آذربایجان و ارمنستان بر سر تعیین مرزهای خود توافق کردند | DW | 27.11.2021

06/09/1400 03:43:00 ب.ظ

رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در دیداری که با میانجی‌گری پوتین انجام گرفت از تعیین حدود مرزهای خود خبر دادند. آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند در مورد باز شدن 'ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه' رایزنی کردند.

قره‌باغ, تنش میان آذربایجان و ارمنستان

رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در دیداری که با میانجی‌گری پوتین انجام گرفت از تعیین حدود مرزهای خود خبر دادند. آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند در مورد باز شدن 'ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه' رایزنی کردند.

رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در دیداری که با میانجی‌گری پوتین انجام گرفت از تعیین حدود مرزهای خود خبر دادند. آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند در مورد باز شدن 'ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه' رایزنی کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندیداوپس از بخش علنی این اجلاس سه جانبه در سوچی رهبران سه کشور حدود سه ساعت مذاکره کردند و در پایان نشست خود یک بیانیه مشترک امضا کردند.در بیانیه مشترک از تشکیل یک کار گروه سه جانبه به ریاست معاونان نخست وزیر جمهوری آذربایجان، ارمنستان و معاون نخست وزیر فدراسیون روسیه خبر دادند.

ارمنستان در آتش‌بسی که با میانجی‌گری پوتین در نوامبر ۲۰۲۰ امضا کرده بود متعهد شده است که"کریدور زنگه‌زور" را باز کند. اما در ظرف یک سال گذشته این بند اجرا نشده است. یکی از دلایل عدم اجرای این بند مهم آتش‌بس قره‌باغ مخالفت‌هایی بوده است که در داخل ارمنستان از طرف اپوزیسیون می‌شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

قطعه 'چکاوک خونین' چند روز پس از مرگ مهسا امینی اجرا شده است. سمان این قطعه را به خانواده کشته‌شدگان و زندانیان اعتراضات سراسری در ایران تقدیم کرده است. @dw_farsi ادامه مطلب >>

این مرتیکه عوضی الیف مثل کره خرهای یتیم روبه روی اربابش پوتین نشسته گوش به فرمانه : از تو به یک اشاره ازمن به سر دویدن بالاخره پدرخوانده مداخله کرد. علم الهدی: تجمع برای آب، تجمع مقابل خدا است

دیدار سران روسیه، آذربایجان و ارمنستان در سوچیدیدار روسای جمهوری آذربایجان و روسیه و نخست وزیر ارمنستان در شهر سوچی پایان یافت. - خبرگزاری آناتولی استاد اوتوروپ درس وریر 😂😂

پوتین در دیدار با سران ارمنستان و آذربایجان: اختلافات باید از راه مسالمت‌آمیز حل شوداین نشست کم‌تر از دو هفته پس از بالاگرفتن خشونت در مرزهای دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان و با هدف کاستن از تنش‌ها و حل اختلافات میان دو کشور برگزار شد. عجب عکس توهین آمیزی است پوتین طاغوت است نابود باد پ.ک.ک در آموزش‌های خود انسان‌های ساده، دانا، مبارز، فروتن و آنهایی که ناعدالتی را نمی‌پذیرند، پرورش داده و بزرگ می‌کند. DelistPKKnow پوتین فکر میکنه خیلی زرنگه درست رفتار ج.ا و ادای دیپلماتیک همان که غرب میپسندد و بدنبال آن است و اینها خوب فرا گرفته اند . یواشکی و در تاریکی آشوب بپا کنی و سپس خود را انسانی مهربان و شایسته بنمایش جهانی بگذاری، عوام فریبی کامل غربی اروپایی

۵ کشته و ۱۸ زخمی در تصادفی مرگبار در سیریکسخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در این حادثه که در جاده میناب به سیریک، حوالی روستای کلاوی رخ داد، راننده خودرو پژو و چهار تبعه کشور افغانستان جان باختند.

شمار موارد ابتلا به 'اومیکرون' در آفریقای جنوبی به سرعت در حال افزایش است

جدیدترین آمارهای کرونا در ایران / ۱۰ استان در ۲۴ ساعت گذشته فوتی صفر یا یک داشتند۸۷ فوتی و ۳۰۴۵ ابتلای جدید کرونا در کشور *مبتلایان جدید: ۳۰۴۵ *جانباختگان جدید: ۸۷ نفر *مجموع مبتلایان: ۶۱۰۵۱۰۱ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۵۸۵۳۰۶۶ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۲۹۵۴۹ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۰۴۶۰۹۳۵۸

ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ بازداشت معترضان و اختلال در اینترنتگروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت را رصد می‌کند از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید «بیش از ۱۲۰ نفر» به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده‌اند. خیلی بیشرفی بازداشت معترضان همین ؟ اونهمه ادمو که زدن لت و پار کردن و کشتن اونا چی ؟

