آخرین خبرهای دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | DW | 04.05.2020

04/05/2020 01:24:00 ب.ظ

یک معترض به حجاب اجباری در زندان 'به کرونا مبتلا شد' زرتشت احمدی راغب روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت خبر داد لیلا میرغفاری، معترض به حجاب اجباری، در زندان به کرونا مبتلا شده است و 'همراه با ۱۸ تن از زنان در قرنطینه زندان قرچک در شرایط اسف‌باری به سر می‌برد'.

به گفته این فعال مدنی، لیلا میرغفاری خود طی تماس تلفنی از آلوده شدنش به ویروس کرونا در زندان قرچک خبر داده است. او در این تماس تلفنی از وضعیت غذا در قرنطینه نیز شکایت داشته است.  [۱۴:۳۰]ربیعی آمریکا را متهم کرد که"برخلاف ادعاهایی که دارد، در این مورد و در خصوص افراد زندانی رفتار غیرانسانی دارد." 

نجف دریابندری، نویسنده و مترجم، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در ۹۰ سالگی درگذشت.   بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شیوه‌نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید کرونا با تاکید بر اصول رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی آمده است که"زمان حضور در مساجد حداکثر نیم ساعت آن هم در وقت اذان فقط جهت برگزاری نمازهای یومیه است." داشتن ماسک و دستکش برای ورود به مسجد الزامی است و نمازگزار باید از وسایل شخصی خود نظیر مهر و سجاده و چادر نماز استفاده کند.  

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

😂....بشر در چنگال سیاست خوب حاشا میکنین.. خیلی خوب حاشا میکنن چین غلط کرده اعتراض کرده پدرسگا دنیا به لجن کشیدند دیوانه آن حکومتی بود که مردم کرونایی را از ووهان به تمام کشورهای جهان صادر کردو به دروغ گفت این بیماری انتقال انسان به انسان نداره ،دو ماه شیوع این بیماری را پنهان کرد تا شوی کنگره ملی کمونیست چین رو برگزار کنه، درنهایت میلیونها نفر رو بیمار و حدود۳۰۰ هزار نفر رو به کشتن داد.

Chinavirus دیوانه بابای چینیتونه، حرومزاده های دروغگوی چینگ چانگ ،ک ترکمون زدید به اقتصاد دنیا‼️🤨😪 اکثر فوتی های اروپا مربوط به خانه ی سالمندانه. اونوقت تو ایران یه زندانی کرونا گرفته تیترش کردی؟. درود بر شرفش...شیر زن ایرانی... EuPULLtheTrigger شیوه نامه چیه همون شیوه دیگه، شیوه بازگشایی، شیوه اجرایی، شیوه مبادلات😺اشکالش کجاست بچه🍼

یادش گرامی

آخرین خبرهای یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | DW | 03.05.2020این که چرا الان این فرصت نوین ایجاد شده جای بحث داره فراوان به امید به مرگ ابدی رفتن پیکر کم جان ج اسلامی! ازدواجه واسه جیب مردم برنامه ریختن. شاخص سهام در ایران بر خلاف جهان رفته بالا، اصلا کاری هم به تحریم نداریم. کی برسه مثل این موسسه های بانکی ، یکسری مردم سرمایه هاشون رو از دست بدهند

خبرهای ناهمخوان درباره انفجار حمص سوریه و کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران | DW | 02.05.2020ارتش سوریه علت انفجار مرکز نظامی حمص را 'خطای انسانی' اعلام کرد. سازمان دیده‌​بان حقوق بشر سوریه اما انفجار را ناشی از حمله اسرائیل به مواضع نیروهای وابسته به ایران دانسته و خبر داده که چهار ایرانی در حمله کشته شده‌اند. اين يعني سردار هواپيما زن به سزاي عملش رسيد. خدايا شكرت يك سردار مفتخور سقط شد این خطاها هزاران برابر باد .

