آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • فهیمه اکبر | DW | 10.12.2020

در پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' به مرور زندگی هنری فهیمه اکبر، از خوانندگان قدیمی پرداخته‌ایم. بسیاری از ترانه‌های گیلکی که با صدای احمد عاشوپور شنیده‌اید را پیش از او، فهیمه اکبر خوانده بود.

10/12/2020 02:27:00 ب.ظ

در پادکست این هفته ' آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز ' به مرور زندگی هنری فهیمه اکبر، از خوانندگان قدیمی پرداخته‌ایم. بسیاری از ترانه‌های گیلکی که با صدای احمد عاشوپور شنیده‌اید را پیش از او، فهیمه اکبر خوانده بود.

در پادکست این هفته ' آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز ' به مرور زندگی هنری فهیمه اکبر، از خوانندگان قدیمی پرداخته‌ایم. بسیاری از ترانه‌های گیلکی که با صدای احمد عاشوپور شنیده‌اید را پیش از او، فهیمه اکبر خوانده بود.

https://p.dw.com/p/3mWIDفهیمه اكبر با نام اصلی سیمین اسفندیاری اصالتا مازندرانی و متولد آذرماه سال ۱۲۹۶ در تهران بود. فراگیری موسیقی را در شوروی سابق آغاز كرد و به مدت پنج سال آنجا بود و پس از بازگشت به ایران، چندی نیز شاگرد مرتضی محجوبی بود. 

دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

او در سال ۱۳۱۷ پس از ازدواج با محسن اكبر به گیلان آمد و به پژوهش در آواها و آداب محلی گیلان زمین پرداخت كه گردآوری و انتشار كتاب طباخی گیلان بخشی از تحقیقات اوست. از فهیمه اكبر سه فرزند به نام‌های گیلان، گلی و فتح‌الله به یادگار مانده است. گویا ترانه"گیلان جان" جهانگیر سرتیپ‌پور برای گیلان، دختر زنده‌یاد فهیمه اكبر سروده شده بود که اكنون یكی از معروف‌ترین ترانه‌های گیلكی محسوب می‌شود.

در اواسط دهه‌ نود میلادی یک سی‌دی از اجراهای فهیمه اکبر در آمریکا منتشر شد که شامل ۱۶ ترانه با صدای اوست.در پادکست این هفته"آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز" از فهیمه اكبر قطعه"نشو نشو" را برایتان انتخاب کرده‌ایم.فهیمه اکبر در شهریور سال ۱۳۸۸ در ۹۲ سالگی در آمریکا پس از یک دوره بیماری درگذشت. headtopics.com

مثل همیشه برای ارتباط با این برنامه و رساندن نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود از طریق ایمیل ava.persian@dw.com یا شماره تلفن ۰۰۴۹۲۲۸۴۲۹۴۸۳۶ با ما تماس بگیرید.در پادکست‌های هفتگی ترانه‌ها و آهنگ‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمتر شنیده‌اید. اگر"دیروزی" هستید با آواهای امروزی و اگر"امروزی" هستید با آواهای دیروزی بیشتر آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: DW فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.