آمریکا: ادامه مذاکرات صلح بین‌الافغانی باید به تاریخ تعیین شده و بدون تأخیر آغاز شود

25/09/1399 10:31 ق.ظ

پس از اعلام توقف کوتاه مدت در روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای

صلح افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان باید به تاریخ تعیین شده و بدون تأخیر از سر گرفته شود.خلیلزاد نوشت: «بدبختانه، جنگ ادامه دارد. ضرورت به یک تفاهم سیاسی، کاهش خشونت و آتش‌بس همچنان فوری باقی مانده است. به سبب آنچه که در خطر است، لازمی است که تاخیری در تجدید گفت‌وگوها نباشد و طبق توافق در 5 جنوری از سرگرفته شوند».

خلیلزاد نوشت: «بدبختانه، جنگ ادامه دارد. ضرورت به یک تفاهم سیاسی، کاهش خشونت و آتش‌بس همچنان فوری باقی مانده است. به سبب آنچه که در خطر است، لازمی است که تاخیری در تجدید گفت‌وگوها نباشد و طبق توافق در 5 جنوری از سرگرفته شوند».

از سوی دیگر، هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان شامگاه شنبه 12 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک از وقفه 23 روزه در مذاکرات صلح خبر دادند. نادر نادری عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به تاریخ 5 ژانویه 2021 آغاز می‌شود.

نادری نوشت: «دو طرف مذاکرات صلح افغانستان (مذاکرات بین‌الافغانی) لست ابتدایی موضوعات اجندا را تبادله نموده و بحث‌های نخستین توضیحی را درباره موضوعات صورت داده‌اند. از آنجایی که موضوعات اجندا ضرورت به مشوره بیشتر دارد، دو طرف توافق کردند که دور دوم مذاکرات به 16 جدی سال روان 1399 برابر با 5 جنوری 2021 آغاز گردد». headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

صلح افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان باید به تاریخ تعیین شده و بدون تأخیر از سر گرفته شود.

خلیلزاد نوشت: «بدبختانه، جنگ ادامه دارد. ضرورت به یک تفاهم سیاسی، کاهش خشونت و آتش‌بس همچنان فوری باقی مانده است. به سبب آنچه که در خطر است، لازمی است که تاخیری در تجدید گفت‌وگوها نباشد و طبق توافق در 5 جنوری از سرگرفته شوند».

از سوی دیگر، هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان شامگاه شنبه 12 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک از وقفه 23 روزه در مذاکرات صلح خبر دادند.

نادر نادری عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به تاریخ 5 ژانویه 2021 آغاز می‌شود.

نادری نوشت: «دو طرف مذاکرات صلح افغانستان (مذاکرات بین‌الافغانی) لست ابتدایی موضوعات اجندا را تبادله نموده و بحث‌های نخستین توضیحی را درباره موضوعات صورت داده‌اند. از آنجایی که موضوعات اجندا ضرورت به مشوره بیشتر دارد، دو طرف توافق کردند که دور دوم مذاکرات به 16 جدی سال روان 1399 برابر با 5 جنوری 2021 آغاز گردد».

همچنان، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 14 دسامبر 2020 تاکید کرد، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان باید در خاک این کشور برگزار شود.

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد. هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان اخیراً در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.