آفریقای جنوبی اقداماتی را برای اطمینان یافتن از امنیت سفیر آمریکا در آن کشور پس ازانتشار گزارش‌هايى مبنى بر نقشه ایران برای ترور او اتخاذ می‌کند

14/09/2020 10:25:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ایران, Newsletter

آفریقای جنوبی اقداماتی را برای اطمینان یافتن از امنیت سفیر آمریکا در آن کشور پس ازانتشار گزارش‌هايى مبنى بر نقشه ایران برای ترور او اتخاذ می‌کند

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

مِیوا اسکات، سخنگوی آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی، روز دوشنبه ۱۴ شهریور پس از انتشار گزارش‌هاییی در مورد برنامه‌ریزی رژیم ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، بیانیه‌ای را در این رابطه ‌صادر کرد.اسکات در این بیانیه گفت: «این آژانس با تمامی شرکای مرتبط در داخل و خارج از کشور در ارتباط است تا اطمینان یابد که به سفیر ایالات متحده، از جمله هر مقام رسمی دیپلماتیک دیگری در داخل مرزهای کشورمان، هیچ گزندی نمی‌رسد.» وی تاکید کرد: «این آژانس از توجه فزاینده عمومی به این موضوع آگاه است و می‌خواهد همه شهروندان آفریقای جنوبی و طرف‌های ذی‌نفع اطمینان پیدا کنند که توجه لازم به این موضوع مبذول شده است.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

«ایران برای گرفتن ‌انتقام قاسم سلیمانی، سفیر آمریکا را زیر نظر گرفته»گرچه کارشناسان هنوز دلیل انتخاب وی از سوی ایران را به‌روشنی نمی‌دانند اما رابطهٔ نزدیک او و ترامپ ممکن است عامل این انتخاب بوده باشد.

پس‌وردت را بنویس؛ روش بازجویان برای کسب اطلاعات از زندانیان

آمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کردآمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کرد نماینده آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری با رد شکایت ایران در خصوص نقض عهدنامه مودت، ایران را تهدیدی برای واشنگتن خواند

روحانی بعد از رئیس‌جمهور شدن خود را از اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان بی‌نیاز دیدهادی غفاری گفت‌:‌ حسن روحانی با وجود اینکه می‌دانست موقعیتش را مرهون پشتیبانی چهره‌های اصلاح‌طلب است، بعد از رفتن به دولت و گرفتن اداره امور، خودش را از اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان بی‌نیاز دید.‌ این نوع رفتار با گروهی که بیشترین نقش را در برنده شدن‌ او داشتند،‌ اصلاً شایسته نبود.

آیا می‌توانم مانع همسرم شوم که فرزندمان را پس از ۷ سالگی از ایران خارج نکند؟

وزیر خارجه آمریکا اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام «خبیثانه و ظالمانه» خواندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

لانا مارکس، ۶۶ ساله، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی مِیوا اسکات، سخنگوی آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی، روز دوشنبه ۱۴ شهریور پس از انتشار گزارش‌هاییی در مورد برنامه‌ریزی رژیم ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، بیانیه‌ای را در این رابطه ‌صادر کرد.Aa گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده مدعی است که ایران، به‌ انتقام کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس در نظر دارد لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را بکشد.ضبط وسایل شخصی شهروندان در هنگام بازداشت از جمله کامپیوتر، لپ‌تاپ و تلفن همراه آن‌ها یکی از رفتارهای همیشگی ماموران امنیتی است.به گزارش ایسنا به نقل از اردوپوینت، دادستان آمریکا روز دوشنبه(۲۴ شهریور) در جلسه استماع دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص صلاحیت این دادگاه برای بررسی شکایت ایران از آمریکا، گفت: در این جلسه استماع، وظیفه‌مان این است که دلایل لزوم رد شدن شکایت ایران در این مرحله ابتدایی را عنوان کنیم‌.

