آخرین وضعیت واردات آب از کشورهای شمال خزر/ بزودی ایران و افغانستان بر سر حقابه آب‌های مرزی توافق می‌کنند/ صادرات برق به عراق ادامه دارد

06/10/1400 09:20:00 ق.ظ

یک مسئول در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛ آخرین وضعیت واردات آب از کشورهای شمال خزر/ بزودی ایران و افغانستان بر سر حقابه آب‌های مرزی توافق می‌کنند/ صادرات برق به عراق ادامه دارد

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق گفت: اولین گام آتی ما در حوزه آب‌های مشترک با افغانستان، تشکیل کمیساران آب دو کشور است که توافق شده بزودی در شهر زابل ایران و یا زرنج افغانستان تشکیل شود. وی افزود: میزان حقابه ما بر اساس فرمولی که برای سال‌های کم‌آبی و پرآبی وجود دارد، مشخص می‌شود، افغانستان اصل کار را پذیرفته اما دولت جدید این کشور فرصت بررسی خواسته است.

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق تصریح کرد: اولین گام آتی ما هم تشکیل کمیساران آب ایران و افغانستان است که توافق شده بزودی در شهر زابل ایران و یا زرنج افغانستان تشکیل شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیساریا هرچه زودتر بحث دریافت حقابه کشور بخصوص مردم سیستان و بلوچستان حل شود. فرحناکیان درباره واردات آب از کشورهای آسیای میانه نیز گفت: این کار دو قسمت دارد یکی بحث مدیریتی و حاکمیتی است که باید بین 4 کشور هم‌مسیر توافق کلی صورت گیرد دوم مباحث تخصصی است که در این رابطه مطالعاتی قبلا انجام شده و باید بروزرسانی شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه توافق و ارداه سیاسی کلی رهبران رایزنی لازم صورت می‌گیرد و از ظرفیت نشست‌هایی مثل سران سازمان همکاری اقتصادی اکو استفاده می‌کنیم تا مشکلات حل شود. سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق در ادامه درباره آخرین وضعیت صادرات برق به عراق نیز بیان داشت: صادرات برق به این کشور در وضعیت مناسبی است، ما در کنار عراق هستیم تا نیاز انرژی این کشور را برطرف کنیم. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

۱۰۰ شهر در تنش شدید آبی/ جزئیات واردات آب از کشورهای آسیای میانه تشریح شدوزیر نیرو اظهار داشت: رئیس جمهور در اجلاس عشق‌آباد موضوع همکاری کشورهای منطقه در بخش آب را مورد توجه قرار داد. در این مدت، تاکنون جلسات متعددی با مسئولان کشورهای ترکمنستان، افغانستان، ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان برگزار کردیم که اگر توافق و دستاوردی داشته باشد، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

یک مقام رسمی: یارانه صنعت آب و فاضلاب ۴۰۰۰ میلیارد تومان استطبق لایحه بودجه ۱۴۰۱ قرار است مشترکان پرمصرف آب جریمه شوند و آب‌بهای آن‌ها ۱۵ درصد افزایش یابد. پرمصرف وکم مصرف بهانه ست افزایش قیمت روازهمه میگیرند.

رئیس سازمان محیط‌زیست: آب نداریم که حقابه داشته باشیم

واردات؛ مشکل آب کشور را حل می کند؟استاد حوزه آب دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: به نظر می‌رسد فعلا زود باشد که روی واردات و حتی شیرین‌سازی آب دریا حساب ویژه باز کنیم، اما به عنوان پدافند غیرعامل می‌توانیم این گزینه‌ها را هم داشته باشیم.

کاهش صادرات گاز ایران به عراق تا مرز ۸ میلیون متر مکعب/ فروش برق ترکیه تهدیدی برای ما نیستعضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: به علت کاهش صادرات گاز ایران از ۵۲ میلیون متر مکعب به ۸ میلیون متر مکعب، ۳۴۰۰ مگاوات از تولید برق عراق از مدار خارج شده است. اگر ما گاز کافی هم به عراق بدهیم کل تولید برق این کشور کمتر از ۱۵ هزار مگاوات است در حالی که عراق دست کم ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز دارد.

ایران مرزهای زمینی مسافری خود با کشورهای همسایه را بست«در محدودیت‌های ورود اتباع خارجی که از امروز اجرایی شده به غیر از کشورهای هم مرز، چند کشور آفریقایی و اروپایی از جمله انگلستان هم وجود دارد.» خوب کار خوبی کرد مرز که نباید بی در و پیکر باشه