جهان آذربایجان و ارمنستان بر سر تعیین مرزهای خود توافق کردند رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در دیداری که با میانجی‌گری پوتین انجام گرفت از تعیین حدود مرزهای خود خبر دادند.دیدار روسای جمهوری آذربایجان و روسیه و نخست وزیر ارمنستان در شهر سوچی پایان یافت.درگیری شدید در قره‌باغ؛ ارمنستان با میانجیگری روسیه اعلام آتش‌بس کرد دو کشور یاد شده سال گذشته میلادی بر سر کنترل و تملک منطقه قره‌باغ به مدت شش هفته به شکل کم سابقه‌ای درگیر یک جنگ تمام‌عیار شدند که دست کم ۶ هزار و پانصد کشته برجای گذاشت.دکتر فاطمه نوروزیان امشب(پنجم آذرماه) در جمع خبرنگاران، افزود: اکنون ۱۸ تن در بیمارستان ابوالفضل میناب بستری هستند که حال چهار نفر وخیم است.

آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند در مورد باز شدن"ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه" رایزنی کردند. الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز جمعه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) به مناسبت نخستین سالگرد امضای توافقنامه آتش‌بس قره‌باغ در سوچی دیدار کردند.11. به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید رهبران آذربایجان و ارمنستان تائید کردند که این نشست"مثبت و سازنده" بوده و هردو کشور به تلاش خود برای کاهش تنش ادامه خواهند داد. رهبران سه کشور روز جمعه در سوچی همچنین در خصوص تعیین مرزها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفتگو کردند. در آغاز این اجلاس سه جانبه که خبرنگاران نیز حضور داشتند رهبران آذربایجان و ارمنستان اما به شدت از همدیگر انتقاد کردند. پوتین ضمن تاکید بر اقدامات مهم صورت گرفته پس از توافق قره‌باغ، گفت اما برخی مشکلات همچنان ادامه دارد. الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان گفت کشورش توافق آتش‌بس را به دقت اجرا کرده ولی طرف ارمنستان برای یک صلح نهایی تاکنون پاسخی نداده است.

او  در ادامه خاطرنشان کرد مرز بین آذربایجان و ارمنستان مشخص نشده و کشورش آماده آغاز روند تعیین خط مرزی است. صادقانه بگویم، دقیقا به خاطر همین موضوع، امروز دور هم جمع شدیم تا از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم. جمهوری آذربایجان روز جمعه اعلام کرد که دو تبعه ارمنستان (یک سرباز و یک غیرنظامی) را که باکو از زمان آتش‌بس سال گذشته بازداشت کرده بود، به ایروان تحویل داده است. پاشینیان نیز در پاسخ ابراز داشت که ارمنستان مفاد آتش‌بس را اجرا کرده اما  آذربایجان بارها توافق حاصله را نقض و به خاک ارمنستان تجاوز کرده است. نخست‌وزیر ارمنستان همچنین گفت ارمنستان نیز آماده آغاز روند مرزبندی است. مهمتر از همه، شرایط برای زندگی آرام در آینده فراهم خواهد شد. پوتین به عنوان میزبان و میانجی در این نشست مطبوعاتی توضیح داد  که"همه مشکلات هنوز حل نشده" است. پس از بخش علنی این اجلاس سه جانبه در سوچی رهبران سه کشور حدود سه ساعت مذاکره کردند و در پایان نشست خود یک بیانیه مشترک امضا کردند. رئیس‌جمهور آذربایجان نیز ضمن تقدیر از فعالیت نیروهای حافظ صلح روسیه (در قره باغ) اظهار داشت: امنیت در منطقه‌ای که سال‌ها درگیر مشکلات بوده و در آن جنگ رخ داد، سال گذشته تضمین شد.

در متن این بیانیه آمده است: «ما، الهام علی‌اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ  ۵ آذر (۲۶ نوامبر) ۲۶ نوامبر در سوچی دیدار کردیم و در مورد آتش بس کامل در مناقشه قره‌باغ به توافق رسیدیم.» طرفین در این بیانیه متعهد شدند که تمامی موارد توافقنامه‌های امضا شده اجرا شود و برای حفظ امنیت و ثبات در مرزها"کمیسیون دوجانبه تعیین حدود مرزهای کشوری بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان" تشکیل شود تا مرزها را مشخص کند. پاشینیان نیز مدعی شد که آذربایجان به خاک ارمنستان ورود کرده و گفت: روند در قره باغ آنطور که باید پایدار نیست. مرز ارمنستان و آذربایجان در بیانیه مشترک از تشکیل یک کار گروه سه جانبه به ریاست معاونان نخست وزیر جمهوری آذربایجان، ارمنستان و معاون نخست وزیر فدراسیون روسیه خبر دادند. مهم‌ترین موضوع مذاکرات از جمله مربوط است به"کریدور زنگه‌زور" که طبق توافقنامه آتش‌بس ۲۰۲۰ ارمنستان وعده بازگشایی آن را داده بود. وی همچنین متذکر شد: بنده بارها اعلام کرده‌ام که ارمنستان آماده آغاز روند مرزبندی است. از طریق این کریدور نخجوان به خاک آذربایجان متصل خواهد شد.

