آمارهای دولتی: ۹۳ هزار زن در سیستان‌وبلوچستان سرپرست خانوارند | DW | 01.01.2022

11/10/1400 04:53:00 ب.ظ

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان می‌گوید ۹۳ هزار زن سرپرست خانوار در این استان وجود دارد. رتبه چهارم در کودک‌همسری این استان، باعث کاهش سن زنان سرپرست خانوار به زیر ۲۰ سال می‌‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان می‌گوید ۹۳ هزار زن سرپرست خانوار در این استان وجود دارد. رتبه چهارم در کودک‌همسری این استان، باعث کاهش سن زنان سرپرست خانوار به زیر ۲۰ سال می‌‌شود. به گفته‌ او، تعداد زنان سرپرست خانوار در ایران رشد ۲۶.۷ درصدی داشته که سیستان‌وبلوچستان با ۲۰.

۱ درصدی، بیشترین سهم را دارد. سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی و خوزستان بنا به آمار معاونت زنان ریاست‌جمهوری، بالاترین میزان زنان سرپرست خانوار را دارند.

این افراد که عمدتا از طبقه سنتی جامعه و کم سواد و بی‌سواد هستند، در بهترین حالت به عنوان کارگران ارزان‌قیمت تولیدی‌ها، کارگاه‌های فرش‌بافی و بسته‌بندی میوه کار می‌کنند. شاخص محرومیت پس از کرونا در سیستان‌وبلوچستان به ۶۲ درصد رسیده که سطح فاجعه‌باری از بحران کمبود سهم خوراک، شغل و بیمه را نشان می‌دهد. این استان صدرنشین فقدان زیربنایی‌ترین حقوق شهروندی مانند حق برخورداری از آب، برق، مدرسه و سرپناه برای زندگی است.

قوانین هم از این زنان حمایت‌ نمی‌کند و با اینکه وظیفه حل مشکلات این گروه بر عهده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است اما این نهاد همواره به انفعال در این رابطه متهم است. به گفته ابراهیمی، پدیده کودک‌همسری «در صورت ترک شوهر، سن زنان سرپرست خانوار را به زیر ۲۰ سال می‌رساند.» headtopics.com

آرزوهای کودکان ایرانی، آرزوهایی از جنس محرومیت

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شهودها بدون مفاهیم کور هستند| محمدرضا تاجیک

یک به اقتضای شرایط، و در هنگامۀ رخداد 1401، تکاپو و فعالیت مفهومی، یا رخدادآگاهی از رهگذر تأمل در مفاهیم بنیادین و سویۀ دلالتی و کنشی آنان، برایم موضوعیتی دوباره (و البته متفاوت) یافت. سخت دل‌مشغول یافتن «مفاهیم بنیادینی» (کوزلک، مفاهیم بنیادین را بخش‌های گریزناپذیر و غیرقابل جایگزین از واژگان سیاسی و اجتماعی تعریف می‌کند که تعیین‌کننده هستند و باید از منظر تاریخی مورد مطالعه قرار گیرند) شدم که در فهم شرایط این رخداد نقشی اساسی داشتند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

پنج زن جوان در یک ماه گذشته در ارومیه «خودسوزی کرده‌اند»بر اساس گزارش‌های منتشره در طول یک ماه گذشته پنج زن جوان در مناطق مختلف شهرستان ارومیه «خودسوزی کرده‌اند». به گزارش خبرگزاری هرانا، آخرین مورد این خودسوزی‌ها روز پنج‌شنبه ۹... حتی به دو دقیقه هم نمی رسد، اما به بهترین شکل کاسبان تحریم را رسوا کرد! همشونم کردن:/ 🇵🇸🥄🇵🇸FreeThemAll ; SaveJerusalem ; SaveSheikhJarrah ; SaveSilwan ; Act4Palestine ; IsraelCrimes ; FreePalestine , EndIsraeliApartheid , ForaBolsonaro , BolsonaroVagabundo , Rohingya ; WhatsHappeningInMyanmar , SaveAfghanWomen ; FreeHisham ; StandWithThe6

سیل در ایران؛ جان باختن یک کودک ۸ ساله در بندرعباس

۳۱۱ فوت جدید کرونایی در کشور طی هفته اخیر/ مرگ‌ومیر صفر در یک استان۳۱۱ فوت جدید کرونایی در کشور طی هفته اخیر در هفته ۹۷ اپیدمی کووید۱۹ در کشور، علیرغم افزایش بستری و مرگ‌ومیر در معدودی از استان‌ها، روند بیماری در عمده استان‌ها نزولی یا ایستاست. همچنین در یک استان، طی هفته اخیر هیچ مرگ کرونایی ثبت نشده است.

کشف ۹ میلیون قرص کاپتاگون جاسازی شده در درون پرتقال در بندر بیروترسانه‌های بین‌المللی بارها به همکاری‌های نزدیکان بشار اسد و حزب‌الله لبنان در تولید و صادرات مواد مخدر به کشورهای حاشیه خلیج فارس، منطقه مدیترانه و حتی شرق دور پرداخته و اعلام کرده‌اند که سوریه به جوانترین کشور تولیدکننده مواد مخدر در جهان تبدیل شده است.

گاردین: قاتلان جمال خاشقچی در ویلاهای تجملی در ریاض سکونت دارندیک منبع مرتبط با اعضای ارشد اطلاعاتی سعودی می‌گوید دست‌کم سه تن ازمتهمانی که به جرم قتل جمال خاشقجی محکوم اعلام شدند، «در اقامتگاهی هفت ستاره» در مجتمعی امنیتی در ریاض اقامت دارند.

کشته شدن 4 معترض در ادامه سرکوب تظاهرات در سودانخارطوم، پایتخت و چند شهر دیگر سودان از جمله کسلا، ام‌درمان، بورسودان و مدنی بار دیگر شاهد زد و خورد‌های خیابانی میان هزاران معترض و نیروهای امنیتی بود که