آمریکا ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان می‌داند | DW | 15.09.2019

24/06/1398 08:22 ق.ظ

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری، مسئولیت حمله به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص را برعهده ایران دانسته است. حمله به تاسیسات نفتی عربستان، به تنش بین ایران و آمریکا دامن زده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری، مسئولیت حمله به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص را برعهده ایران دانسته است. حمله به تاسیسات نفتی عربستان، به تنش بین ایران و آمریکا دامن زده است. خبرگزاری آلمان روز یکشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و ریاض به موضوع حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی پرداخته است. گفته می‌شود که حمله پهپادی به بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عربستان به تنش بین ایران و آمریکا دامن زده است.

خبرگزاری آلمان روز یکشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و ریاض به موضوع حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی پرداخته است. گفته می‌شود که حمله پهپادی به بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عربستان به تنش بین ایران و آمریکا دامن زده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری مسئولیت این حمله را مستقیما متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌داند. این در حالی است که شورشیان حوثی رسما مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.مایک پمپئو روز شنبه ۱۴ سپتامبر و در پی اعلام خبر حملات پهپادی به دو مجتمع پالایشگاهی و نفتی متعلق به شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، با انتشار یک پست توییتری نوشت:

«در شرایطی که سخن از تنش‌زدایی می‌رود، ایران در یک حمله بی‌سابقه تامین انرژی جهان را هدف قرار داده است. هیچ سند و مدرکی دال بر آنکه این حملات از یمن صورت گرفته باشد، در دست نیست.» شورشیان حوثی در یمن که از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردارند اعلام کرده بودند که آن‌ها با بهره گرفتن از ده پهپاد، این حملات را انجام داده‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

گروه هکری مرتبط با ایران دوباره به دانشگاه‌های آمریکا و چند کشور دیگر حمله کردگروه هکری مرتبط با ایران دوباره به دانشگاه‌های آمریکا و چند کشور دیگر حمله کرد این حمله از سوی کوبالت دیکنز به آن‌ها اجازه می‌دهد در صورت دسترسی به حساب کاربری و رمز عبور، تمامی صفحات مرتبط با منابع دانشگاهی را کپی کنند.

در واکنش به حمله حوثی‌ها به عربستان، سناتور گراهام خواستار در نظر گرفتن گزینه «حمله به پالایشگاه‌های ایران» شدلیندزی گراهام از اعضای ارشد کنگره آمریکا روز شنبه ۲۳ شهریور در واکنش به حمله پهپادی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، گفت که وقت آن است ایالات متحده گزینه حمله به پالایش سناتور دموکرات کریس مورفی در واکنش به اظهارات ليندزى گراهام گفت که بیایید صادق باشیم جنگی بین عربستان سعودی و حوثی‌ها در جریان است. سعودی‌ها، با کمک ما، هر روز حوثی‌ها را بمباران می‌کنند حوثى ها هم با كمك ايران سعوديها را بمباران ميكنند يعنى اين به اون در، پس ليندزى گراهام خفه شو اقای سناتور گراهام شما یک رئیس جمهور ترسو وخول وچهل دارید وهیچ وقت جرات حمله به ایران را ندارید ونخواهید داشت . سگ کی باشید .اون نوچه های عرب که ۵ سال است مردم دربدر یمن با خاک وخون نابود کردند را کور هستید ببینید .اوزگل چیه بدبختا .... نفت عربستان رو زدن می ترسین حقوقتون عقب بیفته

نگرانی سازمان ملل نسبت به حمله حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان

پناهیان از فرآیند قانون‌گذاری اصلاع ندارد/ به دلیل نزدیکی انتخابات به مجلس حمله می‌شودیک عضو هیات رئیسه مجلس درباره تاختن یک روحانی به رد فوریت شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: آقای پناهیان از جزئیات و فرآیند قانون‌گذاری خبر ندارد و البته می‌توانست با ادبیات و اطلاع بیشتری نقد کند.

اعتراض شدید ایران به کانادا جهت اقدام این کشور در فروش املاک ایراناعتراض شدید ایران به کانادا بابت فروش املاک ایران سخنگوی وزارت خارجه: * فروش ساختمان‌های فرهنگی ایران در کاناداغیر قانونی و در تقابل آشکار با حقوق بین الملل است * دولت جمهوری اسلامی ایران در حفظ حقوق مردم خود با هیچ دولتی مماشات نمی‌کند

سفارت آمریکا در آنکارا حمله تروریستی در دیاربکر را محکوم کردسفارت آمریکا در آنکارا حمله تروریستی علیه غیرنظامیان در استان دیاربکر ترکیه را محکوم کرده و خواستار پایان این حملات شد. - خبرگزاری آناتولی

تولید نفت خام عربستان در اثر حمله پهپادی به پالایشگاه بزرگ بقیق به‌شدت آسیب دیده است. خبرگزاری‌ها از آتش‌سوزی گسترده در این پالایشگاه و همچنین میدان نفتی خریص خبر داده‌اند. گفته می‌شود که تولید نفت عربستان بیش از پنج میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

خبرگزاری آلمان روز یکشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و ریاض به موضوع حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی پرداخته است. گفته می‌شود که حمله پهپادی به بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عربستان به تنش بین ایران و آمریکا دامن زده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری مسئولیت این حمله را مستقیما متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌داند. این در حالی است که شورشیان حوثی رسما مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.مایک پمپئو روز شنبه ۱۴ سپتامبر و در پی اعلام خبر حملات پهپادی به دو مجتمع پالایشگاهی و نفتی متعلق به شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، با انتشار یک پست توییتری نوشت:

«در شرایطی که سخن از تنش‌زدایی می‌رود، ایران در یک حمله بی‌سابقه تامین انرژی جهان را هدف قرار داده است. هیچ سند و مدرکی دال بر آنکه این حملات از یمن صورت گرفته باشد، در دست نیست.»

شورشیان حوثی در یمن که از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردارند اعلام کرده بودند که آن‌ها با بهره گرفتن از ده پهپاد، این حملات را انجام داده‌اند.

شورشیان حوثی حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان را بزرگترین حمله خود به آن کشور دانسته و از آن به عنوان"واکنشی مشروع" در برابر عملیات نظامی عربستان در یمن یاد کرده‌اند.سخنگوی نظامی حوثی‌ها ضمن اعلام این خبر گفته است: «ما به رژیم عربستان قول می‌دهیم که حمله بعدی ما بزرگ‌تر و دردآورتر از این حمله خواهد بود.»

عربستان سعودی با حمایت آمریکا فرماندهی ائتلافی نظامی علیه شورشیان حوثی در یمن را برعهده دارد. حملات پهپادی شورشیان حوثی به عربستان پدیده جدیدی نیست. حوثی‌ها تا کنون بارها به فرودگاه‌ها و همچنین تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده‌اند.وزیر امور خارجه آمریکا از همه کشورهای جهان خواسته است حملات ایران را به طور"واضح و آشکار" محکوم کنند.

پمپئو اعلام کرده است که آمریکا از تامین نفت و انرژی در جهان دفاع می‌کند و تهدید کرده است که این حملات ایران بدون پیامد و واکنش نخواهد ماند.کاخ سفید اعلام کرده است که پس از وقوع این حملات پهپادی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان تماسی تلفنی داشته و حمایت و پشتیبانی کامل آمریکا از آن کشور را به اطلاع او رسانده است.شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، روز یکشنبه ۱۵ سپتامبر اطلاعات دقیقی از میزان آسیب وارد آمده به تولید نفت این کشور منتشر کرده است.

بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده است، تولید نفت خام عربستان در اثر حملات پهپادی روز شنبه حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

دود برخاسته از حملات پهپادی به پالایشگاه بقیق و همچنین میدان نفتی خریص از فاصله ۱۵۰ کیلومتری نیز قابل مشاهده بوده است.

دولت عربستان اعلام کرده است که ماموران آتش‌نشانی موفق به مهار آتش شده‌اند. گفته می‌شود که هیچ کس در اثر این حملات کشته و مجروح نشده است.

باید یادآور شد که پالایشگاه بقیق در ۳۳۰ کیلومتری شمال شرقی ریاض واقع است و بر اساس اطلاعاتی که آرامکو منتشر کرده، بزرگترین پالایشگاه این کشور است. در خریص نیز، بزرگترین میدان نفتی عربستان واقع است.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در مناقشه یمن،"نگرانی عمیق" خود را نسبت به وقوع چنین حملاتی ابراز کرده است.

به باور او چنین حملاتی می‌توانند ثبات و امنیت منطقه‌ای را به مخاطره بیاندازند و تلاش‌های میانجیگرایانه سازمان ملل در مناقشه یمن را بی فرجام سازند.