آخرین خبرهای یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | DW | 03.05.2020این که چرا الان این فرصت نوین ایجاد شده جای بحث داره فراوان به امید به مرگ ابدی رفتن پیکر کم جان ج اسلامی! ازدواجه واسه جیب مردم برنامه ریختن. شاخص سهام در ایران بر خلاف جهان رفته بالا، اصلا کاری هم به تحریم نداریم. کی برسه مثل این موسسه های بانکی ، یکسری مردم سرمایه هاشون رو از دست بدهند

پیام‌ها و پیامدهای پرتاب ماهواره نظامی «نور ۱»ویدیوی پرتاب ماهواره نور۱ به فضا که از رسانه‌های رسمی ایران پخش شد، بخش‌های نامرتبطی را نشان می‌دهد که صحت آن را با تردید مواجه می‌کند. این تصاویر احتمال پرتاب ماهواره از طریق کشوری دیگر را بیشتر کرده است. ادامه در یادداشتی از علی حیدری تحلیلگر سیاسی 😂😂😂 هنوز برای شما غیر باور است !؟!؟!؟ ''مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی، به‌ویژه فرماندهان سپاه پاسداران، به‌دلیل نگرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران تحت فشار زیادی قرار داشتند'' گوشه ای از تحلیل های سیاسی دروغ_اینترنشنال

چهارمین جلسه دادگاه روح الله زم فردا برگزار می‌شودچهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم، فردا (۱۵ اردیبهشت ماه ) در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاصی صلواتی برگزار می شود.

خبرهای ناهمخوان درباره انفجار حمص سوریه و کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران | DW | 02.05.2020ارتش سوریه علت انفجار مرکز نظامی حمص را 'خطای انسانی' اعلام کرد. سازمان دیده‌​بان حقوق بشر سوریه اما انفجار را ناشی از حمله اسرائیل به مواضع نیروهای وابسته به ایران دانسته و خبر داده که چهار ایرانی در حمله کشته شده‌اند. اين يعني سردار هواپيما زن به سزاي عملش رسيد. خدايا شكرت يك سردار مفتخور سقط شد این خطاها هزاران برابر باد .

آخرین خبرهای دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ [۱۴:۴۵] یک معترض به حجاب اجباری در زندان"به کرونا مبتلا شد"  زرتشت احمدی راغب  روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی خبر داد که لیلا میرغفاری، معترض به حجاب اجباری، در زندان به کرونا مبتلا شده است و"همراه با ۱۸ تن از زنان در قرنطینه زندان قرچک در شرایط اسف‌باری به سر می‌برد".آخرین خبرهای یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ [۰۹:۴۶] تیراندازی در منطقه مرزی کره شمالی و جنوبی به گزارش ستاد فرماندهی ارتش کره جنوبی صبح یکشنبه ۱۴ اردیبهشت (۳ مه) از سوی نیروهای مرزی کره شمالی به سوی یک پست نگهبانی این کشور تیراندازی شده است.ایران خبرهای ناهمخوان درباره انفجار حمص سوریه و کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران ارتش سوریه علت انفجار مرکز نظامی حمص را"خطای انسانی" اعلام کرد.آخرین خبرهای یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ [۰۹:۴۶] تیراندازی در منطقه مرزی کره شمالی و جنوبی به گزارش ستاد فرماندهی ارتش کره جنوبی صبح یکشنبه ۱۴ اردیبهشت (۳ مه) از سوی نیروهای مرزی کره شمالی به سوی یک پست نگهبانی این کشور تیراندازی شده است.

  به گفته این فعال مدنی، لیلا میرغفاری خود طی تماس تلفنی از آلوده شدنش به ویروس کرونا در زندان قرچک خبر داده است. او در این تماس تلفنی از وضعیت غذا در قرنطینه نیز شکایت داشته است.  هنوز دلایل تیراندازی نیروهای کره شمالی مشخص نیست و گزارشی از قربانیان احتمالی نیز منتشر نشده است.   احمدی راغب در یادداشت خود نوشته است که وقتی لیلا میرغفاری پیش‌تر به علت دادخواهی دست به اعتصاب غذا در زندان قرچک زد تهدید شده بود که در صورت تداوم اعتصاب غذا،"او را پیش زندانیان کرونایی می‌برند تا آلوده شود". سانا این خبر را از قول یک منبع نظامی سوریه گزارش داد. احمدی راغب جمهوری اسلامی را مسئول حفظ جان و سلامتی لیلا میرغفاری خواند. غیبت درازمدت رهبر کره شمالی به گمانه‌زنی‌هایی در مورد بیماری و مرگ او منجر شده بود.  زرتشت احمدی راغب فعال مدنی و از امضا کنندگان"بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی" است.   [۰۹:۳۰] سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح یکشنبه چهاردهم اردیبهشت   - علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در توییتی تهدید کرد در صورت تداوم تحریم‌های تسلیحاتی"پیکر کم‌جان برجام به مرگ ابدی" خواهد رفت.

