آلودگی محیط زیست و تکلیف دولت‌های اروپایی به حفاظت از جان شهروندان

14/10/1399 01:33 ب.ظ

رای دو هفته پیش دادگاه لندن درباره مرگ یک دختربچه ۹ ساله بر اثر آلودگی هوا، راه را برای طلب خسارت از دولت بریتانیا و احتمالا دیگر کشورهای اروپایی باز می‌کند.

رای شانزده دسامبر دادگاهی در لندن به نقش آلودگی هوا در مرگ یک دختربچه ۹ ساله در سال ۲۰۱۳، به احتمال زیاد راه را برای اجبار دولت‌ها به کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و ازجمله آلاینده‌های هوا باز می‌کند.

ماجرای مرگ الا ادو-کیسی-دبراه، دختربچه ۹ ساله ساکن حومه لندن در ۷ سال گذشته به یک جدال قضایی میان خانواده او و مقام‌های شهری و دولتی انگلستان تبدیل شده بود. الا، مبتلا به آسم بود پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با این بیماری جان خود را از دست داد.

یک سال پس از مرگ خبرساز این کودک که ساکن یکی از مناطق پررفت‌وآمد حومه پایتخت بود، دادگاه درخواست پدر و مادر وی مبنی بر نقش آلودگی هوا در وخامت حال وی را رد کرد.با این حال و با پیگیری خانواده قربانی، پرونده در سال ۲۰۱۹ با کشف نشانه‌های جدید بار دیگر به جریان افتاد. دادگاه محلی در ماه دسامبر و پس از ۲ هفته رسیدگی، نظر پزشکی قانونی درباره تاثیر آلودگی هوا در تشدید بیماری الا و مرگ وی را پذیرفت: براساس گزارش پزشکی قانونی در زمان وخامت حال قربانی، سامانه پایش آلاینده‌ها میزان بسیار زیادی از دی‌اکسید ازت و ذرات معلق در هوا را در نزدیکی خانه الا ثبت کرده بودند؛ امری که منجر به تشدید نارسایی تنفسی او و در نهایت مرگ او شد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

مخالفت محیط زیست با شماره‌گذاری "شاهین!"- اخبار محیط زیست - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimمخالفت محیط زیست با شماره‌گذاری شاهین دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی_هوا: خودروی شاهین مجوز شماره‌گذاری از سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت نکرده است؛ پیش‌فروش این خودرو غیرقانونی است این خودرو هنوز نتوانسته تأییدیه‌های لازمِ زیست‌محیطی را دریافت کند جالبه پراید شماره میشه بابا بسه دیگه

کشتی کره‌ای باید خسارت وارده به محیط زیست را بپردازددبیرکل انجمن کشتیرانی و صنایع وابسته: علت توقیف شناور کره‌ای آلودگی زیست محیطی و نقض پیاپی قوانین زیست محیطی بوده است کشتی کره‌ای تخلف ایجاد آلودگی آب دریا داشته است و باید خسارت وارد شده به محیط زیست را بپردازد افرين ، صيد ترال و سوختن مازوت نيروگاه ها هم كار هميناست ميزان خسارت هم اندازه پولي ه كه تو كره بلوكه شده نوع جدید باجگیری آخوندهای جنایتکار در تهران مازوت مصرف میکنند مردم نمی توانن نفس بکشن همین آخوندهای جنایتکار چندین ایرانی طرفدار محیط زیست را زندانی و اعدام کردن خیلی احمقانه است باید به خامنه‌ای گفت خودتی

محیط زیست؛ توسعه بزرگترین فرودگاه اتحادیه اروپا متوقف شد | DW | 12.02.2021پروژه ساخت چهارمین ترمینال بزرگ فروگاه شارل دو گل پاریس به دلایل زیست‌محیطی متوقف شد. تداوم پاندمی کرونا یک دلیل دیگر منتفی شدن پروژه بوده است. این تصمیم جزیی از برنامه بزرگ فرانسه برای حفظ محیط‌ زیست است.

اعتراض هواداران محیط زیست اسرائیلی به خط لوله اسرائیل-امارات | DW | 15.02.2021خط لوله انتقال نفت امارات متحده عربی به اسرائیل از طریق دریای سرخ انتقاد گسترده طرفداران محیط زیست را برانگیخته است. وزارت محیط زیست اسرائیل واکنش نشان داده و خواهان بررسی دقیق این پروژه شده است. Nord stream خودتون چی؟ 🤨 گندتون بزنند! هی از اسرائیل یه جوری ایراد بگیر🤨 برای شما سیسی در مصر دیکتاتور است ولی آخوندا خوبند و براشون سالگرد عنقلاب گندشون را تبریک هم میگید‼️😡 آلمان از گذشته ننگینش چیزی یاد نگرفته‼️ واقعاً مایه ننگید‼️😪

رئیس سابق محیط زیست دماوند کشته شدرئیس سابق محیط زیست شهر دماوند در استان تهران شب گذشته به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

رای شانزده دسامبر دادگاهی در لندن به نقش آلودگی هوا در مرگ یک دختربچه ۹ ساله در سال ۲۰۱۳، به احتمال زیاد راه را برای اجبار دولت‌ها به کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و ازجمله آلاینده‌های هوا باز می‌کند.

