آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • اقبال آذر | DW | 29.10.2020

08/08/1399 02:34:00 ب.ظ

آوازی از اقبال آذر را در پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' برایتان انتخاب کرده‌ایم که در سن ۱۰۷ سالگی در برنامه 'شما و رادیو' خوانده است. اقبال آذر، خواننده موسیقی اصیل و صاحب یکی از قوی‌ترین صداها در آواز ایرانی بود.

آوازی از اقبال آذر را در پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' برایتان انتخاب کرده‌ایم که در سن ۱۰۷ سالگی در برنامه 'شما و رادیو' خوانده است. اقبال آذر، خواننده موسیقی اصیل و صاحب یکی از قوی‌ترین صداها در آواز ایرانی بود. https://p.dw.com/p/3kahu ابوالحسن قزوینی معروف به اقبال‌السلطان یا اقبال آذر متولد ۱۲ آبان ۱۲۴۲ در قزوین بود. آموزش ردیف‌های موسیقی را نزد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی آموخت و خوانندگی را با تعزیه خوانی آغاز کرد .

در سال ۱۲۷۷ برای کار در شهرداری، از قزوین به تبریز رفت و تا آخر عمر در همین شهر زندگی کرد. هنرستان موسیقی تبریز به نام او نامگذاری شده است. از شاگردان به نام او می توان به رضاقلی میرزا ظلی، سرتیپ سیف، ملوک ضرابی و میرزا ابراهیم بوذری اشاره کرد.

اقبال‌السلطان یا اقبال آذر در روز سوم اسفند ۱۳۴۹ در ۱۰۷ سالگی به علت نارسایی کبد در خانه خود در تبریز درگذشت و آرامگاهش نیز در همین شهر است. مثل همیشه برای ارتباط با این برنامه و رساندن نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود از طریق ایمیل headtopics.com

ava.persian@dw.com یا شماره تلفن ۰۰۴۹۲۲۸۴۲۹۴۸۳۶ با ما تماس بگیرید . در پادکست‌های هفتگی ترانه‌ها و آهنگ‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمتر شنیده‌اید. اگر"دیروزی" هستید با آواهای امروزی و اگر"امروزی" هستید با آواهای دیروزی بیشتر آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

کافه «میوزه» در تهران؛ اینجا اوقاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنید

بازدیدکنندگان این کافه-موزه می‌توانند در اتاق‌های نمایشگاه و تراس کافه، ساعاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنند و درباره آنها بیاموزند. کافه «میوزه» نخستین بار در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. ادامه مطلب >>

بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین در حمایت از بهنام محجوبی

نگرانی 'کمیته مقابله با اسلام هراسی در فرانسه' از آینده مسلمانان در این کشورخانم های آقایون از خواب بیدار شوین گفتم که قانون اسلام تان همه اش دروغ است.

کرونا در ایران؛ در هر ۴ دقیقه یک ایرانی جانش را از دست می‌دهد

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار رویکردی تازه در پیشبرد صلح در خاورمیانه شدسفیر آمریکا در سازمان_ملل متحد خواستار رویکردی تازه در پیشبرد صلح در خاورمیانه شد کلی کرفت گفت این تحولات نشان می‌دهد که برای ایجاد صلح در منطقه به رویکرد متفاوتی نیاز است. بلس ی واحد پول جهانی وجود داشت رویکرد جدید لازمه دوتا استراتژیه،یک نابودی ویروس اسلام در خاورمیانه و خاستگاه آن،دوم برچیدن رژیم جمهوری اسلامی،بجز این آب در هاون کوبیدن است. اگر خاور میانه است که به خاورمیانه ای ها ربط داره ، نه به آمریکا . اما اگر خاور آمریکا هست ، شما هر کاری دوست داشتید بکنید. آمریکا سرطان خاور میانه است و تمام. لطفا از خاور میانه گمشید و تشریف نجستان را ببرید به وطن خودتون .

هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولانبیش از ۲۰۰ هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد؛ آن هم در شرایطی که بنابر اعلام مسئولان و صاحبان شان، این برنج ها در حال فاسد شدن هستند و با عدم پرداخت ارز به فروشنده، اعتبار بین المللی تجار زیر سوال رفته، در این بین سکوت دستگاه های مربوطه قابل تامل است.

آغاز محدودیت‌های شدید کرونایی در سراسر آلمان از روز دوشنبه آینده | DW | 28.10.2020دولت آلمان تصمیم گرفت با اعمال محدودیت‌های شدید برای شهروندان به مقابله با موج دوم کرونا برود. این مقررات تازه از دوشنبه، دوم نوامبر به اجرا درمی‌آیند و تا پایان این ماه ادامه خواهند یافت. این محدودیت‌ها کدامند؟ از ۴ نوامبر اجرا میشه