آخرین خبرهای چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | DW | 20.05.2020

20/05/2020 02:12:00 ب.ظ

کرونا؛ سایه قحطی و فقر بالای سر آفریقا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل یاد‌آوری کرده که همه‌گیری کرونا، خطر قحطی و نابرابری در آفریقا را تشدید کرده است.

[۱۵:۱۵] کرونا؛ سایه قحطی و فقر بالای سر آفریقا  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل یاد‌آوری کرده که همه‌گیری کرونا، خطر قحطی و نابرابری در آفریقا را تشدید کرده است. او می‌گوید میلیون‌ها آفریقایی از امکانات درمانی ساده محرومند و بحران کرونا می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری در این قاره به جا بگذارد. گوترش خواستار همبستگی جهانی با آفریقا شده و هم‌زمان از تلاش دولت‌های این قاره برای جلوگیری از سرایت هر چه بیشتر ویروس تقدیر کرده است. آمار ابتلا به کووید ۱۹ در آفریقا ۸۸هزار نفر و تعداد مرگ و میر ۳۰۰۰ نفر اعلام شده که به مراتب از نگرانی‌های قبلی پایین‌تر است.  

روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید «کشتار در سپین بولدک»؛ نگرانی اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا از تهدیدات روزافزون طالبان

دیوید ملپس، رئیس بانک جهانی نیز می‌گوید بحران کرونا باعث شده که تلاش‌های مربوط به مقابله با فقر، درجا بزنند. ملپس با اشاره به  نزول ۵درصدی اقتصاد جهان، اذعان کرد که اوضاع در سال جاری به خصوص برای کشورهای فقیر سخت‌تر خواهد شد.  [۱۴:۴۵] 

وزارت بهداشت ایران: ۱۲۶هزار و ۹۴۹ نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۶۴ بیمار مبتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند و تعداد درگذشتگان به ۷هزار و ۱۸۳ نفر رسیده است. کیانوش جهانپوراعلام کرد مجموع مبتلایان به ۱۲۶هزار و ۹۴۹ نفر بالغ شده و  ۲۶۷۳ نفر از بیماران، در وضعیت حاد ابتلا قرار دارند.   headtopics.com

او از ثبات نسبی در استان‌های ایران به غیر از خوزستان خبر داد و گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۰ استان مورد فوت نبوده و در ۸ استان یک مورد فوت گزارش شده است.» جهانپور در ویدئوکنفرانس خبری خود بر لزوم پرهیز از تجمع و سفرهای غیرضروری و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید کرد.  

حسن روحانی در آخرین نشست هیات دولت گفته که بحران کرونا در ایران تقریبا در مرحله مهار قرار دارد. او هم‌زمان اذعان کرده که راهی طولانی برای غلبه بر مشکل در پیش است. [۱۴:۱۵] ۳۰۰هزار نفر در روسیه به کرونا مبتلا شده‌اند یک روز پس از اعلام دانشگاه جانز هاپکینز، مقامات بهداشتی روسیه، ثبت ۳۰۰هزار مورد آلودگی به ویروس در این کشور را تایید کردند.  

مسکو از سایر شهرهای روسیه بیشتر آسیب دیده و نیمی از موارد ابتلا، شامل ساکنان آن می‌شود. شهردار مسکو می‌گوید که ۱۸۰۰۰ نفر در وضعیت حاد بیماری و تحت درمان قرار دارند اما"فاجعه‌ای انسانی" به وقوع نپیوسته‌ است. روسیه آمار درگذشتگان از کرونا را ۳۰۰۰ نفر اعلام کرده اما منتقدان دولت در درستی این رقم تردید دارند.  

محدودیت‌های مربوط به پاندمی کرونا در روسیه از یک هفته قبل تسهیل شده‌اند. از جمله مرخصی اجباری شش هفته‌ای کارکنان لغو شده و رفت و آمدها آزاد شده‌اند. ولادیمیر پوتین به مسئولان محلی اختیار داده که بسته به شرایط هر استان، تصمیمات لازم را بگیرند. خروج افراد مسن‌تر از ۶۵ سال از خانه‌ها، هم‌چنان در سراسر روسیه ممنوع است.  headtopics.com

خامنه‌ای: ستاد ملی کرونا تعطیلی دو هفته‌ای کشور را بررسی کند | DW | 02.08.2021 بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور آمریکا نیز ایران را مسئول حمله به تانکر اسرائيلی شناخت | DW | 01.08.2021

روسیه پس از آمریکا، دومین نرخ ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را در جهان دارد. تعداد مبتلایان در آمریکا یک میلیون و۵۰۰هزار نفر است.  [۱۴:۰۰] آخرین جلسه مجلس دهم؛ ازدحام برای عکس یادگاری  خداحافظی نمایندگان از مجلس با گرفتن عکس‌های دسته‌جمعی و عدم رعایت فاصله‌گذاری همراه شد. قرار بود نمایندگان عکس‌های یادگاری را در حیاط بگیرند اما به دلیل بارندگی شدید، همه در صحن داخلی ماندند. 

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد، بیشتر نمایندگان ماسک و دستکش داشتند اما تشکیل گروه‌های دو یا چند نفره برای گرفتن عکس یادگاری در میانه برگزاری جلسه به چشم می‌خورد: «در این بین علی کاظمی نماینده اردل که با لباس بختیاری در مجلس حاضر شده بود بنابر تقاضای سایر همکارانش لباس و کلاه بختیاری را به تعداد دیگری از نمایندگان می‌داد تا آن‌ها عکس یادگاری بگیرند.» 

علی لاریجانی، رئیس مجلس در سخنرانی خداحافظی گفت: «در چهل سال گذشته هیچ یک از مجالس تا این اندازه آماج توهین واقع نشد نه تنها از سوی دشمنان بلکه از سوی کسانی که انتظار می‌رفت که مجلس را پاس بدارند، این مجلس مظلوم واقع شد.» او افزود، این به آن معنا نیست که مجلس دهم ضعف نداشته و نباید انتقادکرد، اما برخی سیاسیون برای رقابت‌های خرد انتخاباتی بی انصافی را به نهایت رساندند. 

دوره دهم مجلس رسما روز ششم خرداد به پایان می‌رسد و مجلس یازدهم از هفتم خرداد آغاز به کار می‌کند. [۱۲:۵۸]پلیس تهران: فرد همراه"پارکورکار" به زودی دستگیر می‌شود حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران با تایید بازداشت علیرضا جاپلقی به رسانه‌ها گفته است: «پارکور یکی از ورزش‌های خوب و مفرح است اما ما با رفتارهای هنجارشکنانه، مبتذل و ناشایست ایشان و فرد همراهش مخالفیم و دستگاه قضایی و پلیس قطعا با این دو به صورت قاطع برخورد خواهند کرد.»  headtopics.com

رحیمی اعلام کرده که جاپلقی از سوی پلیس فتای پایتخت دستگیر شده و فرد همراه او نیز به زودی بازداشت می‌شود. علیرضا جاپلقی پس از انتشار عکسی از بوسه خودش و دختری بر بام ساختمانی مشرف به پل صدر تهران در اینستاگرام، احضار و دستگیر شد. او هم‌زمان با انتشار این عکس، برای اولین بار به سرنوشت پدرش نیز اشاره کرد و از ناپدید شدن این"افسر مبارزه با مواد مخدر" در خرداد سال ۱۳۸۹ و بی نتیجه ماندن پیگیری‌های خانواده خبر داد. 

 [۱۲:۳۸]روحانی: سال سختی در پیش رو داریم رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت از رسیدن به مرز مهار کرونا سخن گفت و هم‌زمان تاکید کرد که راه مقابله با بیماری کووید ۱۹ کوتاه نخواهد بود. روحانی گفت: «راهی که در پیش داریم کمی طولانی‌تر از آن چیزی است که شاید در ذهن مردم در ابتدا بود و یا الان باشد»  او اعلام کرد که کمک به شرکت‌های حمل و نقل هوایی و زمینی و حمایت از قشرهای مختلف مردم،  پایان خرداد عملیاتی خواهند شد.  

تصاویری از آتش‌سوزی‌های ترکیه؛ فرار روستانشینان و نبرد آتش‌نشانان با شعله‌های سرکش پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021 چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

روحانی به مردم اطمینان خاطر داد که درباره کالاهای اساسی نگران نباشند. خبرگزاری ایرنا به نقل از او نوشت: «اارز لازم برای تامین کالا‌های اساسی را داریم و خرید کالا‌های اساسی انجام شده و در حال انجام است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. وضعیت کشاورزی هم امسال مناسب است و کشاورزان گندم به اندازه نیاز تولید کرده‌اند و دولت آن را خریداری می‌کند. شرایط صادرات غیرنفتی هم مطلوب است؛ البته به خاطر کرونا، مشکلات مرزی با همسایگان داشته‌ایم، اما مرز‌ها در حال باز شدن و صادرات غیرنفتی در حال افزایش است.» 

تنها یک روز قبل، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران یاد‌آوری کرده بود که شرایط کشور عادی نیست. او به خبرنگاران گفت: ««شرایط فوق‌العاده سختی است، نه تنها به‌خاطر تحریم‌ها که بر تحریم‌ها هم کرونا اضافه شده و درآمدهای ما را کاهش داده ، زیرا هر چقدر هم صادرات داشته باشیم قیمت‌ها کمتر از یک‌سوم شده و الان که قیمت نفت کمی بالا رفته وضع اندکی بهتر شده است.» 

روحانی از انتشار اوراق خزانه در آینده نزدیک نیز خبر داده و گفته است: «مردم می‌توانند ۳۰ درصد سهام عدالت که برای فروش آزاد شده است را از طریق شعب بانک‌ها عرضه کنند. بانک‌ها این سهام را در بورس به فروش رسانده و پول آن را به مردم باز می‌گردانند. بانک‌ها حق ندارند که این سهام را خودشان بخرند.» 

 [۱۲:۱۸]۲۵میلیمتر بارندگی در تهران؛ آب‌گرفتگی معابر طوفان، رگبار و تگرگ سه‌شنبه شب در تهران مناطقی از شهر را دچار آب گرفتگی کرده و ادامه بارندگی، به ترافیک سنگین در معابر ۱۳ بزرگراه‌ منجر شده است. منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده که آب گرفتگی در تونل توحید، اتوبان امام علی و گلاب دره بر طرف شده و هیچ موردی از آتش سوزی و اخلال در توزیع برق و مخابرات وجود ندارد. وزارت کشور در اطلاعیه‌ای گفته که نیروهای امدادی و خدماتی تا پنجشنبه در آماده باش کامل خواهند بود. 

در رگبار سه‌شنبه شب تهران، طی ۱۸ دقیقه ۲۵ میلیمتر بارندگی ثبت شده که هواشناسی آن را یک رکورد خوانده است.  خبرگزاری ایسنا به نقل از مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی می‌نویسد بارندگی شدید در ۹ استان ایران ادامه خواهد یافت. مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و شمال استان مرکزی ، شمال استان کرمان و شمال فارس، شاهد رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید و یا بارش تگرگ خواهند بود. 

 کرونا باعث کاهش ۱۷درصدی دی‌اکسید کربن شد محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، آلودگی کربن را یک ششم کمتر کرده است. نتیجه پژوهش یک تیم بین‌المللی که در مجله تخصصی"نیچر کلایمت چنج" منتشر شده، مشخص می‌کند که در آوریل ۲۰۲۰ میانگین کربن موجود در هوا، به نسبت زمان مشابه در سال قبل، ۱۷درصد کمتر شده است. در هفته اول آوریل، این میزان کاهش در آلمان ۲۶ درصد، یعنی بیش از یک چهارم بوده است.  پژوهش یادشده مشخص می‌کند که خودروها در آلمان نیز در این ماه ۵۲درصد کمتر از مدت مشابه در سال گذشته، تردد داشته‌اند.  

 [۱۱:۳۰]الزامی شدن ماسک در اسپانیا به استثنای کودکان زیرشش سال همه شهروندان اسپانیایی به غیر از کودکان زیر شش سال، ملزم هستند که در محیط‌های بسته، از ماسک استفاده کنند. طبق دستور وزارت بهداشت، اگر در فضای باز نیز، فاصله افراد کمتر از دو متر باشد، استفاده از ماسک اجباری خواهد بود. 

اسپانیا از نظر تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و ثبت ۲۳۲هزار مورد ابتلا، در راس کشورهای اروپایی قرار دارد.   [۱۱:۲۰]بسته بودن مرز کانادا و آمریکا تمدید شد مرزهای آمریکا و کانادا که به دلیل پاندمی کرونا بسته شده‌اند، تا ۲۱ ژوئن هم‌چنان مسدود خواهند بود. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفت، این تصمیم در هماهنگی با فرمانداران ایالات این کشور و  برای تضمین ایمنی شهروندان هر دو کشور اتحاذ شده است. دانشگاه‌ها در کانادا تا ژانویه کلاس‌های حضوری نخواهند داشت و محدودیت‌ها گرچه تا حدودی تسهیل شده‌اند اما سفرهای بین شهری تنها به دلایل اضطراری میسر خواهد بود. 

 [۱۰:۵۰]رکورد جدید کرونا در برزیلشمار افراد درگذشته طی یک روز بر اثر بیماری کووید ۱۹ در برزیل برای نخستین بار از مرز هزار نفر عبور کرد و به ۱۱۷۹ نفر رسید. به گزارش وزارت بهداشت برزیل در مجموع ۱۷ هزار و ۹۷۱ نفر در این کشور بر اثر بیماری کووید ۱۹ فوت کرده‌اند. 

ظرف ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۱۷ هزار و ۴۰۸ مورد ابتلای جدید در برزیل شناسایی شده است. به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، برزیل با ۲۷۱ هزار و ۸۸۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در رتبه سوم آلوده‌ترین کشورهای جهان قرار دارد. [۰۹:۳۰]سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح ‌چهار‌شنبه سی‌ویکم اردیبهشت  

- محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در عکس‌العمل به برنامه دولت اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن اعلام کرد که این تشکیلات دیگر به اجرای توافق‌های پیشین با اسرائيل و آمریکا تعهدی ندارد. عباس در جریان نشستی در رام‌الله افزود: «اسرائیل اکنون به‌عنوان یک قدرت اشغال‌گر باید مسئولیت آن‌چه در کرانه باختری روی دهد را بپذیرد.»

- نیروی دریایی آمریکا درباره حفظ فاصله شناورهای نظامی با ناوهایش در آب‌های خلیج فارس بیانیه‌ای صادر کرد. براساس این بیانیه شناورهای نظامی در صورت نزدیک شدن بیش از ۱۰۰ متر به کشتی‌های جنگی این کشور، بعنوان"تهدید  شناسایی شده و هدف اقدامات دفاعی قانونی قرار می‌گیرند". پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که"دستور شلیک به قایق‌های تندروی ایرانی در صورت نزدیک شدن به کشتی‌های جنگی آمریکایی را صادر کرده است".

- اعضای سازمان جهانی بهداشت با تحقیق در مورد عملکرد این سازمان در واکنش به پاندمی کرونا توافق کردند. قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا که در مجمع اعضای سازمان جهانی بهداشت به تصویب رسید خواستار"ارزیابی بی‌طرفانه، مستقل و جامع" کارکرد این سازمان شده است. پس از انتقاد آمریکا قرار شده است جدول زمانی واکنش‌های سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با همه‌گیری کرونا مورد تحقیق قرار گیرد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

دروغ برای بخشی از دولت آلمان خوبه که ببینند از چه نوع رژیم فاسدی دفاع میکنند اگر شما ایشود در زندان دیدید مثل بقیه چهارپایان اطلاع بدید همش دروغ عجب اسطبلیه انقدر بمونین تو خونه تا از گشنگی بمیرین Iran اقای گوترش راست میگویند .باید بگوی اول افریقا الان بیشتر دوول دوچار نوسانات اقتصادی شدن در صورت ادامه کرونا فشاربیشتری بر جامعه بین المللی خواهد امد،

عملکرد ایران با توجه به قرار داشتن در مسیر انتقال ویروس و همه‌گیری گسترده ابتدایی مناسب بوده است.

آخرین خبرهای سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | DW | 19.05.2020والا اون چیزی که ما داریم می‌بینیم در ایران فقط دو درصد روزه می‌گیرند خوش شيعه اگه فقط تهرانو منظورشه در خوشبینانه ترین حالت 10 تا 15 درصده

فرصتی برای جاماندگان از سهام عدالت / فردا آخرین مهلت خرید واحدهای ETF بانکی و بیمه‌ایبرای آنهایی نسبت به جا ماندن از سهام عدالت معترض هستند، امکان خرید سهام دولتی با تخفیف سقف 30 درصدی، فرصت تکرار نشدنی است که تا فردا (31 اردیبهشت ماه) مهلت مشارکت و سرمایه‌گذاری خرد در این صندوق‌ها را ندارند.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimآخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سقوط_هواپیمای_اوکراینی سخنگوی قوه قضائیه: تا امروز یک نفر در این پرونده بازداشت است و افراد دیگری مورد تحقیق قرار گرفتند بخشی از این پرونده در گرو اقداماتی است که باید وزارت راه در خصوص جعبه سیاه هواپیما نظر بدهند

اعتراض به رد صلاحیت‌ها تا آخرین جلسه رسمی مجلس دهمبه یه ورم هم نیست . ب ک

آخرین آمار کرونا در ایران و افغانستان؛ وضعیت خوزستان هنوز قرمز استآمار مبتلایان به کووید ۱۹ در افغانستان در شبانه‌روز گذشته ۵۸۱ نفر بوده که این بالاترین رقم روزانه مبتلایان کرونا در افغانستان از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون بوده است.

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای 20000 آمریکایی در 24 ساعت گذشته و مرگ 93 هزار نفر + جدول- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimطبق آخرین آمار جهانی تاکنون 4 میلیون و 989 هزار و 95 نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ کشور آمریکا با افزایش 20 هزار مبتلا در 24 ساعت گذشته به مجموع یک میلیون و 570 هزار مبتلا رسید؛ در این کشور 93 هزار و 533 نفر بر اثر کرونا جان باختند. در ایام برگزاری امتحانات دوازدهم قطعا عده ای از دانش آموزان به کرونا مبتلا خواهند شد و عده ای نیز بر اثر این بیماری جان خود را ازدست خواهند داد. اکنون در دوره ای هستیم که روزانه بیش از دو_هزار_نفر مبتلا در کشور ثبت میشود لطفا صدای دانش آموزان باشید. لغو_امتحانات_نهایی_حضوری