عراق, استان صلاح‌الدین, حشد شعبی, شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران

عراق, استان صلاح‌الدین

آدم‌ربایی و کشتار جدید در استان صلاح‌الدین عراق | DW | 18.10.2020

گروهی از نمایندگان پارلمان عراق در واکنش به ربودن و کشتن دست‌کم هشت جوان عراقی خواستار خروج شبه‌نظامیان از استان صلاح‌الدین شدند. از ۱۲ جوان ربوده شده جسد هشت تن پیدا شده، اما از سرنوشت چهار نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

18/10/2020 05:21:00 ب.ظ

نمایندگان و مقامات محلی استان صلاح‌الدین عراق امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه (۱۸ اکتبر) در واکنش به ربودن و کشتن تعدادی از جوانان عراق ی در این استان، خواستار خروج همه گروه‌های مسلح از این استان و واگذاری امنیت آن به نیروهای دولتی مسئول تامین امنیت داخلی شدند.

گروهی از نمایندگان پارلمان عراق در واکنش به ربودن و کشتن دست‌کم هشت جوان عراق ی خواستار خروج شبه‌نظامیان از استان صلاح‌الدین شدند. از ۱۲ جوان ربوده شده جسد هشت تن پیدا شده، اما از سرنوشت چهار نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

به گزارش وبسایت"میدل‌ایست‌نیوز" که خبرهای مربوط به عراق را به زبان فارسی پوشش می‌دهد، در بیانیه مشترک نمایندگان و مقامات محلی استان صلاح‌الدین گفته شده است: «اگر گروه‌های مسلح از استان اخراج نشوند خواستار حمایت امنیتی بین‌المللی می‌شویم.»

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند در دوازدهمین شب اعتراضات، تظاهرات به کرج رسید: از کرج تا خوزستان، اتحاد اتحاد

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر این بیانیه با اشاره به حادثه رخ داده در الفرحاتیه از توابع شهر بلد در استان صلاح‌الدین، تأکید شده است که این حادثه"جنایت دیگری است که به نام گروه‌های مسلح قانون‌شکن که دولت تاکنون کاری برای مهار آنها نکرده ثبت می‌شود".

براساس اعلام مقام‌های محلی، حادثه شهرک الفرحاتیه دیروز شنبه ۲۶ مهر رخ داد: «یک گروه مسلح ناشناس ظهر شنبه ۱۲ جوان از اهالی الفرحاتیه را ربوده و به مکان نامعلومی منتقل کرد و یک ساعت پس از آن جسد هشت نفر از آنان که به ضرب گلوله کشته شده بودند، پیدا شد.» headtopics.com

این گزارش می‌گوید، بیشتر کشته‌شدگان از ناحیه سر و سینه هدف قرار گرفته بودند. هنوز از سرنوشت چهار نفر دیگر اطلاعی در دست نیست. معمولا این گونه آدم‌ربایی‌ها و کشتارها به گروه‌‌های شبه‌نظامی شیعه نسبت داده می‌شود که بیشتر آنها مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند.

گروه‌های وابسته به حشد الشعبی در مظان اتهامنمایندگان و مقام‌های محلی استان صلاح‌الدین در بیانیه خود افزوده‌اند: «شهروندان این استان گرفتار وضعیتی سخت شده که نه می‌توانند با به دست گرفتن سلاح از خود در برابر باندهای تبهکار و تروریست‌های داعشی دفاع کنند نه از جانب نیروهای امنیتی مورد حمایت قرار می‌گیرند چون این نیروها خود گرفتار دخالت‌های گروه‌های مسلح هستند و این وضعیت امنیت استان صلاح‌الدین را با خطر مواجه کرده است.»

این بیانیه تأکید کرده که در این راستا لازم است همه گروه‌های مسلح وابسته به احزاب"یا گروه‌هایی که می‌کوشند خود را به الحشد الشعبی پیوند بزنند و برخی دیگر با استفاده از آنها دست به جنایت در حق افراد بی‌گناه می‌زنند" از استان خارج شوند و امنیت استان به نیروهای مسلح عراق و نیروهای امنیت داخلی واگذار شود.

