محمدجواد ظریف

محمدجواد ظریف

آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مرتکب یک خطای محاسباتی شدند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا در به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی گرفتار مشورت‌های غلطی شد که از سوی برخی سران مرتجع منطقه به آنها داده شد، تاکید کرد که آمریکایی‌ها در این جنایت مرتکب یک خطای محاسباتی شدند.

03/01/2020 11:05:00 ب.ظ

ظریف: آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مرتکب یک خطای محاسباتی شدند آمریکایی‌ها یکی از بالاترین مقامات نظامی جمهوری اسلامی ایران را با وقاحت به شهادت رساندند و ایران این حق قانونی را دارد هر زمان و به هر شکلی که خودش صلاح بداند، پاسخ دهد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا در به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی گرفتار مشورت‌های غلطی شد که از سوی برخی سران مرتجع منطقه به آنها داده شد، تاکید کرد که آمریکایی‌ها در این جنایت مرتکب یک خطای محاسباتی شدند.

ظریف امشب (جمعه) در یک ویژه برنامه زنده تلویزیونی درخصوص شهادت حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس حاضر شد.وزیر امورخارجه ایران در این برنامه از ویژگی‌های حاج قاسم سلیمانی در فرماندهی سپاه قدس و فرماندهی منطقه مقاومت اسلامی گفت.

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟ نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد

ظریف در ابتدای این برنامه شهادت سردار سلیمانی را خدمت خانواده شهید سلیمانی، همرزمان وی، مقاومت و مردم ایران تسلیت گفت و افزود: صبح این سعادت را داشتم خدمت رهبر معظم انقلاب تسلیت عرض کنم و صلابت ایشان علیرغم این مصیبت بزرگ برای همه درس بود که به همه قوت قلب دادند.

او ادامه داد: باید ببینیم آمریکایی‌ها چگونه وارد این دام شدند که خود را گرفتار این وضعیت کردند. آمریکا یک خطای محاسباتی مرتکب شد و مشورت‌های بسیار نا به جایی از سوی برخی سران مرتجع و وابسته منطقه و سران رژیم صهیونیستی که سیاست‌های تروریست پرور آنها در منطقه با هوشیاری و رشادت سردار سلیمانی خنثی شده بود. headtopics.com

ظریف افزود: آنها کینه بسیار عمیقی از سردار داشتند. در مذاکرات بین المللی سوریه، برخی وزرای کشورهای کوچک منطقه در وضعیتی از سردار نام می بردند که گرفتار کینه بودند. آمریکایی‌ها گرفتار کینه خود شدند.وی تصریح کرد: اقدام آمریکا چند بعد دارد، اول شکستن حاکمیت عراق. آمریکایی‌ها نه تنها سردار سلیمانی را به شهادت رساندند بلکه سردار ابومهدی را به شهادت رساندند و این اقدام نقض تمامیت ارضی و حاکمیت عراق برای به شهادت رساندن چندین نفر از قهرمانان عراقی بود که نتیجه آن خشم مردم عراق بود.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه این یک اقدام بزدلانه تروریستی بود که به اتومبیل شهید سلیمانی و ابومهدی و همراهان آنها حمله کردند، به خانواده همراهان شهیدان سلیمانی و از جمله شهید حسین پورجعفری تسلیت گفت.وی افزود: این اقدام، یک اقدام واضح تروریستی بود که بزدلی از همه وجنات آن می بارد، آنها ناگزیر بودند ایشان را به این شیوه به شهادت برسانند به همان شیوه‌ای که شهید عماد مغنیه و شهید سید عباس موسوی را به شهادت رساندند که از این روش‌های تروریسم دولتی استفاده کردند.

وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکا در چند سال گذشته تروریسم و جنگ اقتصادی را علیه مردم ما اعمال کردند، گفت: گزارشگر ویژه سازمان ملل در این زمینه موضع گیری کرد و گفت این اقدام از نظر حقوق بین المللی محکوم است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: حرکت آمریکایی‌ها علیه دو شخصیت بود که در جهان اسلام معروف هستند. حاج قاسم سلیمانی در کنار مردم افغانستان با القاعده جنگیده و در عراق و سوریه در کنار مردم این کشورها با داعش و جبهه النصره جنگیده است. مردم این کشورها کینه و نفرتی از اقدام وحشیانه آمریکا دارند که حتما آثار خود را نشان خواهد داد.

ظریف نقض حاکمیت عراق، نقض قوانین بین المللی و جریحه دار کردن احساسات مردم منطقه را از جمله ابعاد این اقدام تروریستی آمریکا برشمرد.وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: آمریکایی‌ها یکی از بالاترین مقامات نظامی جمهوری اسلامی ایران را با وقاحت به شهادت رساندند و ایران این حق قانونی را دارد هر زمان و به هر شکلی که خودش صلاح بداند، پاسخ دهد. ما گرفتار جوسازی و شانتاژ آمریکا نمی‌شویم و هر زمان خودمان بدانیم پاسخ لازم را به آمریکایی‌ها خواهیم داد. headtopics.com

المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021 آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

وی در ادامه با اشاره به تماس تلفنی اش با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و اینکه نامه ای در این خصوص تنظیم شده، گفت: همه نمایندگی‌های ما بسیج شده‌اند تا مشورتهای سیاسی و اقدامات حقوقی لازم را صورت دهند.ظریف افزود: امروز بعد از شنیدن خبر بسیار تلخ شهادت برادر عزیزم سپهبد سلیمانی تا قبل از اینکه اینجا حضور یابم در جلسه بودم. چند وزیر خارجه غربی و از منطقه تقاضا داشتند که گفت و گو کنند و فرصت نشد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه درخصوص این اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی گفت: این کار ترامپ یک کار انتخاباتی بود، هم برای انتخاب خود و هم نتانیاهو و هم رها شدن از فشار استیضاح.وی همچنین درباره پیغام امروز سوئیسی‌ها، افزود: سوئیسی‌ها به عنوان حافظ منافع مطالبی را منعکس می‌کنند و امروز یک پیام بسیار نابخردانه‌ای را از آمریکایی‌ها آوردند و جواب قاطعی را دریافت کردند. کاردار سوئیس دو بار به وزارت خارجه احضار شد یک بار برای ابلاغ اعتراض ایران به وی و دیگری برای پاسخ قاطع ایران به پیام گستاخانه آمریکایی‌ها.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها یک اقدام غلط انجام دادند و نگران عواقب آن هستند. مایک پمپئو امروز چندین تماس تلفنی برقرار کرده که بگوید ما دنبال تنش نیستیم و دنبال دیپلماسی هستیم. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما دنبال تنش بودید و کسی این ژست‌ها را از آمریکایی‌ها نمی‌خرد. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با اشتباه محاسباتی خود، خودشان را از منطقه حذف می‌کنند.

وی تاکید کرد: سیاست فشار حداکثری آمریکا شکست خورده و مردم ایران توانستند بزرگ ترین قدرت جهان را ناکام کنند و اقدام علیه سردار سلیمانی نشانگر این ناتوانی بود که به تروریسم رو آوردند.ظریف افزود: آنها نمی توانستند با سردار سلیمانی مقابله کنند و ایشان را ترور کردند. درست است ما امروز ضربه بزرگی خوردیم ولی توان مردم ما از این ضربه بزرگ تر است، از این مردم، سلیمانی ها برخواهد خواست. headtopics.com

او ادامه داد: نمی‌توان کتمان کرد که سردار سلیمانی یک چهره بی نظیر بود و من نمی‌توانم رفتن این برادر خوب را باور کنم. وی فردی هوشمند، بسیار با درایت، باهوش و متفکر و جایگزینی آن سخت است، ولی ۴۰ سال است آموخته‌ایم که این اقدامات به عکس خود تبدیل می‌شود. هفت تیر ضربه بسیار بزرگی به ایران بود و باعث متزلزل شدن ایران نشد بلکه نهال انقلاب را قدرتمندتر کرد. همیشه لطف خدا اینگونه بوده است.

ظریف تاکید کرد: قاسم سلیمانی سردار صلح بود و کسی بود که برای مبارزه با تروریسم و خشونت جنگید.رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه درباره انتصاب سردار قاآنی به جای شهید سلیمانی هم گفت: من به خاطر روابط بسیار خوبی که با شهید سلیمانی داشتم روابط بسیار خوبی با سردار قاآنی داشتم و امروز دو بار ایشان را ملاقات کردم و بعد از انتصاب ایشان در تماس تلفنی به ایشان اطمینان دادم همان روابطی که با سردار سلیمانی داشتیم را با ایشان ادامه خواهیم داد.

تهران از تک آرامستانی باید خارج شود/بهشت زهرا تا سه سال ظرفیت دارد برگزاری دادگاه حمید نوری؛ پایانی بر انکار جنایت ۶۷ دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد

ظریف همچنین با بیان اینکه اما باید گفت که خصومت‌های آمریکایی‌ها ادامه خواهد داشت، افزود: باید توقع داشته باشیم که آمریکایی‌ها به خصومت‌های خود ادامه دهند. آخرین و تلخ ترین آن که ترور سردار بود آخرین اقدام آنها نبود. مردم نشان دادند که همواره در کنار مسئولان بوده‌اند و آنچه بالندگی کشور و جمهوری اسلامی ایران و بالندگی مقاومت را تضمین می‌کند، این است که اینها حرکت‌های مردمی هستند. 

