آلمان، بریتانیا و فرانسه از روسیه خواستند برای برجام شرط نگذارد | DW | 09.03.2022

18/12/1400 01:23:00 ب.ظ

روسیه تضمینی خواسته که می‌تواند مذاکرات احیای برجام را دچار وقفه کند. مسکو می‌خواهد با درخواست‌ تازه‌ به معاملات اقتصادی و نظامی خود با ایران بدون خطر تحریم‌ها ادامه دهد. کشورهای اروپایی با این خواست مخالفت کردند.

روسیه تضمینی خواسته که می‌تواند مذاکرات احیای برجام را دچار وقفه کند. مسکو می‌خواهد با درخواست‌ تازه‌ به معاملات اقتصادی و نظامی خود با ایران بدون خطر تحریم‌ها ادامه دهد. کشورهای اروپایی با این خواست مخالفت کردند. کشورهای اروپایی روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) هشدار دادند که راه حل پیشنهادی مورد مذاکره در وین نمی‌تواند با توجه به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه روی میز بماند و فرصت برای توافق رو به اتمام است.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید کورین کیتسل، سفیر و نماینده دائم بریتانیا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، به نیابت از سه کشور اروپایی گفت پنجره زمانی برای تعامل با ایران در حال بسته‌شدن است.

نمایندگان آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در ۱۱ ماه گذشته میان واشنگتن و تهران میانجی‌گری کرده‌اند و توافق احیای برجام در وین تقریبا تکمیل شده است. بر این اساس، به واشنگتن اجازه داده شده است خروج از توافق هسته‌ای اولیه ۲۰۱۵ را بازبینی و تحریم‌های ایران را لغو کند در مقابل، تهران نیز باید دوباره برنامه هسته‌ای خود را محدود کند تا جلوی توسعه سلاح‌های هسته‌ای گرفته شود. headtopics.com

شبکه ای که پولش مشخص نیست از کجا میاد و منابع مالی شفافی نداره، حق معرفی شخص سیاسی و صحبت در مورد مسائل سیاسی نداره. ⚫شب بخیر ایران 36 ری_استارت_تنها_راه_نجات

ادامه مطلب:
DW فارسی »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آمریکا: با بازی 'بیایید معامله کنیم' روسیه در قبال برجام همراهی نمی‌کنیممعاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا در یک‌ جلسه کمیته روابط خارجی سنای این کشور از تضمین‌خواهی اخیر روسیه در قبال تاثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط اقتصادی-تجاری‌اش با ایران انتقاد کرد.

واکنش‌های دوگانه به رویکرد روسیه در مذاکرات برجام | DW | 07.03.2022امتناع از موضع‌گیری شفاف در قبال سخنان وزیر خارجه روسیه. سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید رویکرد مسکو در مذاکرات احیای برجام 'تا کنون سازنده' بوده و تهران انتظار دارد سخنان لاوروف را از مجرای دیپلماتیک بشنود.

درخواست تضمین روسیه از آمریکا درباره برجام؛ سنگ‌اندازی یا محکم‌کاری؟درخواست تضمین روسیه از آمریکا درباره برجام؛ سنگ‌اندازی یا محکم‌کاری؟ درخواست تضمین روسیه از آمریکا درباره برجام واکنش‌های متعددی را در فضای سیاسی ایران در پی داشته و برخی آن را کارشکنی روسیه در مسیر احیای برجام عنوان کردند.

وزارت خارجه ایران خروج روسیه از برجام را «گمانه‌زنی رسانه‌ای» خواند

سایه سنگین تضمین‌های درخواستی روسیه و چین بر سرنوشت برجامدر حالی که تقریبا مذاکرات سیاسی و فنی در وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام به پایان رسیده است و تصمیم‌گیری برای توافق یا عدم توافق درباره برنامه هسته‌ای *Iran طرفین اروپائی مذاکرات راترک کردند وگفتند طرفین خودشان مشکلات راحل میکنند که‌با باج خواهی روس احتمالا آمریکا وایران مشکلاتشان راپیش خواهند برد تیم ایرانی هم به تهران برگشتند تاسیاست جدیدی پیش ببرند

بلینکن و مکرون درباره مذاکرات احیای برجام و روسیه گفت‌وگو کردندبلینکن و مکرون درباره مذاکرات احیای برجام و روسیه گفت‌وگو کردند به گفته وزارت‌ خارجه آمریکا، آنها موافقت کردند که به هماهنگی نزدیک در مورد ایران و تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی در وین برای بازگشت به تعهدات برجام ادامه دهند. ⬇️ بیشتر بخوانید: