آرژانتین هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ با خدمه ایرانی را توقیف کرد | DW | 12.06.2022

22/03/1401 12:45 ب.ظ

به گفته وزیر امنیت آرژانتین یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که در اصل متعلق به شرکت ماهان‌ بوده و هم اکنون از سوی ونزوئلا استفاده می‌شود توقیف شده است. ماهان‌ایر ولی گفته مالکیت بوئینگ هیچ ارتباطی با هواپیمایی ماهان ندارد.

(عکسی از پرواز یک هواپبمای شرکت ماهان‌ایر در آلمان (عکس از آرشیوخبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) از توقیف هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در فرودگاه بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین خبر داد. طبق گزارش‌های اولیه رویترز این هواپیما به ونزئلا کرایه داده شده اما هنوز در مالکیت ایران است و توقیف این هواپیما رسما توسط ایران تائید نشده است.

خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) از توقیف هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در فرودگاه بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین خبر داد. طبق گزارش‌های اولیه رویترز این هواپیما به ونزئلا کرایه داده شده اما هنوز در مالکیت ایران است و توقیف این هواپیما رسما توسط ایران تائید نشده است.

در گزارش‌‌ها همچنین آمده است که این هواپیما قطعات خودرو برای یک شرکت خودروسازی حمل می‌کرده اما در بازرسی‌ها محموله مشکوکی در آن کشف نشده است. مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران تا کنون واکنشی نشان نداده‌اند اما ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران بلافاصله از قول مدیر روابط‌ عمومی شرکت هواپیمایی ماهان ارتباط هوایپمای توقیف شده با ماهان‌ایر را تکذیب کرد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

گر افراد آرژانتینی در ایران می شناسید هر چه زودتر ایشان را مخفی کنید! چه طور برای کسی که پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و بنا بگفته ی خودش شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری

(عکسی از پرواز یک هواپبمای شرکت ماهان‌ایر در آلمان (عکس از آرشیو

آنیبال فرناندز وزیر امنیت آرژانتین روز شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در توییتی نوشته است که هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که در اصل متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان بوده و هم اکنون در اجاره ونزوئلا است به دلیل تحریم‌های آمریکا در فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس توقیف شده است.وزیر امنیت آرژانتین در توییت خود گفته است گذرنامه‌های پنج خدمه ایرانی نیز ضبط شده است.

خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) از توقیف هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در فرودگاه بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین خبر داد. طبق گزارش‌های اولیه رویترز این هواپیما به ونزئلا کرایه داده شده اما هنوز در مالکیت ایران است و توقیف این هواپیما رسما توسط ایران تائید نشده است.

رسانه‌های آرژانتین گزارش دادند که این هواپیما سعی کرده است در اروگوئه سوخت‌گیری کند اما مجبور به بازگشت شده است. طبق این گزارش حداقل پنج ایرانی که در هواپیما سفر می‌کردند مشکوک به ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران هستند.

در گزارش‌‌ها همچنین آمده است که این هواپیما قطعات خودرو برای یک شرکت خودروسازی حمل می‌کرده اما در بازرسی‌ها محموله مشکوکی در آن کشف نشده است.

ماهان‌ایر ارتباط با هواپیمای توقیف شده را تکذیب کرد

مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران تا کنون واکنشی نشان نداده‌اند اما ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران بلافاصله از قول مدیر روابط‌ عمومی شرکت هواپیمایی ماهان ارتباط هوایپمای توقیف شده با ماهان‌ایر را تکذیب کرد.

امیرحسین ذوالانواری، مدیر روابط‌عمومی شرکت هواپیمایی ماهان به ایرنا گفت: «مالکیت این هواپیما یک سال است که واگذار شده و به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده است و در اجاره شرکت هواپیمایی نیست.»

ایرنا نوشته است به گفته ذوالانواری یک سال از زمان فروش این هواپیما به شرکت ونزوئلایی می‌گذرد و توقیف این هواپیما با نام هواپیمایی ماهان اهداف سیاسی دارد.

مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی ماهان همچنین گفته است خدمه‌ی این پرواز نیز در اختیار شرکت هواپیمایی ونزوئلایی بوده و هیچ ارتباطی با هواپیمایی ماهان ندارد.

اما طبق اظهارات آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در اصل متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان است و هم اکنون در اجاره ونزوئلا است و به دلیل تحریم‌های آمریکا در فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس توقیف شده است.

شرکت هواپیمایی ماهان از سال ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داد. آمریکا می‌گوید سپاه پاسداران از هواپیماهای شرکت ماهان برای ارسال سلاح‌ برای گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی منطقه‌ای استفاده می‌کند.

آمریکا همچنین تهدید کرده بود که"علیه هر کسی که از این شرکت هواپیمایی حمایت کند، اقدام خواهد کرد."

شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر پس از ایران‌ایر دومین شرکت خطوط هوایی بزرگ ایران است.