کرونا, کووید-۱۹, کرونا در ایران, چین

کرونا, کووید-۱۹

آمار ابهام‌آمیز ایران درباره اپیدمی کرونا در نمونه 'بهبود‌یافتگان' از بیماری | DW | 08.04.2020

تردید درباره درستی داده‌های چین در مورد شیوع کرونا در ایران نیز بالا گرفته، اما آمار رسمی در خود ایران باورپذیر است؟ بررسی مواردی نظیر تعداد 'بهبودیافتگان' در ایران و دیگر کشورها ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی برمی‌انگیزد.

08/04/2020 03:34:00 ب.ظ

تردید درباره درستی داده‌های چین در مورد شیوع کرونا در ایران نیز بالا گرفته، اما آمار رسمی در خود ایران باورپذیر است؟ بررسی مواردی نظیر تعداد 'بهبودیافتگان' در ایران و دیگر کشورها ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی برمی‌انگیزد.

تردید درباره درستی داده‌های چین در مورد شیوع کرونا در ایران نیز بالا گرفته، اما آمار رسمی در خود ایران باورپذیر است؟ بررسی مواردی نظیر تعداد 'بهبودیافتگان' در ایران و دیگر کشورها ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی برمی‌انگیزد.

آمار ابهام‌آمیز ایران درباره اپیدمی کرونا در نمونه"بهبود‌یافتگان" از بیماریتردید درباره درستی داده‌های چین در مورد شیوع کرونا در ایران نیز بالا گرفته، اما آمار رسمی در خود ایران باورپذیر است؟ بررسی مواردی نظیر تعداد"بهبودیافتگان" در ایران و دیگر کشورها ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی برمی‌انگیزد.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

بسیاری از کارشناسان و نهادهای بین‌الممللی و برخی مسئولان دولتی و شخصیت‌های علمی ایران آمار دولت چین درباره شیوع ویروس کرونا، تعداد مبتلایان و قربانیان بیماری کووید- ۱۹ و چگونگی"مهار" اپیدمی را باورناپذیر خوانده‌اند.کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت به تازگی در یک نشست خبری آمار و گزارش‌های ارائه شده در مورد شیوع و مقابله با ویروس جدید کرونا در چین را"شوخی تلخی" توصیف کرد که به گفته او"بسیاری در همه جهان" را به این اشتباه انداخته که بیماری کووید ۱۹"مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد".

سخنان جهانپور با واکنش سفیر پکن در تهران و انتقاد افراد و نهادهایی روبرو شد که نگران تاثیر سوء این سخنان در روابط دو کشور هستند. اداره سیاسی سپاه پاسداران در نشریه رسمی خود اظهارات جهانپور را"بی‌جا" و خلاف منافع ملی خواند و خواهان دلجویی فوری از چین شد. headtopics.com

در همین حال مینو محرز، فوق تخصصی بیماری‌های عفونی و یکی از معتبرترین شخصیت‌های علمی کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید- ۱۹ می‌گوید یا ویروس جدید کرونا هنگام رسیدن به دیگر کشورهای جهان جهش یافته یا اطلاعاتی که چینی‌ها ارائه کرده‌اند قابل اتکا نیست.تردید درباره آمار و داده‌های منتشر شده رسمی در مورد بحران کرونا در چین از سوی کارشناسان و نهادهای بین‌المللی نیز مطرح می‌شود. این تردید در حالی در جمهوری اسلامی هم مطرح شده که ایران از طرفی یکی از درگیرترین کشورهای جهان با این بحران است و از طرف دیگر آمار رسمی‌ای که ارائه می‌دهد برای بسیاری از کارشناسان تردیدبرانگیز ارزیابی می‌شود.

برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور با استناد به گزارش‌های دریافتی و اظهارات برخی مقام‌های محلی آماری از تعداد مبتلایان و قربانیان بیماری کووید- ۱۹ در ایران منتشر می‌کنند که چند برابر آمار رسمی است.تعداد قربانیان و مبتلایان ۵ برابر آمار رسمی؟نشریه آلمانی"ولت" ۱۸ فروردین از قول محافل امنیتی غربی که هویت‌شان فاش نشده گزارش داد که تعداد قربانیان بیماری کووید- ۱۹ در ایران حدود ده روز پیش و هنگامی که ۲ هزار نفر اعلام شده از مرز ۱۰ هزار نفر گذشته بود.

