آغاز هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز در غیبت سینمای ایران | DW | 01.09.2021

10/06/1400 09:08 ب.ظ

جشنواره ونیز سال ۲۰۲۱ از اول تا یازدهم سپتامبر برگزار می‌شود و ۲۱ فیلم در بخش رقابتی اصلی آن به نمایش درمی‌آیند. سینمای ایران برای نخستین بار پس از ۹ سال نماینده‌ای در بخش رقابتی این جشنواره مهم بین‌المللی ندارد.

جشنواره ونیز سال ۲۰۲۱ از اول تا یازدهم سپتامبر برگزار می‌شود و ۲۱ فیلم در بخش رقابتی اصلی آن به نمایش درمی‌آیند. سینمای ایران برای نخستین بار پس از ۹ سال نماینده‌ای در بخش رقابتی این جشنواره مهم بین‌المللی ندارد. ۲۱ فیلم در بخش اصلی جشنواره ونیز برای تصاحب شیرهای طلایی و نقره‌ای به رقابت می‌پردازند. ریاست هیئت داوران این دوره را بونگ جون هو، کارگردان برجسته اهل کره‌جنوبی برعهده دارد که با فیلم انگل موفق به دریافت جایزه اسکار شد.

آلبرتو باربرا، مدیر جشنواره ونیز همراه با روبرتو چیکوتو، رئیس دوسالانه ونیز در یک نشست خبری با معرفی فیلم‌های بخشی اصلی رقابت‌ها بر سر شیر طلایی، پیشاپیش به تحسین کیفیت عالی این فیلم‌ها پرداخت و گفت ظاهرا پاندمی کرونا باعث جوشش خلاقیت‌ها شده است.

هیئت داوران این دوره از چهار زن و سه مرد تشکیل شده است که همه از نام‌آوران سینمای امروز جهان به شمار می‌روند. کلوئی ژائو، کارگردان چینی-آمریکایی یکی دیگر از اعضای این هیئت است که سال گذشته با فیلم"سرزمین آواره‌ها" شیر طلایی همین جشنواره را برد و امسال اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلم را از آن خود کرد.بخش رقابتی هفتاد و هشتمین جشنواره ونیز با نمایش فیلم مادران موازی ساخته پدرو آلمادوار افتتاح می‌شود. در پایان رقابت‌ها هیئت داوران علاوه بر انتخاب برندگان شیر طلایی در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگری برنده جایزه"مارچلو ماسترویانی" ویژه بهترین بازیگر نوظهور را هم معرفی می‌کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسیداداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اوت ۲۰۲۱ در کشورهای عضو منطقه یورو را ۳ درصد برآورد کرد.

درگیری‌های شدید در پنجشیر؛ یکی از رهبران طالبان از شکست گفت‌گوها خبر دادیکی از رهبران طالبان با اعلام شکست گفت‌وگوها در مورد ولایت پنجشیر، از ساکنین آنجا خواست که نیروهای مقاومت را جهت رسیدن به صلح، برای مذاکره متقاعد الهی خودت رحم و روشنی کن بالای ما ببینید تحفه تجاوز را انشاالله که همیشه شکست بخورین و وجود کثیفتون از دنیا پاک بشه بی شرفا ی پست

بیش از ۴میلیون‌تن؛ موجودی کالای اساسی در بنادر/ خروج ۱۱.۴ میلیون تن کالای اساسی از بنادر از ابتدای امسال/ ۲۴ فروند کشتی در انتظار تخلیهمعاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: بیش از ۴میلیون‌تن؛ موجودی کالای اساسی در بنادر/ خروج ۱۱.۴ میلیون تن کالای اساسی از بنادر از ابتدای امسال/ ۲۴ فروند کشتی در انتظار تخلیه

کشف «فسیل ژنتیکی»؛ دی‌ان‌ای سالم زنی که ۷۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد در اندونزی پیدا شدباستان‌شناسان می‌گویند در رخدادی نادر دی‌ان‌ای باستانی را در بقایای دختری که ۷ هزار و ۲۰۰ سال پیش در اندونزی می‌زیسته است تشخیص داده‌اند. شنیده ها حاکی از اینه که این شیعه بوده و از دوستداران سیدالشهدا.مدرکی پیدا شده؟ یعنی پیش ازخلقت ادم این زن حیات داشته؟ اگراین ادعا دقیق باشدپس قصه ادیان درمورد اینکه خداادم را6الی7هزار سال قبل ازامرورازگل ولای ساخت واز راه بینی یاشصت پای برایش نفس دادمفت ویک دروغ محض است.دیده شودکه ملاکگهادرین موردچه گفتنی وچه دلیل را بخورمحققان این رویدادمیدهند

