آزادی دو گروگان آمریکایی و استرالیایی طالبان طی مبادله زندانیان | DW | 19.11.2019

28/08/1398 10:19 ب.ظ

دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل، سه سال پس از اسارت نزد شبه‌نظامیان طالبان، در چارچوب توافق برای مبادله اسرا، در ولایت زابل به نیروهای بین‌المللی تحویل داده شدند. به ازای آنها، سه شبه‌نظامی آزاد و به قطر منتقل شدند.

دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل، سه سال پس از اسارت نزد شبه‌نظامیان طالبان، در چارچوب توافق برای مبادله اسرا، در ولایت زابل به نیروهای بین‌المللی تحویل داده شدند. به ازای آنها، سه شبه‌نظامی آزاد و به قطر منتقل شدند. انس حقانی، حاجی مالی خان و عبدالرشید به دستور اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، و به منظور فراهم ساختن زمینه گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان به صورت مشروط آزاد شده‌اند و در قطر تحت حبس خانگی نگاهداری خواهند شد.

انس حقانی، پسر بنیان‌گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی رهبر کنونی این شبکه است.

توافق دولت افغانستان و طالبان بر سر تبادل زندانیان یک هفته قبل نهایی شده بود، اما به دلایل نامشخص به تعویق افتاد. شبه‌نظامیانی که از زندان بگرام کابل آزاد شده‌اند، یک روز قبل از رهایی استادان دانشگاه آمریکایی به قطر تحویل داده شدند. طالبان در دوحه، پایتخت قطر، دفتری دارند که مذاکرات چند هفته‌ای با فرستاده ویژه آمریکا نیز در همین محل انجام می‌گرفت.

کوین کینگ، استاد آمریکایی ربوده شده از سوی طالبان سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، مسئول بسیاری از عملیات خونین در افغانستان شناخته می‌شود. یکی از آخرین عملیات او، حمله‌ای انتحاری در ژانویه ۲۰۱۸ در کابل است که توسط یک آمبولانس مملو از مواد منفجره صورت گرفت و بیش از ۱۰۰ قربانی به جای گذاشت. شبکه حقانی، عامل سوءقصد در برابر سفارت آلمان در کابل با بیش از ۱۵۰ کشته در ماه مه ۲۰۱۷ نیز به شمار می‌رود. ساختمان سفارت آلمان در این حمله به شدت آسیب دید. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

مبادله زندانیان؛'طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان را آزاد کردند'منابع محلی در ولایت زابل در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که در بند طالبان بودند، امروز رها شده‌اند. این استادان در ولسوالی نوبهار ولایت زابل به نیروهای بین المللی تحویل داده شده‌اند.

رویترز: عراق گذرگاه مرزی شلمچه را به درخواست ایران به روی شهروندان دو کشور بسترویترز: عراق گذرگاه مرزی شلمچه را به درخواست ایران به روی شهروندان دو کشور بست یک مقام امنیتی عراقی و یک دیپلمات ایرانی روز شنبه ۲۵ آبان به رویترز گفتند که گذرگاه شلمچه در مرز مشترک ایران و عراق، به درخواست تهران ، مسدود شده است.

گروه طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان را آزاد کردتیموتی ویکس شهروند آمریکا و کوین کینگ تبعه استرالیایی از اساتید دانشگاه آمریکایی افغانستان از بند طالبان آزاد شدند. - خبرگزاری آناتولی

آسوشیتدپرس: طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی در کابل را آزاد کردند🔺آسوشیتدپرس: طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی در کابل را آزاد کردند ⚡️گروه طالبان روز سه شنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی و یک استرالیایی که از سال ۲۰۱۶ به گروگان گرفته بود را آزاد کرده است.

طالبان دو گروگان‌ آمریکایی و استرالیایی را پس از سه سال آزاد کردکوین کینگ، آمریکایی و تیموتی ویکس استرالیایی، سه سال پس از اینکه بیرون دانشگاه آمریکایی افغانستان در کابل ربوده شده بودند، آزاد شدند.

