آخرین روایت‌ها از زندگی احمد شاه مسعود از زبان نزدیکانش - BBC News فارسی

18/06/1399 10:09:00 ق.ظ

آخرین روایت‌ها از زندگی احمد شاه مسعود از زبان نزدیکانش

کشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده 'جبهه مقاومت علیه طالبان' برای طرفداران و مخالفانش خبرسازترین مرگ سال‌های اخیر افغانستان بود. مرگ احمدشاه مسعود که در ۱۸ سنبله ۱۳۸۰ توسط دو عرب کشته شد، برای نزدیکانش غیرقابل باور بود. آقای صالح نوشته است که بعد از نیم ساعت یا شاید بیشتر، صالح محمد ریگستانی، از افراد نزدیک به احمدشاه مسعود و کاردار نظامی سفارت افغانستان در دوشنبه تاجیکستان، مدیریت صحنه را به عهده گرفت.

"روایتی از حضرت عمر را بیان داشت که به سوگواران رحلت پیامبر گفته بود، هر کس محمد را می‌پرستد او مسلمان نیست و هرکس مسلمان است و خدا را می‌پرستد، هم خدا هست و هم راه پیامبر. ریگستانی گفته بود که "احمد شاه مسعود نیست، اما هدف پا برجاست؛ دشمن هنوز است با این حالت حتما تحرکات بیشتر را آغاز می‌کنند، بیایید این موضوع را درست مدیریت کرده، جمعش کنیم."

آقای ریگستانی در نوشته‌اش بنام "مسعود شناسی" گفته "من در زمان حادثه شهادت مسعود در تاجیکستان بودم و تقدیر چنان بود که یک ساعت بعد از حادثه بر سر پیکر خسته و خونین او رسیدم و این آخرین دیدار ما بود." او توضیح بیشتر درباره حادثه نداده است.

منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، آقای صالح نوشته که بعد از کشته شدن احمدشاه مسعود، تصمیم به این شد که "فهیم خان" برای فعلا سرپرست باشد تصمیم یاران مسعود بعد از مرگ او آقای صالح درباره آنروز نوشته، بعد از پیوستن سه نفر که یکی مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان بود، تصمیم چنین شد که از افشای مرگ احمد شاه مسعود ابا ورزیده و به اعلام زخمی شدنش اکتفا شود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

گل‌محمدی استعفا کرد/ خداحافظی از پرسپولیس بعد از لیگ قهرمانانگل‌محمدی بعد از لیگ قهرمانان از پرسپولیس می‌رود سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس اعلام کرد که فردا نامه عدم همکاری‌اش را به مدیران این باشگاه تحویل می‌دهد. گل‌محمدی: *از این همه دروغی که شنیده‌ام، خسته شده‌ام ‌*تمریناتمان به خاطر نبود نفرات، ناقص برگزار شد *ما بازیکنان خوبی مانند ترابی و علیپور را از دست دادیم که دوست داشتیم در کنار ما باشند

وزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کردوزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۶ شهریور با انتشار توئیتی از آزادی یک روزنامه‌نگار زندانی در کوبا استقبال کرد و حکم صادره علیه او را ناعادلانه خواند.

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ابراز نگرانی از ناپدید شدن یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون بلاروس | DW | 07.09.2020جنبش اعتراضی بلاروس نسبت به احتمال 'ربوده شدن' ماریا کولسنیکووا، یکی از رهبران خود ابراز نگرانی شدید کرده است. دولت آلمان نیز خواستار آزادی همه کسانی شده است که پیش و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در بلاروس دستگیر شده‌اند.

دیدار رسمی سرگئی لاوروف از دمشق پس از ۸ سالسرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجهٔ روسیه روز دوشنبه، در رأس هیئت بلندپایه‌ای وارد دمشق،‌ پایتخت سوریه شد و با بشار اسد،‌ رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد جزئیات بیشتر🔽

پزشکان آلمانی: ناوالنی پس از خروج از کما به سخنان اطرافیان واکنش نشان دادپزشکان آلمانی با وجود «بهبود وضع سلامتی» الکسی ناوالنی همچنان تاکید می‌کنند که «مسمومیت سنگین» اخیر ممکن است تاثیرات درازمدت بر سلامتی او گذاشته باشد.