ریک برنان، مدیر اورژانس سازمان بهداشت جهانی در منطقه خاورمیانه اواخر اسفند ماه و پس از سفر به ایران احتمال داده بود شمار مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ در ایران پنج برابر آمار رسمی باشد و علت اصلی به گفته او این است که فقط افراد با علائم شدید بیماری تنفسی آزمایش می‌شوند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدراستی‌آزمایی آمار رسمی کشورها درباره کرونا کار ساده‌ای نیست و به علت تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر کشور باید بسیار محتاطانه انجام شود. یکی از روش‌های این کار مقایسه آمار و داده‌های ملی با روند تحولات در کشورهای دیگر است که فقط در برخی زمینه‌ها و با در نظر داشتن متغیرها می‌تواند تا حدودی روشنگر باشد. headtopics.com

جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021 طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021

متغیرهای موثر در مقایسه آماریتعداد آزمایش‌ها، روش‌ها و تجهیزاتی که هر کشور برای آزمایش کرونا استفاده می‌کند متفاوت است. شرایط جغرافیایی و میزان کنترل مرزها نیز متغیر دیگری است که باید به آن توجه شود.میانگین سنی و وضعیت عمومی سلامت جمعیت هر کشور و درصد شهروندان در سنین بالا یا مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌تواند، به خصوص در میزان مرگ بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ تاثیرگذار باشد.

امکانات بهداشتی و درمانی، از جمله تعداد تخت‌های بیمارستانی مراقبت‌های ویژه و مجهز به دستگاه‌های تنفسی و زیرساخت‌های سیستم سلامت هم می‌تواند در تشخیص موارد ابتلا و میزان بهبودی و مرگ مبتلایان نقش مهمی داشته باشد.در کنار این متغیرها، کارآمدی تدبیرهای مقابله با شیوع ویروس کرونا و میزان اعتماد عمومی به مسئولان و نهادهای حکومتی هم در چگونگی روند شیوع و ابتلای شهروندان به ویروس جدید کرونا بسیار اهمیت دارد.

صرف نظر از این متغیرها و ویژگی‌های بسیار دیگری که توجه به آنها در مقایسه آمار کشورها لازم است، در مورد سیستم‌های سیاسی اقتدارگرا، مانند چین و جمهوری اسلامی فقدان نظارت بین‌المللی موثر بر وضعیت کشور، سانسور و تسلط حکومت بر مهم‌ترین رسانه‌های عمومی و سابقه خلاف‌گویی مسئولان در مورد مسائل مختلف، ناظران را وامی‌دارد که آمار رسمی را با احتیاط و تردید بررسی کنند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های الگوی شیوع کروناالگوی شیوع ویروس کرونا در همه کشورهای جهان شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی دارد؛ نسبت مبتلایان به درگذشتگان در بسیاری از کشورها به هم نزدیک است و در برخی کشورها نسبتا بالا و در برخی بسیار پائین.در نمونه‌های ایتالیا و آلمان تا روز چهارشنبه ۲۰ فروردین، میزان مرگ و میر به نسبت ابتلا در اولی حدود هشت درصد و در دومی کمتر از دو درصد است. headtopics.com

تفاوت فاحش میان این دو وضعیت با متغیرهایی مانند افزون بودن موارد آزمایش و گسترده و مجهزتر بودن زیرساخت‌های بهداشت و درمان در آلمان، بالاتر بودن میانگین سنی شهروندان در شمال ایتالیا به عنوان کانون اصلی شیوع کرونا یا تاخیر و نارسایی در مقابله با گسترش بیماری تا حدود زیادی قابل توضیح است.

به عبارت دیگر تقاوت‌های آماری میان این کشورها، همچنان که در مورد بسیاری دیگر از کشورها با در نظر گرفتن متغیرهای موثر، تا حدود زیادی قابل فهم و باورپذیر به نظر می‌رسد.این نکته‌ای است که در مورد آمار رسمی مسئولان جمهوری اسلامی، مثلا با توجه به تعداد بهبودیافتگان و میزان آزمایش‌های انجام شده نمی‌توان گفت. در میان تمام کشورهایی که شیوع کرونا در آنها بسیار شدید است آمار رسمی بهبودیافتگان در ایران فقط با چین و یکی دو کشور دیگر قابل مقایسه است.

تجمع اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران 'به خشونت کشیده شد' | DW | 31.07.2021 ایران حمله به تانکر اسرائیلی را تکذیب کرد | DW | 01.08.2021 کرونا در ایران؛ وقفه واکسیناسیون و شماتت شهروندان | DW | 01.08.2021

آیا این دو کشور از امکانات و شیوه‌های مشابهی برای درمان مبتلایان استفاده می‌کنند که نتیجه‌ای مشابه اما کاملا متفاوت با دیگر کشورهای شدیدا درگیر کرونا داشته‌اند؟ مطابق شواهد موجود مشکل بتوان به این پرسش پاسخ مثبت داد.نزدیک به چهار هزار نفر قربانی کرونا در ایران

بر پایه تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی تا نیمروز چهارشنبه بیستم فروردین ۶۴ هزار و ۵۸۶ مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران شناسایی شده است. از میان این افراد تا کنون سه هزار و ۹۹۳ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مطابق آمار رسمی ۲۹ هزار و ۸۱۲ نفر بهبود یافته‌اند.

این ارقام به این معناست که حدود ۴۶ درصد از مبتلایان در ایران بهبود یافته‌اند. در همین تاریخ آمار رسمی چین نیز حکایت از شناسایی نزدیک به ۸۲ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا تا کنون و بهبودی بیش از ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر دارد که فراتر از ۹۳ درصد مبتلایان است.سنجش دمای بدن در تهران برای تشخیص ابتلای احتمالی به بیماری کووید- ۱۹

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار منابع مختلف کشورها ارائه می‌دهد، تا ظهر بیستم فروردین حدود یک میلیون و ۴۳۵ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ در ۱۸۴ کشور جهان شناسایی شده که تا کنون نزدیک به ۳۰۱ هزار و ۸۰۰ نفر آنها بهبود یافته‌اند.

یک سوم بهبود یافتگان جهان در چین و ایران؟با این حساب میانگین نسبت بهبودی بیماران کووید- ۱۹ به مبتلایان آن در جهان در حال حاضر حدود ۲۰ درصد است؛ بیش از یک سوم افرادی که در ۱۸۴ کشور در فهرست بهبود یافتگان ثبت شده‌اند مربوط به آمار رسمی چین و ایران است. اگر این در کشور را در نظر نگیریم میانگین بهبودی در جهان باز هم کاهش می‌یابد.

این نکته نیز مهم است که این آمار مربوط به یک دوره مشخص است و تنها در ارتباط با همین دوره قابل ارزیابی؛ مطابق برآورد سازمان بهداشت جهانی میزان قربانیان بیماری کووید- ۱۹ چند درصد مبتلایان بیشتر نیست.در میان کشورهایی که شیوع کرونا در آنها در ابتدا شدید بوده اما تعداد بهبودیافتگانش بسیار قابل توجه است شاید کره جنوبی موردی استثنایی باشد. میزان بهبودیافتگان در کره‌جنوبی بیش از ۶۰ درصد مبتلایان است. کره جنوبی زمانی بعد از چین بیشترین تعداد مبتلایان را داشت اما مدت‌هاست این رقم را در کمتر از ۱۰ هزار و ۵۰۰ مورد تقریبا ثابت نگه داشته است.

در مورد این کشور اغلب کارشناسان معتقدند که اقدام‌های به موقع و آزمایش‌های گسترده در آن و زیرساخت‌هایی که از سال‌ها قبل به این منظور تدارک دیده شده عامل این موفقیت بوده است. درصد بالای بهبودیافتگان به نسبت مبتلایان، در برخی کشورهایی که به شکلی محدود در معرض شیوع کرونا قرار گرفته‌اند نیز مشاهده شده که نمی‌تواند مبنای مقایسه با کشورهایی چون ایران و چین باشد.

یکی از پیش‌شرط‌های بهبود مبتلایان به ویروس جدید کرونا، گذشته از امکانات درمانی، به ویژه تخت‌های مراقبت ویژه مجهز، شناسایی زودهنگام مبتلایان از طریق آزمایش است. یکی از علت‌های موفقیت کره جنوبی در مهار بیماری کرونا انجام روزانه بیش از ۴۰۰ هزار آزمایش در این کشور عنوان می‌شود.

ظرفیت ناچیز آزمایش تشخیص کرونا در ایرانبه گفته سخنگوی وزارت بهداشت، از ابتدای تائید رسمی شیوع کرونا در ایران (۳۰ بهمن) تا بیستم فروردین در مجموع نزدیک به ۲۲۱ هزار آزمایش تشخیص بیماری کووید- ۱۹ در این کشور انجام شده است.مطابق گزارش انستیتو روبرت کخ، در آلمان روزی بیش از ۱۰۰ هزار آزمایش تشخیص بیماری کووید- ۱۹ انجام می‌شود و قرار است این ظرفیت تا حدود یک هفته دیگر به نیم میلیون و تا یک هفته پس از آن به یک میلیون آزمایش در روز افزایش یابد.

ظرفیت آزمایشگاه‌های آلمان با آغاز شیوع کرونا هفت هزار تست در روز بیشتر نبود و به مرور به شدت افزایش یافت. شمار مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ در آلمان تا ظهر چهارشنبه نزدیک به ۱۰۷ هزار و تعداد بهبودیافتگان حدود ۳۶ هزار نفر اعلام شده است.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

با توجه به اختلاف فاحش میان امکانات جمهوری اسلامی و آلمان، از جمله در زمینه آزمایش و تشخیص زودهنگام ابتلا به ویروس کرونا، چندان باورپذیر نیست که نسبت بهبودیافتگان در ایران فراتر از آلمان و اغلب کشورهای دیگر جهان باشد.در ایران تا چندی پیش ظرفیت آزمایش تشخیص کرونا روزی شش هزار مورد اعلام شده بود. مقایسه آمار رسمی دیروز و امروز نشان می‌دهد این طرفیت به ده هزار آزمایش افزایش یافته است. با چنین ظرفیتی شناسایی به‌هنگام مبتلایان و درمان ۴۶ درصد آنها را دشوار بتوان باور کرد.

مینو محرز در مورد آمار و گزارش‌های رسمی چین گفته است: «با سابقه‌ای که از مطالعات علمی آن‌ها داریم، می‌دانیم که به آمار‌هایشان هم نمی‌شود اتکا کرد. به هر حال آمار را خود چین می‌دهد، کس دیگری نیست که برود در چین و مشاهدات را گزارش کند. بیماری وسعت وحشتناک‌تری از گزارشات چین دارد.» این همان وضعیتی نیست که در ایران نیز مشاهده می‌شود؟

ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

چین دروغ گفته کرونایی که به ایران آوردن تازه داره از خواب بیدار میشه و ماموریت دوم را که تمام بدن را در بر میگیرد ....‌ ابهام در خصوص فوت شدگان خیلی بیشتر از ابهام از بهبود یافتگان است، به تعداد مرگ و میر فوت شدگان اصلا اعتمادی نیست در مورد کرونا کشورهای درگیر بسته به زمان درگیری،موقعیت سیاسی و اقتصادی تا حدود زیادی از امکان تست گیری متفاوتی بهرمند بودند بنابراین تعمدی در کار نبوده،بیماری جدید و غافلگیر کننده بود،کیتهای تشخیصی وجود نداشت،به علت تشابه علائم،حتی کادر پزشکی در تشخیص اشتباهات زیادی داشت،

