آرامش دوستدار، فیلسوف «بحث‌‌برانگیز» ایرانی در آلمان درگذشت

06/08/1400 08:45 ق.ظ

آرامش دوستدار را یک فیلسوف و متفکر «مستقل» می‌شناسند که دیدگاههایش بویژه در موضوع «دین‌خو» بودن فرهنگ ایران، واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

آرامش دوستدار را یک فیلسوف و متفکر «مستقل» می‌شناسند که دیدگاههایش بویژه در موضوع «دین‌خو» بودن فرهنگ ایران، واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است. او که در زمان فوت ۹۰ سال داشت، به دلیل انتقادهای تندش از اندیشه دینی، یکی از «بحث‌‌برانگیزترین» متفکران ایرانی محسوب می‌شد.

برخی از آثار او عبارتند از: ملاحظات فلسفی در دين و علم، زبان و شبه‌زبان فرهنگ و شبه‌فرهنگ، درخشش‌های تيره، خویشاوندی پنهان، امتناع تفکر در فرهنگ دینی.

آرامش دوستدار متولد سال ۱۳۱۰ در شهر تهران بود. او برادرزاده احسان‌الله خان دوستدار (ملقب به «رفیق سرخ»، از همراهان میرزا کوچک خان در جنبش جنگل و رهبر جناح رادیکال آن) بود و اگرچه در خانواده‌ای بهایی به دنیا آمد و رشد یافت اما بعدها بویژه پس از تحصیل در آلمان و آشنایی با آثار و اندیشه نیچه، دین ناباور شد.

دوستدار زمانی گفت که نیچه باعث شد که او «تکلیفش را با دین روشن کند». او تحصیلاتش را در تهران آغاز کرد و سپس به آلمان رفت و در آنجا به مطالعه فلسفه پرداخت. او توانست در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه و روانشناسی و دین‌شناسی تطبیقی از دانشگاه بن دریافت کند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تولید کنندگان به کیفیت و قیمت کالا توجه جدی داشته باشند/ تاکید بر اطلاع رسانی دقیق و شفاف برای آرامش‌ افکار عمومیمعاون اول رییس جمهور حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی را از سیاست ها و رویکردهای اصلی دولت برشمرد و گفت: اگرچه دولت حمایت از تولید داخلی را از راهبردهای اصلی خود می داند، اما در عین حال تولید کنندگان باید به دو موضوع مهم قیمت و کیفیت کالا توجه جدی داشته باشند چرا که اگر در این میان منافع مردم نادیده گرفته شود، دولت ناچار است حل مشکلات مردم را در اولویت قرار دهد. باشه همش کار رستم قاسمیه، حالا من بگم شما بگو نه

بوکسور ایرانی بعد از حضور در مسابقات جهانی به آلمان پناهنده شدبوکسور ایرانی که در مسابقات ایتالیا به دیدار پایانی راه یافته بود، می‌گوید به دلیل اینکه مسئولان فدراسیون حق و حقوق او را پرداخت نکرده‌اند تصمیم گرفته است به آلمان پناهنده شود. لاشیه مثل اون یکیا🍆 عالی همه از دست آخوند های جنایتکار ایران را ترک میکنند 🦋🦋🦋🦋

پناهجویان آتن - محبوبه توکلیانپناهجویان آتن - محبوبه توکلیان در این قسمت از مجموعه پناهجویان آتن با محبوبه توکلیان، پناهجوی ایرانی در یونان، آشنا می‌شویم که سبک زندگی متفاوتی با سایر پناهجویان در آتن دارد

وزیر خارجه خواهان همکاری حداکثری بلاروس درباره اتباع ایرانی گرفتار در مرز این کشور شدحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه‌شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس، درخصوص وضعیت اتباع ایرانی گرفتار در منطقه‌مرزی بلاروس و لیتوانی به بحث و رایزنی پرداخت.

معاون وزیر خارجه ایران: توافق کردیم که مذاکرات پیش از پایان نوامبر آغاز شودوزیر امور خارجه ایران می‌گوید که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است و تنها مذاکرات دوجانبه یا گفتگوها در چهارچوب ۱+۴ را قبول دارد.

