آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا و 'پنهان کردن ارتباط با ارتش چین' بازداشت کرد

24/07/2020 01:32:00 ق.ظ

آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا بازداشت کرد

آمریکا سه چینی را به اتهام تقلب در ویزا بازداشت کرد

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید این افراد که خود را محقق معرفی کرده بودند در مدارک تقاضای ویزای آمریکا، ارتباط خود با نهادهای نظامی چین را مخفی نگه داشته بودند. بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا اف‌بی‌آی تاکنون سه شهروند چینی را بازداشت کرده و به دنبال نفر چهارمی است که گفته شده به کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه برده است.

"این بخش دیگری از طرح حزب کمونیست چین برای بهره‌جویی از باز بودن جامعه آمریکا و بهره‌کشی از موسسه‌های آکادمیک ماست.امروز، پنجشنبه ۲۳ ژوئیه، هم مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که باور دارند یک محقق چینی در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است.

در پی جنجال‌ ایجاد شده بر سر دستور بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که بیشتر کنسولگری‌های چین را در آمریکا خواهد بست.چهار شهروند چینی که سه نفر آنها تاکنون بازداشت شده‌اند ونگ شین، سانگ چن، ژائو کای‌کای و تنگ جوئن هستند که از میان آنها گفته شده خانم تنگ در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

آمریکا به چین دستور داد کنسولگری خود در تگزاس را ببنددآمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد. این تصمیم آمریکا که با اعتراض شدید چین روبرو شده تازه‌ترین مرحله از تنش سیاسی دو کشور است که در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است. وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را 'حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا' اعلام کرده است.

آمریکا هکرهای چینی را به سرقت اطلاعات مربوط به تولید واکسن کرونا متهم کردآمریکا هکرهای چینی را به سرقت اطلاعات مربوط به تولید واکسن_کرونا متهم کرد وزارت دادگستری امریکا می‌گوید فعالیت‌های پنهانی چین می‌تواند تهیه و تولید واکسن ویروس کرونا را به طور بالقوه به تعویق بیاندازد.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح «لغو منع سفر اتباع چند کشور به ایالات متحده» را تصویب کردمجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که ممنوعیت اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای سفر اتباع چندین کشور به آمریکا، از جمله شهروندان ایرانی، را لغو می‌کند.

ترامپ تعطیلی سایر کنسولگری‌های چین در آمریکا را ممکن می‌داند | DW | 23.07.2020دستور دولت آمریکا برای تعطیلی یک كنسولگری چین در ایالت تگزاس موجب تنش در روابط دو کشور شده است. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا احتمال تعطیلی سایر کنسولگری‌های چین در خاک آمریکا را منتفی نمی‌داند.

ایالات متحده آمریکا دو تن از حامیان رژیم مادورو در ونزوئلا را تحریم کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

کنسولگری چین در تگزاس به درخواست آمریکا بسته می‌شودپکن این تصمیم واشنگتن را «تحریک آمیز» و نقض فاحش حقوق بین الملل توصیف کرده است.

همزمان گزارش شده که ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) دست کم در ۲۵ شهر آمریکا درباره"ارتباط علنی‌نکرده" با ارتش چین با شهروندان مصاحبه کرده‌اند.Image caption ماشین‌های آتش‌نشانی در اطراف ساختمان کنسولگری چین در هیوستون آمریکا به چین دستور داده کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالات تگزاس را ببندد.Share via Email Print this page وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه دو هکر چینی را به سرقت اطلاعات مربوط به تحقیقات مرتبط با تهیه و تولید واکسن ویروس کرونا به نمایندگی از سرویس‌های جاسوسی چین متهم کرد.شاهزاده رضا پهلوی: همگی باید یک‌صدا و با هر باور سیاسی به منافع ایران بیندیشیم و با قدرت و همبستگی ملی، از وقوع قرارداد‌های ننگین و تحمیل‌شده از سوی بیگانگان و حاکمان غارتگر جلوگیری کنیم نرگس محمدی: با سرم و آمپول سر پایم کردند تا برای صداوسیما فیلم بگیرند علوم پزشکی زاهدان: کرونا روزانه جان دست‌کم ۱۰ نفر را در سیستان‌وبلوچستان می‌گیرد آتش‌نشانی مشهد از اطفای حریق در ساختمانی مسکونی در بلوار مفتح این شهر خبر داد و گفت که این آتش‌سوزی خسارت جانی در پی نداشت مومنی، از مدرسان حوزه علمیه قم خواهان «تشکیل گروه‌های جهادی در امر ازدواج» شد مهدی سلیمی، نویسنده و مترجم بازداشتی در تماس تلفنی با خانواده‌اش گفت که به سلولی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شده است گزارشگران بدون مرز «باج‌خواهی» از خانواده روزنامه‌نگاران در ایران را محکوم کرد مردم روستای گازرده در اعتراض به نبود و قطع آب آشامیدنی جاده پلدختر-معمولان را برای ساعاتی بستند ستاد مقابله با کرونا در تهران: شمار مراجعان بدحال نیازمند به بستری، در پایتخت افزایش یافته است معاون درمان وزیر بهداشت: «ساده‌انگاری» مردم دلیل شیوع مجدد کرونا در ایران بود رئیس زندان‌های زنجان در واکنش به درخواست فرزندان نرگس محمدی برای برقراری تماس تلفنی با مادرشان گفت که این زندانی سیاسی محدودیتی برای برقراری تماس تلفنی یا ملاقات نداشته است شانزده گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از ابتلای نرگس محمدی به کرونا در زندان زنجان، خواهان آزادی فوری این زندانی سیاسی شدند جمعیت امام علی: مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه این خیریه با قرار وثیقه آزاد شد کمیسیون امنیت ملی مجلس دلیل حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را «رخنه در مسائل حراستی و حفاطتی» اعلام کرد IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید وب‌سایت: IranIntl.