نمایندگان آمریکایی ترامپ را به کنگره فراخواندند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimنمایندگان آمریکایی ترامپ را به کنگره فراخواندند «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان و «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا، رئیس جمهوری را برای شرکت در کمیته‌های کنگره که در حال تحقیق درباره استیضاح وی هستند، فراخواندند تا حقایق را بگوید

روز سه‌شنبه ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، بعد از سه سال اسارت از بند طالبان رها شدند. رهایی این دو که از هفتم اوت ۲۰۱۶ در کابل ربوده شده بودند، به ازای آزادی مشروط سه شبه‌نظامی از زندان دولت افغانستان صورت گرفت.

انس حقانی، حاجی مالی خان و عبدالرشید به دستور اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، و به منظور فراهم ساختن زمینه گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان به صورت مشروط آزاد شده‌اند و در قطر تحت حبس خانگی نگاهداری خواهند شد. انس حقانی، پسر بنیان‌گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی رهبر کنونی این شبکه است.

توافق دولت افغانستان و طالبان بر سر تبادل زندانیان یک هفته قبل نهایی شده بود، اما به دلایل نامشخص به تعویق افتاد. شبه‌نظامیانی که از زندان بگرام کابل آزاد شده‌اند، یک روز قبل از رهایی استادان دانشگاه آمریکایی به قطر تحویل داده شدند. طالبان در دوحه، پایتخت قطر، دفتری دارند که مذاکرات چند هفته‌ای با فرستاده ویژه آمریکا نیز در همین محل انجام می‌گرفت.

کوین کینگ، استاد آمریکایی ربوده شده از سوی طالبان

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، مسئول بسیاری از عملیات خونین در افغانستان شناخته می‌شود. یکی از آخرین عملیات او، حمله‌ای انتحاری در ژانویه ۲۰۱۸ در کابل است که توسط یک آمبولانس مملو از مواد منفجره صورت گرفت و بیش از ۱۰۰ قربانی به جای گذاشت. شبکه حقانی، عامل سوءقصد در برابر سفارت آلمان در کابل با بیش از ۱۵۰ کشته در ماه مه ۲۰۱۷ نیز به شمار می‌رود. ساختمان سفارت آلمان در این حمله به شدت آسیب دید.

اعلام شده که وضعیت سلامتی کوین کینگ ۶۳ ساله و تیموتی ویکس ۵۰ ساله مناسب نیست.

خانواده آقای کینگ گفته‌اند که او اینک نزد مسئولان آمریکایی نگاهداری می‌شود و خدمات پزشکی دریافت می‌کند تا به زودی به کشورش باز گردد. برای تبادل این دو استاد دانشگاه، دولت افغانستان در ولایت زابل ۴۸ ساعت آتش بس اعلام کرده بود

.

تیموتی ویکس، استاد استرالیایی دانشگاه آمریکایی افغانستان که تابستان ۲۰۱۶ از سوی طالبان ربوده شد

این نخستین گام برای از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان تلقی می‌شود؛ مذاکراتی که بعد از کشته شدن یک سرباز آمریکایی در حمله طالبان در تابستان ۲۰۱۹ ناکام ماند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که مایل است هر چه زودتر ماموریت ارتش آمریکا در افغانستان پایان گیرد، در واکنش به این حمله، جلسه محرمانه با رهبران طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد.

نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارند. طالبان و گروه‌های وابسته و نزدیک به آن، از آن زمان تا کنون در کشمکش با این نیروها بوده‌اند. طالبان که همچنان نیمی از افغانستان را در کنترل خود دارند، دولت کابل را دست نشانده غرب می‌خوانند و از مذاکره مستقیم با نمایندگان آن خودداری می‌کنند.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گفته است که تبادل زندانیان باید راه را برای مذاکرات مستقیم هموار کند. بر اساس اعلام سازمان ملل، تلفات انسانی بین غیرنظامیان افغان در درگیری‌های مسلحانه، هیچگاه به اندازه تابستان ۲۰۱۹ نبوده است. در فاصله ماه ژوئن تا سپتامبر همین سال، دستکم ۱۱۷۴ غیرنظامی جان خود را در منازعات از دست داده‌اند.

در همین زمینه: