آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا و 'پنهان کردن ارتباط با ارتش چین' بازداشت کرد

آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا بازداشت کرد

24/07/2020 01:32:00 ق.ظ

آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا بازداشت کرد

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید این افراد که خود را محقق معرفی کرده بودند در مدارک تقاضای ویزای آمریکا، ارتباط خود با نهادهای نظامی چین را مخفی نگه داشته بودند. بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا اف‌بی‌آی تاکنون سه شهروند چینی را بازداشت کرده و به دنبال نفر چهارمی است که گفته شده به کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه برده است.

کارآگاهان و بازپرسان دولت آمریکا می‌گویند اعزام این افراد بدون آن که ارتباط خود با ارتش چین را برملا کنند، بخشی از برنامه پکن برای فرستادن محققان نظامی به خاک آمریکا است.جان سی. دیمرس، یکی از دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا گفته اعضای ارتش آزادیبخش خلق چین در حالی برای دریافت روادید تحقیقاتی آمریکا تقاضا کرده‌اند که"ارتباط واقعی" خود با این نهاد نظامی را پنهان کرده بودند.

اعتراضات ضدحکومتی در شب قهرمانی پرسپولیس؛ از شعار علیه مقامات جمهوری اسلامی تا «رضا شاه روحت شاد» دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد

"این بخش دیگری از طرح حزب کمونیست چین برای بهره‌جویی از باز بودن جامعه آمریکا و بهره‌کشی از موسسه‌های آکادمیک ماست.بازداشت این سه شهروند چین تنها ساعاتی پس از آن روی داد که روز گذشته، در اقدامی بی‌سابقه ضرب الاجلی ۷۲ ساعته برای کنسولگری چین در تگزاس تعیین کرده و دستور تخلیه و تعطیلی آن در شهر هیوستون را صادر کرد.

علت اصلی این تصمیم، نقش کنسولگری چین در هیوستون در آنچه آمریکا"سرقت دانش و مالکیت معنوی فناوری" خوانده، گزارش شده است.امروز، پنجشنبه ۲۳ ژوئیه، هم مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که باور دارند یک محقق چینی در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است. headtopics.com

چین این اقدامات آمریکا علیه دانشمندان و کنسولگری‌های خود در آمریکا را محکوم کرده است.وانگ ونبین، سخنگوی وزرات خارجه چین، آمریکا را به خاطر توسل به بهانه‌ برای محدود کردن، آزار و اذیت یا سرکوب دانشمندان چینی در این کشور محکوم کرد.در پی جنجال‌ ایجاد شده بر سر دستور بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که بیشتر کنسولگری‌های چین را در آمریکا خواهد بست.

آقای ترامپ در ماههای اخیر مکررا با چین بر سر تجارت، همه گیری ویروس کرونا و اعمال قانون امنیتی جدید در هنگ‌کنگ درگیری‌های لفظی داشته است.اتهامات چیست؟چهار شهروند چینی که سه نفر آنها تاکنون بازداشت شده‌اند ونگ شین، سانگ چن، ژائو کای‌کای و تنگ جوئن هستند که از میان آنها گفته شده خانم تنگ در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است.

آمریکا می‌گوید هر چهار نفر درباره ارتباط خود با ارتش چین دروغ گفته‌اند یا این که مدعی شده‌اند هیچ گاه در ارتش خدمت نکرده‌اند و یا این که دیگر عضو ارتش محسوب نمی‌شوند.ونگ شین در روز هفتم ژوئن در فروگاه بین‌المللی لس‌آنجلس و پس از این که از سوی ماموران گمرک و مرزبانی آمریکا مورد سوال و جواب قرار گرفت، بازداشت شده است.

آقای شین معترف شده که همچنان عضو ارتش آزادیبخش خلق چین است و در آزمایشگاه دانشکده نظامی آن کار می‌کند اما وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید او در سال ۲۰۱۶ در تقاضای روادید خود گفته بود که ارتش را ترک کرده است.حق نشر عکسGetty ImagesImage captionدادگستری آمریکا می‌گوید هر چهار متهم اعضای ارتش آزادیبخش خلق چین هستند اما همکاری فعلی خود با این نهاد نظامی را برملا نکرده یا انکار کرده‌اند headtopics.com

جر‌د کوشنر با تأسیس یک شرکت سرمایه‌گذاری از سیاست فاصله می‌گیرد دفتر همیاری سازمان ملل متحد در هرات با آر‌پی‌جی و سلاح‌های سبک هدف قرار گرفت آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد

ژائو کای‌کای و سانگ چن هم هر دو هفته گذشته، ۱۸ ژوئیه، دستگیر شده‌اند.دادستان‌ها خانم تانگ را متهم می کنند که مدعی شده بوده که یک عصب‌شناس است و ارتش را ترک کرده اما در حقیقت هنوز با بیمارستان نیروی هوایی ارتش چین مرتبط است. ژائو کای‌کای هم مدعی شده بوده که هرگز در ارتش خدمت نکرده اما در حقیقت یکی از اعضای ارشد انستیتو تحقیقاتی ارتش چین است.