این بیانیه از حشد شعبی نیز خواسته است که"از گروه‌هایی که به نام حشد آسیب می‌زنند ابراز برائت کند و از دولت خواسته شده که هرچه سریع‌تر هر کاری که لازم است برای کشف پشت پرده جنایت فرحاتیه انجام دهد و نتایج تحقیقات را در ۷۲ ساعت اعلام کند.نویسندگان بیانیه تاکید کرده‌اند: «در غیر این صورت از همه گزینه‌ها برای موضع‌گیری سیاسی و قانونی درباره انتخاباتی که تحت سلطه سلاح بی‌ضابطه قابل اجرا نیست یا مطالبه حمایت نهادهای بین‌المللی در شکست دولت در تأمین امنیت شهروندان استفاده خواهیم کرد». headtopics.com

اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت رابرت مالی: اگر ایران به تعهداتش عمل کند آمریکا نیز آماده بازگشت به برجام است؛ کشتن قاسم سلیمانی امنیت آمریکا را بیشتر نکرد

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدپس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیرو قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس، یکی از فرماندهان حشد شعبی، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران شهرهای مختلف عراق را میدان تاخت و تاز خود قرار داده‌اند. قاسم سلیمانی و همراهانش روز سوم ژانویه ۲۰۲۰  در نزدیکی فرودگاه بغداد، در عملیاتی موسم به"آذرخش کبود" از سوی نیروهای آمریکایی کشته شدند.

علاوه بر این، اعتراض‌های مدنی یک سال اخیر عراق علیه فساد دولتی و نفود و دخالت خارجی، یکی دیگر از انگیزه‌های تاخت و تاز گروه‌های شبه‌نظامی در عراق است. این اعتراضات از جمله علیه آن دسته از گروه‌های شبه‌نظامی است که به طور عمده زیر چتر حمایت جمهوری اسلامی قرار دارند.

سقوط دولت عادل عبدالمهدی در سال گذشته که به جمهوری اسلامی نزدیک بود و انتخاب مصطفی الکاظمی به جای آن، بیش از پیش بر تحرکات شبه‌نظامیان شیعی عراق افزوده است. این گروه‌ها در یک سال گذشته ده‌ها بار منطقه سبز بغداد را که سفارت آمریکا نیز در آنجا قرار دارد، هدف حملات موشکی قرار داده‌اند. ترور برخی فعالان مدنی که در اعتراض‌‌های عراق نقش فعالی داشتند نیز به این گروه‌ها نسبت داده می‌شود.

گفته می‌شود توافق اخیر دولت مصطفی الکاظمی با اقلیم کردستان برای کنترل امنیت سنجار در شمار عراق و لزوم خروج شبه‌نظامیان از جمله حشد شعبی از این منطقه، یکی دیگر از عوامل نارضایتی شبه‌نظامیان شیعه و محرک آنها در ایجاد ناآرامی در عراق است.آخرین حادیه از این دست روز گذشته در بغداد رخ داد و  گروهی از هواداران حشد شعبی به دفتر حزب دمکرات کردستان عراق در بغداد هجوم برده و آنجا را به آتش کشیدند. headtopics.com

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهشورشیان حوثی‌ در یمنیمن یکی از کشورهای منطقه است که جنگ داخلی در آن ابعاد منطقه‌ای یافته است و کشورهای رقیب یعنی ایران و عربستان سعودی به صورت فعال در آن شرکت دارند. ایران خود را حامی حوثی‌ها می‌داند که با عنوان"انصارالله" شناخته می‌شوند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهحوثی‌ها و حملات موشکی به عربستانآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اواسط ژوئن ۲۰۲۰ در گزارشی به شورای امنیت خبر داد که موشک‌های کروز و تجهیزاتی که در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و فرودگاه بین‌المللی ابها عربستان سعودی، و دست‌کم دو حمله پیش از آن استفاده شده"منشا ایرانی" داشته‌اند.

تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد گزارش شبکه اسکای نیوز از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حملات سایبری در نقاط مختلف جهان