در بیاینه اگرچه اشاره‌ای مستقیم به این کریدور نشده اما گفته شده است که  در مورد"باز کردن هر چه زودتر همه ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه" رایزنی شده است. آیا کریدور زنگه‌زور باز می‌شود؟ ارمنستان در آتش‌بسی که با میانجی‌گری پوتین در نوامبر ۲۰۲۰ امضا کرده بود متعهد شده است که"کریدور زنگه‌زور" را باز کند. اما در ظرف یک سال گذشته این بند اجرا نشده است. یکی از دلایل عدم اجرای این بند مهم آتش‌بس قره‌باغ مخالفت‌هایی بوده است که در داخل ارمنستان از طرف اپوزیسیون می‌شود. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید نیکول پاشینیان به شدت تحت فشار نیروهای اپوزیسیون قرار دارد.

یک هفته پیش از نشست سوچی در ایروان، پایتخت ارمنستان تظاهرات مخالفان دولت پاشینیان برگزار شد. که در آن با تعیین حدود مرزها و باز شدن کریدور زنگه‌زور مخالفت شده بود. هدیه شاخه زیتون پوتین به رهبران آذربایجان و ارمنستان جیحون آشیروف، روزنامه‌نگاری که اخبار مربوط به قره‌ه‌باغ را پوشش می‌دهد در توییترنوشته است پوتین به سران ارمنستان و آذربایجان شاخه زیتون هدیه داده است. پوتین گفت دیدار سوچی کاملا مفید بوده و اوهدیه‌ای برای دوستان ارمنی و آذربایجانی دارد و آن یک شاخه زیتون است که نماد صلح و رفاه است.  پس از صدور بیانیه سوچی لحن رهبران آذربایجان و ارمنستان آشتی‌جویانه بود.

نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد این کشور علاقه‌مند به گفتگوهای صلح با آذربایجان است. پاشینیان گفت: «مسائل زیادی وجود دارد که باید در قالب دیدارهای دوجانبه و سه جانبه مورد بحث و بررسی قرار گیرد. تماس‌های مستقیم بین مقامات ارمنستان و آذربایجان نیز برنامه‌ریزی شده است.» رئیس جمهور آذربایجان نیز در ارتباط با عادی‌سازی روابط و برقراری صلح اعلام آمادگی کرد. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی منطقه ناگورنو قره‌باغ بر اساس حقوق بین‌الملل منطقه قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است.

اما ارمنی‌ها بر این باورند که در دوران استالین این منطقه ارمنی‌نشین به"ناحق" به آذربایجان داده شده است. پس از ‌نخستین جنگ در سال ۱۹۹۰ و به‌رغم آتش‌بس در سال ۱۹۹۴، درگیری‌های پراکنده میان ارتش آذربایجان و نیروهای نظامی و شبه‌نظامی ارمنی در نواحی مرزی به دفعات رخ داده است. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی مذاکرات بی‌نتیجه الهام علی‌اف (راست) رئیس جمهور آذربایجان و نیکولا پاشینیان (چپ) رئیس جمهور ارمنستان در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۲۰ قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان سربازان آذربایجان در منطقه مرزی قره‌باغ با خمپاره مواضع ارتش ارمنستان را هدف قرارداده‌اند. تا کنون ده‌ها نفر کشته و مجروح شده‌اند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی هر دو سو بر طبل جنگ می‌کوبند ارمنستان با اعلام وضعیت جنگی دست به سربازگیری زده و نیروهای ذخیره خود را فعال کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از روسای جمهوری دو کشور متخاصم خواسته که هر چه زودتر به درگیرهای نظامی پایان دهند. راه‌حل سازمان ملل برپایی مذاکرات صلح و اعزام ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به منطقه است. اتحادیه اروپا نیز خواهان برقرار آتش‌بس فوری شده است. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی افزایش احساسات ملی‌گرایی تجمع مردم در باکو؛ بسیاری در آذربایجان خواهان الحاق قره‌باغ به این کشور هستند و حضور نیروهای ارمنی در این منطقه را"اشغال" بخشی از سرزمین خود می‌دانند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی توپخانه آذربایجان به گفته ناظران بین‌المللی با توجه وضعیت موجود در منطقه و منافع متفاوت و بعضاً متناقض کشورهای درگیر، در این مناقشه طرفی به پیروزی نظامی دست‌ نخواهد یافت و تنها باید در پی راه‌حلی سیاسی بود.

قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی جنگی ریشه‌دار آمریکا و اتحادیه اروپا کشورهای ثالث را از مداخله مستقیم در این نزاع برحذر داشته‌اند. اما ترکیه در سال‌های گذشته دست به تجهیز ارتش آذربایجان زده است و نیروهای ارتش روسیه نیز در ارمنستان پایگاه دارند. روسیه حدود ۳۵۰۰ سرباز در منطقه گیومری و ایروان مستقر کرده است. نیروهای روسیه در ارمنستان مجهز به واحدهای تانک، پدافند موشکی و ده‌ها هواپیمای جنگی هستند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی انهدام تانک آذربایجان وزارت دفاع ارمنستان با انتشار شماری عکس و ویدئو مدعی شد که برخی از تانک‌ها و خودروهای زرهی آذربایجان را منهدم کرده است.

قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی خسارت مالی و جانی اولینا هوهانیشیان، ۷۰ ساله، در دهکده‌ای در منطقه قره‌باغ زندگی می‌کند. به گفته او جنگ برای ساکنان این منطقه جز ویرانی چیزی در پی ندارد. جمعیت منطقه قره‌باغ حدود ۱۴۵ هزار نفر است که اکثراً ارمنی هستند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی فرار از مناطق جنگی نزاع بر سر منطقه قره‌باغ ۳۰ سال است که ادامه دارد. آتش‌بس میان دو کشور در سال ۱۹۹۴ این امید را بوجود آورد که راه‌حلی سیاسی یافته شود، اما درگیری‌های پراکنده در سال‌های گذشته نشان داد که هیچ‌یک از طرفین در پی حل بحران نیستند.

قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی سربازگیری هر دو کشور پس از آغاز نبردها دست به سربازگیری زده‌اند. ارمنستان که دارای ارتش کوچک‌تری در مقایسه با آذربایجان است، از مردان خواسته است که داوطلبانه به ارتش این کشور بپیوندند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی نبرد در مناطق مرزی آذربایجان بارها گفته است که صلح دائمی در گرو بازگرداندن منطقه قره‌باغ به آذربایجان و پایان"اشغال" این منطقه توسط ارمنستان است. جنگ میان دو کشور در سال ۱۹۹۰ حدود ۳۰ هزار کشته بر جا گذاشت. در آن زمان نیز روسیه از ارمنستان طرفداری کرد.

مذاکرات سرانجام در سال ۱۹۹۴ با توافقی بر سر آتش‌بس به پایان رسید، اما تنش‌ها هم‌چنان بر جا ماند. قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی مردان جوان در ایروان، آماده پیوستن به ارتش ارمنستان مقامات ارمنستان گفته‌اند که در صورت ادامه نبردها از روسیه کمک خواهند گرفت. سفیر ارمنستان در مسکو تاکید کرد که پایگاه روسیه در منطقه گیومری یکی از فاکتورهای تامین امنیت در قفقاز به شمار می‌‌آید. ماموریت سربازان روسی در ارمنستان تا سال ۲۰۴۴ در نظر گرفته شده است قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی مقایسه میان دو کشور ارمنستان: جمعیت؛ ۲ میلیون و ۹۵۸ هزار نفر/ مساحت ۲۹۷۴۰ کیلومتر مربع/ تولید ناخالص داخلی ۱۲ میلیارد دلار/ ارتش ۴۷ هزار نفر/ بودجه ارتش ۶۳۴ میلیون دلار آذربایجان: جمعیت ۱۰ میلیون و ۲۳ هزار نفر/ ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع/ تولید ناخالص داخلی ۵/ ۳۷ میلیارد دلار/ ارتش ۲۱۶ هزار نفر/ بودجه ارتش ۲/ ۲ میلیارد دلار داده‌ها از مرکز آمار آلمان قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی طرفداری رئیس جمهور ترکیه از آذربایجان رجب طیب اردوغان درباره درگیری‌های اخیر گفت: «ترکیه به ایستادن در کنار برادران آذربایجانی با تمام امکانات خود ادامه می‌دهد. فقط با عقب‌نشینی فوری ارمنستان از مناطق اشغال شده آذربایجان است که منطقه روی صلح و ثبات را خواهد دید.

» قفقاز؛ سرزمین زخم‌های قدیمی استقبال از سربازان آذربایجان تبادل آتش میان نیروهای دو کشور در روز یک‌شنبه ۲۷ سپتامبر آغاز شد. هر دو طرف دیگری را مسئول شروع جنگ می‌دانند. روسیه و ایران به عنوان همسایگان این کشورها پیشنهاد میانجیگری داده‌اند. .