آمار رسمی حکومت ایران از اعتراض‌های آبان؛ ۲۳۰ کشته و دو هزار مجروح

سه روز پس از اظهارات وزیر کشور، مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، جزییات بیشتری از آمارهای رسمی درباره اعتراضات آبان‌ماه ارایه کرد.

01/06/2020 03:26:00 ب.ظ

مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، جزییات بیشتری از آمارهای رسمی درباره اعتراض‌های آبان‌ماه ارایه کرد. او گفت در اعتراض‌های آبان ۲۳۰ نفر از معترضان کشته و دو هزار نفر زخمی شدند. ذوالنوری تعداد مجروحان نیروهای امنیتی را پنج هزار نفر عنوان کرد.

سه روز پس از اظهارات وزیر کشور، مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، جزییات بیشتری از آمارهای رسمی درباره اعتراضات آبان‌ماه ارایه کرد.

همچنین به گفته این نماینده، در اعتراضات آبان‌ماه «۴۹۷ مرکز دولتی تخریب و ۴۲۲ خودروی مردم، ۲۳۰ خودروی دولتی یا بخش عمومی و ۵۶۹ خودرو مامورین تخریب شد و آتش گرفت.»او با «اغتشاشگر» خواندن معترضان ادامه داد: «مخازن با حجم بالای مراکز عرضه سوخت اگر آتش می‌گرفت تا شعاع ۵۰۰ متر را تخریب می‌کرد که تخریب آن سخت است اما اغتشاشگران برای آن آموزش دیده بودند.»

کاریکاتور هفته | DW | 13.07.2020 انتقاد شدید آیت‌الله ‌مکارم‌شیرازی از گرانی‌های‌ لجام‌گسیخته / چرا مسئولان ‌از زیر بار گرانی سرسام‌آور‌ کنار می‌کشند‌؟- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnim شناسایی کرونا در هوای محیط های بسته فاقد تهویه/ ماسک سوپاپ دار نزنید

ذوالنور با اعلام اینکه «۲۲ درصد از افراد کشته شده سابقه‌دار بودند»، اضافه کرد: «۷ درصد در درگیری مسلحانه، ۱۶ درصد در تعرض به اماکن انتظامی، ۲۶ درصد کسانی که جزو معارضین نبودند افرادی هستند که به صورت نامعلوم کشته شده‌اند و ۳۱ درصد به مراکز عمومی حمله کردند و جان باختند.»

در حالی که گزارش منابع مستقل و سازمان حقوق بشری حاکی از تعداد بیشتر کشته‌شدگان در این اعتراضات است، او تاکید کرد: «آمار قابل راستی‌آزمایی است و مهم‌ترین مرجع ما پزشکی قانونی است.»اظهارات ذوالنور در حالی است که شامگاه شنبه، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی ضمن دفاع از قطع اینترنت در اعتراضات آبان ماه، به طور ضمنی کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان این اعتراضات را تایید کرد و گفت: «حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر، شامل ۲۰ درصد کشته‌شدگان، را شهید اعلام کردیم چون اصلا بی‌گناه و با اسلحه غیر سازمانی کشته شدند که این سلاح را نیروی انتظامی ندارد.»

هنوز آمار دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان این اعتراضات ارایه نشده، اما وزیر کشور خواستار پخش تلویزیونی اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان شد.همچنین ارایه آمار رسمی درباره این اعتراض‌ها در حالی است که در نزدیک به هفت ماه گذشته، مقام‌های جمهوری اسلامی از اعلام هرگونه آماری از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان خودداری کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز دوم دی ماه در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.سازمان عفو بین‌الملل نیز هفته گذشته با انتشار جزییات کشته‌شدن دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در اعتراضات آبان و به دست نیروهای امنیتی ایران و مفقود شدن بسیاری از معترضان، تاکید کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اعتراضات آبان «سیاست شلیک به قصد کشتن» را علیه معترضان به کار گرفتند.

در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه برخی مقام‌های جمهوری اسلامی جلوی دوربین به صراحت فرمان سرکوب معترضان را صادر کرده‌اند. خامنه‌ای روز ۲۶ آبان گفت: «تخریب و آتش زدن کار مردم نیست، کار اشرار است، مسئولان حفظ امنیت نیز به وظایف خود عمل کنند». روحانی نیز در همان روز ۲۶ آبان در جلسه هیات دولت تاکید کرد: «دولت به هیچ عنوان اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ کس نخواهد داد».

دو هفته پیش، سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» در گزارشی نوشت بر اساس اطلاعات به دست آمده از خانواده ۴۸ نفر از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸، «سیاست مصوب» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در «قانونی شناختن قتل معترضان» باعث شده تاکنون پرونده قضایی برای شناسایی عاملان و محاکمه آنان تشکیل نشود.

