آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • محمود کریمی | DW | 14.10.2021

22/07/1400 03:22 ب.ظ

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • محمود کریمی در پادکست این هفته 'آواهای_کم‌_شنیده از دیروز تا امروز' از محمود کریمی گفته‌ایم. كمتر خواننده موسيقی سنتی ايران را می‌شود يافت كه مستقيم يا از راه شنيدن روايت رديف آوازی او، از شاگردانش به شمار نیاید.

در پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' از موسیقیدانی گفته‌ایم که كمتر خواننده موسيقی سنتی ايران را می‌شود يافت كه مستقيم يا از راه شنيدن روايت رديف آوازی او، از شاگردانش به شمار نیاید. برنامه این هفته به محمود کریمی اختصاص دارد. در پادکست این هفته"آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز" از موسیقیدانی گفته‌ایم که كمتر خواننده موسيقی سنتی ايران را می‌شود يافت كه مستقيم يا از راه شنيدن روايت رديف آوازی او، از شاگردانش به شمار نیاید.

برنامه این هفته به محمود کریمی اختصاص دارد.21:08

تنها صفحه‌ای که از محمود کریمی در دستگاه نوا ضبط شده در اختيار موسيقی شناس فرانسوی، ژان دورينگ است. غیر از آن صدايش را می‌شود تنها از درس‌های رديفش شنيد. محمود كريمی در سال ۱۳۰۶ در تهران زاده شد. پدرش ويولن می‌نواخت و رفت و آمدش با استادان موسيقی، فرزندش را هم با اين هنر آشنا كرد.

او پس از پايان دبيرستان در هنرستان زيبای كشور، نقاشی مينياتور خواند و ۲۴ ساله بود كه در بخش عمران وزارت كشور و سپس در همين بخش در وزارت دادگستری تا بازنشستگی به كار پرداخت. دستی نیز بر نواختن ساز سه تار داشت و این ساز را نزد استاد مجرد ايرانی آموخته و گاه برنامه‌هایی در تلويزيون ملی اجرا می‌کرد اما كار اصلی او آموزش رديف آوازی موسيقی سنتی در هنرستان زيبا و مركز حفظ و اشاعه موسيقی بود كه تا پايان عمرش ادامه داشت. headtopics.com

مرحوم استاد محمود کریمی یادش گرامی.استاد برجسته ردیفهای آوازی موسیقی سنتی ایرانی

ادامه مطلب:
dw_persian »

درخواست از دولت بایدن: از آزادی اینترنت در ایران حمایت کنید | DW | 12.10.2021بیش از ۲۰ نماینده کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از دولت بایدن درخواست کردند از دسترسی مردم ایران به اینترنت حمایت کند. در نامه به دولت بایدن بر لزوم تامین آزادی گردش اطلاعات در ایران تاکید شده است.

امام جمعه بیرجند: استکبار برای از بین بردن ما از طریق سقط جنین تلاش می‌کند

گزارش تسنیم از مقصران در پرونده بورسیه‌ها؛ از حسن روحانی تا مرد در سایۀ پرونده بورسیه‌ها- اخبار گزارش و تحلیل سیاسی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimگزارش تسنیم از مقصران در پرونده بورسیه‌ها؛ از حسن روحانی تا مرد در سایۀ پرونده بورسیه‌ها سخنگوی کمیسیون اصل نود، امروز گزارش اقدامات غیرقانونی دولت یازدهم و دوازدهم در خصوص دانشجویان_بورسیه سال‌های ۸۵ تا ۹۲ را در مجلس قرائت کرد خداکنه این ملاعین باکارچاق کنهاقصر در نرن🤨 باسلام شهیستهوبودبعدازافشای دروغ بودن آماربورسیه های غیرقانونیودستگاه قضاورودمیکردوتمامومقصرین هتک حرمت ۳۰۰۰دانشجوبویژه محمدعلی نجفی تحت پینردوملزم به اعاده حیثیت وجبران خسارت می شدندامااینکارنشدحالامیتوان اقدامات عاجل وفوری رابعمل آورد در مسائل سال 85 تا 92 هم روحانی مقصره 😂😂😂 تسنیم خبرگزاری نیست شت نیوزه

صیانت از محیط زیست از اولویت‌های کشور است/ اجرای طرح‌های صنعتی و تولید باید پیوست محیط زیستی داشته باشد/ تاکید بر ضرورت پیشگیری از مفاسد اداری و اقتصادیرئیس جمهور در جلسه هیأت دولت:صیانت از محیط زیست از اولویت‌های کشور است/ اجرای طرح‌های صنعتی و تولید باید پیوست محیط زیستی داشته باشد/ تاکید بر ضرورت پیشگیری از مفاسد اداری و اقتصادی پیوست عدالت چی؟

آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده استان خوزستان| بسیج امکانات تا رفع کامل مشکلات/ زمین‌لرزه حجم کوچکی از محرومیت را به نمایش گذاشت+ فیلم- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim🎥 بخش دوم - آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده استان خوزستان زلزله منطقه مرزی استان خوزستان و چهارمحال باعث وارد شدن خسارات فرآوان به روستائیان و عشایر شده است که در این زمینه پس از دستور فوری رئیس‌جمهور برای امدادرسانی، اعزام کمک‌ها به مناطق سرعت گرفته است

واکنش‌ها به نتایج انتخابات عراق؛ از استقبال تا اعتراض برخی احزاب سیاسی- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimبیانیه مقاومت عراق در واکنش به نتایج انتخابات_عراق مقاومت عراق در بیانیه‌ای با تاکید بر آمادگی کامل خود برای حفظ کشور اعلام کرد که در مقابله با توطئه‌‌چینی‌ها برای انحلال حشد الشعبی، هیچگونه سستی به خود راه نخواهد داد همه رو جمع می کنن. چرا در امور عراق و عراقی ها دخالت می کنید؟ ما از شما متنفر هستیم و نمی خواهیم شما در کشور ما باشید. ای کثیف ها بیرون بروید

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • محمود کریمی

در پادکست این هفته"آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز" از موسیقیدانی گفته‌ایم که كمتر خواننده موسيقی سنتی ايران را می‌شود يافت كه مستقيم يا از راه شنيدن روايت رديف آوازی او، از شاگردانش به شمار نیاید. برنامه این هفته به محمود کریمی اختصاص دارد.21:08

تنها صفحه‌ای که از محمود کریمی در دستگاه نوا ضبط شده در اختيار موسيقی شناس فرانسوی، ژان دورينگ است. غیر از آن صدايش را می‌شود تنها از درس‌های رديفش شنيد.

محمود كريمی در سال ۱۳۰۶ در تهران زاده شد. پدرش ويولن می‌نواخت و رفت و آمدش با استادان موسيقی، فرزندش را هم با اين هنر آشنا كرد.

او پس از پايان دبيرستان در هنرستان زيبای كشور، نقاشی مينياتور خواند و ۲۴ ساله بود كه در بخش عمران وزارت كشور و سپس در همين بخش در وزارت دادگستری تا بازنشستگی به كار پرداخت.

دستی نیز بر نواختن ساز سه تار داشت و این ساز را نزد استاد مجرد ايرانی آموخته و گاه برنامه‌هایی در تلويزيون ملی اجرا می‌کرد اما كار اصلی او آموزش رديف آوازی موسيقی سنتی در هنرستان زيبا و مركز حفظ و اشاعه موسيقی بود كه تا پايان عمرش ادامه داشت.

رديف موسيقی را با چنان دقتی خوانده كه محمدتقی مسعوديه همان را به عنوان پايانامه دكتری نت كرده و با صدای او منتشر ساخته است.

صدای دلنشين و روايت شيرين او بسياری از نوازندگان را بر آن داشته كه آواز درسی او را به عنوان تكنوازی سازهای گوناگون ضبط و منتشر كنند.

بسیاری از خوانندگان از جمله پریسا، شهرام ناظری، حسام‌الدین سراج، افسانه رثایی، نصرالله ناصح پور، حمدعلی قدمی، قاسم رفعتی، محمد باغبان، هوشمند عقیلی، سروش ایزدی، معصومه مهرعلی و ... نزد او به آموزش آواز پرداخته‌اند.

در پادکست این هفته"آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز" بخش‌هایی از دستگاه ماهور را برگزيده‌ایم.

محمود كريمی در در سوم آذر سال ۱۳۶۳ در سن ۵۸ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت و در امامزاده عبدالله شهرری به خاک سپرده شد.

برنامه این هفته را بشنوید و مثل همیشه برای ارتباط با ما و رساندن نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود از طریق ایمیل ava.persian@dw.com تماس بگیرید.

در پادکست‌های هفتگی ترانه‌ها و آهنگ‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمتر شنیده‌اید. اگر"دیروزی" هستید با آواهای امروزی و اگر"امروزی" هستید با آواهای دیروزی بیشتر آشنا می‌شوید.