آموزش و پرورش نیازمند توجه سریع به اعتبارات و نیروی انسانی

14/09/2019 09:53:00 ق.ظ

وزیر آموزش و پرورش: وقتی معلمی با تاخیر حقوقش را می‌گیرد، بیش از معیشت معلمان، نظام حکمرانی اقتدار و صلابت ما آسیب می‌بیند قریب به ۵۰ هزار مدرسه ما زیر ۵۰ دانش آموز دارد

وزیر آموزش و پرورش: وقتی معلمی با تاخیر حقوقش را می‌گیرد، بیش از معیشت معلمان، نظام حکمرانی اقتدار و صلابت ما آسیب می‌بیند قریب به ۵۰ هزار مدرسه ما زیر ۵۰ دانش آموز دارد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه غنی‌ترین شغل هستی، معلمی است اظهار کرد: باید معلمان را ارج بگذاریم؛ آنها باید از برترین منزلت‌های اجتماعی برخوردار باشند. تلاش می‌کنیم لایحه ویژه‌ای برای معلمان تنظیم کنیم و قانون ویژه برای آنها داشته باشیم.

وی افزود: شاید هیچ نهادی فراگیرتر از آموزش و پرورش نباشد. پوشش تحصیلی پیش از دبستان از ۱۲ درصد در پیش از انقلاب به ۷۰ درصد و نرخ پوشش دوره دبستان به ۹۸، دوره متوسطه اول به ۹۵ و متوسطه دوم به ۸۵ درصد رسیده و نسبت دختران به پسران ۴۸ درصد است که نشان دهنده توزیع فرصت‌های آموزشی برابر است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی ۳.۵ برابر شده و دانش تخصصی معلمان افزایش یافته است گفت: نقطه عطف انفجار جمعیتی کشور را آموزش و پرورش تحمل کرد و این دوران را پشت سرگذاشت و از روزهای سخت مدارس چندنوبته سربلند بیرون آمد.وی ادامه داد: روند افزایش دانش آموزان در چندسال اخیر شروع شده است. این نظام تا چه حد در دستیابی به اهدافش توفیق یافته؟ سندتحول با نقد جدی به تعلیم و تربیت از میزان دستیابی به اهداف تدوین شده و چرخش‌هایی را در برنامه درسی و... پیش بینی کرده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

خروش غیرت دینی مردم زنجان / پایتخت شور و شعور حسینی یکصدا لبیک یا خامنه‌ای را فریاد زدند + تصاویر- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

گفتمان آموزش و پرورش باید تبدیل به گفتمان برتر شودسرپرست سابق آموزش و پرورش تاکید کرد: معلمان باید نقطه اصلی نظام تحول و برنامه آموزشی قرار بگیرند.

سخنی با وزیر محترم آموزش و پرورش

آموزش موسیقی به کودکان کار در کابلمعصومه دختر جوانی از کابل است که این روزها مشغول آموزش موسیقی به کودکان کار در افغانستان است.

گفتمان آموزش و پرورش باید تبدیل به گفتمان برتر شودسرپرست سابق آموزش و پرورش تاکید کرد: معلمان باید نقطه اصلی نظام تحول و برنامه آموزشی قرار بگیرند.

اضافه شدن «عالی» در ارزشیابی توصیفی ابتدایی‌ها/ بررسی تغییر نحوه ارزشیابی پایه‌های پنجم و ششممعاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از ارسال و بررسی طرح بازنگری ارزشیابی کیفی توصیفی در شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که با توجه به دغدغه خانواده‌ها و ناراحتی دانش آموزان از سنجش با چهار مقیاس که ممکن است بخوبی تفاوت‌ها را منعکس نکند، مقیاس پنجمی تحت عنوان «عالی» به کارنامه ارزشیابی اضافه کنیم.

تعجب کردم که آقای بطحائی هوس مجلس به سرش زدجهانگیری در مراسم تودیع و معارفه وزرای پیشین و فعلی آموزش‌ و پرورش: تعجب کردم که آقای بطحایی هوس مجلس به سرش زده است خبر استعفای او را در موبایل دیدم

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم معارفه‌اش به عنوان وزیر آموزش و پرورش با اشاره به زمینه‌های برقراری عدالت آموزشی از حیث دسترسی به فرصت‌های برابر گفت: قریب به ۵۰ هزار مدرسه ما زیر ۵۰ دانش آموز دارد.به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم تکریم و معارفه وزیر آموزش و پرورش با حضور  اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، سیدجواد حسینی سرپرست سابق آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش، علی ربیعی سخنگوی دولت و جمعی از معاونان آموزش و پرورش صبح امروز در سالن حجاب  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.ابراهیم سحرخیز معاون سابق آموزش و پرورش، در یادداشتی که پس از انتخاب محسن حاجی میرزایی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش نوشته است؛ به بررسی وضعیت این وزارتخانه پرداخته است.Aa معصومه محمدی رهبری گروه سفیران مهربانی را بر عهده دارد.

