آمریکا به چین دستور داد کنسولگری خود در تگزاس را ببندد

01/05/1399 02:41 ب.ظ

آمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد. این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است. وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را 'حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا' اعلام کرده است.

آمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد. این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است. وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را 'حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا' اعلام کرده است. ماشین‌های آتش‌نشانی در اطراف ساختمان کنسولگری چین در هیوستون آمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد.

این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده، تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را"حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا" اعلام کرده است. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام آمریکا را"توهین‌آمیز و غیر قابل توجیه" خوانده و به شدت محکوم کرده است.

چین گفته که این اقدام کاملا ناگهانی بوده و هشدار داده است که اگر ایالات متحده بلافاصله در تصمیم خود بازنگری نکند، آن را تلافی خواهد کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از مقامی آگاه که نامش را نبرده، خبر داد که چین در حال بررسی بستن کنسولگری آمریکا در شهر ووهان به عنوان اقدامی تلافی‌جویانه است. headtopics.com

رسانه‌های آمریکا فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

کنسولگری چین در تگزاس به درخواست آمریکا بسته می‌شودپکن این تصمیم واشنگتن را «تحریک آمیز» و نقض فاحش حقوق بین الملل توصیف کرده است.

واکنش پکن به تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون آمریکاپکن تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون آمریکا را تحریک‌آمیز و مغایر مقررات بین‌المللی خواند. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا خواستار تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون شدآمریکا خواستار تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون شد و پکن این اقدام واشنگتن را تحریک‌آمیز خواند

سفر وزیر خارجه آمریکا به بریتانیا و دانمارک؛ مذاکره درباره مباحث مرتبط با چین و هنگ‌کنگ🔺سفر وزیر خارجه آمریکا به بریتانیا و دانمارک؛ مذاکره درباره مباحث مرتبط با چین و هنگ‌کنگ ⚡️در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که آقای پمپئو در لندن با بوریس جانسون نخست وزیر و دومینیک راب وزیر خارجه دیدار می‌کند.

آمریکا ۱۱ شرکت را بر سر رفتار چین با اویغورها به لیست سیاه اقتصادی افزود🔺آمریکا ۱۱ شرکت را بر سر رفتار چین با اویغورها به لیست سیاه اقتصادی افزود ⚡️وزارت بازرگانی آمریکا روز دوشنبه ۱۱ شرکت چینی درگیر در نقض حقوق_بشر در ارتباط با رفتار چین با اویغورها در سین کیانگ را به لیست سیاه اقتصادی ایالات متحده اضافه کرد.

ترامپ: اگر چین اول به واکسن کرونا برسد، حاضر به همکاری هستیمترامپ: *اگر چین اول به واکسن کرونا برسد، حاضر به همکاری هستیم *ما در روند تولید واکسن و درمان عملکرد بسیار خوبی داشتیم *یک واکسن بالقوه احتمالا بسیار زودتر از انتظار به دست می‌آید و فورا در دسترس قرار می‌گیرد *ارتش آمریکا در روند توزیع آن نقش خواهد داشت

Image caption

ماشین‌های آتش‌نشانی در اطراف ساختمان کنسولگری چین در هیوستون

آمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد. این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده، تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را"حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا" اعلام کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام آمریکا را"توهین‌آمیز و غیر قابل توجیه" خوانده و به شدت محکوم کرده است.

چین گفته که این اقدام کاملا ناگهانی بوده و هشدار داده است که اگر ایالات متحده بلافاصله در تصمیم خود بازنگری نکند، آن را تلافی خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامی آگاه که نامش را نبرده، خبر داد که چین در حال بررسی بستن کنسولگری آمریکا در شهر ووهان به عنوان اقدامی تلافی‌جویانه است.

رسانه‌های آمریکا فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند.

روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا دولت چین را به حمایت از هکرهایی متهم کرد که به گفته مقام‌های آمریکایی آزمایشگاه‌های تولید واکسن کووید-۱۹ را هدف گرفته‌اند.

آمریکا در همین ارتباط دو شهروند چین را به جاسوسی از مراکز پژوهشی خود متهم کرد.