وزیر امور خارجه ایران گفت: قبلا خون مردم و سلحشوران ایرانی و عراقی به دست داعشی‌ها ممزوج شده بود. امروز آمریکایی‌ها کاری کردند که خون ایرانی‌ها و عراقی‌ها به دست اشقیای آمریکایی ممزوج شد و این ارتباط مستحکمی بین ایران و عراق ایجاد می‌کند. فارغ از ناآرامی‌هایی که در عراق بوده

آنچه در عراق مشاهده می‌کردیم این است که مردم عراق می‌دانند شهید سلیمانی و شهید ابومهدی چه برای آنها کرده‌اند. مردم عراق فردا در تظاهرات خودشان یک بار دیگر به کسانی که خودشان را گول می‌زنند و می‌گویند مردم عراق رقص و پایکوبی می‌کنند، نشان می‌دهند واقعیت صحنه عراق چیست و فردا به آمریکا نشان می دهند که این آغازی بر پایان حضور آنها در عراق است.

ظریف افزود: حاج قاسم عاشق شهادت بود و دلش می خواست این اتفاق برای او بیفتد. در جلساتی که با هم داشتیم، من احساس می‌کردم ایشان خیلی دلش می‌خواهد که شهید شود.او گفت: نکته بارزی که نسبت به حاج قاسم داشتم و ایشان هم داشت احساس می‌کردیم اگر هم اختلاف نظری داریم به خاطر این است که قضایا را این گونه می‌بینیم و جلساتی که داشتیم برای همین بود که صحبت کنیم و این جلسات با یک معانقه گرم شروع و با معانقه گرم تری پایان می‌یافت.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: سپهبد سلیمانی خیلی صادق، آرام، باهوش و خیلی افتاده و سلیم النفس بود و هیچ وقت ندیدم که ایشان در حال ذکر نباشد. او فرد معتدلی و رقیق القلب بود ولی براساس احساسات تصمیم نمی گرفت و همیشه براساس منطق تصمیم می گرفت. واقعا این ضایعه، ضایعه بزرگی بود و امیدوارم خداوند به لطف خود این ضایعه را جبران کند.

ظریف در ادامه به حضور روس‌ها در سوریه اشاره کرد و گفت: روس‌ها در سوریه هستند برای منافع خودشان، ولی دیپلماسی شهید سلیمانی یک دیپلماسی بسیار موفقی با روسیه بود و همکاری تنگاتنگی در این زمینه داشتیم و سفری نبود که بخواهم به مسکو بروم و قبل از آن با سردار سلیمانی هماهنگی نکنم. حتی در مذاکرات گروه حامیان سوریه وقتی به ژنو و بروکسل یا آستانه می‌رفتم، همیشه با سردار مشورت تنگاتنگ داشتیم که چگونه می‌شود از همه عوامل بین المللی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دیدار سردار سلیمانی با پوتین در حضور جدی روسیه در سوریه موثر بود.رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در گروه بین المللی حمایت از سوریه که ۲۵ کشور حضور داشتند، برخی از وزرای خارجه منطقه وقتی راجع به گروه قدس و شهید سلیمانی صحبت می کردند با یک انزجار و وحشتی از فردی صحبت می‌کردند که تمام طرح‌های آنها برای حاکمیت تکفیری‌ها را نابوده کرده بود.  

وزیر امور خارجه ایران در ادامه درخصوص روابط کاری خود با سردار سلیمانی گفت: تجربه کاری من با سردار سلیمانی این گونه بود که ما با بضاعت کم خود و ایشان با توان بالای خود به پیشبرد اهداف کشور کمک کنیم.وی افزود: ما جلسات خیلی خوبی داشتیم، یک ساعت و یک ساعت ربع صبح زود اولین جلسه کاری هر دو ما شکل می‌گرفت و همیشه قبل از من با اینکه من میزبان بودم، ایشان در حیاط قدم می‌زد و ما به ایشان می‌پیوستیم  و همیشه نگران بودیم که ایشان اینقدر زیاد و راحت سفر می‌کنند.

او ادامه داد: من در ماشینی که ایشان شهید شد بارها در کنار ایشان نشسته بودم و ایشان اصلا باکی نداشت. بیشتر اوقاتی که می‌خواستم از ایشان خداحافظی کنم «فَاللَّهُ خَیْرٌ حَافِظًا ۖ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ» را در گوشش می خواندم.ظریف گفت که امروز صبح پس از شنیدن خبر شهادت ایشان، باور نمی‌کردم که ایشان شهید شده باشند.

