آمریکا: ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد

01/12/1399 12:14 ق.ظ

آمریکا: ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد العربية

اتمی پایان می‌دهد، ایالات‌متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 اعلام کرد که ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای از قصد آمریکا برای بازگشت به روند دیپلماسی درباره ایران استقبال کرده اما از نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران ابراز نگرانی کردند. به باور تحلیلگران ایران از کاهش تعهدات برجامی به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر دیگر کشورهای باقی‌مانده در برجام از جمله فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین استفاده می‌کند تا از آنها امتیازات بیشتری بگیرد.

براساس قانونی که مجلس ایران در ماه دسامبر آن را تصویب کرد، در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها دولت ایران موظف است فعالیت‌های بازرسان آژانس در ایران را کاهش دهد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که براساس این قانون، دولت ایران برای اجرایی کردن آن تا حدود 21 فوریه وقت دارد.

در همین راستا آلمان اقدامات ایران را بازی با آتش خواند و از تهران خواست دست به تنش‌زایی نزند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه 17 نوامبر 2021 به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داد که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

تاکید وزیر دفاع آمریکا بر همکاری با سعودی در مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده ایرانجان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، شامگاه پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 اعلام کرد که لوید اوستن MohamadiniaAli بله، بایدم به این بهانه از این گاو چاق و تنبل شیر بدوشن! عربستان تروریست‌پرورترین کشور در عصر حاضره راستی چرا بایدن شاهزاده بن اره رو به رسمیت نمیشناسه ؟

موافقت آمریکا با فراخوان اروپا برای انجام مذاکرات با ایرانوزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 اعلام کرد که واشنگتن فراخوان اتحادیه مذاکرات یا مماشات.؟ نه بابا کدوم مزاکره اول به تهدات خوتون عمل کنید بعد چه پرو پرو حرف میزنه اوسگول$$$$$$

آمریکا احتمالا با اقدامات غیرتحریمی به دنبال گشایش در دیپلماسی با ایران خواهد بودیک روزنامه‌ آمریکایی با اشاره به رخ دادهای اخیر پیرامون توافق هسته‌ای، تاکید کرد که آمریکا در مذاکرات احتمالی با ایران با اقدامات غیر تحریمی به دنبال پیش برد دیپلماسی با ایران و به نتیجه رسیدن پیرامون توافق هسته‌ای خواهد بود.

رابرت مالی در گفت‌وگو با صدای آمریکا: برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تعلل نخواهیم کرد♦️گزارش تکمیلی | رابرت مالی در گفت‌وگو با صدای آمریکا: برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تعلل نخواهیم کرد ▪️نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تبریک نوروز ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و آمریکا بهتر از گذشته باشد. هرگونه مذاکره باتشگیلات و حکومت شئونیزم فارسی ایرانشهریهای نژادپرست شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگران ایران،بیخردانه و فاشیستی ابلهانه است.تحریمها باید از دوش ایرانیان برداشته شود بردوش تشگیلات و حکومت شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم گذاشته شود تا به بنیان حکومت ایرانیان تسلیم شوند کسی که قراره با قاتلان مردم ایران مذاکره کنه و با رفع تحریم بهشون پول برسونه تا با گلوله‌های بیشتری مردم ایران رو بکشه،فقط میتونه حکم اعدام بیگناهان رو بخونه نه تبریک عید نوروز بگه.

پاریس: در مورد چالش‌های مرتبط با ایران گفتگوهای سازنده با آمریکا داشتیمژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه 24 مارس 2021 تأکید کرد که نشست‌های سازنده‌ای در گفتگو‌های سازنده یعنی‌ کشک ، یعنی‌ به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم .

اتمی پایان می‌دهد، ایالات‌متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 اعلام کرد که ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای از قصد آمریکا برای بازگشت به روند دیپلماسی درباره ایران استقبال کرده اما از نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران ابراز نگرانی کردند.

به باور تحلیلگران ایران از کاهش تعهدات برجامی به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر دیگر کشورهای باقی‌مانده در برجام از جمله فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین استفاده می‌کند تا از آنها امتیازات بیشتری بگیرد.

براساس قانونی که مجلس ایران در ماه دسامبر آن را تصویب کرد، در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها دولت ایران موظف است فعالیت‌های بازرسان آژانس در ایران را کاهش دهد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که براساس این قانون، دولت ایران برای اجرایی کردن آن تا حدود 21 فوریه وقت دارد.

در همین راستا آلمان اقدامات ایران را بازی با آتش خواند و از تهران خواست دست به تنش‌زایی نزند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه 17 نوامبر 2021 به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داد که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان هم روز پنج‌شنبه کفت که اقدامات اخیر ایران مانع بازگشت واشنگتن به برجام می‌شود و «هرچه فشارها بیشر شود، رسیدن به راه‌حل سیاسی دشوارتر می‌شود.»

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.