آنکارا: در مناقشهٔ آذربایجان و ارمنستان کنار باکو ایستاده‌ایم

21/05/1399 08:22:00 ب.ظ

آنکارا: در مناقشهٔ آذربایجان و ارمنستان کنار باکو ایستاده‌ایم

آذربایجان, ارمنستان

آنکارا: در مناقشهٔ آذربایجان و ارمنستان کنار باکو ایستاده‌ایم

«ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.»

ترکیه دیگر بار اعلام کرد در مناقشهٔ میان ارمنستان و آذربایجان تمام‌قد در کنار باکو می‌ایستد و از مقامات ایروان خواست تا سیاست‌های «مخلّ و بی‌ثبات‌کنندهٔ» خود را در جنوب قفقاز کنار بگذارند.مولود چاووش اغلو، وزیر خارجهٔ ترکیه در نشست خبری مشترکی با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود اعلام کرد: «ارمنستان روز ۱۲ ژوئيه به آذربایجان، برادر ما حمله کرد. ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.»

وی همچنین تأکید کرد که این مسأله باید از طریق «دیپلماسی» حلّ‌وفصل شود، ولی افزود: «اما آذربایجان هر راه‌حلّی را انتخاب کند ما کنارش خواهیم ایستاد.»آقای بایراموف پس از درگیری مرزی اخیر آذربایجان و ارمنستان جایگزین وزیر خارجهٔ پیشین این کشور شد. وی که پس از رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان، در نخستین دیدار خارجی خود راهی آنکار شده اعلام کرد: «برادر ما ترکیه همیشه از آذربایجان حمایت کرده است.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

کشف 7 جسد کنار جاده‌ای در مکزیکهفت جسد در کنار جاده‌ای در ایالت گوآناخوآتو مکزیک پیدا شد. - خبرگزاری آناتولی

وقوع حریق در بیمارستانی در خیابان حافظ تهران /کسی آسیب ندیدسخنگوی آتش‌نشانی: بامداد امروز یک مورد آتش‌سوزی در یک بیمارستان در خیابان حافظ رخ داد زمانی که نیروها به محل رسیدند بخش‌های طبقات بالایی را دود فرا گرفته بود آتش‌نشانان ٢٠ نفر از افرادی را که به کمک نیاز داشتند را خارج کردند در این حادثه کسی آسیب ندید

کرونا طی یک روز در هند 1013 و در برزیل 572 قربانی گرفت

فروش دارایی‌های غیرمنقول در ترکیه در نیمه نخست سال از یک میلیون واحد فراتر رفت

خطر سوء تغذیه در بیماران بستری در آی سی یوعضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: ۶۰ درصد بیمارانی که در آی سی یو بستری می شوند دچار سوء تغذیه هستند؛ چرا که دریافت غذایی خوبی ندارند. این بیماران باید با انواع تغذیه های حمایتی مدیریت شوند.

دو نهنگ‌ سفید در پناهگاه جدید دریایی در ایسلند رها شدنددو نهنگ سفید که از شانگهای به ایسلند منتقل شده بودند پس از گذراندن مراحل آماده‌سازی برای بازگشت به دریا، در خلیج کلتویک ایسلند رهاسازی شدند.

Aa ترکیه دیگر بار اعلام کرد در مناقشهٔ میان ارمنستان و آذربایجان تمام‌قد در کنار باکو می‌ایستد و از مقامات ایروان خواست تا سیاست‌های «مخلّ و بی‌ثبات‌کنندهٔ» خود را در جنوب قفقاز کنار بگذارند.هفت جسد در کنار جاده‌ای در ایالت گوآناخوآتو مکزیک پیدا شد.سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: ساعت ٢:٠٠ بامداد روز جاری یک مورد آتش سوزی در یک بیمارستان در خیابان حافظ، خیابان سرهنگ سخایی به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که بلافاصله با توجه به حساسیت حریق در بیمارستانها چهار ایستگاه آتش نشانی به همراه خودروهای پشتیبانی از جمله خودرو حامل تجهیزات تنفسی و دو دستگاه نردبان هیدرولیکی به محل اعزام شدند.طی شبانه‌روز گذشته 572 نفر در برزیل٬ 1013 نفر در هند و 292 نفر در مکزیک بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند 10.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجهٔ ترکیه در نشست خبری مشترکی با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود اعلام کرد: «ارمنستان روز ۱۲ ژوئيه به آذربایجان، برادر ما حمله کرد. ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.08.» وی همچنین تأکید کرد که این مسأله باید از طریق «دیپلماسی» حلّ‌وفصل شود، ولی افزود: «اما آذربایجان هر راه‌حلّی را انتخاب کند ما کنارش خواهیم ایستاد. این ساختمان سه طبقه زیرزمین و چهار طبقه روی زمین داشت که یک انباری کوچک در طبقه منفی دو حریق رخ داده بود.» آقای بایراموف پس از درگیری مرزی اخیر آذربایجان و ارمنستان جایگزین وزیر خارجهٔ پیشین این کشور شد. به گفته این مسئولان، در محل حادثه مقادیر زیادی مهمات و سلاح نیز کشف شده و احتمال می‌رود که این افراد به قتل رسیده باشند. وی که پس از رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان، در نخستین دیدار خارجی خود راهی آنکار شده اعلام کرد: «برادر ما ترکیه همیشه از آذربایجان حمایت کرده است. برزیل با بیش از 211 میلیون نفر جمعیت، کانون شیوع کرونا در آمریکای لاتین است.

» ترکیه دربارهٔ بحران قره‌باغ بارها حمایت خود را از آذربایجان اعلام کرده است. گفتنی است که از سال 2017 تا کنون در ایالت گوآناخوآتو در درگیری میان دو کارتل بیش از 9 هزار نفر جان باخته‌اند.  سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه آتش نشانان در مدت زمان چهار دقیقه در محل حاضر شده بودند گفت: با توجه به اینکه پیش از این، از این بیمارستان بازدید شده بود و مانورهایی در آن انجام شده بود آتش نشانان به محل اشراف کامل داشتند و تحت نظارت فرماندهان به سرعت خود را به طبقه منفی ۲  رسانده و درب انبار که قفل بود را باز کردند. آقای اردوغان پیشتر با اشغالگر خواندن ارمنستان به این کشور هشدار داده بود در این بحران کنار آذربایجان می‌ایستد. از سرگیری درگیری‌های مرزی در کوه‌های قره‌باغ به کشته شدن ۱۲ آذربایجانی و ۴ ارمنی انجامید. منازعهٔ اخیر، جدی‌ترین درگیری میان دو کشور از سال ۲۰۱۶ به بعد بوده است، دو کشوری که بر سر کنترل منطقه خودمختار قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.  وی گفت: این حادثه مصدوم یا تلفات جانی نداشت و با حضور به موقع آتش نشانان از یک روز تلخ جلوگیری شد. ایالات متحده، روسیه، و اتحادیه اروپا خواستار توقف این درگیری‌ها شدند. - مکزیک وزارت بهداشت مکزیک از مرگ 292 نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در یک روز گذشته خبر داد و مجموع کل قربانیان این بیماری در این کشور را 52 هزار و 298 نفر اعلام کرد.

وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده که آمادۀ میانجیگری میان دو همسایه شمالی است. هم‌رسانی این مطلب: .