کارآگاهان و بازپرسان دولت آمریکا می‌گویند اعزام این افراد بدون آن که ارتباط خود با ارتش چین را برملا کنند، بخشی از برنامه پکن برای فرستادن محققان نظامی به خاک آمریکا است. جان سی. وزارت خارجه آمریکا دلیل بستن کنسولگری چین را"حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی آمریکا" اعلام کرده است. دیمرس، یکی از دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا گفته اعضای ارتش آزادیبخش خلق چین در حالی برای دریافت روادید تحقیقاتی آمریکا تقاضا کرده‌اند که"ارتباط واقعی" خود با این نهاد نظامی را پنهان کرده بودند. مقامات آمریکا گفتند که کیفرخواست علیه آنها این ماه ثبت شده است. "این بخش دیگری از طرح حزب کمونیست چین برای بهره‌جویی از باز بودن جامعه آمریکا و بهره‌کشی از موسسه‌های آکادمیک ماست. چین گفته که این اقدام کاملا ناگهانی بوده و هشدار داده است که اگر ایالات متحده بلافاصله در تصمیم خود بازنگری نکند، آن را تلافی خواهد کرد. بازداشت این سه شهروند چین تنها ساعاتی پس از آن روی داد که روز گذشته، در اقدامی بی‌سابقه ضرب الاجلی ۷۲ ساعته برای کنسولگری چین در تگزاس تعیین کرده و دستور تخلیه و تعطیلی آن در شهر هیوستون را صادر کرد.radio/radiofm * رادیو نت: iranintl.

علت اصلی این تصمیم، نقش کنسولگری چین در هیوستون در آنچه آمریکا"سرقت دانش و مالکیت معنوی فناوری" خوانده، گزارش شده است. رسانه‌های آمریکا فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. رئیس‌جمهوری آمریکا بارها پکن را به عدم اطلاع‌رسانی و گمراه کردن بقیه جهان در مورد چگونگی و زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا، و در نتیجه مرگ صدها هزار نفر، متهم کرده است. امروز، پنجشنبه ۲۳ ژوئیه، هم مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که باور دارند یک محقق چینی در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است. چین این اقدامات آمریکا علیه دانشمندان و کنسولگری‌های خود در آمریکا را محکوم کرده است. روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا دولت چین را به حمایت از هکرهایی متهم کرد که به گفته مقام‌های آمریکایی آزمایشگاه‌های تولید واکسن کووید-۱۹ را هدف گرفته‌اند. وانگ ونبین، سخنگوی وزرات خارجه چین، آمریکا را به خاطر توسل به بهانه‌ برای محدود کردن، آزار و اذیت یا سرکوب دانشمندان چینی در این کشور محکوم کرد. ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، به تازگی طی سخنانی جاه‌طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین را «مهم‌ترین مسئله» برای ایالات متحده و جهان در قرن بیست و یکم خواند و درباره آن هشدار داد. در پی جنجال‌ ایجاد شده بر سر دستور بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که بیشتر کنسولگری‌های چین را در آمریکا خواهد بست..

آقای ترامپ در ماههای اخیر مکررا با چین بر سر تجارت، همه گیری ویروس کرونا و اعمال قانون امنیتی جدید در هنگ‌کنگ درگیری‌های لفظی داشته است. اتهامات چیست؟ چهار شهروند چینی که سه نفر آنها تاکنون بازداشت شده‌اند ونگ شین، سانگ چن، ژائو کای‌کای و تنگ جوئن هستند که از میان آنها گفته شده خانم تنگ در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پناه گرفته است. یکی از تازه‌ترین موارد، اقدام دولت کمونیست چین در مخدوش کردن خودمختاری هنگ کنگ بود که با واکنش شدید ایالات متحده رو‌به‌رو شد و پرزیدنت ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی و یک مصوبه کنگره اعلام کرد که از آزادی هنگ‌کنگ و مردم آن و از پاسخگو نگه داشتن مقامات دولت چین در مورد اقدامات ظالمانه‌شان، حمایت می‌کند. آمریکا می‌گوید هر چهار نفر درباره ارتباط خود با ارتش چین دروغ گفته‌اند یا این که مدعی شده‌اند هیچ گاه در ارتش خدمت نکرده‌اند و یا این که دیگر عضو ارتش محسوب نمی‌شوند. ونگ شین در روز هفتم ژوئن در فروگاه بین‌المللی لس‌آنجلس و پس از این که از سوی ماموران گمرک و مرزبانی آمریکا مورد سوال و جواب قرار گرفت، بازداشت شده است. آقای شین معترف شده که همچنان عضو ارتش آزادیبخش خلق چین است و در آزمایشگاه دانشکده نظامی آن کار می‌کند اما وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید او در سال ۲۰۱۶ در تقاضای روادید خود گفته بود که ارتش را ترک کرده است..

حق نشر عکس Getty Images Image caption دادگستری آمریکا می‌گوید هر چهار متهم اعضای ارتش آزادیبخش خلق چین هستند اما همکاری فعلی خود با این نهاد نظامی را برملا نکرده یا انکار کرده‌اند ژائو کای‌کای و سانگ چن هم هر دو هفته گذشته، ۱۸ ژوئیه، دستگیر شده‌اند. دادستان‌ها خانم تانگ را متهم می کنند که مدعی شده بوده که یک عصب‌شناس است و ارتش را ترک کرده اما در حقیقت هنوز با بیمارستان نیروی هوایی ارتش چین مرتبط است. ژائو کای‌کای هم مدعی شده بوده که هرگز در ارتش خدمت نکرده اما در حقیقت یکی از اعضای ارشد انستیتو تحقیقاتی ارتش چین است. اما براساس مدارک موجود، در تحقیقی انجام شده عکس‌هایی از خانم تانگ در یونیفورم نظامی بدست آمده و جستجو در خانه‌اش هم شواهد بیشتری مبنی بر وابستگی او به ارتش آزادیبخش خلق چین را نشان داده است. براساس مدارکی که اولین بار در سایت خبری اکسیوس ( Axios ) به چاپ رسید"در پی جستجو در خانه خانم تانگ و گفتگوی او (با ماموران اف‌بی‌آی) در ۲۰ ژوئن سال جاری، او به کنسولگری چین در سانفرانسیسکو رفته، اف‌بی‌آی ارزیابی کرده که او همچنان در همان کنسولگری است.

" براساس گزارش منتشر شده در این سایت خبری"با توجه به مورد خانم تانگ، کنسولگری چین در سانفرانسیسکو شرایط امنی را برای مقام وابسته به ارتش چین با هدف جلوگیری از محاکمه درخاک آمریکا فراهم می‌کند." دادستان‌ گفته‌ است که این تنها محدود به همین یک مورد نمی‌شود بلکه"ظاهرا بخشی از برنامه‌ای است که توسط ارتش خلق چین اجرا شده" و هدف آن فرستادن دانشمندان ارتش به آمریکا تحت بهانه‌های دروغین است. حق نشر عکس Getty Images Image caption مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا گفته کاخ سفید هر اقدامی که برای محافظت از مردم ایالات متحده لازم باشد، انجام خواهد داد در کنسولگری چین در چه اتفاقی افتاد؟ رسانه‌های آمریکا روز سه شنبه ( ۲۱ ژوئیه)، فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند. روز گذشته (چهارشنبه ۲۲ ژوئیه)، دولت آمریکا به چین ۷۲ ساعت مهلت داد تا کنسولگری خود را در هیوستون ببندد.

آمریکا علت این امر را محافظت از"حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی مردم آمریکا" عنوان کرد. در همین رابطه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت:"دولت آمریکا انتظارات روشنی از نحوه رفتار حزب کمونیست چین تعیین کرده و وقتی آن انتظارات برآورده نشود، ایالات متحده برای محافظت از منافع مردم خود، محافظت از امنیت ملی و محافظت از مشاغل و اقتصاد خود اقدامات لازم را انجام خواهد داد." مقامات آمریکایی اقدامات چینی‌ها را"عملیات گسترده جاسوسی غیرقانونی و نفوذ" توصیف اما جزئیاتی ارائه نکرده‌اند. گفته می‌شود که کنسولگری چین در هیوستون حدود ۶۰ کارمند دارد. چین علاوه بر سفارت خود در شهر واشنگتن، در نیویورک، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و شیکاگو نیز کنسولگری دارد.

.