آمریکا و مکانیسم ماشه؛ اعضای کمیسیون مشترک بر حفظ برجام تاکید کردند

12/06/1399 12:05:00 ق.ظ

آمریکا و مکانیسم ماشه؛ اعضای کمیسیون مشترک بار دیگر بر حفظ برجام تاکید کردند

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و نماینده ایران پس از شرکت در نشست وین گفت: «طرف‌های باقی‌مانده در برجام تلاش‌های آمریکا در نیویورک برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه را غیر قانونی و بلااثر دانسته و معتقدند که این اقدام نمی‌تواند موثر واقع شود.» اعضای کمیسیون مشترک برجام عصر روز سه شنبه اول سپتامبر/۱۱ شهریور ماسک به صورت در وین دور هم نشستند...

اعضای کمیسیون مشترک برجام عصر روز سه شنبه اول سپتامبر/۱۱ شهریور ماسک به صورت در وین دور هم نشستند تا بار دیگر چالش‌های موجود برای حفظ توافقنامه هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را مورد بررسی قرار دهند. این نشست در حالی برگزار شد که ایالات متحده آمریکا، عضو خارج شده از برجام پس از تلاشی بی‌ثمر برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران، این بار مکانیسم ماشه، ساز و کار پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل بر ضد ایران فعال کرده است.

در نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام، کلیه اعضا به اتفاق بر عزم و اراده خود برای حفظ توافقنامه‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین تاکید کردند. ریاست این نشست را هلگا اشمید، معاون جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده داشت و علاوه بر عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، نمایندگان کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام را تشکیل می‌دادند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

«وانکا»، من و «آنتوان چخوف»| علی اصغر شیرزادی

هر وقت به هر دلیل و علت دچار خستگی ذهنی می‌شوم یکی دو داستان «آنتوان چخوف» را می‌خوانم. با هر بازخوانی می‌بینم که چراغی کوچک در داستان او روشن می‌شود و معنایی تازه سر بر می‌آورد. داستان کوتاه «وانکا» از مجموعه داستان‌های این نویسنده همیشه زنده را -شاید- برای دهمین بار در یکی از شب‌های ماه آخر پاییز گذشته خوانده‌ام. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

طرفین برجام با اقدام آمریکا مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه مخالفت کردندمعاون وزیر خارجه روسیه اعلام کردند که تمامی طرفین در نشست کمیسیون مشترک برجام به اتفاق آرا با اقدام ایالات متحده مبنی بر کلید زدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالفت کرده‌اند.

در پی حادثه مرگ غیرنظامیان، ارتش آمریکا بخشی از تمریناتش را در کره جنوبی متوقف کردحادثه تصادف خودروی این غیرنظامیان با خودروی زرهی آمریکا، در اواخر روز یکشنبه حدود ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در یک جادۀ عمومی در نزدیکی مرز کره شمالی روی داد.

ترامپ در آستانه سفر به کنوشا: پلیس آمریکا در لحظه حساس «بازی گلف» قرار دارددونالد ترامپ روز دوشنبه در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز شدت بالای خشونت‌های اعمال شده توسط برخی ماموران پلیس این کشور را در مواجهه با اعتراض‌های خیابانی، به موقعیت گلف‌بازی تشبیه کرد که در چند قدمی سوراخ ممکن است با ضربه‌ای بیش از حد محکم دچار لغزش شود.

ترکیه: اقدام آمریکا در ضربه زدن به شرایط صلح در تضاد با روح هم‌پیمانی استترکیه: اقدام آمریکا در ضربه زدن به شرایط صلح در تضاد با روح هم‌پیمانی است وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که اگر ایالات‌متحده درباره تصمیم خود در لغو تحریم تسلیحاتی بخش یونانی نشین قبرس تجدید نظر نکند، اقدام متقابل انجام خواهد داد.

تخت روانچی: آمریکا صلاحیت استفاده از مکانیسم ماشه را نداردنماینده دائم کشورمان در سازمان ملل بار دیگر تاکید کرد که آمریکا صلاحیت استفاده از سازوکار بازگشت تحریم‌های گذشته را ندارد.

چین: آمریکا هیچ مبنای حقوقی برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه نداردنماینده چین در جلسه اخیر کمیسیون مشترک برجام: تمامی کشورهای عضو موافق بود که آمریکا دیگر 'موضع یا مبنای حقوقی برای فعال‌ کردن مکانیسم بازگشت' را نداشته و از دیدگاه چین این اقدام آمریکا تلاشی برای 'خرابکاری و یا حتی کشتن برجام' است