ادامه مطلب: پاد »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

جواااات، کس نگو! البته منم معتقدم که اشتباه محاسباتی کردن چون قصدشون اسفنکتر تحتانی عاغا بود رفت خورد زیر دول حاج قاسم. حاجی مثل اینکه ریدید و آب قطع هست. مگه عاغا گه خوری نمیکرد میگفت یکی بزنن، ده تا میخورن، خوب چی شد، ناموس ندارید اگر نزنید. کیرم تو دهنتون ، به زودی نوبت سید علی چلاقه ی😂 گوه خورد هر زمان مردم طاقت گوه خوری این دولت ترسو روحانی را ندارند ملت انتقام‌میخواهند اگر نگیرید نفر بعدی خودتان‌هستید

در پی حوادث عراق سفر پومپئو به اوکراین به تعویق افتاد | DW | 02.01.2020به خاطر حمله به سفارت آمریکا در بغداد مایک پومپئو سفر خود به چند کشور از جمله اوکراین را به تعویق انداخت. وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده که دیدار پومپئو و رئیس جمهوری اوکراین در آینده نزدیک انجام می‌شود. چه ربطی بهم داره ؟؟

۹ کشته در پی اصابت راکت به ساختمان مدرسه‌ای در شمال سوریه | DW | 02.01.2020بر اثر اصابت یک راکت نزدیک مدرسه‌ای در استان ادلب در شمال سوریه چند نفر، از جمله پنج کودک کشته شدند. در این حمله که به نظامیان رژیم بشار اسد نسبت داده شده حدود ۱۵ نفر مجروح شده‌اند. کودک کشی جزو ذاتشونو دقیق به هدفی که گرفتن خورده؟ یا اینکه نشانه دقت پایین راکت بوده؟

سپاه پاسداران در پاسخ به تهدید ترامپ: کشور را به سمت هیچ جنگی نمی‌بریمپس از آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام كرد كه ایران «بهای گزاف» اقدام ۴۰سال جنگ درود خدمت دست اندرکاران العربیه فارسی ، لطفا یک کانال تلویزیونی خبری به زبان فارسی در ماهواره هاتبرد یا یاهست راه اندازی کنید ، ببینید الان جمهوری اسلامی چقدر کانال به زبان عربی درست کرده و تبلیغات خودشو برای کشورهای عربی انجام میده ، پس شما کشورهای عربی با آن همه ثروت اقدام کنید خایه شو ندارین

پومپئو: برای اعلام ایران به عنوان مسئول حمله به سفارت خود در بغداد تلاش می‌کنیموزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد، مایک پومپئو وزیر امور خارجه این کشور، تصمیم گرفت سفر قریب الوقوع تلاش؟:-)))))))))))))) Working on a fabrication FreeIran2020

آمریکایی‌ها اگر مرد بودند سردار سلیمانی را در جنگ با داعش براندازی می‌کردند/ تجربه ترور برای مردم ما جدید نیست/ در این شهادت خون مردم ایران و عراق با هم آمیخته شدخطیب نماز جمعه مشهد مقدس گفت: عملیات امروز یک عملیات حساب شده و نظامی نبود بلکه کودتا بود؛ از هفته گذشته فرودگاه بغداد را آمریکایی‌ها تصرف کردند و از این فرودگاه قاسم سلیمانی از هواپیما خارج شد و این هنر نبود که بالگردی این ماشین را به خاک و خون بکشد. یک عملیات کودتاچی‌گری در فضایی که قبلا همه توانایی خود را مجهز کردند اگر مرد بودند در جنگ‌های داعش و سوریه آنجا سردار را براندازی کنند. سردار سلیمانی را براندازی میکردند؟!!! 🤣😂 مرتیکه جاکش قاطی کرده😂🤣😂 قاسم_سلیمانی_سقط_شد قاسم_سلیمانی_به_درک_واصل_شد تو ديگه خفه شو

شهادت سردار قاسم سلیمانی در عراقبغداد - ایرنا -منابع رسمی رسانه ای در عراق سحرگاه جمعه اعلام کردند که سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به همراه «ابو مهدی مهندس» جانشین فرمانده الحشد الشعبی طی یک عملیات تروریستی در بغداد به شهادت رسیدند. وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترور سردار سلیمانی در عراق به دستور ترامپ انجام شده است. (إنا لله وإنا إليه راجعون) وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ يُرْ‌زَقُونَ انا لله و انا اليه راجعون