اسکات در این بیانیه گفت: «این آژانس با تمامی شرکای مرتبط در داخل و خارج از کشور در ارتباط است تا اطمینان یابد که به سفیر ایالات متحده، از جمله هر مقام رسمی دیپلماتیک دیگری در داخل مرزهای کشورمان، هیچ گزندی نمی‌رسد.» وی تاکید کرد: «این آژانس از توجه فزاینده عمومی به این موضوع آگاه است و می‌خواهد همه شهروندان آفریقای جنوبی و طرف‌های ذی‌نفع اطمینان پیدا کنند که توجه لازم به این موضوع مبذول شده است.» دستگاه‌های امنیتی آمریکا از بهار امسال آگاه شده بودند که خطری در کمین وی است اما مدعی هستند که این «تهدیدها» در هفته‌های اخیر مشخص‌تر شده است.» اسکات گفت: «خانم آیاندا دلودلو، وزیر امنیت کشور، می‌گوید، آفریقای جنوبی وظیفه دارد امنیت حداکثری تمامی مقامات دیپلماتیک را که در حال انجام وظایف دولت متبوع خود در کشور ما هستند، تامین کند.    از پرسیدن رمز تا تغییر گزینه‌های امنیتی «پدرام الوندی»، روزنامه‌نگار شاغل در «خبرگزاری ایرنا»، از تازه‌ترین کسانی است که مشخصات مک‌بوک و آی‌فونش پس از ضبط و استخراج اطلاعات، از سوی بازجویانش تغییر کرده‌اند. لازم به یادآوری است که ذات این ادعاها و خطر موجود به ما اجازه نمی‌هد هیچ‌گونه اطلاعات دقیق و به روز شده‌ای در مورد تحقیقات‌مان ارائه دهیم. منابع امنیتی آمریکا خطر موجود را به سفیر این کشور گوشزد کرده‌اند.» وی افزود: «همه گزارش‌ها در این مورد به مقامات مرتبط از جمله رئیس جمهوری، وزیر روابط و همکاری بین‌المللی، و مقامات مرتبط در دولت ایالات متحده داده می‌شود. نمایندگان ایران نیز روز چهارشنبه به دفاع از شکواییه خود خواهند پرداخت.

» چند منبع خبری ایالات متحده از جمله فاکس‌نیوز، پولیتیکو، واشنگتن اگزمینر، و دیگران طی روزهای یکشنبه ودوشنبه، به نقل از منابع ناشناس ایالات متحده گزارش دادند که ایران به تلافی حمله پهپادی‌ آمریکا در اوائل سال‌ جاری میلادی، که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس منتهی شد، در حال آماده شدن براى ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است. از سوی دیگر کارشناسان امنیتی می‌گویند که شبکهٔ عملیاتی گستردهٔ ایران در شمال آفریقا هم می‌تواند دلیل دیگر این تصمیم بوده باشد.  در این جلسه ‌ماموران سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات ایران،‌ دو نهاد امنیتی جمهوری اسلامی، حضور داشتند. یک منبع اطلاعاتی به فاکس نیوز گفت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده تهدید علیه سفیر مارکس را جدی گرفته و نقشه‌های ایران را از نزدیک رصد می‌کند. پولیتیکو اعلام کرد مارکس از تهدیدها علیه او آگاه شده است. لانا مارکس، سفیر ایالات متحده آسیوشیتد پرس خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ به دستور مستقیم دونالد ترامپ، هنگام خروج از فرودگاه بغداد، مورد حملهٔ پهپادهای ایالات‌متحده قرار گرفت. گزارش می‌شود سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز در این نقشه مشارکت داشته است.  همان زمان برخی چهره‌های مرتبط با نهادهای امنیتی، هر نوع شکایت یا بازجویی را تکذیب کرده بودند. به گزارش تایمز اسرائیل، مارکس متولد و بزرگ شده آفریقای جنوبی است و مدیر عامل اجرایی یک شرکت موفق تجاری بود. مقامات ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کردند که از ایالات متحده «انتقام سختی» خواهند گرفت.

او که در هنگام تولد لانا بنکس نام گرفت، در پورت الیزابت بزرگ شد و خانواده‌اش از اعضای برجسته جامعه یهودیان آن شهر بودند. خبرهای دیگر . دونالد ترامپ بعدها از دستور خود برای کشتن فرماندهٔ سپاه قدس ایران دفاع کرد و او را «خطری قریب‌الوقوع» نامید اما اطلاعات درز کرده از منابع امنیتی ایالات متحده نشان داد که این خطر «اغراق‌آمیز» و حتی «ناموجود» بوده است. «مهدی محمودیان»، خبرنگار، اخیرا به همین تکذیبیه اشاره کرده و در توییتر  نوشته است : «احضار و توقیف وسایل خبرنگاران و مسئولین خبرگزاری رسمی ج... .» به جز خبرنگاران ایرنا، «احسان مازندرانی» و «مسعود کاظمی» از دیگر روزنامه‌نگارانی هستند که وسایل شخصی الکترونیکی و پس‌وردهایشان به همین شیوه دریافت شده بود.