیاست فشار حداکثری امریکا روی اعتراضاتی از قبیل دی96 و ابان 98 تاثیر داشته در صورتی که در زمان اعتراضات دی96 اصلا مسئله ی فشار حداکثری و خروج امریکا از برجام مطرح نبود و خروج امریکا از برجام بعد از ماجرا های دی96 رخ داد

آژنس انرژی اتمی زیاد حرف میزند

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار 'توضیح' ایران درباره منشا ذرات اورانیوم شدرئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار توضیح ایران درباره منشا ذرات اورانیوم کشف شده در این کشور شد. - خبرگزاری آناتولی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران غنی‌سازی اورانیوم را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهدآژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه از تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد در سایت فردو خبر داد؛ سطحی که قبل از توافق سال ۲۰۱۵ به آن رسیده بود. کار خوبی میکنه ...پاره اروپا

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران اورانیوم فلزی تولید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۴ برابر حد مجاز رسیدگزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است ماه آینده در جلسه شورای حکام مورد بررسی قرار گیرد. با این مقدار اورانیوم غنی شده دیگر نمی توان دنیا را فریب داد که برنامه اتمی ایران صلح آمیز است. عاااالی👏👏👏😝

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محوریت پرونده اتمی ایران برگزار می‌شودنشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه 1مارس آغاز می‌شود. به نظر می‌رسد موضوع اصلی به جهنم

خبرگزاری فرانسه هم که گزارش روز چهارشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی را دیده، به نقل از آن نوشت که توضیحات ایران درباره حضور مواد هسته ای در یک سایت اعلام نشده در این کشور "معتبر نیست".

براساس این گزارش علیرغم ارائه اطلاعاتی از سوی مقام های ایرانی در مورد این سایت، "آژانس ایران را مطلع کرد که همچنان واکنش ایران را از نظر فنی معتبر نمی داند".

در این گزارش آمده است: "ما نیازمند توضیح کامل و فوری ایران در مورد حضور ذرات اورانیوم با سرمنشاء صنعتی... در نقطه ای در ایران که به آژانس اعلام نشده بود هستیم."

هرچند آژانس از سایت مورد نظر نام نبرده است اما منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته اند که اشاره آن به سایت تورقوزآباد است که اسرائیل قبلا ادعا کرده محل انجام فعالیت های مخفی اتمی است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفت نشانه ای وجود ندارد که از این محوطه برای پردازش اورانیوم استفاده شده باشد، اما ممکن است تا پایان ۲۰۱۸ محل ذخیره آن بوده باشد.

ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، علاوه بر عبور از سقف اورانیوم غنی شده، درحال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تری از آنچه برجام اجازه می دهد بوده است.

بنابه گزارش ها آژانس تایید می کند که ایران بعد از انفجار در یکی از ساختمان های مرکز غنی سازی نطنز در ماه ژوئیه که آن را به "خرابکاری" نسبت داد، مشغول نصب سانتریفیوژهایی در بخشی زیرزمینی در این سایت بوده است.سایت تورقوز آباد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل ادعاهایی درباره مطرح کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز ایران اولین زنجیره از سانتریفیوژهای پیشرفته را در این نقطه زیرزمینی در نطنز نصب کرده است. برجام فقط اجازه نصب ماشین های نسل اول "آی آر-۱" را می دهد.

ایران قبلا به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده بود که سه زنجیره دستگاه های غنی سازی را از یک تاسیسات آزمایشی در سطح به یک نقطه زیرزمینی منتقل می کند.

به گزارش رویترز گزارش تازه آژانس می گوید ایران زنجیره سانتریفیوژهای "آی آر-۲ ام" را نصب و متصل کرده اما گاز هگزافلورید اورانیوم که برای غنی سازی لازم است به آن تغذیه نکرده است.

از زمان اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند منتظر تغییر رویکرد دولت بعدی ایالات متحده در برابر ایران هستند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، یک روز پیشتر گفت که اختلاف نظر آمریکا و اروپا بر سر برجام باید تمام شود وگرنه مذاکرات و تلاش‌ها به جایی نمی‌رسد.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا که زمان امضای برجام معاون باراک اوباما، رئیس جمهور وقت بود، در دوره مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که قصد دارد از برجام به عنوان "نقطه شروعی برای ادامه مذاکرات " استفاده کند، به این شرط که ایران به تعهداتش برگردد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تازه‌ترین سخنرانی خود در روز چهارشنبه با اشاره به انتخابات اخیر آمریکا گفت که "هر جا ببینیم فرصت شرایط برای لغو تحریم آماده است، از این فرصت استفاده خواهیم کرد".