واکنش خطیب‌زاده به پایان ۲۰ سال اشغالگری آمریکا در افغانستانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: 20 سال اشغالگری آمریکا، ارمغانی جز مرگ و ویرانی برای افغانستان نداشت. نه که قبلش (حکومت طالبان) آزادی و آبادی و زندگانی بود! حداقل مردم افغانستان 20 سال مزه رفاه و ازادی و دموکراسی نسبی را چشیدند

سازمان نجات کودکان: در 20 سال جنگ افغانستان 33 هزار کودک کشته یا معلول شدندهمزمان با خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان و پایان طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده در این کشور، سازمان نجات کودکان اعلام کرده است که در بیست سال گذشته

هفتاد و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز با وجود پاندمی کرونا از دهم تا بیستم شهریور به صورت فیزیکی برگزار می‌شود. در سال جاری برخی جشنواره‌های مهم سینمایی به صورت دیجیتالی یا ترکیبی برگزار شده‌اند.

۲۱ فیلم در بخش اصلی جشنواره ونیز برای تصاحب شیرهای طلایی و نقره‌ای به رقابت می‌پردازند. ریاست هیئت داوران این دوره را بونگ جون هو، کارگردان برجسته اهل کره‌جنوبی برعهده دارد که با فیلم انگل موفق به دریافت جایزه اسکار شد.

آلبرتو باربرا، مدیر جشنواره ونیز همراه با روبرتو چیکوتو، رئیس دوسالانه ونیز در یک نشست خبری با معرفی فیلم‌های بخشی اصلی رقابت‌ها بر سر شیر طلایی، پیشاپیش به تحسین کیفیت عالی این فیلم‌ها پرداخت و گفت ظاهرا پاندمی کرونا باعث جوشش خلاقیت‌ها شده است.

هیئت داوران این دوره از چهار زن و سه مرد تشکیل شده است که همه از نام‌آوران سینمای امروز جهان به شمار می‌روند. کلوئی ژائو، کارگردان چینی-آمریکایی یکی دیگر از اعضای این هیئت است که سال گذشته با فیلم"سرزمین آواره‌ها" شیر طلایی همین جشنواره را برد و امسال اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلم را از آن خود کرد.بخش رقابتی هفتاد و هشتمین جشنواره ونیز با نمایش فیلم مادران موازی ساخته پدرو آلمادوار افتتاح می‌شود. در پایان رقابت‌ها هیئت داوران علاوه بر انتخاب برندگان شیر طلایی در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگری برنده جایزه"مارچلو ماسترویانی" ویژه بهترین بازیگر نوظهور را هم معرفی می‌کنند.

سینماگران ایرانی؛ غیبت در بخش اصلی، حضور در بخش‌های دیگر

سینماگران ایرانی در ۹ سال گذشته همواره در بخش اصلی رقابتی جشنواره ونیز حضور داشته‌اند و سال پیش مجید مجیدی با فیلم خورشید در این بخش شرکت داشت.

امسال هیچ فیلمی از سینماگران ایرانی در بخش اصلی رقابت‌ها شرکت ندارد اما ایرانیان دیگری در بخش‌های دیگر حضور دارند.

در فستیوال ونیز سال ۲۰۲۱ بخش تازه‌ای زیر عنوان"افق‌های اکسترا" گنجانده شده که با نمایش فیلم سرزمین رویا، ساخته شیرین نشاط افتتاح می‌شود.

فیلم"زالاوا" اثر ارسلان امیری نیز در بخش مستقل هفته منتقدان به نمایش درمی‌اید و شهرام مکری، سینماگر ایرانی یکی از داوران بخش افق‌های هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز است.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرهفتاد و چهارمین دوره از جشنواره سینمایی ونیز شامگاه شنبه (۹ سپتامبر) با هدای شیر طلایی و شیرهای نقره‌ای پایان یافت. برنده‌ی بزرگ این دوره گیلرمو دل توره، سینماگر مکزیکی بود که با"شکل آب" به عنوان بهترین فیلم توانست شیر طلایی ونیز را شکار کند. دل توره که آثاری فانتزی از جمله"هزار توی پن" را کارگردانی کرده، تا کنون نامزد دریافت جوایزی مهم چون نخل طلایی کن و جایزه اسکار نیز بوده است.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرگیلرمو دل توره در هنگام دریافت شیر طلایی اذعان داشت که"شیفته‌ی هیولاها" است."شکل آب" داستان یک نظافتچی سیاهپوست و یک مرد همجنس‌خواه را روایت می‌کند که به هیولایی محبوس در یک پایگاه نظامی آمریکا برمی‌خورند. در این فیلم فانتزی رنگ و بوی اعتراض به بیگانه‌ستیزی به‌خوبی محسوس است. دل توره نخستین کارگردان از مکزیک است که موفق به دریافت شیر طلایی شده است.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرجایزه شیر نقره‌ای برای بهترین کارگردانی نصیب زاویه لگران شد. او پس از دریافت جایزه نتوانست جلوی اشک‌های خود را بگیرد. این فیلمساز جوان فرانسوی شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را برای فیلم"حضانت" دریافت کرد؛ فیلمی به سبک درام که داستان طلاق زوجی را روایت می‌کند.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرجایزه بزرگ داوران ونیز که دومین جایزه مهم این جشنواره محسوب می‌شود، به فیلم"فاکستروت" (Foxtrot) تعلق گرفت که آلمان نیز در تهیه آن سهیم بوده است. این فیلم را ساموئل مانوز از اسرائیل کارگردانی کرده که در سال ۲۰۰۹ با فیلم"لبنان" شیر طلایی ونیز را به دست آورده بود."فاکستروت" داستان یک سرباز در جنگ را روایت می‌کند که مرگ او خانواده‌اش را در بحرانی سخت فرو می‌برد.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویر"سه بیلبورد بیرون ابینگ میسوری" توانست نظر داوران را برای دریافت جایزه بهترین فیلمنامه جلب کند. این فیلمنامه به قلم مارتین مک دونا، نمایشنامه‌نویس معروف انگلیسی است که کارگردانی این اثر را نیز برعهده داشت. تصویر: نمایی از"سه بیلبورد بیرون ابینگ میسوری".