وی افزود: شاید هیچ نهادی فراگیرتر از آموزش و پرورش نباشد. پوشش تحصیلی پیش از دبستان از ۱۲ درصد در پیش از انقلاب به ۷۰ درصد و نرخ پوشش دوره دبستان به ۹۸، دوره متوسطه اول به ۹۵ و متوسطه دوم به ۸۵ درصد رسیده و نسبت دختران به پسران ۴۸ درصد است که نشان دهنده توزیع فرصت‌های آموزشی برابر است. در این مدت تلاش کردیم فرصت برنامه‌ریزی تابستان برای رسیدن به مهر را از دست ندهیم. حاجی میرزایی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی ۳. با نام بهره وری، رشد بودجه در آموزش و پرورش متوقف شود؛ مطالبات بر زمین مانده معلمان روند کاهشی به خود گرفته، خودگردان شدن مدارس به فوریت در دستور کار قرار گیرد.۵ برابر شده و دانش تخصصی معلمان افزایش یافته است گفت: نقطه عطف انفجار جمعیتی کشور را آموزش و پرورش تحمل کرد و این دوران را پشت سرگذاشت و از روزهای سخت مدارس چندنوبته سربلند بیرون آمد. تلاش شد وقفه‌ای در امور ایجاد نشود و شادابی در بدنه عریض و طویل در آموزش و پرورش به وجود بیاید. وی ادامه داد: روند افزایش دانش آموزان در چندسال اخیر شروع شده است.» طالبان بدانند که ما از آزادی‌ خود دست نمی‌کشیم آنها با این گروه موسیقی در خیابان‌های کابل نیزاجراهای زنده دارند.

این نظام تا چه حد در دستیابی به اهدافش توفیق یافته؟ سندتحول با نقد جدی به تعلیم و تربیت از میزان دستیابی به اهداف تدوین شده و چرخش‌هایی را در برنامه درسی و. وی ادامه داد: باید تلاش کنیم در نظام تعلیم و تربیت گفتمان آموزش و پرورش را تقویت کنیم تا تبدیل به گفتمان برتر شود. کاری که سه وزیر قبلی هریک در حد بضاعت، سهمی در اجرای آن داشتند اما هنوز به نقطه مطلوب دولت نرسیده است... ما باید تلاش کنیم رابطه ستاد و مدرسه را به حداقل برسانیم و این لایه بندی‌های پیچیده را کاهش دهیم. پیش بینی کرده است. اما در عمل به توفیقی دست نیافته است. وی با اشاره به یکی از خطراتی که همه سازمان ها را تهدید می‌کند گفت: فاصله گرفتن از ماموریت‌های اصلی، این خطر بزرگ است. ما سخت بر این باوریم نهاد اصلی تعلیم وتربیت آموزش و پرورش است و کارگزار فکور تحول در جامعه معلمان هستند و سخت باور داریم مدرسه جعبه سیاه جامعه است.» «می‌خواهم رهبر یک گروه موسیقی شوم» یکی از دختر بچه‌ها که با گروه سفیران مهربانی آموزش موسیقی می‌بینید می‌گوید: «نمی‌ترسم از اینکه بخواهم در خیابان‌های کابل موسیقی اجرا کنم و می‌خواهم در آینده رهبر یک گروه موسیقی شوم.

هر دستگاهی باید پاسخ دهد برای تحقق چه هدفی شکل گرفته و آیا تحقق یافته است یا خیر؟. مهمترین ماموریت آماده کردن افراد برای ورود به جامعه، به زیستن، ایستادن روی پای خود در شرایط دشوار است.. حاجی میرزایی ادعا کرده است برای اجرای این مدل دست به دامان اقتصاد دانانی است که قرار است آن‌را به سرمنزل مقصود برسانند. باید فطرت دانش آموزان به نحو موثری شکوفا و ارزش های ما به نسل آینده منتقل شود. حاجی میرزایی با اشاره به اینکه سرعت پیشرفت تکنولوژی انسان ها را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که مقابله با آن برخوردها، توانمندی های ویژه‌ای را می طلبد گفت: امروز یکی از نگرانی‌های بزرگ ما توسعه آسیب های اجتماعی است که اساس آن می تواند در آموزش و پرورش حل شود. باید مصونیت‌های لازم در دوره آموزش عمومی ایجاد شود و افراد درک درستی از خود داشته و توانایی نه گفتن داشته باشند. تا در کنار دو بخش دیگر اقتصاد یعنی "دولتی "و "خصوصی"، سهم واقعی خود را مطالبه کند.

باید در جهت توسعه آموزش کار کنیم اما برای تحقق ماموریت هایمان هنوز در گام های نخستین هستیم. حاجی میرزایی با بیان اینکه باید تجربیات خود را به آیندگان منتقل کنیم گفت: هرچند در المپیادها رشد چشمگیر داریم اما رشد جزیره‌ای نشان دهنده رشد در همه جوانب نیست. باید فرصت‌ها عادلانه توزیع شود، همه دانش آموزان از یک آموزش‌ با کیفیت برخوردار نیستند.لطفا آموزش و پرورش را شتاب‌زده وارد میدان آزمون و خطایی نکنید که فردا روزی، مصداق آن مثل معروف باشید که می گویند:"خواست ابرو را درست کند ،چشمش را  کور ساخت". حاجی میرزایی ادامه داد: دسترسی‌ به آموزش باکیفیت حق همه شهروندان است و ما متعهد ایفای آن هستیم، اما هنوز در ابتدای راهیم. آموزش و پرورش باید به نیازهای جامعه پاسخ دهد.

اندیشمندان معتقدند سرعت تحول به گونه ای است که در آینده چهره مشاغل تغییر می‌کند و متحول می‌شود، دانش آموزان ما تا چه حد آمادگی ورود به عرصه‌های جدید را دارند؟. با شهامت آن را به دولت اعلام کنید. وی با اشاره به اینکه پلیدی ها و تیرگی ها در صورتی به جامعه هجوم می آورد که آن جامعه آگاه به مختصات زمان خود نباشد گفت : آموزش و پرورش فروش کالا از تولید کننده به مصرف کننده نیست، دانش آموزان خریدار صرف نیستند این مجموعه باید برای نیازهای آنها حرف های روشن بزند. ترویج شادی و نشاط به عنوان یک حق مسلم نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. وی با بیان اینکه غنی ترین شغل هستی، معلمی است اظهار کرد: باید معلمین را ارج بگذاریم، آنها باید از برترین منزلت‌های اجتماعی برخوردار باشند. تلاش می‌کنیم لایحه ویژه‌ای برای معلمان تنظیم کنیم و قانون ویژه برای آنها داشته باشیم.

 حاجی میرزایی افزود: داشتن یک برنامه خوب شرط لازم است اما کافی نیست. اجرای یک برنامه چندبرابر پیچیده‌تر از تدوین آن است. برای تحقق اهداف سندتحول چندپیش نیاز لازم است، نخست گفتمان سازی است و باید مورد اشتراک و اتفاق همگان قرار بگیرد. وزیر آموزش و پرورش افزود: همچنین باید واقع بین باشیم و مسائل آزاردهنده‌ای که روی زمین مانده را بهبود بدهیم، وضعیت اعتبارات و نیروی انسانی نیازمند توجه سریع و عاجل است. چون اعتبارات آموزش و پرورش علیرغم تخصیص بیش از ۱۰۰ درصدی به علت اشکال ساختاری که در بودجه ریزی وجود دارد تکافو نمی‌کند و باید برای حل آن تلاش کنیم.

وی افزود: تلاش می کنیم بودجه ۹۹ کاستی‌های کمتری داشته باشد و با انباشت مطالبات و انتقال آن به سال های بعد مواجه نشویم. وقتی معلمی با تاخیر حقوقش را می‌گیرد معتقدم بیش از معیشت معلمان، نظام حکمرانی اقتدار و صلابت ما آسیب می بیند. وی با اشاره به اهمیت اقتصاد آموزش و پرورش گفت: امیدوارم پای اقتصاددان ها به آموزش و پرورش باز شود و از ظرفیت های انبوه موجود برای حل مشکلات آموزش و پرورش بهره‌برداری کنیم. انتهای پیام .