آخرین فرصت هیاهو؛ تقلای احمدی‌نژاد برای پاک نشدن از حافظه سیاسی حامیانش

13/05/2021 07:34:00 ق.ظ

آن_سوی_خبر, راستی_آزمایی

احمدی‌نژاد در بیانیه‌ای گفت:این‌که برخی به بعضی بگویند نیایید و برخی را به بهانه واهی از حضور در عرصه بازبدارند،بر خلاف مصالح کشور و مردم است.شاید انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آخرین فرصت برای نظام جمهوری اسلامی باشد. آن_سوی_خبر راستی_آزمایی EhsanMehrabi7

و احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۳۹۶.احمدی‌نژاد نیز در بیانیه خود گفت: «این‌که برخی به دنبال مهندسی انتخابات باشند، به برخی بگویند نیایید و برخی را به بهانه واهی از حضور در عرصه بازبدارند، بر خلاف مصالح کشور و مردم است.»او اعلام کرد که شاید انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آخرین فرصت برای نظام جمهوری اسلامی باشد.

احمدی‌نژاد هم‌چنین در ابتدای سخنان خود گفت: «انتخابات پرشور به یک لفظ توخالی تبدیل شده است و اسم آن را هم انقلابی‌گری گذاشتند. این یک انحراف بزرگ و اساسی است.»موضوع نامزدی رییس جمهوری سابقا محبوب در نزد خامنه‌ای، از مدت‌ها پیش محل بحث و گمانه‌زنی‌های سیاسی بوده و نامزدی وی حتی با وجود همه سخنان ساختارشکنی که او طی ماه‌ها و سال‌های گذشته بیان کرده است، برای هیچ یک از تحلیل‌گران عجیب نیست.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

EhsanMehrabi7 احمدی نژاد استخوان پوسیده ای که در گلوی رژیم فاسد و جنایتکار اسلامی ایران گیر کرده و سمبل آغاز اختلاس ها و فساد مالی کلان ، قتل و کشتار علنی است. EhsanMehrabi7 احمدی نژاد حساب شده و برای گرم کردن تنور انتخابات اومده وای بر ملتی که این نمایش را به عنوان راه نجات باور کنه EhsanMehrabi7 😂😂

همه ما باید برای اصلاح اساسی روند امور اقدام کنیم/ دوری از اهداف و مبانی انقلاب، دور زدن مردم جدا کردن منافع شخصی و گروهی از منافع عمومی تنها بخشی از این اشکالات استاحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات: همه ما باید برای اصلاح اساسی روند امور اقدام کنیم/ دوری از اهداف و مبانی انقلاب، دور زدن مردم جدا کردن منافع شخصی و گروهی از منافع عمومی تنها بخشی از این اشکالات است احمدی نژاد ماسک دولت کودتایی بیت و سپاه و انتصاب مزدوران صهیونیستهای روسی خزری بود که آمال تندرهای اسرائیل،غارتگران خزانه ایران و شرکتهای نفتی و گازی روسی خزری را تحقق بخشید. احمدی ن تصویر واضحی از دروغ و تبه کاری و بی اخلاقی بیت و سپاه مفسدین است دلار۳۰هزارپوتینسلیمانی

هنیه: امکان ندارد غزه دست بسته بماندهنیه: *امکان ندارد غزه دست بسته بماند *این حملات پیامی برای رژیم صهیونیستی است *توازن جدیدی از قدرت ایجاد شده است *هیچ کس نمی‌تواند از نبرد قدس جای بماند *دست از مقاومت بر نخواهیم داشت با پول مردم ایران وگرنه سه سوت خودتو به اونا می‌فروختی اين شعارها رو داره با پول ملت ايران ميده.

احمدی‌نژاد برای انتخابات ثبت نام کرداحمدی‌نژاد برای انتخابات ثبت نام کرد محمود احمدی‌نژاد با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد. جانثار مشایی و بقایی ....! قربونش برم الهی به این غیرتش کاش یه موی احمدی نژاد را این اصلاح طلبها و اصول گرایان قدرت پرست داشتند . افسوس پیشرفت رادر پسرفت خواهیم دید

دومین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری؛ از حضور پرحاشیه احمدی‌نژاد تا «انصراف» ظریفدومین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری؛ از حضور پرحاشیه احمدی‌نژاد تا «انصراف» ظریف جزئیات بیشتر: اصلا این بزرگوار درهرشکلی میخواهد دیده شود گرچه بافشاریادعواویاالتماس

