آلودگی نفتی در مدیترانه؛ اسرائیل ایران را به «ترور محیط زیستی» متهم کرد

14/12/1399 12:29 ق.ظ

«شواهدی قوی به دخالت کشتی حامل نفت خام ایران در این رویداد اشاره دارد و اعتقاد بر این است که این حادثه در پیوند با نقض تحریم‌های بین المللی در قاچاق نفت به سوریه باشد.»

«شواهدی قوی به دخالت کشتی حامل نفت خام ایران در این رویداد اشاره دارد و اعتقاد بر این است که این حادثه در پیوند با نقض تحریم‌های بین المللی در قاچاق نفت به سوریه باشد.» جیلا گاملیل، وزیر محیط زیست اسرائیل روز چهارشنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) در یک نشست مطبوعاتی در این زمینه گفت: «یک کشتی دزدان دریایی به نام امرالد (زمرد)، متعلق به یک شرکت لیبیایی و با پرچم پاناما که از ایران آمده بود، مسئول این حمله محیط زیستی است.

»این مقام اسرائیلی همچنین گفت کشتی یاد شده «به منطقه اقتصادی متعلق به اسرائیل نزدیک شده» و «عمدا آب را آلوده کرده است».

وی افزود: «ایران تنها با سلاح هسته‌ای و با استقرار در نزدیکی مرزهای ما فعالیت‌های تروریستی انجام نمی‌دهد، بلکه به محیط زیست هم حمله می‌کند.» اسرائیل ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می‌کند، اما ایران هواره این اتهام را رد کرده است. خانم گاملیل روز یکشنبه گفته بود کشورش این «جنایت زیست‌محیطی» را «بی‌مجازات» نمی‌گذارد.

در اواسط ماه فوریه، باد شدید و موج‌های بلند ناشی از آن صدها تن قیر سیاه را با خود به سواحل اسرائیل آوردند و این آلودگی از حدود منطقه شمالی «روشن هانیکرا» در نزدیکی مرز لبنان تا سواحل جنوبی اشکلون واقع در سرحد نوار غزه را پوشاند. این منطقه نواری تقریبا به طول ۱۹۵ کیلومتر را در برمی‌گیرد که شامل ۹۰ درصد سواحل این کشور است. headtopics.com

والا ازشون بعید هم نیست.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

خخخخخحخ والسلام تو یه گزارش ایران رو به قیرپاشی و ساخت سلاح اتمی و محاصره اسرائیل مظلوم و ظالمیتِ ايران!!!! و قاچاقِ نفت!!!!! (معلوم نی تحریمهای داخلی آمریکا چطور معامله بین دو‌کشور در فاصله یازده هزار کیلومتریش رو غیر قانونی!!!!! میکنه😳،البته اگه قانون جنگل باشه که شماها پیروش هستید درسته😉)🤦🏽‍♂️

توهم توطئه دُژمن، دُژمن اگه کونتون پاره شد باز بکین ایران کرد آخه ایران وقت نداره آخه ما هی کون پاره میکنیم$$$$$$

افزایش ۱۸ درصدی بستری‌های کرونا در تهران/احتمال آلودگی شهرهای استان در هفته سوم فروردینمعاون درمان ستاد کرونا استان تهران *بستری‌های کرونا در تهران ۱۸ درصد افزایش یافته *این نگران‌کننده است *این افزایش بستری در کل بوده است و در سن خاصی نبوده است *متاسفانه تعداد ورودی بیماران بدحال به بیمارستان‌ها نیز افزایش یافته است پس چرا از مستعان ۱۱۰ استفاده نمیکنند؟؟ ما کلی برای کشفش ذوق مرگ شده بودیم

آمریکا هکرهای «مستقر در روسیه» را به ایجاد اختلال در خطوط نفتی خود متهم کردپلیس فدرال آمریکا نیز پیش از این با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن این شبکه تبهکاری موسوم به «دارکساید» گفته بود: «گروه دارکساید مسئول به خطر انداختن شبکه‌های خط لوله کلونیال پایپلاین است.» این بخشی از همون «آرزوی سلامتی» پوتین برای بایدنه.

افزایش آلودگی هوا در ایران با شیوع کروناافزایش آلودگی هوا در ایران با شیوع کرونا رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد در ایران بر خلاف اغلب کشورهای دنیا، با شیوع کرونا آلودگی هوا نیز افزایش پیدا کرده است.

آلودگی هوا در نپال برای نخستین بار مدارس را به تعطیلی کشاندکارشناسان معتقدند که آتش‌سوزی‌های متعدد در مناطق جنگلی به همراه ثابت بودن شرایط جوی سبب شده تا دود غلیظ ناشی از تجمیع آلاینده‌ها بسیاری از مناطق این کشور را فرا بگیرد

غلظت غبار و آلودگی هوا در زاهدان به ۴۴ برابر حد مجاز رسیدغلظت غبار و آلودگی هوا در زاهدان به ۴۴ برابر حد مجاز رسید مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید و گردوخاک سبب شد تا غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای زاهدان به ۶۸۵۶ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۴۴.۵ برابر حد مجاز برسد

به دنبال پیدا شدن آلودگی نفتی در دریای مدیترانه در سواحل اسرائیل، دولت تل‌آویو ایران را در این رویداد مقصر دانست و این کشور را متهم کرد که دست به «ترور محیط زیستی» زده است.

جیلا گاملیل، وزیر محیط زیست اسرائیل روز چهارشنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) در یک نشست مطبوعاتی در این زمینه گفت: «یک کشتی دزدان دریایی به نام امرالد (زمرد)، متعلق به یک شرکت لیبیایی و با پرچم پاناما که از ایران آمده بود، مسئول این حمله محیط زیستی است.»این مقام اسرائیلی همچنین گفت کشتی یاد شده «به منطقه اقتصادی متعلق به اسرائیل نزدیک شده» و «عمدا آب را آلوده کرده است».

وی افزود: «ایران تنها با سلاح هسته‌ای و با استقرار در نزدیکی مرزهای ما فعالیت‌های تروریستی انجام نمی‌دهد، بلکه به محیط زیست هم حمله می‌کند.»

اسرائیل ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می‌کند، اما ایران هواره این اتهام را رد کرده است. خانم گاملیل روز یکشنبه گفته بود کشورش این «جنایت زیست‌محیطی» را «بی‌مجازات» نمی‌گذارد.

در اواسط ماه فوریه، باد شدید و موج‌های بلند ناشی از آن صدها تن قیر سیاه را با خود به سواحل اسرائیل آوردند و این آلودگی از حدود منطقه شمالی «روشن هانیکرا» در نزدیکی مرز لبنان تا سواحل جنوبی اشکلون واقع در سرحد نوار غزه را پوشاند. این منطقه نواری تقریبا به طول ۱۹۵ کیلومتر را در برمی‌گیرد که شامل ۹۰ درصد سواحل این کشور است.

پس از آن ماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها و پرندگان زیادی بر اثر آلودگی قطران تلف شدند و لاشه یک نهنگ ۱۷ متری نیز به ساحل رسید. مقامات اسرائیل این رویداد را بزرگ‌ترین فاجعه زیست‌محیطی این کشور در سال‌های اخیر خواندند و از مردم خواستند تا به سواحل آلوده نزدیک نشوند. خرید و فروش محصولات غذایی دریایی مدیترانه نیز در اسرائیل ممنوع شده است.

مقام‌های وزارت محیط زیست اسرائیل می‌گویند کشتی یاد شده حامل قیر قاچاق بوده و از خلیج فارس به مقصد سوریه حرکت می‌کرده است. به گفته آنها این کشتی محموله قیر خود را در روز یکم یا دوم فوریه در منطقه‌ای از آب‌های بین‌المللی در حدود ۷۰ کیلومتری ساحل اسرائیل رها کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از برخی مقامات اسرائیلی می‌گوید کشتی زمرد از دسامبر ۲۰۲۰ به این سو تحت مالکیت شرکتی درآمده که در جزایر مارشال ثبت شده است.میزان آلودگی نفتی در شرق مدیترانه حدود هزار تن برآورد شده است. وزارت محیط زیست اسرائیل در ابتدا گفته بود که «ده‌ها، بلکه صدها تن» قیر به دریا ریخته شده است. نیروهای ارتش، غیرنظامیان و اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد اسرائیل تلاش می‌کنند تا آلودگی‌ها را از سواحل پاک کنند.

رانی امیر، یکی از مسئولان اصلی رسیدگی به این حادثه در وزارت محیط زیست اسرائیل گفته است: «شواهدی قوی به دخالت کشتی زمرد حامل نفت خام ایران در این رویداد اشاره دارد و اعتقاد بر این است که این حادثه در پیوند با نقض تحریم‌های بین المللی در قاچاق نفت به سوریه باشد.»

وی اشاره به این که هدف کشتی، «قاچاق غیرقانونی نفت از ایران به سوریه بوده» گفت: «این نشت نفتی ممکن است یک حادثه یا یک اقدام تروریستی عمدی باشد.»

تا پیش از این یک کشتی نفتکش یونانی و حدود ۱۰ کشتی دیگر مشکوک به نشت مواد نفتی نفت در دریا بودند، اما مقامات اسرائیل روز یکشنبه اعلام کردند این کشتی‌ها منشأ آلودگی نبوده‌اند.