ساخت دستگاه تشخیص سریع کرونا از طریق اندازه‌‌گیری اکسیژن در خلط توسط محققان ایرانی- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim خطر انتقال کرونا از افرادی که ماسک نمی زنند ورود دلار به کانال '۲۳ هزار تومانی' همزمان با سختگیری بیشتر دولت ایران برای بازگشت ارز

روایت بستگان کشته‌شدگان در گزارش این سازمان نشان می‌دهد سیاست مصوب رهبر جمهوری اسلامی با دو روش اجرا شده است: تهدید و ارعاب خانواده‌ها برای جلوگیری از اعلام شکایت آنان و انجام اقداماتی که خانواده‌ها را با روایت رسمی درباره کشته شدن عزیزانشان همسو کند.

در ۱۳ آذر ۱۳۹۸، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به گزارش ارائه‌شده از سوی شورای عالی امنیت ملی، پیشنهاد این شورا مبنی بر «طبقه‌بندی» کشته‌شدگان را تصویب کرد.براساس این سیاست حکومتی، دسته اول «شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند»، «در حکم شهید» محسوب شده و خانواده‌های آنان علاوه بر دریافت دیه تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

به دسته دوم «معترضانی که در جریان تظاهرات جان خود را از دست داده‌اند»، تنها دیه تعلق می‌گیرد و خانواده‌های دسته سوم، افرادی که «مشکوک به شرارت» بوده‌اند نیز مشمول هیچ یک از این موارد نشده و فقط در صورتی که به تشخیص مقامات «موجه و آبرومند» باشند، به تناسب مورد دلجویی و توجه قرار خواهند گرفت.

«عدالت برای ایران» تاکید کرد: «این سیاست، هیچ اشاره‌ای به شناسایی و تحت پیگرد قضایی قرار دادن عاملان قتل معترضان و برقراری عدالت ندارد و فرض را بر این گذاشته که تمامی این موارد قانونی و موجه بوده است.» ادامه مطلب: ايران اينترنشنال »

مسائل داخلی ایران به شماها ارتباطی نداره... بی_ربط آل_یهود انتقام_سخت از کسی که هم وطن من کشت چه یک نفر چه ۱۵۰۰ نفر این دفعه فرق میکنه صبر کن مجتبی . عجب؟🧐 گزارش رویترز : بیش از 1500 نفر از شهروندان معترض و بی دفاع ایرانی به فرمان مستقیم خامنه‌ای_جنایتکار به قتل رسیدند. IranProtests الان تو امریکا آشوب بعد تو امار از اعتراضات ایران میدی؟؟؟؟ اشتباه داری میزنی ...

آبان_خونین

آمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 104 هزار نفر گذشتشمار قربانیان کووید-19 در آمریکا با فوت 1203 نفر دیگر به 104 هزار و 582 تن رسید. - خبرگزاری آناتولی

رشد ماهانه نرخ رسمی دلار از بهای آزاد پیشی گرفتدر حالی که طی یک ماه منتهی به یکشنبه(۱۱ خرداد) بهای عرضه دلار آمریکا در سامانه رسمی بانک مرکزی ایران ۱۰ درصد افزایش یافته، نرخ فروش دلار در بازار آزاد ایران تنها ۸ درصد بالا رفته است.

بازیکنان بایرن مونیخ بار دیگر از بخشی از دستمزد خود چشم‌پوشی کردندبازیکنان بایرن مونیخ پیش از این همزمان با محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا از دریافت ۲۰ درصد از دستمزد ماهانه خود صرف نظر کرده بودند.

آتش‌سوزی جنگل‌های خاییز مهار شد / بیش از 100 هکتار از اراضی منطقه در آتش سوختمدیرکل منابع طبیعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: شب گذشته آتش سوزی منطقه خاییز به طور کامل مهار شد.

عفو بین‌الملل از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان پایان دهدسازمان عفو‌ بین‌الملل طی بیانیه‌ای از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان به کشته شدن جورج_فلوید، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، در این کشور پایان دهد. گوه خورد ماهیت کثیف و ضد بشری رژیم خامنه ای جنایتکار👇 seyedaligeda khamenei_ir فقط تصاویر از پلیس رو پخش میکنین که مثلا مردم ایران بگن خدارو شکر تو آبان فقط ۱۵۰۰ تا کشته دادیم؟!

وزیر کشور ترکیه: سه تروریست پ.ک.ک از پای درآمدندوزیر کشور ترکیه: سه تن از تروریست‌های پ.ک.ک از جمله سرکرده خودخوانده این گروه تروریستی در دره کازان از پای درآمدند.