۱۴۰۰ و احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۳۹۶.به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود احمدی‌نژاد پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه خداوند را امروز سپاسگزارم که یک بار دیگر با ملت بزرگ ایران سخن می گویم، با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر گفت: کمتر کسی است که بر حساسیت شرایط کنونی و سرنوشت‌ساز بودن آن اذعان نداشته باشد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سما، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در سخنانی حمله موشکی مقاومت فلسطین به تل‌آویو و حومه آن اظهار کرد: توازن جدیدی از قدرت از مسجد الاقصی و قدس اشغالی آغاز شد و سیاست جدا کردن قدس دیگر از نظر ما به عنوان مردم و مقاومت قابل قبول نیست.به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

احمدی‌نژاد نیز در بیانیه خود گفت: «این‌که برخی به دنبال مهندسی انتخابات باشند، به برخی بگویند نیایید و برخی را به بهانه واهی از حضور در عرصه بازبدارند، بر خلاف مصالح کشور و مردم است.» او اعلام کرد که شاید انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آخرین فرصت برای نظام جمهوری اسلامی باشد. وی افزود: دروغ، فساد سازمان یافته، تبعیض اشرافیت مذهبی سیاسی و اقتصادی مردم را از اصلاح امور در چارچوب ساختار های موجود نا امید کرده است. احمدی‌نژاد هم‌چنین در ابتدای سخنان خود گفت: «انتخابات پرشور به یک لفظ توخالی تبدیل شده است و اسم آن را هم انقلابی‌گری گذاشتند. وی همچنین رژیم صهیونیستی را مسئول این تشدید تنش دانست و خاطرنشان کرد: ما به عنوان ملت فلسطین پشت قدس را خالی نخواهیم کرد و دست از مقاومت بر نخواهیم داشت. این یک انحراف بزرگ و اساسی است. همه ما باید برای اصلاح اساسی روند امور  اقدام کنیم.» موضوع نامزدی رییس جمهوری سابقا محبوب در نزد خامنه‌ای، از مدت‌ها پیش محل بحث و گمانه‌زنی‌های سیاسی بوده و نامزدی وی حتی با وجود همه سخنان ساختارشکنی که او طی ماه‌ها و سال‌های گذشته بیان کرده است، برای هیچ یک از تحلیل‌گران عجیب نیست.

احمدی‌نژاد سال ۱۳۹۶ نیز بدون توجه به نظر رهبر جمهوری اسلامی، در انتخابات ثبت‌نام کرد و در سالیان اخیر هرگز شخصیتی حرف‌شنو و مشورت‌پذیر از خود بروز نداده است. جدا شدن حکومت از مردم و دور کردن آنها از تصمیم‌گیری کار را به جایی رسانده که مردم از اهداف انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی دور شدند؛ زمانی انتخابات برای حضور پرشور مردم بود و روی آن در مقابل کشورهای شرقی و غربی حساب می‌کردند و باعث سربلندی بود  اما اکنون از آن خودداری می‌شود چرا که نشانه شرمندگی است. در همین حال،زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین نیز در سخنانی در پاسخ به تهدیدات نتانیاهو و مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی بر ادامه نبرد و مقاومت دربرابر این رژیم تاکید کرد. قهر ١١ روزه، اخراج «حیدر مصلحی»، وزیر اطلاعاتش بدون هماهنگی با آیت‌الله خامنه‌ای و حمله به قوه قضاییه تحت ریاست «صادق آملی لاریجانی» از دیگر خط شکنی‌های او در دور دوم ریاست جمهوری بوده است. رییس جمهوری سابق ایران به نسبت سال ۱۳۹۶، در فضای سیاسی تنهاتر شده است. در این مدت «حمید بقایی» و «اسفندیار رحیم‌مشایی» زندانی شدند اما او هم‌چنان اسب خود را می‌راند. احمدی‌نژاد پیش از ثبت‌نام نیز کنایه «عباسعلی کدخدایی»، سخن‌گوی شورای نگهبان را شنیده بود که رد صلاحیت خواهد شد اما تلاش می‌کند از حافظه سیاسی افکار عمومی ایران و آن دسته از طبقات فرودست جامعه که با وی هم‌دلی دارند، پاک نشود.

چراکه در صورت حذف از فضای سیاسی، برخورد حاکمیت با او به سرعت و بدون درنگ انجام خواهد شد. چهره‌های سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب بر این عقیده‌اند که احمدی‌نژاد در صورت تایید صلاحیت، هنوز هم پایگاه رای گسترده‌ای دارد. «صادق زیباکلام» هم گفته بود که او دارای ۱۵ میلیون رای است. هدف بعدی احمدی‌نژاد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری، تلاش برای نقش‌آفرینی دست دوم در تحولات سیاسی ایران است. او سعی می‌کند با اعلام مواضع سیاسی خود که ترکیبی است از افشاگری، خلاف‌گویی و عوام‌فریبی، هم‌چنان یک بازیگر سیاسی باقی بماند.

بعید است کسی بتواند منکر آسیب‌هایی بشود که احمدی‌نژاد با افشاگری‌هایش در سال ۱۳۹۶ به صادق آملی لاریجانی وارد کرد. هرچند قاعدتا پروژه به حاشیه رفتن لاریجانی در جای دیگری، یعنی در زیر مجموعه‌های دفتر رهبر جمهوری اسلامی رقم خورده بود اما حملات احمدی‌نژاد نیز این روند را تسهیل کردند. کاندیداتوری چهره‌هایی نظیر «علی‌ لاریجانی»، فرصت مناسبی را برای تکرار این رفتارهای احمدی‌نژاد به وجود می‌آورد. او هم برای این کار انگیزه دارد و هم این‌که در گذشته بارها این روش را آزموده است و اتفاقا اقداماتش اثرگذار نیز بوده‌اند. احمدی‌نژاد هنگام ثبت‌نام در وزارت کشور، با این سخن که صاحب «شناسنامه خالص ساخت ایران» است، کنایه‌هایی را نیز به برادران لاریجانی نثار کرد و تولد آن‌ها در نجف را به رخ کشید.

ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰، خبرگزاری «تسنیم» که وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، ادعای دیگری مطرح کرد و به نقل از یک تحلیل‌گر اصول‌گرا احمدی‌نژاد اساسا به دنبال تایید صلاحیت نیست بلکه در حال آماده‌سازی خود برای زمان و شرایطی است که حکومت بدین شکل نباشد و در حال به وجود آوردن شکل جدیدی از اپوزیسیون (داخلی) در کشور است.  هم‌چنین می‌توان شباهت‌هایی میان کاندیداتوری احمدی‌نژاد و «مصطفی تاج‌زاده» در این انتخابات مشاهده کرد. اگرچه این دو در دو سوی جریان سیاسی کشور قرار گرفته‌اند و مرام سیاسی‌ آن‌ها با یک‌دیگر بسیار فاصله دارد اما روی کاغذ شباهت‌هایی میان این دو دیده می‌شود؛ هر دو انتقادات‌هایی بنیادی علیه نهادهای انتصابی ایران مطرح می‌کنند، قائل به تغییرات بنیادی هستند، در بیان انتقادات خود از تهدیدی نمی‌هراسند و می‌دانند که احتمال رد صلاحیت‌ آن‌ها بسیار بسیار زیاد است. اما هر دو قصد دارند از فرصتی که ثبت‌نام در انتخابات برایشان ایجاد می‌کند، به عنوان سکویی برای بیان علنی‌تر مواضع‌ خود استفاده کنند. در این میان شاید احمدی‌نژاد به نسبت تاج‌زاده نگاه جدی‌تری نیز به جانشینی خامنه‌ای دارد.

شاید او تصور می‌کند در دوره رهبر بعدی، شانس جدی برای نقش‌آفرینی در سیاست خواهد یافت. در محافل رسمی و تشکیلاتی اصول‌گرایان اما نه تنها استقبالی از حضور احمدی‌نژاد نشده است بلکه ترجیح داده‌اند آمدن او را اصلا به عنوان «شوک انتخابات» در نظر نگیرند. اسفند گذشته بود که «غلامعلی حداد عادل»، رییس «شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب» به اصول‌گرایان توصیه کرد زیاد تحت تاثیر موضع‌گیری‌ها، فضای مجازی و حرف‌زدن‌ها نباشند و اصلا به نامزدی احمدی‌نژاد فکر نکنند. احمدی‌نژاد اما تهدید کرده است که در صورت رد صلاحیت، رای نخواهد داد. او با رای ندادن و فضاسازی نیز می‌تواند بر روند انتخابات تاثیر بگذارد؛ به ویژه که فضای انتخابات ۱۴۰۰ مانند انتخابات ۱۳۹۶، چندان روشن نیست و پیچیدگی‌های بسیاری دارد.

مطالب مرتبط: .