آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • ایرا‌ن‌الدوله | DW | 17.10.2019

25/07/1398 09:53 ق.ظ

در پادکست این هفته 'آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز' یکی از قدیمی‌ترین خوانندگان زن ایران به نام ایران‌الدوله را معرفی کرده‌ایم. او نخستین کسی است که ترانه جاودانه 'مرغ سحر' را خوانده بود. در این برنامه اما ترانه 'خاله‌ رو رو' از او را می‌شنوید.

در پادکست این هفته 'آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز' یکی از قدیمی‌ترین خوانندگان زن ایران به نام ایران‌الدوله را معرفی کرده‌ایم. او نخستین کسی است که ترانه جاودانه 'مرغ سحر' را خوانده بود. در این برنامه اما ترانه 'خاله‌ رو رو' از او را می‌شنوید. پیش از آنکه قمرالملوک وزیری، ملوک ضرابی و روح‌انگیز در خواندن ترانه‌های سنتی ایرانی و ضبط آنها روی صفحه گرامافون پیشگام شوند، خواننده‌ای در آغاز دهه ۱۳۰۰ خورشیدی این کار را کرده بود.

ایران‌الدوله یا هلن صدایی بم‌تر از قمر داشت و تحریرهای ریزش به صدای او آرامش و گیرایی خاصی داده بود.

او نخستین کسی است که ترانه جاودانه مرغ سحر ساخته نی‌داود و بهار را خواند و تا اواخر دهه ۱۳۰۰ چندین صفحه آواز و ترانه اجرا و عرضه کرد. از آنجا که در زمان او هنوز کمتر ترانه‌ای روی صفحه ضبط شده بود، او برای ارائه تصویر همه‌جانبه‌ای از موسیقی ایرانی به ترانه‌های بومی و روحوضی و سببی هم پرداخت.

ترانه"خاله رو رو" مکالمه‌ای است با زن بارداری که با رقص و آواز رنج دوره بارداری را می‌پوشاند. مثل همیشه برای ارتباط با این برنامه و رساندن نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود از طریق ایمیل ava.persian@dw.com یا شماره تلفن ۰۰۴۹۲۲۸۴۲۹۴۸۳۶ با ما تماس بگیرید. headtopics.com

ظاهرا بیشتر هدف مطرح کردن خودتونه تا خواننده,چون با صحبت و توضیح بین صدای خواننده به دفعات به زحمت و تلاش خواننده و گروه موسیقی و قشنگیهای این ترانه ها می رینید .اعصاب شنونده را هم خرد می کنید.اولش حرفتونو بزنید و تکه پاره نکنید

ادامه مطلب:
dw_persian »

شاگرد کی‌روش، مچ ویلموتس را خواباند/ طلسم بحرین یقه مربی بلژیکی را هم گرفتنخستین شکست مربی بلژیکی با تیم ملی تیم ملی ایران در سومین دیدار خود در مقدماتی جام جهانی قطر با یک گل مغلوب بحرین شد جالب تر از اینه که یکی از هزارن ادام مزخرفه فوتبال ایران یعنی اقای میثاقی میگه علت شکست تیم ملی تماشاگران حریف بوده

فدراسیون فوتبال ایران بازیکن تراکتور را به دلیل حمایت از عملیات ضدتروریستی ترکیه محروم کردکمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران بازیکن باشگاه تراکتور تبریز را به دلیل حمایت از عملیات ضد تروریستی ترکیه در شرق فرات محروم کرد. - خبرگزاری آناتولی کلا تمام ارگانهای دولتی و غیر دولتی در ایران دست پانفارس هاست و اونها دشمن شماره یک تورکها هستند _ لطفا این مسائل رو برای ملت ترکیه شفاف سازی کنین تا اطلاع پیدا کنن این درحالیست که بازیکن کُردِ استقلال اینگونه آشکارا از تروریسم حمایت می‌کند: جای اینگونه فوتبالیست های فاشیست، ایران نیست، ایران مهد فرزانگان است. این فاشیست ها را به تیم های فاشیستی ترکیه خودتان ببرید تا بعد هر گل، برایتان سلام نظامی هم بدهد. فاشیسم_ترکیه چشمه_خون

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کره جنوبی صادرات دارو و مواد جانبی به ایران را متوقف کرد

مهسا رازانی: همسرم روح‌الله زم را بیستم مهر از بغداد ربودندمهسا_رازانی، همسر روح‌الله_زم، گفت که او در سفری از طریق فرودگاه پاریس و توقف در فرودگاه امان به عراق،بامداد ۲۰مهر به فرودگاه بغداد رسید،بعد از۲۴ساعت که در دسترس نبود در مکالمه‌ای غیرمعمول گفت سلامت است و یک روز بعد خبر ربودن و بازداشت او اعلام شد. 😔 زن جوانی فرستاده؟ چی شده؟ زم احمق وقتی میرفت عراق فکر نکرد دولت عراق قرارداد همکاری با ج ا جهت سرکوب معترضان در هر دو کشور رو داره؟!!!

مهسا رازانی: جمهوری اسلامی، همسرم روح‌الله زم را از بغداد ربودShahedAlavi 😔 nikahang ShahedAlavi من واقعا متاسفم، که جناب علوی رفتن مصاحبه کردن با عامل پنهان ج.ا.،جناب علوی بهتر بود وقتشان را برای مصاحبه با ان خانم روزنامه نگار روسی میگذاشتن که به اتهام حاسوسی گرفتن،که ج.ا. با تحقیر تمام مجبور به ازادیش شد، و پرونده زم برای پوشاندن حقارت خودشان،( برادران اطلاعاتی) بود. ShahedAlavi تو این شرایط رفته بوده عراق چه غلطی بکنه

خروج آمریکا از برجام، دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده استچهاردهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی وزیر امور خارجه و وزیر روابط و همکاری‌های بین المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.

https://p.dw.com/p/3RG6S

پیش از آنکه قمرالملوک وزیری، ملوک ضرابی و روح‌انگیز در خواندن ترانه‌های سنتی ایرانی و ضبط آنها روی صفحه گرامافون پیشگام شوند، خواننده‌ای در آغاز دهه ۱۳۰۰ خورشیدی این کار را کرده بود.

ایران‌الدوله یا هلن صدایی بم‌تر از قمر داشت و تحریرهای ریزش به صدای او آرامش و گیرایی خاصی داده بود.

او نخستین کسی است که ترانه جاودانه مرغ سحر ساخته نی‌داود و بهار را خواند و تا اواخر دهه ۱۳۰۰ چندین صفحه آواز و ترانه اجرا و عرضه کرد.

از آنجا که در زمان او هنوز کمتر ترانه‌ای روی صفحه ضبط شده بود، او برای ارائه تصویر همه‌جانبه‌ای از موسیقی ایرانی به ترانه‌های بومی و روحوضی و سببی هم پرداخت.

ترانه"خاله رو رو" مکالمه‌ای است با زن بارداری که با رقص و آواز رنج دوره بارداری را می‌پوشاند.

مثل همیشه برای ارتباط با این برنامه و رساندن نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود از طریق ایمیل ava.persian@dw.com یا شماره تلفن ۰۰۴۹۲۲۸۴۲۹۴۸۳۶ با ما تماس بگیرید.

در پادکست‌های هفتگی ترانه‌ها و آهنگ‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمتر شنیده‌اید. اگر"دیروزی" هستید با آواهای امروزی و اگر"امروزی" هستید با آواهای دیروزی بیشتر آشنا می‌شوید.