ایران الآن دوماه گیر ویروس کرونا است هرروزاعلام میکنند ۱۲۲تا۱۵۰کشته داشتن حالا شما میانگین روحساب کنید اگر همون ۱۲۰روحساب کنید ۶۰روز میشه۷۲۰۰ نفر این حکومت پدرش هم دروغ میگه باورپذیر؟ بعد از اینهمه دروغ شنیدن و پنهاکاری از سوی دولت؟ ما خودمون هم باور نمی کنیم ،وقتی کادر بیمارستانی رو تهدید می کنند که نباید آمار رو به بیرون اعلام کنند ،خب یعنی می خوان دروغا شون لو نره.

ابهام چی ایران بعد از چین دومین مرکز شیوع بوده و طبیعی است با توجه به مدت زمان شیوع بیماری در ایران نسبت به کشورهای دیگه آمار بهبود یافته ها بعد از چین بیشتر از کشورهای اروپایی باشد سه حکومت سراسر دروغ رو نام ببرید: جمهوری اسلامی چین روسیه من الله توفیق!!! ChineseVirusCensorship والا توی فامیل ما فقط سه نفر کرونا گرفتن که اونا هم مرخص شدن

کرونا در اسپانیا؛ بیشترین آمار فوتی‌ در هر میلیون نفرمادرید- ایرنا- روزنامه ال پاییس امروز دوشنبه در گزارشی نوشت :بر اساس آمارها ، اسپانیا با ۴۶.۷ میلیون نفر جمعیت به کشوری تبدیل گشته که بیشترین تعداد فوتی ها در هر میلیون نفر جمعیت را به دلیل بیماری کرونا دارد .

آمار مرگ در اثر کووید-۱۹ در فرانسه از ده هزار نفر گذشتشمار کسانی که در ارتباط با شیوع ویروس کرونا در فرانسه درگذشته اند اکنون از ده هزار نفر فراتر رفته است. جروم سالومون مدیر بهداشت فرانسه گفت روند شیوع در فرانسه همچنان در 'مرحله صعودی' است، به طوری که ارقام روزانه مرگ، بستری شدن و موارد حاد همچنان رو به افزایش است. بی بی سی,بحق این اذان صبح,سفارت امریکا درایران بازبشود.کم کم فکر کنم دارید به این نتیجه می رسیدکه ای کاش به جای سفارت فرانسه,چهل سال سفارت امریکا درایران باز بود

اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران باعث تشدید بحران می‌شودحمید سهراب‌پور، فوق تخصص بیماری‌های ریوی در گفت‌وگو با آناتولی نسبت به پیامدهای اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران هشدار داده و آن را «بسیار خطرناک» خواند. - خبرگزاری آناتولی

واقعیت‌هایی از داخل ایران| خسارت کرونا در ایران ۷۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شودمنبعی که خبرارو از ایران میده سوراخ بوده نه تنها پودر شوینده و کلا مواد شوینده کم نشده بلکه تولیدات ان به شدت افزایش پیدا کرده و کارخانه جات سه شفیت کار میکنند

واقعیت‌هایی از داخل ایران| خسارت کرونا در ایران ۷۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شودواقعیت هایی از داخل امریکاهم بگید اونقدر درصد چرت گوییتون بالا رفته که دییگه کسی محلتون نمیزاره و مخاطبینتون شدن یک هزارم اونهایی هم که مثل من پیام میزارن میخوان نشون بدم که ورشکسته اید غم خود را بخورید نه ایران

وزیر بهداشت: جزئیات شیوع کرونا در ایران را باید در جلسه غیرعلنی گفتدکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است جزئیات مربوط به شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ که جان بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ ایرانی را گرفته باید در جلسه غیرعلنی مجلس گفته شود. او گفته از اول بهمن ۹۸ انتظار شیوع این بیماری در ایران وجود داشته است. یعنی مردم نامحرم هستند، یا آنقدر وضع وخیم است ، ترس از واکنش جهانی را دارند يه حرفى نزن كه بعدن بگى گوه خورم لطفا 😂😂😂خب معلومه