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهتماس‌های رسمی حوثی‌ها و مقامات ایرانتحولاتی که درسال ۲۰۱۰ به"بهار عربی" موسوم شد، سبب تغییراتی در آرایش نیروهای سیاسی در بسیاری از کشورهای عربی از جمله یمن شد. پس از تصرف صنعا برخی از مقام‌های حوثی به ایران سفر کردند. بسیاری از رهبران حوثی روابط نزدیکی با روحانیون شیعه در ایران دارند. کارشناسان سازمان ملل می‌گویند که ایران به حوثی سلاح، پول ارسال می‌کند و کارشناسان نظامی ایران در یمن حضور دارند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهجنگ ریشه‌دار قومی یا جنگ نیابتی در یمنیمن که در دوران جنگ سرد به یمن جنوبی و یمن شمالی تفسیم شده بود، پس از وحدت نتوانست مشکلات قومی خود را حل کند. در حال حاضر نیز گروه‌های مختلف یمنی با منافع و اهداف متفاوت روبروی یکدگیر صف‌آرایی کرده‌اند. اما عربستان و متحدانش از یکسو و ایران از سوی دیگر، یمن را به کانون یک جنگ نیابتی بدل کرده‌اند. به گفته سازمان ملل تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر بر اثر جنگ یا پیامدهای پس از جنگ کشته شده‌اند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهگروه‌های شبه‌نظامی در عراقسقوط صدام حسین و نا‌كارآمدی سیاستمداران عراقی زمینه مناسبی را برای دخالت‌های جمهوری اسلامی در این کشور فراهم کرد. برخی از گروه‌های شیعه عراقی که در زمان جنگ ایران و عراق به ایران آمده بودند، ساختارهای تشکیلاتی خود را حفظ کردند و با کمک جمهوری اسلامی به گروه‌های سیاسی و شبه‌نظامی فعال در عراق بدل شدند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقههمکاری نزدیک با ایرانبرخی از گروه‌های شیعه عراقی پنهان نمی‌کنند که با جمهوری اسلامی مناسبات نزدیکی دارند و سیاست‌های خود را با نظر ایران تنظیم می‌کنند. ایران از این گروه‌ها به عنوان اهرم فشار بر سیاستمداران عراقی استفاده می‌کند. از سوی دیگر جمهوری اسلامی در نزاع خود با آمریکا از این نیروها نیز بهره می‌گیرد.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهشبه‌نظامیان شیعه و جنگ علیه داعشپیروز‌های اولیه داعش در عراق و سوریه نشان داد که دولت‌های مرکزی در این کشورها عاجز از بسیج عمومی علیه این افراط‌گرایان هستند. دولت عراق که هم‌چنان به طور عمده از سیاستمداران شیعه تشکیل شده با نادیده گرفتن منافع اقلیت سنی راه برای نارضایتی سنی‌ها در این کشور باز کرد و مناطق شمالی و شرقی عراق به راحتی به دست نیروهای داعش افتاد. در سال ۲۰۱۶ شبه‌نظامیان شیعه در جنگ علیه داعش نقشی فعال داشتند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهنزدیکی سپاه قدس و حشد‌الشعبیقاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس و ابومهدی مهندس از رهبران حشد الشعبی از جمله کسانی بودند که در عملیات"آذرخش کبود" توسط نیروهای آمریکایی در عراق در ژانویه ۲۰۲۰ کشته شدند. مقامات آمریکایی بارها هشدار داده بودند که قاسم سلیمانی به طور مستقیم و غیرمستقیم نقشی اساسی در حمله به نیروهای آمریکایی مستقر درعراق داشته است.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهشبه‌نظامیان عراقی تحت فرماندهی سپاهگروه‌های شیعه شبه‌نظامی با انگیزه‌های متفاوتی در عراق شکل گرفته‌اند. این گروه‌ها، از عصائب اهل حق گرفته تا سپاه بدر، بنا به مصلحت‌ها و ضروت در امور مختلفی دخالت می‌کنند. آمریکا به گروه‌های شیعه عراقی تحت کنترل ایران عنوان"گروه‌های ویژه" را داده است. همه این گروه‌ها به درجات معینی در راستای منافع ایران عمل می‌کنند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهجنگجویان خارجی تحت فرماندهی سپاهایران از جنگجویان خارجی در جنگ سوریه استفاده می‌کند. نیروهای شیعه افغان موسوم به لشکر فاطمیون از داوطلبانی تشکیل شده که برای تثبیت رژیم بشار اسد به سوریه اعزام شدند. ایران از این نیروها به عنوان مدافعان حرم نام می‌برد. در مورد شمار لشکر فاطمیون ارقام متفاوتی از ۱۲ تا ۴۰ هزار نفر یاد می‌شود. اما بنا به گفته یکی از رهبران این لشکر در سال ۲۰۱۸ حدود ۲ هزار از آنان کشته و ۸ هزار نفر زخمی شده‌اند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهجنگجویان که به آنان اعتمادی نیستبرخی از نیروهای فاطمیون که به دلایل مختلف به افغانستان بازگشته‌اند، بنا به گفته مقامات افغانستان می‌توانند سبب بی‌ثباتی در این کشور شوند. بنا به گزارش‌های مختلف، افغان‌ها اغلب به دلیل فقر و بیکاری به لشکر فاطمیون پیوسته‌اند. برخی‌ها از آنها در ایران زندگی می‌کنند، اما هزاران نفر از آنان به افغانستان بازگشته‌اند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهزینبیون، جنگجویان شیعه پاکستانیدر صفوف جنگجویان خارجی در سوریه اتباع پاکستانی نیز تحت لشکر زینبیون حضور دارند. گرچه این گروه در آغاز وظیفه اصلی خود را دفاع از"حرم زینب" دختر امام اول شیعیان می‌دانست، اما در بسیاری از جبهه سوریه در صف مقدم علیه مخالفان اسد وارد جنگ شده است.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهزینبیون، آوارگان افغان در پاکستانبه گفته سایت‌های وابسته به سپاه پاسداران، بخش اعظم لشکر زینبیون (برخی آن را تیپ زینبیون می‌نامند) از آوارگان افغان هستند که در پاکستان زندگی می‌کنند. این افغان‌ها شامل شیعیان هزاره می‌شوند که در شرایط بسیار بدی درپاکستان روزگار می‌گذرانند.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهمحمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در حلبمقامات ایرانی مدعی‌اند که نیروهای نظامی این کشور تنها به عنوان مستشاران نظامی در سوریه عمل می‌کنند و نقشی مستقیم در عملیات جنگی ندارند. اما تا کنون ده‌ها نفر از فرماندهان سپاه در نبردهای سوریه کشته شده‌اند. اسرائیل نیز تا کنون صدها بار مواضع نیروهای ایرانی و متحدانش را در سوریه هدف قرار داده است.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهحزب‌الله لبنان، متحد استراتژیک سپاهجمهوری اسلامی ایران در نحوه همکاری و اعتماد به گروه‌های خارجی به گونه‌های مختلف عمل می‌کند. شکل‌گیری حزب الله لبنان از آغاز توسط نیروهای ایرانی صورت گرفت. ایران از طریق این گروه شیعه در جنوب لبنان، رویارویی غیرمستقیم با اسرائیل دارد.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهحزب‌الله و عمق استراتژیک جمهوری اسلامیمقامات مختلف جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که عمق استراتژیک ایران در غرب تا دریای مدیترانه است. سیاست"نابودی اسرائیل" از یک سو و بلندپروازی‌های ایدئولوژیک جمهوری اسلامی از سوی دیگر توجیه‌ای برای حضور ایران در لبنان تلقی می‌شود.

شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در منطقهحزب‌الله در سوریهبر خلاف گروه‌های فلسطینی مورد حمایت ایران که تنها در غزه و کرانه باختری فعال هستند، حزب‌الله نه تنها در لبنان سیاستی منطبق با خواست‌های جمهوری اسلامی را نمایندگی می‌کند، بلکه یکی از بازوهای نظامی ایران در منطقه به حساب می‌آید. هزاران نفر از نیروهای حزب‌الله تا کنون در جنگ سوریه شرکت داشته‌اند. به گفته محافل غربی کارشناسان نظامی حزب‌الله در یمن نیز در کنار ایران حوثی‌ها را آموزش می‌دهند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

دو تروریست پ.ک.ک در استان شرناق از پای درآمدند

مردانگی در عکاسی؛ گذار از قیود در گذر زمان | DW | 17.10.2020آیا جنبش 'Me too' ضربه مهلکی به مردسالاری وارد کرده است؟ سوژه عکس‌های یک نمایشگاه هنری در برلین، واکاوی تحولاتی است که تصویر و تصور رایج از مفهوم مردانگی را در طول زمان دگرگون کرده‌اند.

گزارش عملکرد نمایندگان استان بوشهر در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهماین موسی احمدی اهل بنک در حومه کنگان است. تو مدرسه تنبل بود. شدیدا تعصب شیعه ای داره و نسبت به عرب های سنی مدهب بنک و کنگان بیشترین اجحافات را کرده. و در نتیجه فقر و فشار تعدادی سنی را شیعه کرده و تحت عنوان اینکه عربها هم به او رای میدن تبلیغ میکنه و بشدت ارتجاعی است

گزارش عملکرد نمایندگان استان خراسان جنوبی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان اصفهان در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم😡😡😡

بیشترین خودکشی‌ها در شهرهای صنعتی استان رخ می دهد/فقر مردم ، علت بیشتر این اتفاقات استنماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه بیشترین قتل و خودکش‌ها در شهرهای صنعتی این استان رخ می دهد، گفت: بهتر است مسئولان سریع‌تر برای جلوگیری از این اتفاقات و حل مشکلات مردم به دادشان برسند.