جدیدترین خودروی ایرانی چگونه است؟ | DW | 26.10.2021در تازه‌های تکنولوژی این هفته از جمله درباره جدیدترین خودروی ایرانی، مک‌بوک‌های جدید و گوشی‌های گوگل و سونی می‌خوانیم. به لطف دولتهای جنایتکار غربی که حتی دارو را هم تحریم کردند بد نیست

آرامش دوستدار، فیلسوف و روشنفکر ایرانی عصر چهارشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) پس از دوره‌ای طولانی از بیماری در شهر کلن آلمان درگذشت.

او که در زمان فوت ۹۰ سال داشت، به دلیل انتقادهای تندش از اندیشه دینی، یکی از «بحث‌‌برانگیزترین» متفکران ایرانی محسوب می‌شد.

برخی از آثار او عبارتند از: ملاحظات فلسفی در دين و علم، زبان و شبه‌زبان فرهنگ و شبه‌فرهنگ، درخشش‌های تيره، خویشاوندی پنهان، امتناع تفکر در فرهنگ دینی.

آرامش دوستدار متولد سال ۱۳۱۰ در شهر تهران بود. او برادرزاده احسان‌الله خان دوستدار (ملقب به «رفیق سرخ»، از همراهان میرزا کوچک خان در جنبش جنگل و رهبر جناح رادیکال آن) بود و اگرچه در خانواده‌ای بهایی به دنیا آمد و رشد یافت اما بعدها بویژه پس از تحصیل در آلمان و آشنایی با آثار و اندیشه نیچه، دین ناباور شد.

دوستدار زمانی گفت که نیچه باعث شد که او «تکلیفش را با دین روشن کند».

او تحصیلاتش را در تهران آغاز کرد و سپس به آلمان رفت و در آنجا به مطالعه فلسفه پرداخت. او توانست در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه و روانشناسی و دین‌شناسی تطبیقی از دانشگاه بن دریافت کند.

سپس به تهران برگشت و تا سال ۱۳۵۸ به تدریس فلسفه در دانشگاه تهران مشغول شد. اما با آغاز انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاههای ایران و درنهایت اخراج او، تهران را به مقصد آلمان ترک کرد و برای همیشه در کنار همسر آلمانی و دو فرزندش در آن کشور سکنی گزید.آرامش دوستدار را یک فیلسوف و متفکر «مستقل» می‌شناسند که دیدگاههایش بویژه در موضوع «دین‌خو» بودن فرهنگ ایران واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

او فرهنگ دینی ایران را «ایستا» می‌دانست که دین‌خویی باعث شده بود «قدرت اندیشیدن» از فرهنگ گرفته شود و در آن «هیچ‌وقت کشمکش فکری» بوجود نیاید.

او همچنین معتقد بود که سیطره‌ اسلام بر ایران باعث شده است تا توان «پرسیدن» از افراد گرفته شود و آنها به «بنده‌هایی» تبدیل شوند که تنها از مسیر یک «مرجع دینی» به پاسخ می‌رسند.

در شبکه های اجتماعی، یکی از اولین واکنش‌ها به انتشار خبر درگذشت را سوی فرج سرکوهی، منتقد ادبی و بنیانگذار « مجله آدینه» داشت.

او آرامش دوستدار را «یکی از خلاق‌ترین و درخشان‌ترین ذهن‌های تاریخ معاصر ما» توصیف کرد و نوشت: «خلق مفاهیم نو، چندان که این مفاهیم دریافت و شناختی تازه به دست داده و به کلیدواژهای تفکر خلاق و راهگشای چشم‌اندازهای نو فکری بدل شوند، شاخصه‌ی مهم"متفکر" است. در تاریخ معاصرِ ما به ندرت به چهره‌هائی برمی‌خوریم که از ترجمه و شرح و توضیح و تفسیر و تکرار مفاهیم موجود یا گذشته، برگذشته و با خلق مفاهیم نو راهگشا مصداق صفت"متفکر" باشند.»

او در ادامه می‌نویسد: «آرامش دوستدار با طرح تحلیلی"امتناع تفکر در فرهنگ دینی" و خلق مفاهیمی چون"فرهنگ دین‌خو" و"دین‌خوئی»"و.. از مصداق‌های"متفکر" در تاریخ معاصر ما بود. نشان دادنِ سلطۀ"دین‌خویی" و"فرهنگ دینی" بر ذهنیت دینداران و بسیاری از دین‌ناباوران ایرانی و نقد ریشه‌ای نظری این فرهنگ، از درخشان‌ترین دستاوردهای او است.»