  [۱۴:۳۰] ربیعی: آمریکا نسبت به سلامت زندانیان ایرانی در خاک این کشور مسئول است  علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت، درباره وضعیت زندانیان ایرانی در آمریکا با توجه به شیوع کرونا با اعلام این‌که ایران پیگیر آزادی زندانی‌هاست، خبر داد: «یکی از این افراد زندانی هم اکنون دچار بیماری کرونا شده است و اگر تست او منفی باشد به ایران باز خواهد گشت. او نوشت: «ویروس تحریم، ابزار کاخ سفید برای بقای هژمونی رو به افول آمریکا است». برخلاف منابع ارتش سوریه دیده‌​بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است خبر داده که انفجار حمص در نتیجه حملات اسرائیل اتفاق افتاده و چهار ایرانی و سه سوری نیز در این حملات کشته شدهاند.»   اشاره علی ربیعی احتمالا به سیروس عسگری، دانشمند ایرانی زندانی در زندان مهاجرتی آمریکا است. وکیل سیروس عسگری روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) از این موضوع مطلع شده است.» - فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک برنامه زنده تلویزیونی از مردم خواست"از فرصت نوین عرضه سهام دولتی به‌خوبی استفاده کنند".  عسگری هفته گذشته در پی ابتلا به ویروس کرونا به بخش ایزوله زندان مهاجرتی و گمرک آمریکا منتقل شد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از"یک منبع آگاه" روز شنبه (۱۲ اردیبهشت) خبر کشته‌ شدن امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در حمص سوریه را تکذیب کرد و خبر را به"رسانه​‌های خارجی" و"ضدانقلاب"  نسبت داد.    ربیعی آمریکا را متهم کرد که"برخلاف ادعاهایی که دارد، در این مورد و در خصوص افراد زندانی رفتار غیرانسانی دارد. دژپسند در مورد محل مصارف درآمدهای حاصل از این واگذاری‌ها نیز گفت: «محل خرج آن جزو منابع بودجه است. دژپسند در مورد محل مصارف درآمدهای حاصل از این واگذاری‌ها نیز گفت: «محل خرج آن جزو منابع بودجه است.

"  ربیعی با این ادعا که اکثر ایرانیان زندانی در آمریکا"با اتهامات واهی" در زندان هستند، آن‌ها را  "گروگان" نامید. او گفت"آمریکا نسبت به سلامت همه گروگان‌های ایرانی که در خاک این کشور هستند، مسئول است.» - شمار افراد آلوده به ویروس کرونا در جهان به مرز ۳ و نیم میلیون نفر نزدیک شد. حمله بالگردهای اسرائیل چند ساعت پیش از انفجارهای حمص، خبرگزاری فرانسه (AFP) با انتشار گزارشی از دمشق، خبر از حمله بالگردهای اسرائیل به مواضع ایران و نیروهای تحت حمایت این کشور در سوریه داد."    نجف دریابندری، نویسنده و مترجم درگذشت  نجف دریابندری، نویسنده و مترجم، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در ۹۰ سالگی درگذشت.   سهراب دریابندری، پسر نجف دریابندری، در صفحه خود در اینستاگرام خبر داد که این نویسنده و مترجم ایرانی پیش از ظهر امروز - دوشنبه ۱۵ اردیبهشت -  "پس از بیماری طولانی" درگذشته است. آمریکا با ۳۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس و در مجموع با یک میلیون و ۱۳۳ هزار و ۶۹ نفر بیشترین میزان آلودگی به ویروس کرونا در جهان را دارد. نجف دریابندری، زاده شهریور ۱۳۰۸ در آبادان بود. اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی خود می‌داند. انتشار ویروس در روسیه و برزیل نیز شدت یافت.

  سهراب دریابندری از دوستداران نجف دریابندری تقاضا کرد که برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از مراجعه به منزل آقای دریابندری خودداری کنند. ایران در لیست جهانی شمار افراد آلوده به ویروس کرونا که توسط دانشگاه جانز هاپکینز تهیه می‌شود به رتبه دهم تنزل یافت.   "پیرمرد و دریا" اثر ارنست همینگوی،"بیگانه‌ای در دهکده" و"هاکلبری فین" اثر مارک تواین و"رگتایم و بیلی باتگیت" اثر ای‌ ال دکتروف از جمله ترجمه‌های او هستند. کتاب آشپزی مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز اثر نجف دریابندری با همکاری همسرش، فهیمه راستکار است.    [۱۳:۰۰] شیوه‌نامه بازگشایی مساجد در ایران اعلام شد  وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت شیوه‌نامه بازگشایی مساجد در آن دسته از مناطق کشور را که از جهت شیوع کرونا"سفید" تلقی شده‌اند، اعلام کرد.  بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شیوه‌نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید کرونا با تاکید بر اصول رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی آمده است که"زمان حضور در مساجد حداکثر نیم ساعت آن هم در وقت اذان فقط جهت برگزاری نمازهای یومیه است.

" داشتن ماسک و دستکش برای ورود به مسجد الزامی است و نمازگزار باید از وسایل شخصی خود نظیر مهر و سجاده و چادر نماز استفاده کند.   بر این اساس همچنین، توزیع چای و غذا و نذری و برگزاری هر گونه مراسمی غیر از برگزاری نماز ممنوع اعلام شده است.    [۱۲:۳۰] خبر بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا تکذیب شد  آستان قدس رضوی خبر بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر امسال را شایعه خواند و تکذیب کرد. مهدی رضوی‌کیا، مدیر مرکز ارتباطات و رسانه این نهاد، گفت: «برای بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر ابلاغیه‌ای از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام نشده است.»  او در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، بازگشایی حرم را منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه دانست و گفت که"هر تصمیمی گرفته شود آستان قدس آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

"    [۱۱:۵۰] "اجرای حکم تبعید ۳۹ درویش گنابادی به رغم شیوع کرونا"  پوریا نوری، هنرمند و از دراویش گنابادی، در توییتر خبر داد که به رغم شیوع کرونا در کشور، ۳۹ درویش گنابادی پس از پایان دوران حبس"به شهرهای محل تبعیدشان اعزام شدند."   به گفته او، شهرهای زهک، سراوان، زابل، برازجان، سیرجان، کهنوج، نهبندان، نیک‌شهر در استا‌ن‌های سیستان بلوچستان، خراسان و کرمان از جمله شهرهای محل تبعید دراویش گنابادی است.  پوریا نوری برادر کسری نوری و پسر شکوفه یداللهی از دراوریش گنابادی، است. [۱۱:۴۰] معافیت سربازی برای خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی  تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی ایران، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت با اعلام این‌که"جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی که تابعیت ایرانی دارند در حکم شهید هستند"، گفت: «برابر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح خانواده‌های آن‌ها می‌توانند از کلیه امتیازاتی که برای شهدا در قانون خدمت وظیفه عمومی در نظر گرفته شده است، بهره‌مند شوند.»  به گزارش پایگاه خبری پلیس، او در ادامه توضیح داد:"برابر قانون خدمت وظیفه عمومی کلیه فرزندان ذکور شهدا از خدمت سربازی معاف می‌شوند و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می‌شود.

"  بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین که بامداد ۱۸ دی (۸ ژانویه ۲۰۲۰) در حال ترک تهران به مقصد کی‌یف بود، در حوالی شهر جدید پرند در تهران با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد. در این فاجعه تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما که ۲۶ نفرشان کودک و نوجوان بودند، کشته شدند.   برخی از خانواده‌های جان‌باختگان در این مدت به صورت عمومی گفته‌اند راضی نیستند که عزیزان از دست‌رفته‌شان"شهید" نامیده شوند. شماری نیز از آزار و اذیت و فشار ماموران جمهوری اسلامی برای مجبور کردن آن‌ها به سکوت خبر داده‌اند.   [۱۰:۵۹] شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز سه و نیم میلیون نفر عبور کرد به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز شمار  مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت (۴ مه) به ۳ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۲۶۵ نفر رسیده است.

شمار درگذشتگان براثر بیماری کووید ۱۹ نیز به ۲۴۷ هزار و ۴۹۱ نفر رسیده است. براساس این گزارش آمریکا با یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۴۱ نفر، اسپانیا با ۲۱۷ هزار و ۴۶۶ نفر، ایتالیا با ۲۱۰ هزار و ۷۱۷ نفر، بریتانیا با ۱۸۷ هزار و ۸۴۲ نفر، فرانسه با ۱۶۸ هزار و ۹۲۵ نفر، آلما ن با ۱۶۵ هزار و ۶۶۴ نفر، روسیه با ۱۳۴هزار و ۶۸۷ نفر، ترکیه با ۱۲۶ هزار و ۴۵ نفر، برزیل با ۱۰۱ هزار و ۸۲۶ نفر و ایران با ۹۷ هزار و ۴۲۴ نفر ده کشور نخست جهان با بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا هستند.   [۱۰:۱۴] بهمنی: ظرف پنج سال واحد پولی ایران تغییر می‌کند مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت (۴ مه) بار دیگر به موضوع حذف چهار صفر از پول ملی ایران پرداخت. محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این ‌باره گفت: «امروز واحد پولی ما ریال و واحد ریزتر آن دینار است در حالی که این واحد ۵۰ سال قبل تعیین شده و اصلاً دینار در مبادلات ما وجود ندارد و کسی هم همچنین پولی را در اختیار ندارد.» او افزود: «در ۵۰ سال گذشته قیمت‌ها در کشور ۳ هزار ۵۰۰ برابر رشد داشته است این در حالی است که حجم پولی ما فقط ۵۰۰ برابر رشد کرده است».

بهمنی خاطرنشان کرد: «سه سال برای بررسی اجرای این کار و دو سال هم برای اجرا و عملیاتی شدن این مصوبه زمان در نظر گرفته‌ایم تا جایگزین مناسبی برای واحد پولی کشورمان داشته باشیم لذا در مجموع واحد پولی کشور ظرف مدت ۵ سال تغییر خواهد کرد.»   [۰۹:۳۰] سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح دوشنبه  پانزدهم اردیبهشت   - دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی با فاکس نیوز پیش‌بینی شمار قربانیان بیماری کووید ۱۹ در کشورش را به"تا ۱۰۰ هزار نفر" افزایش داد. او گفت: «بین ۷۵، ۸۰ تا یکصدهزار را از دست خواهیم داد...

این رخداد وحشتناکی است و حتی یک نفر نباید جانش را از دست دهد.» به گفته رئیس جمهور آمریکا علیرغم شمار زیاد قربانیان، کسب و کارها، سواحل، پارک‌ها و مدارس باید برای بازگشایی آماده شوند. او ابراز اطمینان کرد که واکسن کووید ۱۹ تا پایان سال جاری تولید شود. - از امروز دوشنبه در آلمان برخی از محدودیت‌هایی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده بودند کاهش می‌یابد و آرایشگاه‌ها، مدارس و موزه‌ها فعالیت خود را از سر می‌گیرند. به گزارش انستیتو روبرت کخ آزمایش کرونای ۶۷۹ نفر مثبت شد و شمار مبتلایان به ۱۶۳هزار و ۱۷۵ نفر رسید.

همچنین با مرگ ۴۳ نفر دیگر در مجموع ۶هزار و ۶۹۲ نفر در آلمان بر اثر بیماری کووید ۱۹ درگذشته‌اند.  - برزیل با عبور شمار مبتلایان به ویروس کرونا از یکصد‌هزار نفر و مرگ بیش از هفت هزار نفر به کانون بیماری کووید ۱۹ در آمریکای لاتین تبدیل شده است.  انتقادها از سیاست ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهوری، رو به افزایش است. ده‌ها نفر از چهره‌های شاخص برزیلی و بین‌المللی در نامه‌ای سرگشاده از دولت برزیل خواستند برای مراقبت از بومیانی که به خدمات درمانی دسترسی ندارند، وارد عمل شود و جلوی"نسل‌کشی آن‌ها را بگیرد". .