اما براساس مدارک موجود، در تحقیقی انجام شده عکس‌هایی از خانم تانگ در یونیفورم نظامی بدست آمده و جستجو در خانه‌اش هم شواهد بیشتری مبنی بر وابستگی او به ارتش آزادیبخش خلق چین را نشان داده است.براساس مدارکی که اولین بار در سایت خبری اکسیوس (Axios) به چاپ رسید"در پی جستجو در خانه خانم تانگ و گفتگوی او (با ماموران اف‌بی‌آی) در ۲۰ ژوئن سال جاری، او به کنسولگری چین در سانفرانسیسکو رفته، اف‌بی‌آی ارزیابی کرده که او همچنان در همان کنسولگری است."

براساس گزارش منتشر شده در این سایت خبری"با توجه به مورد خانم تانگ، کنسولگری چین در سانفرانسیسکو شرایط امنی را برای مقام وابسته به ارتش چین با هدف جلوگیری از محاکمه درخاک آمریکا فراهم می‌کند."دادستان‌ گفته‌ است که این تنها محدود به همین یک مورد نمی‌شود بلکه"ظاهرا بخشی از برنامه‌ای است که توسط ارتش خلق چین اجرا شده" و هدف آن فرستادن دانشمندان ارتش به آمریکا تحت بهانه‌های دروغین است.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionمایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا گفته کاخ سفید هر اقدامی که برای محافظت از مردم ایالات متحده لازم باشد، انجام خواهد داددر کنسولگری چین درچه اتفاقیافتاد؟رسانه‌های آمریکا روز سه شنبه ( ۲۱ ژوئیه)، فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند. headtopics.com

روز گذشته (چهارشنبه ۲۲ ژوئیه)، دولت آمریکا به چین ۷۲ ساعت مهلت داد تا کنسولگری خود را در هیوستون ببندد.آمریکا علت این امر را محافظت از"حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی مردم آمریکا" عنوان کرد.در همین رابطه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت:"دولت آمریکا انتظارات روشنی از نحوه رفتار حزب کمونیست چین تعیین کرده و وقتی آن انتظارات برآورده نشود، ایالات متحده برای محافظت از منافع مردم خود، محافظت از امنیت ملی و محافظت از مشاغل و اقتصاد خود اقدامات لازم را انجام خواهد داد."

مقامات آمریکایی اقدامات چینی‌ها را"عملیات گسترده جاسوسی غیرقانونی و نفوذ" توصیف اما جزئیاتی ارائه نکرده‌اند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

آمریکا به چین دستور داد کنسولگری خود در تگزاس را ببنددآمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد. این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است. وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را 'حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا' اعلام کرده است.

آمریکا هکرهای چینی را به سرقت اطلاعات مربوط به تولید واکسن کرونا متهم کردآمریکا هکرهای چینی را به سرقت اطلاعات مربوط به تولید واکسن_کرونا متهم کرد وزارت دادگستری امریکا می‌گوید فعالیت‌های پنهانی چین می‌تواند تهیه و تولید واکسن ویروس کرونا را به طور بالقوه به تعویق بیاندازد.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح «لغو منع سفر اتباع چند کشور به ایالات متحده» را تصویب کردمجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که ممنوعیت اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای سفر اتباع چندین کشور به آمریکا، از جمله شهروندان ایرانی، را لغو می‌کند.

ترامپ تعطیلی سایر کنسولگری‌های چین در آمریکا را ممکن می‌داند | DW | 23.07.2020دستور دولت آمریکا برای تعطیلی یک كنسولگری چین در ایالت تگزاس موجب تنش در روابط دو کشور شده است. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا احتمال تعطیلی سایر کنسولگری‌های چین در خاک آمریکا را منتفی نمی‌داند.

ایالات متحده آمریکا دو تن از حامیان رژیم مادورو در ونزوئلا را تحریم کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

کنسولگری چین در تگزاس به درخواست آمریکا بسته می‌شودپکن این تصمیم واشنگتن را «تحریک آمیز» و نقض فاحش حقوق بین الملل توصیف کرده است.