آغاز به کار دادگاه جنایت جنگی رئیس جمهوری مستعفی کوزوو

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آغاز به کار دادگاه جنایت جنگی رئیس جمهوری مستعفی کوزوو جزئیات بیشتر🔽

هاشم تاچی، رئیس جمهور مستعفی کوزوو دوشنبه در دادگاه جنایات جنگی در لاهه هلند حاضر شد تا به اتهامات خود درباره «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» پاسخ بدهد.

رئیس جمهوری ۵۲ ساله کوزوو، پنج شنبه گذشته از مقام خود استعفا داد و اعلام کرد که در احترام و برای ابراز صداقت خود به سوگند ریاست جمهوری، در اختیار دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه قرار می‌گیرد تا دادگاهی شود.اتهامات تاچی و سه فرمانده دیگر استقلال طلبان کوزوو جنایت جنگی، از جمله قتل و شکنجه و بازداشت غیرقانونی و ناپدیدکردن اجباری و آزار و اذیت عنوان شده است.

هاشم تاچی رهبرسیاسی ارتش آزادیبخش کوزوو بود. محدوده زمانی اتهامات هاشم تاچی بین سال های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ عنوان شده است. در جنگ میان نیروهای استقلال طلب کوزوو و نظامیان صرب دست کم ۱۳۰۰۰ نفر جان باختند. در طی چندین ماه درگیری میان نیروهای صرب و استقلال طلبان کوزوو، اغلب آلبانیایی تبارهای مقیم کوزوو جانشان را از دست دادند. این جنگ تنها زمانی پایان یافت که نیروی هوایی ناتو با انجام عملیات‌های متعدد توانستند، نیروهای صرب را به عقب برانند.هاشم تاچی قبل از آن که در آوریل سال ۲۰۱۶ رئیس جمهور کوزوو شود، نخست وزیر این کشور تازه استقلال یافته بود و برای پذیرش پست ریاست جمهوری به شهروندان قول داد در صورت فراخوان دیوان بین المللی دادگستری از مقام خود استعفا می‌دهد.

اقای تاچی بارها در جنگی که اغلب کوزوویی‌ها آن را «مبارزه‌ای آزادی خواهانه علیه ظلم صربستان» می‌دانند، «بی گناهی» خود را اعلام کرده است و تمامی اتهامات دادگاه لاهه را رد کرده است. هاشم تاچی پیش تر دیوان لاهه را متهم به «بازنویسی تاریخ» کرده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

این دادگاههای جنایات جنگی چرا سراغ بشار اسد، اردوغان، خامنه‌ای نمی رود

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها