آتش و چهارشنبه‌سوری در میان کردها، از ایران تا عراق و ترکیه

24/12/1400 06:58:00 ب.ظ

در میان کردها، فارغ از هر باور دینی، بزرگداشت آداب و مراسم کهن و باستانی جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از مهم‌ترین این مراسم، جشن نوروزی (آتش نوروزی) یا به‌کردی «آگر نوروز» است.

در میان کردها، فارغ از هر باور دینی، بزرگداشت آداب و مراسم کهن و باستانی جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از مهم‌ترین این مراسم، جشن نوروزی (آتش نوروزی) یا به‌کردی «آگر نوروز» است. نسخه چاپی در میان کردها، فارغ از هرگونه باور دینی، برپایی و بزرگداشت آداب و مراسم کهن و باستانی...

نسخه چاپی در میان کردها، فارغ از هرگونه باور دینی، برپایی و بزرگداشت آداب و مراسم کهن و باستانی جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از مهم‌ترین این مراسم، جشن نوروزی (آتش نوروزی) یا به‌کردی «آگر نوروز» است که از سنت‌های کهن و دارای قدمتی طولانی در میان کردهاست.

نور و آتش در تمام دین‌های بزرگ نمونۀ انوار الهی و مطهر پروردگار به شمار می‌آید و آتش در دین زرتشت نماد راستی است، چرا که آتش تنها ماده‌ای است که پلیدی را به خود نمی‌گیرد؛ صحنۀ زیبای تقابل روشنایی آتش و تاریکی شب.

این جشن‌ها در میان کردها هم مورد احترام است و ریشه در تاریخ کهن آن‌ها دارد، چه کردهای سنی‌مذهب و چه پیروان یارسان. سرخی من از تو؛ از دیروز تا امروز هرچند تعدادی از ماموستاهای اهل تسنن کردستان عید نوروز را خلاف دین پیامبر دانسته‌اند و با آن مخالفت شدید کرده‌اند و اعلام کرده‌اند که مسلمانان فقط دو عید فطر و قربان دارند، اما کردها هر ساله این رسم باستانی را پرشورتر از همیشه برگزار می‌کنند. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »

کنگره آمریکا مهم‌ترین لایحۀ اصلاح قوانین حمل اسلحه در دهه‌های اخیر را تصویب کرد

جو بایدن در پیامی اعلام کرد: «پس از ۲۸ سال انفعال، اعضای دو حزب کنگره گرد هم آمدند تا به درخواست خانواده‌ها در سراسر کشور پاسخ دهند و قانونی را برای رسیدگی به آفت خشونت با سلاح تصویب کنند.» ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

دنیا موشک باران شهر اربیل را محکوم کرد رضا پهلوی نژادپرست و نوکر سپاه خود را به کوری و کری زده است! اگر یک پاسدار جلاد در بلوچستان کشته شده بود 4 بار تویت زده بود! متعفن نژادپرست نوکر سپاه ! در بطن این جامعه ایرانی، داخل و خارجش، هر گوشه آن تعفن راسیسم و نژادپرستی موج میزند! متفقین ایران را اشغال کردند چون رضا شاه فاشیست، متحد هیتلر و همکار او بود! حقیقتی که تا به امروز در جامعه ایرانی پهنان میشود! شرم نکنید ، حقیقت را بیان کنید! دفاع از راسیسم و نژادپرستی محکوم است

راسیسم و نژادپرستی با هر لعاب، ظاهر، لباس و عباراتی محکوم، متعفن، چندش آور و باید در زباله دونی قرار گیرد! هر نویسنده نژادپرست، رادیو نژادپرست و متعنی هم باید شرم کند و خفه شود. اگر انسان با سوادی ندارید، در آن را تخته کنید اگر هم انسان دانائی دارد، نباید این ارجیف را انتشار دهید معلوم نیست چرا باید رادیو فردا روز روشن دروغ بگوید؟ جعل هویت کند؟ 35 میلیون کرد را ایرانی جا بزاند؟ برگزاری نوروز کردها را به ایران ربط دهد؟ جعل تاریخ کند؟ خجالت هم چیزی خوبی است واقعا' باید شرم کنید و خجالت بکشید و این صاحب نظران بیسواد و نژادپرست را در زباله دونی بگذراید!

پارگراف آخر این مقاله جعلی و ساختگی: 'آتش نوروز نمادی استبرای بزرگداشت میراث ایرانیان که کردها نیز از جمله اصیل‌ترین ' شرم کنید،جعل نکنید و دروغ نگوئید! کردها نوروز را جنش کردها میپندارند و بی ربط به ایرانیان! برگزاری آن امری باستانی و بی ربط به ایرانیان شرم کنید، دروغ نگوید!

«مخلان امنیت عمومی در چهارشنبه سوری» تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت خواهند بوددادستان عمومی و انقلاب تهران، گفت: با افرادی که با اخلال در نظم و امنیت عمومی، امنیت خاطر شهروندان را به مخاطره اندازند قاطعانه برخورد خواهد شد و تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت خواهند بود. دقت کردین دیشب هم چه قبل از شلیک موشک به اربیل و چه بعد شلیک موشکها اسمان ایران کلیر نشده بود چون جان انسانها هرگز برای رژیم اخوندی ارزش و اهمیت نداره و همه مردم بیگناه فقط برای اخوند یک سپر گوشتی محسوب میشن مسولین رژیم فاسد اخوندی چقدر بی وجدان و حیوان صفتن

ادامه صدرنشینی ایرانی‌ها در خرید ملک از ترکیه در دومین ماه 2022ادامه صدرنشینی ایرانی‌ها در خرید ملک از ترکیه در دومین ماه 2022 ترکیه در سال‌های اخیر در زمینه فروش ملک به یکی از مراکز جاذبه برای شهروندان خارجی، به‌ویژه مردم کشورهای همسایه قرار گرفته است.

پایان اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا پس از میزبانی از نشست‌های مهم سیاسی جهانپایان اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا پس از میزبانی از نشست‌های مهم سیاسی جهان دومین اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا با میزبانی از رویدادها و نشست‌های مهم مقامات ترکیه و سایر کشورها روز گذشته با همایش جوانان و نوجوانان به پایان رسید.

«نگرانی» در اسرائیل از نوع واکنش آمریکا به حمله اربیلیک روز پس از حمله موشکی سپاه به اربیل، رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که این کشور از این‌که ایران به «اهداف آمریکایی» حمله می‌کند اما آمریکا واکنشی نشان نمی‌دهد، «مضطرب» شده است. تجویز میشه پوشک دولایه استفاده کنین.

دعوت پاکستان از «امیرعبداللهیان» برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامیدر گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و شاه محمود قریشی که به ابتکار طرف پاکستانی صورت گرفت، دو طرف در مورد اجلاس وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی، مساله فلسطین، یمن ، افغانستان ، بحران اوکراین و مناسبات دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ورود توده گرد و خاک از غرب کشور/کاهش دما تا ۸ درجه در شرقورود توده گرد و خاک از غرب کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا از بارش باران و وزش باد شدید در در برخی استان‌ها، انتقال توده هوا از کشورهای همسایه غربی به نواحی غرب و جنوب غرب کشور و کاهش دما تا ۸ درجه سانتیگراد خبر داد.