ماجرای مرگ الا ادو-کیسی-دبراه، دختربچه ۹ ساله ساکن حومه لندن در ۷ سال گذشته به یک جدال قضایی میان خانواده او و مقام‌های شهری و دولتی انگلستان تبدیل شده بود. الا، مبتلا به آسم بود پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با این بیماری جان خود را از دست داد.

یک سال پس از مرگ خبرساز این کودک که ساکن یکی از مناطق پررفت‌وآمد حومه پایتخت بود، دادگاه درخواست پدر و مادر وی مبنی بر نقش آلودگی هوا در وخامت حال وی را رد کرد.با این حال و با پیگیری خانواده قربانی، پرونده در سال ۲۰۱۹ با کشف نشانه‌های جدید بار دیگر به جریان افتاد. دادگاه محلی در ماه دسامبر و پس از ۲ هفته رسیدگی، نظر پزشکی قانونی درباره تاثیر آلودگی هوا در تشدید بیماری الا و مرگ وی را پذیرفت: براساس گزارش پزشکی قانونی در زمان وخامت حال قربانی، سامانه پایش آلاینده‌ها میزان بسیار زیادی از دی‌اکسید ازت و ذرات معلق در هوا را در نزدیکی خانه الا ثبت کرده بودند؛ امری که منجر به تشدید نارسایی تنفسی او و در نهایت مرگ او شد.با این رای، خانواده الا می‌تواند با استناد به احکام دیوان حقوق بشر اروپا، ناتوانی دولت انگلستان از تامین محیط زیست سالم و در نتیجه به خطر انداختن حق حیات شهروندان را اثبات و درخواست غرامت کند.کنواسیون حقوق بشر اروپا، مصوب سال ۱۹۵۰، ۵۱ ماده دارد. تنها ۱۴ ماده ابتدایی این سند حقوقی بنیادین درباره حقوق و آزادی‌های است و مابقی، موارد شکلی، از جمله آیین دادرسی را پوشش می‌دهند.

امکان افزودن حقوق و آزادی‌های جدید به این کنوانسیون، باتوجه به اختلاف‌های شدید میان دولت‌ها و تلاش آن‌ها برای محدود کردن مسئولیت‌ها عملا امکان‌پذیر نیست. بسیاری از حقوقدانان معتقدند اگر دولت‌ها در موقعیتی مانند دوره فجایع جنگ جهانی دوم قرار نداشتند، احتمالا خبری از معاهدات حقوق بشری جهانی و منطقه‌ای هم نبود.

حق دسترسی به محیط زیست سالم، در سال ۱۹۵۰ محلی از اعراب نداشت. اما تغییر شرایط و تاثیر مخرب آلاینده‌ها بر زندگی افراد و فرار دولت‌ها از مسئولیت‌پذیری، دیوان حقوق بشر اروپا را برای تفسیر موسع از حقوق محدود تضمین شده در کنوانسیون به صرافت انداخت.

دیوان حقوق بشر اروپا: رابطه جنسی برای زنان بالای ۵۰ سال مهم است

در سال‌های گذشته دیوان حقوق بشر اروپا در پرونده‌های پرشماری ترکیه، سوییس، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، بریتانیا،‌ پرتغال،‌ رومانی، بلژیک، سوئد، هلند، یونان، لهستان، اوکراین، مولداوی، فرانسه، بلغارستان، مالت، لتونی، مجارستان، نروژ، ایرلند و لیتوانی را در موارد شکایت به‌دلیل مشکلات زیست محیطی، محکوم کرده است.

با وجود آنکه هیچ ماده‌ای از کنوانسیون حقوق بشر اروپا یا حتی رویه قضایی قرن بیستم دیوان حقوق بشر اروپا حق شهروندان به برخورداری از محیط زیست سالم را به رسمیت نشناخته، اما دیوان با تفسیر موسع حق حیات، حق زندگی شخصی و خصوصی، حق تجمع آزادنه، ممنوعیت شکنجه و رفتارهای تحقیرآمیز و ممنوعیت تبعیض حق دسترسی به محیط زیست سالم را وارد رویه قضایی ۴۷ کشور عضو شورای اروپا کرده است.