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرجایزه بهترین بازیگر مرد در این دوره از جشنواره سینمایی ونیز نصیب کامل البشا، هنرپیشه‌ی فلسطینی شد. او این جایزه را به خاطر نقش‌آفرینی درخشانش در فیلم"توهین" دریافت کرد. این فیلم از جمله آثار این دوره بود که از دید منتقدان فیلم شانس شکار شیر طلایی را هم داشت."توهین" داستان رویدادی در بیروت را روایت می‌کند که بالا گرفت و نزدیک بود به بروز جنگی داخلی بیانجامد.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرشارلوت رامپلینگ (وسط)، بازیگر بنام بریتانیایی جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره ونیز را به خاطر درخشش در فیلم"هانا" کسب کرد و به این ترتیب افتخاری دیگر به ویترین جوایز خود افزود."هانا" که آن را آندرا پالوئورو، کارگردان ایتالیایی ساخته است، داستان تنهایی زنی را روایت می‌کند که شوهرش روانه زندان شده است.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرریاست هیأت داوران در هفتاد و چهارمین دوره‌ی جشنواره نویز را آنت بنینگ، بازیگر معروف هالیوود بر عهده داشت. او از زمان آغاز فعالیتش در عرصه سینما در اواخر دهه هشتاد میلادی تا کنون در ده‌ها اثر نقش‌آفرینی کرده و از جمله ۴ بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویردو بازیگر کهنه‌کار و محبوب هالیوود نیز امسال در صحنه حضور داشتند: رابرت ردفورد و جین فوندا. این دو بازیگر که روی هم ۱۶۰ سال سن دارند شیرهای افتخاری ونیز را دریافت کردند.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرسینمای ایران اگر چه در بخش اصلی این دوره از جشنواره ونیز حضور نداشت، اما توانست در بخش مسابقه‌ای"افق‌ها" خوش بدرخشد. علیرضا خاتمی (تصویر) با اولین فیلم بلند خود"فراموشی می‌سراید" موفق شد جایزه بهترین فیلمنامه بخش افق‌ها را کسب کند."فراموشی می‌سراید" محصول مشترک چند کشور است و داستان آن نیز در شیلی می‌گذرد.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویرموفق‌ترین فیلم ایرانی در جشنواره ونیز اما"بدون تاریخ، بدون امضاء" است، ساخته وحید جلیلوند که دومین فیلم بلند این کارگردان ایرانی محسوب می‌شود. این فیلم به‌شکلی جذاب داستان شخصیت‌هایی از طبقات اجتماعی گوناگون در ایران را روایت می‌کند. تصویر: جلیلوند در هنگام دریافت جایزه از امی کانان، عضو هیأت داوران بخش"افق‌ها".

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویر"بدون تاریخ، بدون امضا" نه تنها جایزه بهترین کارگردانی در بخش افق‌ها را به دست آورد، بلکه نوید محمدزاده (چپ) نیز توانست جایزه بهترین بازیگر مرد در این بخش را از آن خود کند.

برندگان جشنواره ونیز و موفقیت سینماگران ایرانی به روایت تصویر"بدون تاریخ، بدون امضاء" از فیلم‌های موفق جشنواره فیلم فجر نیز بود و در مجموع سه سیمرغ بلورین دریافت کرد، از جمله برای بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد. تصویر: نوید محمدزاده (بازیگر نقش اصلی) در نمایی از فیلم"بدون تاریخ، بدون امضاء".